Binnenlanclsche Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. jaar zoo geheel van standpunt is veranderd. Het hoofdorgaan der nationaal-liberalen, die in den Pruisischen Landdag meer te zeggen hebben dan in den Duitschen Rijksdag, blijft er voor, de »Sperrgelder" tot volkomen be vestiging van den godsdienstvrede aan de kerk uit te keeren, maar het blad blijft tevens als voorwaarde stellendat de 16,000,000 mark niet besteed kannen worden tot uitbreiding van het kerkelijk gezag. (Als "waarborg hiervoor eischten de nationaal- liberalen, dat het geld onder beheer der regeering zou blijven. Of zij nu echter het nieuwe voorstel even goed achten, daarover kan eerst beslist worden als het geheele ontwerp in alle bijzonderheden bekend is. In afwachting van de mededeelingen der regeering schort de nationaal-liberale pers haar oordeel op, maar de Nat. Lib. Corr., eveneens een hoofdorgaan dezer partij, voor spelt reeds, dat de aanneming van een der gelijk voorstel niet zoo gemakkelijk zal gaan als de clericale bladen schijnen te meenen. OOSTENRIJK. In antwoord op de hulde, door Tisza uit naam van de Hongaarsche liberale partij ge bracht, gaf Szapary den levendigen wensch van de regeering te kennen, dat een handelstrac- taat met Duitschland zou tot stand komen. Dit tractaat zou dienen als een model aan die, welke met andere natiën zullen gesloten moe ten worden. Oostenrijk is niet verantwoor delijk" voor de mededinging der belangen met Sepvië en Rumenië. De minister gispte de godsdienstige onverdraagzaamheid. De regee ring houdt vast aan de herziening der grond wet en zal in dien zin wetsontwerpen indienen. RUSLAND. De grootvorst Constantijn ligt in zijn kasteel Pavvlosk op het uiterste; zijn kinderen zijn bij hem. ITALIË. De regeering zal bjj het Parlement een voor stel indienen tot invoering der echtscheiding. De heer Zanardelli. minister van justitie, heeft den voorzitter der commissie, belast met het onderzoek dezer zaak, hiervan mededeeling gedaan; maar hij heeft er bijgevoegd, dat er een verder onderzoek omtrent de wetgeving op dit punt in andere landen aan de indiening van het ontwerp zal voorafgaan. De oud-minister Ruggiero Bonghi heeft dezer dagen eene interessante studie over de verhouding tusschen Italië en Duitschland geschreven. Hij noemt de tegenwoordige vriendschap tusschen de twee landen »een der zeldzaamste verschijnselen in de geschiedenis der menschheid", want eigenlijk moesten naar wezen en aard Italië en Duitschland vijanden zijn. Bonghi toont dit laatste aan uit de geschie denis tot het jaar 1870 en constateert dan, dat ïal deze door zoovele eeuwen aangekweekte haat tegen Duitschland tegenwoordig in Italië galg dan ik. Ik ben een dief, maar hij is een moordenaar!" Behendig ontweek hij den slag, dien Martellos hem wilde geven. »Ja, een moor denaar, heeren, zoo waar als ik een dief ben en opgehangen word. Bill Steven is zijn ware naam hij is de moordenaar van den kapitein der Maria, die zes jaren geleden te New-York werd ver moord 1" Eene ademlooze stilte volgde; deze vreeselijke beschuldiging verlamde ieders tongmen liet hem bedaard uitspreken. «Hier in mijn zak heb ik het bewijs; haalt het er maar uit en hangt hem dan naast mij in gezelschap sterft men gemakkelijker." Aller oogen vestigden zich op Bill, die on machtig van Martellos' schouders gleed. Alice, die alles rondom haar vergat, boog zich over den bewustelooze heen. De onmacht van Bill, die zoo gemakkelijk te verklaren was, gaf bij deze wankelmoedige menig te aan Fimey's beschuldiging een schijn van waarheid. niet alleen geheel is verdwenen, maar zelfs in het tegendeel is omgeslagen". Al de sympathie, die sedert 1870 de Fran- schen door hunne dubbelzinnige en voor de Italianen kwetsende politiek hebben verloren, is op de Duitschers overgedragen. Meer nog dan de politiek der daad draagt de politiek van het woord, de Fransche dagbladpers, er toe bij, de beide stamverwante volken van elkander te vervreemden. De vraag, of de vriendschap met Duitsch land van duur zal zijn, beantwoordt Bonghi bevestigend. Hij wijst daarbij op den groeten invloed, dien de Duitsche geest in Italië oefende reeds vroeger, toen nog niet aan een verbond werd gedacht. Ook in dit opzicht heeft Frankrijk langzamerhand terrein ver loren. Wel is er weinig overeenkomst tusschen den Duitschen en den Italiaanschen geest, maar zij vullen elkander aan. »Ook het natio naal karakter van den Uuitscher is geheel verschillend van dat van den Italiaan, de con trasten nemen hier geen einde", maar dit moet juist een voordeel zijn voor beide volken, wanneer zij elkander veredelen, het Italiaan- sche karakter vaster, het Duitsche zachter wordt. Die geestelijke toenadering is een waarborg voor den duur der vriendschap, ook al wordt het drievoudig verbond ontbonden. Wat dit verbond thans noodzakelijk maakt, moet iu het belang van het welzijn van Europa eens ophouden, maar vooreerst is zijne ontbin ding niet raadzaam. De oplossing der grensquaesties ten opzichte van Oostenrijk inoet voorloopig worden uitge steld, maar zij is onvermijdelijk en daarbij is Duitschlands bijstand noodig. Hiervan is in Italië ieder overtuigdook Crispi, die evenwel als eerste minister voorzichtiger zich moet uitdrukken. Bonghi herinnert ten slotte aan de grogte voldoening, die Caprivi's bezoek heeft geschon ken en liij vermoedt, dat het drievoudig ver- boud na 1892 nog drie of vier jaren is verlengd, ofschoon in Italië niemand, behalve de ingewijden, iets zekers daarvan weet. P O R T U tt A L. De heer Joubert heeft eene bijeenkomst gehad met den heer Bocaga. Hij zal .ook ten gehoore ontvangen worden bij den koning. AMERIKA. Uit Columbia wordt gemeld dat een Engel- sche visschersvloot onder de Britsche vlag naar de Behringzee is gestevend, ondanks de bedreigingen van de Amerikaansche regeering. Door den republikeinschen senator Henry M. Teller is in den Senaat een wetsvoorstel ingediend met betrekking tot het auteursrecht in de Vereenigde Staten. De voornaamste joden in San Francisco hebben een som van f600,000 bijeengebracht oin hun vervolgde geloofegenooten in Rusland te Ondersteunen. Het plan bestaat om daar voor een millioen acres land in Mexico te koopenop dat land zullen dan kleine boer- Een man onderzocht Fimey's zakken en trok er eene vuile verscheurde krant uit. sBill Steven," zoo las hij, ntweede stuurman van den Bremer schoener Maria, beschuldigd van moord op zijn kapitein Georg Jensen, is ontvlucht. Op zijne aanhouding is een prijs gesteld van 500 gulden. Signalement: ouderdom 24 jaar; haar; rossig blond gestaltegroot en sterk, heeft op den linkerarm B. en S. en een anker inge- bi and." »En deze Bil! Steven," voltooide Fimoy, die met heiscbe vreugde den diepen indruk waarnam, welke de voorlezing van dit stuk had gemaakt, sis deze George Ahldorf; stroopt hem de mouw maar op en gij zult de letters met het anker in zijn arm zien gebrand!" Alice drong de menigte terug, die Bil], welke op den grond lag, naderde, en sprong binnen den vrijen kring voor den rechter. iHoort nu allen!" riep zij luid. vDeze man hier is Bill Steven, zooals Fimey beweertDoch de moordenaar van den kapitein der Maria is hij derijjen worden gebouwd, die door de verban nen joden zulien kunnen worden betrokken. Aan het hoofd der beweging staat Daniël Myer, reeder te San Francisco. i .1 i r 1 - ■- Bi SCHIEDAM, 8 Januari 1891. Naar de Transvaalsche Volksstem ver neemt, hebben eenige Nederlanders, die reeds lang in de Zuidafrikaansche republiek woon den, het voornemen opgevat om giften te wagen v&n aldaar wonende landgenooten, teneinde aan Neerlands Koningin en hare Moeder een. blijk van sympathie aan te bieden. Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Nov. 4890 verongelukt 93 zeil schepen, waaronder 5 vermiste, als: van Duitschland 42, Amerika 7, Engeland 33, Oostenrijk 1, Denemarken 3, Griekenland 1, Frankrijk 3, Nederland 2, Noorwegen 16, Portugal 2, Rusland 7 en Zweden 6. Door stranding verongelukten 49, door aan varing 6, door brand 4, gezonken z(jn er 9, verlaten 49 en afgekeurd 4, terwijl er 5 als vermist zijn opgegeven. In dezelfde maand verongelukten 14 stoomschepen, als: van Engeland 9, Frank rijk 3, Noorwegen 1 en Zweden 4. Door stranding verongelukten 9, door aan varing 2, terwijl er 9 zijn gezonken. De vorige week ging te Amsterdam een der eerste firma's failliet, namelijk die van Van der Weijden en Zoon. Men meldt, dat er een tekort is van een millioen, terwijl slechts 40 duizend gulden, dus vier percent er van die som voorhanden is. De beide chefs der firma zijn voortvluchtig, {Vl.JBLv.Amst.) 'Het voornemen om te Amsterdam een ijs paleis op te richteneensdeels om werk te verschaffen en anderdeels om de opbrengst der toegangsgelden te bestemmen ten bate der vereeniging «Kindervoeding", zal waar schijnlijk worden verwezenlijkt. Het ontwerp van den architect H. P. Berlage, eenigszins gedacht in den trant van een galerij met torens, is op initiatief van het technisch bureel De Voogd ter uitvoering bestemdv wanneer de benoodigde som voor den bouw, die natuurlijk geheel uit vrijwillige bijdragen moet komenis gevonden. De aannemer J. J. P. Thuring heeft zich bereid verklaard het werk uit te voeren voor de som van ongeveer f3500. De afmeting van de galerij is p. m. 30 meter lang en 4 meter breed, de middentoren krijgt een hoogte van 40 meter. Men wenscht het ijspaleis te doen verrijzen op een terrein achter het rijksmuseum, wan neer daartoe de noodige vergunning van het gemeentebestuur wordt verkregen. De bouw zal geschieden op Russische manier. Een houten geraamte wordt met water bespoten, zoodat de ijskorst zich daaromheen vormt. niet, maar die ellendeling daar, Pat Fimey zelf. Firoey speelde zijn hoogste troef. Te verliezen had hij niets meer; de aanblik van Bill en Alice, die al zijne lagen verijdelden, prikkelde hem tot het uiterste. Of zij moest baar vader verraden en zich zelve schandvlekken öf Bil! Steven in den steek laten. Welke keuze zij ook mocht doen, ge wroken had hij zich toch aan haar, aan Bill en aan den ouden sluwen Orelly. zEn van wien weet de juffrouw dit?" zeide bij bedaard. Zij weifelde een oogenblikwierp een blik op Bill, Aiie zijn bewustzijn nog niet teruggekregen had, en zeide toen op luiden, duidelijken toonsik vernam bet van mijn vader". »Mijn helper en medeplichtige, niet waar? Nu gij het eene weet, zai ook het andere u wel niet onbekend zijn." Alice gevoelde, dat hare kracht afnam, aJa, ik mag het niet loochenende waarheid moet nu aan 't licht mijn vader was zijn mede plichtige Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, is in de maand December 11. gevallen Va mM. regen, tegen 74Vs mM. in dezelfde maand van 4889. De s gevallen regen over het geheele jaar 4890» bedroeg 845 mM., tegen 749Vs mM. in 4889. De gelegenheid tot verzending der correspon- dentie naar New-York bestaat door middel jé van het stoomschip Obdam. De laatste bus- S lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 4n Januari a.s., des morgens l te 6 uren. j De wijze van verzending behoort duidelijk op j bet adres vermeld te worden. Het postverdrag tusschen de Vereenigde Staten i van Noord-Amerika en Duitschland, betreffende- de inrichting van drijvende postkantoren tusschen. die twee Janden, is den 27sten December te- Washington onderteekend. f Te rekenen van 4 Januari is de tariefprijs- f voor gewone telegrammen in het verkeer van Nederland met Luxemburg over België van 8'/j ct. per woord tot op 6y3 ct. per woord ver- t laagd, met bepaling nochtans, dat de prijs voor een gewoon telegram of een vooruitbetaald antwoord nimmer minder dan 40 cent zal be- i dragen. Batavia, 2 December. f Aan het vers/ag der voornaamste gebeurte- niksen in het gouvernement Atjeh en onderhoo- righeden, loopende van 4 tot en roet 18 Nov. j!., f wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Onder den vijand werd eene f verhoogde werking tegenover Kota-Pohama waar- genomen door de aanwezigheid van Tengkoe di i- Tiroe, die zich te Lambadak tijdelijk gevestigd had, nu de voornaamste hoofden der 26 Moekims, 't Toekoe Banta, Toekoe Tjoet Toengkoep, Toekoe Moeda Rajoek en Nja Mekam zich naar Kemala f hadden begeven. Die hoofden keerden sedert van daar terug en F Toekoe Banta kwam den 15n dezer te Kota- Radja zijne opwachting maken bij den civielen. J en militairen gouverneur. Onderboorigheden. Van de noordkust viel niets- bijzonders te melden; de geschillen tusschen 5 Toekoa Pakeb en T. Radja Pedir zijn bijgelegde Oostkust. Werd in het vorig verslag gemeld,. J dat Toekoe Tjihiq van Perlak de vijandelijkheden. tegen Toekoe Tibang van Djingki c. s. begonnen, was en ook nogal succes had behaald, thans be- richtte de wd, assistent-resident van de Noord- en. 5 Oostkust dat de nederlaag van Tibang en zijne- i bondgenooten volkomen wasde gedei Kroot Sin- J tang, de hoofdnederzetting van Djinaki, waarop- Toekoe Tibang laatstelijk teruggetrokken was,. viel in handen van de overwinnaars, terwijl jt Tibang naar Aloer-niri de wijk nam, en volgens- f latere berichten met zijn bondgenoot Nja Sjam 5 zich nog verder tot naar Simpang Anas (ten zuiden, van Soengei Raija) had teruggetrokken. De dochter, die tegen haar eigen vader ge- tuigt, mag men geen geloof ontzeggen. j' vOrelly, de vervloekte bankhouder 1 Haalt" hem!" klonk het dreigend hier en ginds. Doch' de meesten waren nog te veel onthutst door het getuigenis van Alice. John Stewart gaf een leeken, zonder dat Fimey. het bemerkte; twee mannen gingen achter hemi staan een ruk een kreet uit honderd kelen, en Fimey bengelde hoog boven hunne hoofden. Zijn vonnis was voltrokken! Door het rumoer om hem heen ontwaakte Bill uit zijne bezwijming en kon zich niet goed her inneren, wat er gebeurd was, «Naar Orelly, den moordenaar! Wij zullen hem vonnissen, het ga hem als Fimey I Op naar »Minershome zoo klonk het verward rondom. Alice. Bij deze woorden voelde zij haar bloed ver stijven, (fVbriU vervolgd.) -■

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6