Zaterdag 3 Januari A0. 1891. N°. 7663. KENNISGEVING. KENNISGEVING. V ijf-en-veertigst© Jaargang". Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J, ODÉ. Buitcnlaiidsclie Berichten. Binnenlandsclie Berichten. Abonnementsprijsper kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BCKEir: BOTERSTRAAT, Ï3 2 T. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- u.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrlgtlngen, welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Jumjj 1875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend lo. aan de firma WOUTERLOOD BER KELAAR en hare regtverkrijgenden tot nit- Ibreldlngderstoom-zagerlJ, kuiperij enz. in den 'g-Qravenlandschen polder, wijk B, no. 93«, kadaster sectie F, no. 1472/3, door bijplaatsing van eene stoommachine van 12 pkr. met ketel van 17 M* verw. oppervl. 2o. aan jL. KLEIPOOL en zijne regtver krijgenden tot uitbreiding zijner bran derij aan de Buitenhavenweg, wijk B, no. 45, kadaster sectie L, no. 156, door plaatsing daarin van eene stoommachine van 1 ys pkr. met ketel van 2 Ms verw. oppervl. 3o. aan JAC. HOEK en zijne regtverkrij genden tot uitbreiding zijner branderij aan de Willemskadewijk G, no. 312 d, 'kadaster sectie L, no. 615, o. a. door het daarin plaatsen van een stoommachine van lVs pkr. met ketel van 2 M2 verw. oppervl. 4o. aan J. J. ZOETMULDER Dz. en zijne .regtverkrijgenden tot uitbreiding zijner lirandery aan de St. Anna-Zusterstraat, wijk D, no. 194, kadaster sectie A, no. 1198, door het daarin plaatsen van eene stoom- jnachlne van 4 pkr. met ketel van4y3M2 .verw. oppervl. en 5o. aan P. BERKEL en zijne regtverkrij genden tot oprigtlng eener smederij in het achtergedeelte van het pand aan de Overschieschestraat, wijk A, no. 115, kadaster sectie J. no. 192. Schiedam, den 2den Januarij 1891. "Burgemeester en Wethouders voomd., P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Secretaris, S. A. VERNÈDE. fd. S. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en "Wethouders van Schiedam "brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap (Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare .kennis, dat bij hen eèri verzoekschrift is .ingekomen van DIRK VRIJENHOEK Dz. tot •verkoop van sterken drank in het klein in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G, no. 164'. Schiedam, den 2n Januari 1891. burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, S. A. VERNÈDE, fd. S. FBiNKRUK. Kardinaal Lavigerie bewoont sedert eenige dagen Biskra, waar hij de »broeders van de Sahara" zal installeeren, zijnde de vrijwil ligers die zich moeten wijden aan de vrede lievende verovering van de Sahara. Deze moedige pionniers, ten getale van vijftig, gekozen uit meer dan 1700 die zich hadden aangemeld bij de oproeping van den kardi naal, gaan eerst vijftien maanden verblijf houden te Biskra, teneinde zich voor hun zoo buitengewoon werk voor te bereiden. Zij moeten zich vertrouwd maken met de dialecten der- Sahara- en van Soudan, dadel- bcomen en groenten leeren planten, welke in de woestijn groeien en zich vertrouwd maken met de behandeling der wapenen voor hunne verdediging. De broeders zullen vervolgens de woestijn ingaan, op eene plaats van water voorzien stil houden en er eene rustplaats stichten met een godshuis, geopend voor elk mensclielijk wezen. De kardinaal heeft groote verwachting van deze instelling, welke zal worden uitgebreid zoo zij gelukt, teneinde tot een rustig en veilig leven door den landbouw de stammen der woestijn te lokken, die thans van plun dering leven, en ben zoodoende ook van den slavenhandel af te brengen, dien zij steeds met Marokko en Tripoli onderhouden. ENDELAND. Volgens berichten uit Lissabon zullen eerstdaags de scheidsrechterlijke onderhan delingen over de quaestie betreffende den Delagoabaai-spoorweg worden geopend. De Portugeesche regeering zou er namelijk in hebben toegestemd, door scheidsrechters te laten beslissen of den aandeelhouders inden spoorweg schadevergoeding moet worden toegekend wegens het vervallen verklaren der concessie, waarmede gepaard ging een verlies van landsehenking van 250,000 acres ertshoudenden grond. Volgens e*_n telegram uit New-York is het gevecht tusschen de regeeribgstroepen en de Roodhuiden bij Porcupine Creek zeer bloedig geweest. De eersten bekwamen 75 dooden en gewonden, de Iaatsten ongeveer 300 doodenwaaronder vele vrouwen en kinderen. Te Omaha werden 30 Roodhuiden, die den ammunitie-trein van een regiment cava lerie trachtten buit te maken, tot den Iaat sten man door het escorte gedood. DUIT8CKLAO. De clericale Kbln. Volkszeiig. wil weten dat de regeering weldra bij den Pruisischen Landdag een nieuw ontwerp zal indienen tot regeling der z.g. Sperrgelder-quaestie, over eenkomstig de wenschen van het Centrum. Zooals bekend is, werd dit jaar door den Landdag een voorstel van den minister van eeredienst verworpen, om alleen de rente dier gelden ter beschikking van de kerk te stellen; thans zou de regeering bereid zijn het gansche kapitaal aan de kerk uit te keeren, onder beding dat in elk diocees eene afzonderlijke commissie worde benoemd, welke die gelden zal beheeren en zorg zal dragen dat zij alleen voor de aangewezen doeleinden worden besteed. W I T S B It L A N De socialisten maken een verzoek gereed tot het houden van een referendum, naar aanleiding van de nieuwe uitleveringswet: zij willen het artikel doen vervallen, hetwelk bepaalt dat de uitlevering zal worden toege staan, zelfs als de beklaagde mocht beweren, dat de overtreding, waarvoor de uitlevering wordt gevraagd, een politiek karakter heeft, al is die overtreding door haar zelve een delict of eene misdaad van het gemeene recht. ITALIË. De paus heeft bepaald dat van 1 Januari af het publiek 1 fr. entree moet betalen in de .museums van het Yaticaan. De Jtiforma protesteert hiertegen en zegt: Het bevel van den paus om het bezoeken der Vaticaansche museums voortaan slechts tegen betaling van entree toe te laten, is in strijd met de waarborgenwet. Deze wet verleent den paus slechts het vrije gebruik der aposto lische paleizenmaar geeft hem geen recht tot zulk eene vrije beschikking als de zooeven genoemde. De staat zou desverkiezende de museums in eigen beheer kunnen nemen. De paus heeft, naar zijne eigene bewering, de waarborgenwet niet erkend. Dit is echter niet zoo. Bij heeft wel de dotatie niet aangeno men, maar hij maakt toch ten ruimste ge bruik van alle begunstigingen, welke hem in die wet zijn toegekend, gelijk voldoende blijkt uit het gebruik zijner voorrechten omtrent post- en telegraafdienst, zijne opdracht aan de bisschoppen om het koninklijk exequatur aan te vragen, en gelijk ook gebleken is bij gebeurtenissen ten tijde van het conclave na het overlijden van paus Pius IX. De regeering zal ditmaal, om redenen van opportuniteit, aan het Vaticaan alle pijnlijke vertoogen om trent het gewaarborgde recht van exterrito rialiteit besparende Curie moge echter toe zien, dat uit den bovenvermelden maatregel zich geen gevaarlijk precedent vorme. Anders zou de regeering zich genoodzaakt zien, hare waarborgenwet op daartoe noodige wijze te veranderen. SERVIE. De regeering heeft bij de Skupschtina een voorstel ingediend tot het aangaan eener leening van 10 millioen dinars voor buiten gewone legeruitgaven. AMERIKA. Uit Washington wordt gemeld, dat in Brazilië een maatschappij wordt opgericht met een kapitaal van 25 milloen dollars, grootendeels door Europeesclie kapitalisten volteekend, om 20 landbouwkoloniën op te richten, waarvoor het land gratis verstrekt wordt. Het plan bevat ook den aanleg van spoorwegen tusschen deze koloniën, het bou wen van markten, fabrieken, enz.5000 ge zinnen zullen kosteloos worden overgebracht en van huizen en gereedschappen voorzien worden. De staat gerandeert 5 pCt. op van het kapitaal. SCHIEDAM, 2 Januari 1801. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat door burgemeester en wethouders zijn opgemaakt en ten raadhuize ter inzage gelegd, teneinde in de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad tot eene be noeming te kunnen overgaan lo. De aanbeveling ter benoeming van een secretaris dezer gemeente, waarop geplaatst zijn lo. S. A. Vernède, hoofd-commies, chef van de gemeente-secretarie alhier; 2o. A. H. W. van Luik, commies ter gemeente secretarie alhier. 2o. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer der 3e klasse aan de 3e openbare armenschool (vacature A. Eisberg), waarop voorkomen lo. J. Ruseier, alhier, 2o. J. L. Huijzer, te Barendreeht3o. L. Bouter, te Ouderkerk a/d. IJsel. Als zeker kunnen wij mededeelen dat door de commissie uit de protestanten tot uitdeeling van warme spijzen in den winter, aanvangende Maandag 5 dezer, aan de kinderen der open bare armenscholen onderwijzers de neeren W. Brouwer, A. W. Vaandrager en P. van Ylaardingen dagelijks tot wederopzegging, soep zal worden uitgedeeld. De kinderen zul len daarvan op de school gebruik moeten maken en Maandag a.s. een bord en lepel medebrengen. Het is ons eefi bijzonder genoegen dat de wenk, dien wij gavenzoo spoedig door bovengenoemde commissie werd opgevolgd. Wij en velen met ons juichen hare edele daad van gansclier harte toemaar bovenal zal de lach of de traan dier honderden kinde ren, welke zij beweldadigde, welsprekender vertolking zijn van de dankbaarheid, die zij in hunne jeugdige harten heeft gewekt. Woensdagavond ongeveer 5 uren werden aan het Hoofd alhier eenige stoomsïgnalea

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1