Gemengde Berichten. gehoord en in de richting naar Rotterdam op de rivier de Maas was op een hoot nood- seinlicht geheschen. Spoedig waren degebr. Bitter met hun sleepboot de Mentor gereed om te beproeven de in gevaar verkeerende boot te helpen, en werkelijk, eenigen tijd daarna kwamen zij met de Vlaardingen II aan, die door een gebrek aan de schroefbij Delftshaven in het ijs was vastgeraakt. Na hier in de haven te zijn gesleept, werden de passagiers aan wal gezet en is de Vlaar dingen II gisteren door de sleepboot Zeeland naar Vlaardingen gesleept. De audiëntie van den minister van water staat enz. zal Zaterdag 3 Januari niet plaats hebben. Gisteren is de minister van waterstaat, handel en nijverheid te Rotterdam gekomen om een conferentie te hebben met de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar, ter zake van den slechten treinenloop en de gebrekkige regeling van het goederenvervoer. Nog voor de Kamer van koophandel ZExc. de overtuiging had kunnen geven van de gegrondheid harer klachten had de trem waarmede de minister vervoerd zou worden zulks reeds gedaan, want deze vertrok ongeveer een uur te laat uit Den Haag. De heer L. van Riet, consul-generaal te Buenos-Ayres, bij kon. besluit van 14 Febr. 11. tevens benoemd tot consul-generaal voor de republiek Uruguay, is als zoodanig door de regeering dier republiek erkend. In het jaar 1890 zijn langs den Nieuwen "Waterweg binnengekomen 4269 stoom- en 599 zeilschepen, en vertrokken 4275 stoom- en 583 zeilschepen. Het Gezantschap lij den Paus. JDe Standaard, in de discussie over de missie te Rome gemengd, kan, naar zij meent, wel niet anders dan nogmaals haar gevoelen zeggen over wat, van den Roomsehen kant zeiven bezien, thans zoo ontijdig van nieuws op het tapijt gebracht wordt. Op den voorgrond sta het recht onzer Roomsch-kath. landgenooten om onverbloemd de zaak in hun program te blijven schrijven, In hun plaats zou de Stand, eveneens doen. De paus is hun bovenal het orgaan, waardoor God de Heere tot de menschheid spreekt. Gods wil is voor katholiek en anti-kath. alleen bij den paus te vernemen. Niet slechts der Roomschen kerkgeloof, maar ook hun sociaal en politiek credo wordt uit dien hoofde door de pauselijke quaestie beheerscht. Doch men stelle dan ook dien eiseb in het rechte licht. De missie wordt niet verlangd, omdat zonder haar de Roomsche kerk in Nederland niet veilig zou zijn. Zoo hier als in de Vereenïgde Staten, die ook geen missie te Rome hebben, ontbreekt niets aan de vrjj- heid der kerk, die te onzent door den aarts bisschop te Utrechtalle contact met de regee ring heeft. Ook wenschen ze de missie niet, omdat de paus een souverein onder de souve- reinen is; bij tal van kleinere staatjes is evenmin* een gezant, zonder dat de katholie ken er op aandrongen. Ook niet als protest tegen den statenroof wordt de missie gevraagd getuige Hannover. 'Neen, de eisch steunt op het geloofsartikel, dat de paus stedehouder van den Christus is, dies een centrale positie inneemt onder de souvereinen, en om deze te handhaven hersteld moet worden in het bezit van het erfgoed van Petrus". De Roomschen kun nen niet anders dan dezen eisch stellen. Te zeggenjdoe er afstand van" is hetzelfde als 3 wees niet langer Roomsch-katholiefe", Maar nu ziet men ook ter andere zijde, dat de eisch niet onschuldig is, en dat de Roomsch- kath. moeten begrijpen, dat de Christenen in Nederland, die deze pretentie van den paus- beslist verwerpen, ook buiten de mogelijkheid verkeeren om hun hierin ter wille te zijn. Der Roomschen belijdenis van den paus is eene rechtstreeksche onderstbovenkeering van de belijdenis van gereformeerden en Lutber- schen. Stond de R.-kath. kerk te onzent nog in eene van de regeering afhankelijke positie, als in Pruisen, dan zou men contact met de Curie hegrijpen als tegenwicht tegen het gezag, door den Koning op de bisschoppen geoefend. Of waren wij in de algemeene poli tiek gemengd, dan zou het met ons kunnen staan als met Engeland, dat vaak een tijde lijk afgezant zond. Geen van beide gevallen bestaan hier te lande. De beweging te onzent is dan ook enkel een vertakking van de algemeene Roomsch- kerkelijke beweging. Daarom kunnen wij er niet aan meedoen. Alle vergelijking tusschen deze quaestie en het geschil over de Iegerwet houdt geen oogenblik stand. Herhaaldelijk is van Roomsche zijde betuigd, dat de afschaffing der plaats vervanging geen enkel Roomsch dogma aan randt of speciaal Roomsch belang kwetst evenmin als omgekeerd onze belijdenis of ons beginsel ons in absoluten zin verbieden zou plaatsvervanging toe te laten. Bij de missie te Rome daarentegen komen beiderzijds de primordiale geloofsartikelen tegenover elkaar te staan, en kan noch de een noch de ander ooit toegeven. De heer J. C. Nijgh was gisteren 25 jaren als mede-directeur aan de Nieuwe Botter- damsche Courant verbonden, bij welke gele genheid hij van hh. commissarissen, de redactie, het personeel der drukkerij, enz. de meest ondubbelzinnige bewijzen van erken telijkheid en waardeering ontving. De bloei der N. It. Ct. is voorzeker voor een goed deel aan zijn verdienstelijke leiding te danken. Aangezien er aait verschillende stations der spoorwegen groote opeenhoopingen van goederen zijn ontstaan, ener niet zoozeer ge brek is aan werklieden als aan opzicht voerend personeel, heeft de minister van waterstaat enz. aan zijn ambtgenoot van oot log verzocht om op aanvrage tijdelijk een aantal geschikte onderofficieren beschikbaar te stellen. Op dit verzoek is gunstig beschikt. Morgen worden in Duitschland weder goederen voor de groote stations hier te lande aangenomen, zoodat den 4n a.s. aanvoer van steenkolen kan worden verwacht. De Rotterdamsche tramwegmaatschappjj vervoerde in de maand Dec. 1890 452,919 reizigers met een opbrengst van f35,254,59Vj, tegen 406,338 reizigers met een opbrengst van f31,796,66 in Dec. 1889. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1890 heeft bedragen 6,010,213 reizigers met een ontvangst van f451,777,05i/„ tegen 5,961,050 reizigers met een ontvangst van f 447,048,39i/, over datzelfde tijdvak in 1889; gevende dit jaar een vooruitgang van 49.163 reizigers en van f4,728,66 in ont vangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1890 beliepen f167,624,51, terwijl die over datreifde tijdvak van 1889 f 159,800,28 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1890 beliep 619,401,56Vs, terwql die over datzelfde tijdpurk ia 1889 f 606,848,67l/s beliep. Door de directie der Rotterdamsche tram wegmaatschappij is gelast, dat met de heer- schende koude de machinisten der stoomtram op Delftshaven en Schiedam elkander om de drie uren zullen aflossen. Tevens zullen maat regelen worden genomen de locomotieven van boven zoodanig dicht te maken, dat de machinisten niet aan alle weersgesteldheid zijn blootgesteld, zonder datdaardoor de veiligheid wordt verminderd. Naar wij vernemen, wordt aan de con ducteurs en koetsiers der Rotterdamsche tramwegmaatschappij vanwege die maat schappij sedert gisteren tweemaal daags koffie verstrekt. Het instituut van doofstommen te Gronin gen heeft, behalve vele subsidiën en giften, o. a. de navolgende legaten ontvangenvan mevr. P. A. J. Gosenson, overleden te Does burg, f1000; van wijlen den heer R. Sauerbreij, te Amsterdam, f 500van wijlen dr. Sormani, te Groningen, f500; van wijlen mej. F K. Nipperus, te Gro ningen, f2500; van wijlen den heer P. W. Nieuwland, te 's-Gravenhage, f200. Door den heer Victor Saint-Paul is 25,000 francs beschikbaar gesteld als prijs voor hem, die een afdoend middêl vindt tegen de diphtheritis. De beschikking daarover is aan de Parijsche «Académie de Medicine" toever trouwd. Deze heeft 22 mededeelingen ont vangen, waarvan de schrijvers echter niet voor den prijs in aanmerking konden komen. Zij heeft echter dr. Gaucher te Parijs eene premie van 2000 francs en dr. Gilbert te Genève eene eervolle melding met 500 francs toegekend. De prijsvraag is opnieuw uitge schreven. De Times bevat in haar nummer van 27 December een artikel over het rijksmuseum te Amsterdam, geschreven naar aanleiding van de uitgave van de Fransche vertaling (door Emile Michel) van het werk van den heer A. Bredius over de meesterstukken van ons museum. Het blad prijst de inrichting van het werk en de classificatie, en beaamt het ten volle, dat bijna alle schilder-s, die de tijd als groot heeft gekenmerkt, gedurende hun leven veronachtzaamd werden, terwijl de mannen, wier kunst lief, wulpsch of valsch was, hoog op prijs werden gesteld. Jacob Ruysdaet stierf in een armenhuis, Van Goyen, de vader va a net moderne landschap, mocht zijn stukken voor weinige guldens elk verkoopen en de groote Rembrandt ging failliet en stierfin groote armoede. Het goud van den rijken liefhebber en de gunst der vorsten werd gereserveerd voor de gemaaktheid en de thee- tafel-kunst van Adriaan van der "WerfL Het Noordzeekanaal naar Amsterdam is thans ook door het ijs voor de stoomvaart gestremd. Woensdagavond werd onder de gemeente Oegstgeest, nabij het station Leiden, een van Rotterdam komende personentrein ter zijde aangereden door eene rangeerende locomotief met enkele wagens. Twee der wagens van den personentrein zijn uit het spoor geworpen, en een ligt er ge heel op zijde, terwijl tamelijk veel schade aan materiaal enz. is toegebracht. Twee reizigers werden een weinig gekwetst, terwijl het treinpersoneel ongedeerd bleef. Te Eindhoven had Woensdagmiddag de brievenbesteller Van Bakel, die als gewoonlijk zijn karretje met postpakketten wilde ontladen in den trein, welke om 4 uur aldaar moet passeeren, het ongeluk met karretje en ai onder een anderen aankomenden trein te geraken. De man was onmiddellijk dood. Het karretje vloog aan splinters over den weg heen. Enkele postpakketten waren be schadigd. Met den goederentrein werd Dinsdag morgen uit Duitschland te Zevenaar aange bracht een waggon met briquetten, welke onderweg in brand waren geraakt. Men was genoodzaakt den waggon te verwijderen, en bevreesd zijnde dat men door blussching met water te veel ijs op de lijn zoude krijgen, waardoor aan de treinen last zoude kunnen worden veroorzaakt, heeft men den brand door lossing enz. trachten te blusschen, wat ten slotte gelukte. Van de briquetten is niet veel overgebleven. Op Kerstdag zijn te Hoedekenskerke een aantal kerkgangers in de oud-gereformeerde kerk tenauwernood aan een groot onheil ontsnapt. Na drie kwas-tier, toen de godsdienstoefe ning nauwlijks half geëindigd was, verliet nu de een, dan de ander der toehoorders het kerkgebouw, eindelijk werden bijna allen ongesteld en meer dan 20 der kerkgangers werden bewusteloos, zoodat de voorganger genoodzaakt was zijn rede te staken en er geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. "Wat was de oorzaak dier plotselinge onge steldheid bij zoo velen De meeste vrouwen hadden stoven meegebracht, waarin briquet ten gloeiden, zoodat de lucht allengs meer bedorven en ter ademhaling ongeschikt werd. Gelukkig nog dat het ongeval geen ernstiger gevolgen heeft gehad. Vrijdagvoormiddag is in de kerk afgekondigd, dat het voortaan verboden is stoven in de kerk mee te bren gen, die door briquetten worden verwarmd. Het ijs in zee is bij het Friesche dorp Holwerd zoo sterk, dat daarop een wedstrijd met paard en arreslede zal worden gehouden. Eene verpleegde in het armenhuis te Arkel bereikte dezer dagen haar 108e levensjaar. Het moedertje geniet nog eene goede gezond heid. In een dijkhuisje onder het dorp Zurich, hij Harlingen, is een kind in bed door de- felle koude gestorven. In den nacht van 30 December is tusschen- Enschede en Hengelo, bij den tol te Hengelo, .doodgevroren zekere Aart Udo, bijgenaamd »Arie met de kiekkast". Hij ging met zijne- kijkkast het geheele land doorreizen. Maandag werden in Friesland hier en daar doode kraaien gevonden. Zij waren door kou. en gebrek omgekomen. De Drentsche esschen ontvangen bij de tegenwoordige koude druk bezoek van wilde j ganzen. In groote viuchten zetten ze zich> neder en laten duidelijk sporen van hun be zoek na, in den vorm van kaal gevreten, plekken op de rogge-akkers. Dinsdag en Woensdag, omstreeks 's morgens 6 uur, vertoonde zich de planeet Venus te midden van een kruis van stralen en zeer duidelijk waar te nemen. Die stialen waren- niet ongelijk aan den staart eener komeet 's-Gravenhage. Wegens den grooten hof rouw had gisteren geen nieuwjaarsreceptie ten hove plaats. Vele autoriteiten en stadge- nooteu hebben zich ingeschreven in het regis ter, dat gisteren ten paleize was nedergelegd voor hen, die op deze wijze hun nieuwjaars groet aan de beide Koninginnen wenschten te brengen. Pernis. Zwaar jjs drijft langs de Zuider- wal en heeft zich lageruit opeengepakt. De toegang tot de haven is afgesloten, zoodat de stoomboot den dienst heeft moeten staken. Maassluis. Ten gevolge van de strengere vorst is de Maas met oud en jong drijhjs overdekt. De stoomboot op Rotterdam staakte- voorloopig den dienst. De Noorsche schoener Anna Victoria, naar Schiedam bestemd, kwam hier wegens ijsgang in de haven. Delft Bij den burgemeester is, in verband met de plaats gehad hebbende plechtige begra fenis van Z. M. den Koning, namens H. M. de Koningin-Regentes ontvangen eene som van f1100, ten behoeve der algemeene armen dezer gemeente. Een nicht van Tolstoi heeft den -oman «Oor log en Vrede" voor blinden in tastschrift over- gebracht. Zij had er jaren werk aan. H III! II I li II I —w A W

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2