Gemengde Berichten. Ia de Amh. CL lezen wij het volgende: BEDELBR1EFJE. DOOR M. L. QUACK. Ce kwik daalt lager met den dag, Da kou klimt eiken stond. Daar gaat, met liefdevolle» lacb, Door 't land een Engel rond. Hij komt tot u, hij komt tot mij, Elks hart is zijn gebied. Hij toont zich vrij, maar 't meeste vrij, Waar hij u, rijken, ziet. Daar rijzen luid zijn smeekgebein, Daar klinkt hetvweest niet kond"', En wijst niet af, en schudt niet neen, Maar geeft wat van uw goud! Uw goud, dat werkloos nederligt, Verrijs nu uit zijn rust Met al den zegen, dien liet sticht, Met al zijn vreugde en lust. Het nad're, tot de doodsche hut, Waar 't leed zijn zetel kiest; Waar 't dak niet tegen 't Noorden schut, En 't altijd harder vriest. Het nad're waar gebrek en nood Steeds hooger offer vraagt, Waar bleeke honger zucht om brood En altijd banger klaagt. Ja, opent, rijken 1 nu uw hand Met mildheid, aarzelt niet Laat af, Iaat af van 't koud verstand, Doet wat u 't hart gebiedt Geeft, geeft van uw vergangbren schat God wil hetbovendien De biijdste bloemen voor ons pad Doen steeds de weldaad zien. Die bloemen geuren mild en zoet En vallen nimmer af; Zij volgen zeegnend ons gemoed Tot aan deu rand van 't graf. De weldaad schudt de peluw zacht En luikt meer kalm ons oog; Ook geeft zij in ic-n sterrennacht Een vrijer blik omhoog. Eist, 29 Dec. *90. Op nieuwjaarsavond is het 12-jarig zoontje van den kermisreiziger B., te Roermond, bij ongeluk, door een revolverschot in het hoofd geraakt en ten gevolge dier verwonding over leden. De dader, de smidsknecht v. L., is aangehouden. Van half April tot 31 Mei zal te Brussel eene tentoonstelling worden gehouden voor gezondheidsleer en van voedingsmiddelen. Het comité heeft besloten de zuivere opbrengst der entreegelden tot een liefdadig doel aan te wenden. Aangiften voor inzending worden ingewacht tot 15 Februari aan het secretariaat Boulevard Anspach 160 te Brussel. In het vorige jaar werden 3299 vreemde lingen zonder middel van bestaan uit het land verwijderd. Toen de werklieden van de firma Rutten &Co. gisterochtend een waggon, inhoudende 10,000 kilo soda, wilden lossen aan het station van de Staatsspoor te 's-Hage, werd ontdekt dat die waggon abusievelijk naar elders vervoerd was. Waarheen, dat moet nog blijken. Tot groot ongerief ondervond dezelfde firma dezer dagen dat men eenige vaten vergat te lossen en deze weder naar de plaats van afzending zqn teruggevoerd. Maar thans heeft men een waggon, met 10,000 kilo geladen, voor gelost aangezien. Gedurende het afgeloopen jaar is te Rokkanje van den regenmeter afgetapt 895,8 m.M. regenwater of 89,580 hectoliter per hectare. In de laatste maand Dec. is geen regen water gevallende gansche maand heeft het gevroren. Te Bonn heeft Woensdag de peilschaal op den Rijn den Saagsten waterstand sinds dertig jaren aangewezen, nl. 90 centimeter. De landbouwer K.aan den Rotterdam- schen weg te Delft, die aan enkele lieden zonder vaste woonplaats des nachts logies verstrekt op zijn hooiz&der, vond gisteroch tend het lijk van een van hen, genaamd F.W., op den grond liggen. De ongelukkige, die dikwijls misbruik maakte van sterken drank, was van de ladder gevallen, ten ge volge waarvan hjj den nek heett gebroken en onmiddellijk dood was. Woensdagmorgen omstreeks zeven uur is de voerman van een melkkar uit Ouderkerk zoodanig door de koude bevangen geraakt, dat hij dientengevolge is overleden. Te Vaassen is gistermorgen een huzaar uit Deventer gearresteerd, die verdacht wordt in drift zijn vader te Vaassen om het leven gebracht te hebben. Omtrent een te St.-Jansteen gepleegden moord deelt de Midd. Ct. het volgende mede Zondagmorgen te zeven uur ging zekere Maria van Dorselaer door de Putting naar Hulst, toen zij in een slootje, aan den kant van den eenzamen weg, een man voorover vond liggen. Angstig ging zij voorbij, zonder te durven onderzoeken, wie dat was, en zette haar weg voort totdat zij op den grooten weg Hulst—St. Nicolaas den molenaar Plaaschaert ontmoette, wien zij hare ervaring vertelde. Deze ging met het meisje terug en beiden zagen toen, dat de man op het ijs lag met het gezicht op zijn pet en gedeel telijk op een haas. Het gelaat was echter zoo bebloed en blauw, dat zij den rijksveldwachter Adriaansen niet herkenden. Zij gingen daarop naar St.-Jansteen. waar zij eerst den veldwachter opzochten. Daar deze echter niet thuis was, maar op pad, om zijn collega te zoeke'n, spoedde een hunner zich naar den burge meester, die dadelijk zich naar de plaats van het onheil begaf en den ongelukkigen man naar zijne woning liet vervoeren, waar door den heer Callenfels, dokter te Hulst, de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Deze constateerde zware beleediging van den schedel in de slaapstreek, verwonding in het aangezicht, het been en den pols. Hoop op herstel bestond zoogoed als niet; het be wustzijn keerde niet terug. Men kan zich den toestand der vrouw van den versla gene, de moeder zijner 6 jeugdige kinderen, voorstellen, toen haar man, dien zij sedeit Zaterdagavond zeven uren ver geefs wachtte, op een kruiwagen werd thuis gebracht en Maandag overleed. Wat er gebec.d is, ligt nog in het duister. Waarschijnlijk is Adriaansen, na aan het plantsoen, dicht bij St.-Jansteen, te zijn aan gevallen, medegevoerd tot op een 500 meters der bebouwde kom, waar hij vreeselijk is mishandeld en men hem voor dood heeft laten liggen. Minder waarschijnlijk is het, dat de mishandeling bij het plantsoen baar beslag gekregen heeft en dat de man toen, naar huis willende kruipen of gaan, verdwaald is. Op zijn vuurwapen vond men een ledige en een gevulde patroon. Menschen, die Vrijdagavond om zeven uur van Hulst naar St.-Jansteen kwamen, hebben in de richting van het ongeval een schoten gerucht gehoord. Nader schrijft men De rijksveldwachter Adriaansen was een mandie aan trouwe plichtsbetrachting groote gematigdheid paarde. Hij bezat niets van dat tirannieke, dat aan sommige politie mannen eigen is en hen zoozeer gehaat maakt. Hij vervolgde de overtredingen, waar hij ze constateerde, maar lokte ze niet uit; en al werkte hij als politiedienaar getrouw mede om de wetten des lands te doen eerbiedigen, toch zocht hij er zijne eer niet in, om de justitie jaarlijks met een wagenvoer processen- verbaal over nietigheden lastig te vallen. Uit Wolfertsdijk meldt menOp oudejaars dag gingen drie personen te voet over de Zandkreek bij het veer van Kortgene naar deze plaats. Ook de post ging per ijsslede over. Sedert Januari 1855 is zoo iets niet voorgekomen. Het is ook eene groote zeld zaamheid, dat de stoombootdienst van Middel huig op Zieriksee, zelfs sachterom", d. w.z. langs de noordzijde van Noord-Beveland, ge staakt moet worden, zooals thans het geval is. Nabij Maastricht is Donderdagavond een werkman door een personentrein overreden. Hij is gisteren aan de gevolgen overleden. De wilde ganzen zijn, nu alles ligt dicht gevroren, in Friesland zoo mak, dat ze ge makkelijk zijn te genaken. Bij duizenden zijn zij vergaderd, zoodat vele worden buit gemaakt. Te Eibergen hebben zich een paar reeën vertoond, hetgeen aldaar eene groote bijzon derheid is. Waarschijnlijk zijn zij, door honger gedreven, de Duitsche grenzen overgetrokken en zoeken hier te lande, waarschijnlijk ook tevergeefs, wat zij in hun vaderland niet konden vinden. Hoe koud 't ook geweest is, 't kon nog kouder. In de Leeuwarder Courant van Dins dag 28 Jan. 1823 komt, wat eene opgave van koude betreft, het volgende voor: De buitengewoon strenge koude, welke dezer dagen zich doet gevoelen, is gepasseerden Woensdag, Donderdag en Vrijdag op eene welgeplaatste proeflhermometer, waargeno men binnen deze stad als volgt: Den 22n des morgens te 8 uren 3'/s°, des namiddags 2 uren 10°, des avonds 11 uren 1° onder 0. Den 23n des morgens 8 uren 4° onder 0, des namiddags 2 ure 6°, des avonds 11 uren 2' onder 0. Den 24n des morgens 8 uren 4y30 onder 0, des namiddags 2 uren 2Vs0, des avonds 11 uren 2l/a°. De laagste stand tot dusver in de kou periode van den loopenden winter, was (te Amsterdam) 5° Fahr., aanwijzende dus 27° vorst. In 1883, toen de winter over bet geheel volstrekt niet zoo koud was, is er éen dag geweest, waarop de thermometer tot onder 0 daalde. Eigens op de Veluwe is toen 10° F. waargenomen. Ylaar dingen. Het in aanbouw zijnde loggerschip op de werf van den heer P. de Zeeuw is aangekocht door den heer G. Vriens alhier, welk schip gevoerd zal' worden door St. Jan Wapenaar, bestemd ter haring- en beugvisscherij. Onmiddellijk is op dezelfde werf de kiel gelegd voor een loggerschip, hetzij op den koop of voor eigen rekening. Maassluis. De verkiezing der commissie van elf leden ter beoordeeling van het ontwerp van wet tot verandering der grenzen tusschen deze gemeente en Maasland, zal voor deze gemeente plaats hebben op Maandag 5 Januari, en voor Maasland op den lOn d. a. v. Als commissieleden te Maassluis zijn ge noemd de heeren: J. 'M. van der Lely, C. Uitdenbogaardt, N. M. Dirkzwager, H. van Rossen, L. van derEndt Jbz., J. P. Wimmers, J, IJ. Sonneveld, J. P. GribSing, J. van Geest, W. Jansen en J, van den Bosch. IIi in* i.ii "—II I'S JJ Ut.llU]> Op bevel van keizer Wilhelm zijn bij de felle koude de buitenschiidwachten aan de Berlijnsche paleizen ingetrokken. De Schotsche spoorwegcrisis is geëindigd. De werkstakers zijn volkomen geslagen en de maat schappijen zegepralen. Te Hamburg is op nieuwjaarsdag eene alge- meene werkstaking ontstaan onder de stokers en sjouwers, ofschoon het tegenwoordige tijdstip al zeer ongeschikt is wegens de bijzonder ongunstige omstandigheden, waarin die haven thans verkeert. Het huis Rothschild heeft 50,000 frcs. geschon ken om brandstof in de twintig arrondissementen van Parijs aan de behoeftige uit te deeien. Twee lupus-iijders, die in het gasthuis te Bologna naar Koch's methode behandeld werden, zijn als volkomen genezen ontslagen. Besmettelijke longziekte in België. Veertig stuks vee werden dezer dagen afgemaakt bij den heer Lefebvre, pachter te Gesves, provincie Na men. Het was een prachtige koppel beesten, door elkander zeshonderd francs waard. De veestapel van Gesves was bekend als een der fraaiste van België, het was de vrucht eener jarenlang voort gezette rationeele teeltkeuze. Sedert drie weken- was de longziekte onder dat vee uitgebroken voor en na bad men eenige beesten afgemaakt, maar dan waren er wederom meer andere aan getast, zooals zich denken laat, totdat eindelijk de veearts van Assesse met goedvinden van een leeraar der veeartsenijschool van Cureghem, die daartoe doer den minister van landbouw gedele geerd was, er toe overgiug de 40 beesten, zieke en verdachte af te maken, om de ziekte in dit brandpunt uit te roeien. Het is een zwaar ver lies voor den eigenaar, want het rijk keert slechts 50 pCt. van de waarde van het afgemaakte- vee uit. Dit verhaal maakt den indruk alsof het met de stelselmatige uitroeiing der longziekte in België nog lang niet gesteld is zooals het behoort en voorloopig hebben onze zuidelijke naburen nog geen recht om onze prohibitieve maatregelen langs die zijde af te keeren. Uit het testament van Schliemann dat te Athene geopend is, blijkt, dat hij zijne verzameling van- oudheden uit Hissailik heeft vermaakt aan het elhnoiogisch museum te Berlijn. De stad Genève heelt weer eene nieuwe schen king gekregen. De rijke Engehciie consul, de heer Barton, zal er op zijne kosten een prachtige concertzaal laten bouwen, welke ruim een mil- lioen frs. zal kosten. De hoop op het terechtkomen van het schip Margarethe van kapitein Johann Qrth (aarts hertog John van Oostenrijk) js nu zoozeer opge geven, dat de betrokken assurantiemaatschappijen- de verzekeringssom zullen uitkeeren. Eene zaak van ongeëvenaarde oplichterijen werd dezer dagen door de correctioneeie rechtbank van Lyon behandeld. Een zekere Alphonse Chatil- lon, die in behoeftige omstandigheden verkeerde, maar van wien overigens geene bijzonderheden- vermeld worden, had geldelijke ondersteuning weten te verkrijgen van eene eerzame, vrome, on gehuwde oude juffrouw. Virginia Durand is haar naam. Met godsdienstige praatjes en brieven wist hij haar zóo te begoochelen, dat zij hem voort durend op zijn klagen geld zond, ofschoon zij volstrekt niet rijk was. De aanhoudende geidaan- vragen begonnen haar echter te vervelen, en Cha- tillon, die haar had geschreven dat Jezus Christus weldra op aarde zou komen, en dat ook zij den- Heiland zou zien van aangezicht tot aangezicht, besloot nu een stout stuk te wagen. Hij deelde zijn geheim mede aan een anderen schelm, een zekeren Benoi Ozier, en deze besloot voor Jezus Christus te spelen. Hij had de brutaliteit een brief te schrijven aan juffrouw Virginia. Het schrijven, was onderteekend iJezus Christus, Zoon van God" en met rooden inkt gepend. Hij vertelde, dat hij, te Lyon was gekomen om eene lieve ziel te redden,, maar daar hij niet voorzien was van geld der republiek, omdat in het Paradijs niet gangbaar was, verzocht hij zijne waarde dochter hem 500 frs. te zenden, die haar honderdvoudig in de verblijfplaats der gelukzaligen zouden worden vergoed. De eerzame, vrome en inderdaad buitengewoon goedgeioovige oude juffer schreef weldra terug, dat zij niet zoo spoedig de gevraagde som bij elkaar had kunnen krijgen, maar dat zij die in. een paar dagen zou zenden. De ander, weinig geduldig, schreef terstond terug, wilde van geene verontschuldigingen weten en berispte zijne waarde dochter over haar klein geloofsik heb-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2