Itta Q c 111 c ngde Bei'iehten. PER TELEGRAAF, Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. ouden stoomketel, werden de notulen der ver gaderingen van '2(1/31 October en '28 November gelezen en na eeno opmerking vnn den heer "Van Erpeemn goedgekeurd. Niets meer una de orde zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. De zangvereeniging »St. Gregorius" had gisteravond voer bare buitengewone leden en dames in sMusis Sacrum" een recht genoeglijken avond bereid. Er zou uitge voerd worden »St. Christopliorus", cantate van J. Schmaiöhr, voor solo's en gemengd koor, met piano-begeleiding, en daarbij be boerende groepen levende boelden. Het koor had plaats genomen op eene tribune tegenover bet tooneelzoodat bet toonoel zelf voor de levende beelden beschik baar bleef. Ongetwijfeld was bet een stout voornomen, zulk een stuk geheel met eigen krachten op te voeren, en ontzaglijk veel oefening is noodigge weest, om de sopraan- en discantsolo's door zoo jeugdige krachten te doen weergeven. De directeur is door de moeite niet afge- t .schrikt ca de aanwezigen zullen er hem dankbaar voor zijn. Eene enkele zwevende plaats daargelaten, werd bet geheel weer gegeven met een vastheid van toon en eeno warmte van voordracht, die van langdurige studie en goede opvatting getuigden. Vooral de tenor- en de barytonsolo's, uitgevoerd dooi de jongeheeren C L. en J. L., werden ver dienstelijk gezongen. De 14 levende beelden, opgesteld door den heer W. F. van Geldorp, van Rotter dam en voor het meerendeel tweemaal ver schijnende, wekten aller bewondering. Moeiten noch kosten waren dan ook gespaard, om door goedgekozen kostumes, mooi decoratief en doelmatige verlichting een goed geheel te verkrijgen. Mocht de vereaniging, zooals ons werd medegedeeldbesloten hebben hetzelfde nogmaals uit te voeren, maar toegankelijk voor een ruimer publiek, dan kunnen wij eene zeer talrijke opkomst voor spellen, De heer F. E. Elzevier Dom, arts, is be noemd tot adsistent-geneesheer in het buiten- gffethuis te Amsterdam. Gisteren kregen wij aan onze drukkerij bezoek van een kwikstaart, aan wiens vliegen het merkbaar was dat hij behoefte had aan voedsel of drinken. Alsof hij begreep dat hij aan liet rechts kantoor was, zoo meewarig zag de vogel ons aan, als wilde ldj ons uit- noodigen voor hem en zijne natuurgenooten een beroep te doen op onze lezeressen eu lezers om hun wat brood, wat zaad en wat water te verschaffen gedurende deze felle vorst, daar zij schier niets kunnen vinden om hunnen honger en dorst te stillen. De geringe kosten en moeiten, daaraan verbonden, zullen zij door hun liefelijk gezang den volgenden zomer duizendvoud vergoeden. H. M. de Regentes heeft ter gelegenheid van het Kerstfeest aan Koningin Wilhelmina een kamerschut, stijl Lodewijk XV, geschon ken. Dit schut is versierd met vier sapverf- teekeningen, voorstellende gezichten van het loo" en geschilderd door J. van de Sande Bakhuysen, J. W. van Borselen, W.Roelofs en Jan Vrolijk. Volgens den Haagschen briefschrijver aan de Zwolsche Ort. is eene der eerste gróote zaken, waaraan de Koningin-Regentes hare aandacht wijdt, de enquête naar den toestand der arbeiders. Zij heeft zich de "verslagen doen voorleggen, want zij wil wéten hoe het er uitziet in de onderste lagen der maat schappij. Men verzoekt ons te melden, dat het be richt, voorkomende in eenige couranten, als zoude Hare Majesteit de Koningin in de afgeloopen week in eene arreslede zijn i uit gereden, op eene dwaling moet berusten. Immers, Hare Majesteit heeft het paleis nog niet anders dan in een gesloten rijtuig verlaten. Van het uitrijden in eene arreslede kan uit den aard der zaak gedurende den zwaren rouw geen sprake zijn. (AL 22. Cl.) De gewone audiëntie van den minister van financiën on die van den minister van oorlog op Donderdag 1 Januari „uilen uiet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat bet saldo van 's rijks schatkist op 27 dezer bedroeg bij de Noderlandsche Bank f '9,705,185.05 en bij de betaalmeesters- 1,'289,813.44Vs Te zamen 7Jl 0,994,999.39 >.4 De staatscommissie voor de kustverdediging hield gisteren wederom eene vergadering aan liet departement van marine. De minister van waterstaat heeft het ge voelen van Ged. Staten der onderscheidene provinciën gevraagd over een hun toege zonden ontwerp tot wijziging en aanvulling van enkele bepalingen van het reglement voor de Kamers van koophandel en fabrieken. De voornaamste veranderingen zijn lo. Intrekking der bepaling, dat inen, om tot lid eener Kamer benoembaar te zijn, gedu rende vijf jaren bestuurder van eene onder neming van nijverheid of fabriekswezen moet zijn geweest; die termijn is nl. weggevallen; 2o. beperking van het kiesrecht, door de aauslagen in het patentrecht als tapper slijter, sociëteit- of koffieliuishouder voortaan buiten aanmerking te laten, daar de uitoefe ning van deze bedrijven geen aanleiding kan geven om bij de betrokken personen die kennis van en belangstelling in de aan gelegenheden vnn liandel en nijverheid te veronderstellen, welke bij de overige aan slagen den grond tot toekenning van het kiesrecht voor de Kamers van koophandel en fabrieken oplevert3o. verbetering der bepalingen omtrent de wijze van verkiezing en bepaling, dat de verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of door eene andere reden openvallen, binnen zes maanden na dat openvallen geschiedt (thans, evenals de gewone verkiezing, in de maand November). In de vergadering der Tweede Kamer van d8 dezer zeide de minister van binnenlandsehe zaken, dat de laatste hem bekende statistiek van Italië aantoonde: vdat cr Uissclien 1876 en 1887 (dus tot liet einde van 1886) slechts 787 lijken verbrand zijn". De laatste statistiek, gegeven op blz. 78 van de »Berichten en Mededeelingen" der nVereeniging voor Lijk verbranding", jaargang 1889, toont echter aan, dat er in '1887/88 nog 390 crematies zijn bijgekomen, zoodat op ulto. 1888 het cijfer reeds tot 1177 gestegen was, en thans kan mon dit cijfer wel op minstens 1500 stellen. Dat ook in andere landen van Europa (name lijk Duitschland, Engeland, Frankrijk, Zweden en Zwitserland) crematies plaats vinden, scheen de minister niet te weten. Thans is het cijfer der crematies: te Zurich (Zwit serland) reeds meer dan 50te Stockholm (Zweden) reeds meer dan 100te Woking (Engeland) reeds meer dan 140; te Parijs (zonder de duizenden verplichte verbrandingen mede te deelen) reeds meer dan 160, en te Gotha reeds meer dan 820; te zamen dus minstens 1270, of met inbegrip van Italië ongeveer 2770 'crematies in Europa. Onder de verbrandingen te Gotha kwamen voor 6 crematies van Nederlanders, o. a. in April ji. dr. Campbell en generaal Kellermnn, en op 15 dezer prof. Beaujon. Ook te San- Remó (Italië) werd het lijk van een Neder lander' verbrand. Een aangenaam verschijnsel is het, dat van vele kanten thans pogingen aangewend wor den om het zenden van nieuwjaarskaartjes af te schaffen. Vooral met het oog op den postdienst is het wenscholijk dat aan dien stroom van nieuwjaarskaartjes een einde kome. Men weet hoe de postkantoren in de eerste dagen van 'tjaar stapels van die noodelooze dingen te bezorgen krijgen en soms voor het wegbrengen van dergelijke couvertjes met een eents-postzegeidc besteller een uur ver moet loopen. Als de man liet in zijn tnscli hield stond hem een straf te wachten die niet geëvenredigd is aan het nadeel, dat er door wordt teweeggebracht, want dit is nul en voor al dio nullen wordt de dienst zoo veel verzwaard. (Anih. Ot.) Bij de gisteren te Rotterdam gehouden aanbesteding van het westelijk handelsterrein was do minste inschrijver J. II. Stelwagen aldaar, voer f200,990. De sSociétë anonyme Beige des Tramways de Dordrecht" heeft geliquideerd; hare be zittingen zijn overgegaan aan de «Rotter- damsche Tramwegmaatschappij", die den tramweg te Dordrecht van 8 Januari af voor eigen rekening zal bedienen. Dr. II. Kern, hoogleeraar te Leiden, is benoemd tot ^correspondent de ITnstitut"' te Parijs. Tot nog toe was prof. M. J. de Goeje de eenige Hollander, wiert deze onderscheiding te beurt viel. Na eene langdurige instructie, die een aantal hoogst bezwarende omstandigheden voor de beklaagde aan het licht had gebracht, heeft Grietje Wobbers Gaaikema, weduwe van den oud-burgemeester van Grijpskerk Klaas Hellinga, oud 59 jaren, in den laatsten tijd woonachtig te Roden en sedert 10 October geditineerd in het huis van bewaring te Assen, aan den rechter van instructie bij de rechtbank te Assen bekend, in de eerste helft van October hare 20-jarige dochter Grietje Hellinga om het leven te hebben ge bracht door haar op drie verschillende tijd stippen rattekruit, in melk. in thee en in water gemengd, toe te dienen. Het vermoorde meisje, dat als vaderlijk erfdeel eene inschrij ving op het Grootboek der 2'/s pCts. Nationale Schuld ten bedrage van 22.000 gulden bezat, terwijl de moeder haat- geld had opgemaakt, zou in November met iemand uit Groningen in het huwelijk zijn getreden. De moordenares had in het begin van dit jaar gezorgd, dat hare dochter haar bij testament universeel© erfgename had gemaakt. Te Wilms zijn twee dochtertjes, 3 en 5 jaren oud, van den schipper S., in het water geraakt en verdronken. Op de flilversumsche vaart is Zondag namiddag een negentienjarig dienstmeisje big het schaatsenrijden verdronken. Rotterdam» Gisteravond te 8y5 uur is een sleeperswagen, bespannen met 2 paarden en geladen met goederen, in de "Wijnhaven ge vallen. Doordien het ijs brak geraakten de sleeper en de paarden daaronder. Met groote moeite werd de sleeper, die in dienst wasb(j de Holl. spoorwegrtiaatschappij, er onderuit gehaald. Op waad van een geneesheer werd hjj naar het' Ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand is ernstig.1 De paarden werden dood op het ijs gehaald. (iV. R. Ct.) Volgens uit Rome medegedeeld 'Rerucht, zon de paus dit jaar de Gouden Roos, welke hij steeds op Kerstmis uitreikt, gezonden hebben aan mevrouw Carnot, echtgenoot van hetihoofd der Fransctië republiek, maar op verlangen van president Carnot zou dat zonder het gewone ceteraonieel geschied zijn. Dr. Heinrich Schliemann. de beroemde oudheid- vorscher, is" Zaterdag te Napels overleden aan hersenontsteking, gepaard met een aandoening van de lung. Bij had- nog niet long geleden te, Berlijn een oor-operatia ondergaan. Zijn vrouw is nog te Athene. De begrafenis zal plaats hebben als zij van daar naar Napels is overgekomen. Scliliomnnn vond bier te lande den weg tot for tuin. Ilij was eerst winkelbediende in Mecklenburg, werd vervolgens scheepsjongen, en na bij Texel schipbreuk to hebben geleden, kwam bij te Amster dam. Hiel' tiad bij als loopknecht in dienst bij de firma F. C. Quien. Ilij wist door vlijtig studeeren zijn aangeboren gaven te ontwikkelen. Den tijd dien andere Joopevs aan do post- en op andore kantoren in wachtend nietsdoen doorbrachten, besteedde hij aan leerboekjes die hij in dun zak had, en in zijn vrije m-en rmiakte iiij zich allerlei kundigheden eigen. Zoo klom hij van liovurledo tot boekhouder op. Later ging hij als agent der firma B. 11. Schroder naar St- Potersburg. Daar begon hij eigen zaken on gedurende den Kriinoorlóg bracht hij een aanzienlijk vermogen bijeen. In 18C3 trok hij zich uit den handel terug, om zich te wijden aan zijn lievelingsstudiede Griekscho oudheidkunde. Zijn vermaarde opgravin gen toTroje, welke hij voor eigen rekening onder nam, voorts te Mycene, Orchomenos. Tiryns enz. en do daarover ilnnr hem geschreven wei kon- waren Je uitkomsten daarvan. Zijn verzameling Troj lansche oudbeden schonk hij in 188I aan het Duitsciio volk, onder voor waarde dat zij bewaard zonden woi don lo Berlijn, welke stad hem daarop liet ecreburgerschap ver leende. Volgens bericht uit Athene laat Schliemann twaalf millioen fr» na. De heer Doi pfeldt, director van liet Duitschc oudheidkundig instituut, gaat naar Napels mn liet lijk af to halen, hetwelk op den Colonus-heuvol weidt begraven. BEN IIAAtt, 30 December. Eerste Kamer. De minister Ilartsen beeft mede gedeeld dat onze gezant te Brussel is ge machtigd tot onderteekening der akte en declaratie te Brussel betreffende de Congo- zaak. Aangenomen zijn de Indische begrooting Hoofdstukken 1, 7a en de Middelenwet. Aangekondigd is een wetsontwerp tot regeling van het gebruik van den titel Koningin, DGIV MAA30 December. Door de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn ge kozen tot leden der Eerste Kamer: in de vacature jlir. mr. J. lluydecoper vanMaars- seveen, mr. E. Cremers, lid der Tweede Ka mer, met 39 van de 65 stemmen. De heer O. J. van der Oudermeulen ver kreeg 23 stemmen. In de vacature mr. A. Blussë, de heer mr. H. A. Nebbens Sterling, burgemeester van Dordrecht, met 42 van de 67 stemmen. De heer L. G. L. van der Kun verkreeg 22 stemmen. De gelegenheid tot ve.rzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van hot stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 2 Januari a.s., des morgens te 10 uren. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Banana bestaat door middel van het stoomschip Afrikaan. De laatste buS- lichting aan bat postkantoor u' Rotterdam is bepaald op den 3n Januari a.s., des morgens te 11 uren. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare- school te Kaag rooj. B. van der Roer, te Schiedam. Examen M. O. te,'s llage,boekhouden K.XII en Q.opgeroepen 3 cand.afgewezen 2; ge staagd mevr. PoortmanVah der Brugge, uit Vlaardingen. De heer A. van West te Rotterdam, vroeger' te Vlaardingen, heeft eene som van flOOOaan den heer Knottenbelt te Vlaardingen gezonden, om aan verschillende armeninrichtingen en be— hoeftigen aldaar uit' te deelen. Door mej. de wed. Vrijland te Pernis werd! een kapitaal aan de armen vermaakt, met be paling dat van de rente eiken winter warme spijzen moeten uitgereikt worden. Dit jaar is de bedeeling vroeger begonnen, en ontvangen de

Schiedamsche Courant | 1890 | | pagina 2