Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. üeclitzake u. Vïsscherïj. Kerknieu ws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Cargalijsten. Beursbericht van Amsterdam. Beiden zouden nn het voornemen hebben zich daar tot het uiterste te verdedigen. Ten gevolge van het behaalde succes kozen'al de Petoewas van Djingki de zijde van Toekoe Tjihiq van Perlak, terwijl ook zijn neef Toekoe Madi Ali, die volgens het erfrecht radja van Per- lak moest zijn en zoo al niet daadwerkelijk, dan toch door zijn invloed Toekoe Tibang en Djingki steunde, nu bij Toekoe Toekoe Tjihiq Perlak zich scheen te willen aansluiten. Onder de gesneuvelden bevindt zich Petoewa Latnbak, die onlangs de kampong aan de kwala Pedawa Poentang bij Edi overviel, daar roof pleegde en door Toekoe Tibang tot pangiima prang was aangesteld. Door dezen gunstigen loop van zaken ten ge volge van de overwinning van Toekoe Tjihiq Perlak bestaat er wel eenig vooruitzicht dat, zoo deze zich in zijn succes weet te handhaven, de ongeregeldheden ter Oostkust niet zoo spoedig zich zullen herhalen, en dit te eerder, nu volgens de laatste en zoogoed als zekere berichten Toekoe IJoesoef van Oleh Garija overleden is. De gezondheidstoestand was over het algemeen iets ongunstigerde stand der berri-berri bleef niet ongunstiger, het sterftecijfer was lager. Batavia, 5 December. Overeenkomstig het daarvoor vastgesteld pro gramma, had Woensdag den 3n dezer in de op toepasselijke wijze gedecoreerde groote zaal van bet paleis te Weltevreden de algemeene audiëntie plaats, teneinde aan de (alrijke daar aanwezige landsdienaren en verdere ingezetenen gelegenheid te geven aan den gouverneur-generaal hun rouwbeklag aan te bieden over het afsterven van Z. Af. Koning Willem III en hunne hulde aan H. M. Koningin Wilhelmma, zoomede aan H.M. de Koningin-regentes. Nanmns de aanwezigen werd het woord gevoerd door den vice-president van den Raad van Neder- landsch Indië, die door den gouverneur-generaal beantwoord werd in eene rede, aan het slot waar van hij de verzekering gaf de uilgesproken gevoe lens ter kennis te zullen brengen van Hare Majes teiten. Den 4n dezer, den dag, waarop bet stoffelijk overschot van Z. M. Willem den Derde is bijgezet, werden op het voorgeschreven uur te Weltevreden en van de oorlogsschepen te Tandlong-Priok 101 minuutschoten gelost. Op dien dag werden ook door de leeraren der verschillende christelijke gemeenten ter hoofdplaats, naar aanleiding der evenbedoelde treurige en gewichtige gebeurtenissen rouwdiensten gehouden, waarvan die in de Wil lemskerk door den gouverneuogeneraal en door vele autoriteiten werd bijgewoond. Java-Ct Voor Itaüaansche rekening zijn in den omtrek van Meppel deze week paarden aangekocht, die tot f700 opbrachten. Wel een bewijs, dat in die streken flinke paarden worden aangetroffen. Aan de theol. school te Kampen waren opl Januari ingeschreven 100 studenten, 51 litera rische en 55 theologische studenten. Van deze laatsten zijn er 13 in het lste, 22 in het 2de en 20 in het 3de of laatste studiejaar. De Haagsche vereeniging «Israël en Oranje" heeft op den nieuwjaarsdag op groote schaal liefdadigheid uitgeoefend, daartoe in staat gesteld door hare financiën &en andere bijdragen. Aan ongeveer 500 personen, onverschillig van welken godsdienst, deelde zij voor ieder bons voor 1 kiio rundvleesch, zonder beenderen, 30 turven en een kilo brood uit. De inzameling te 's-Gravënzande van gelden voor bet verstrekken van levensmiddelen aan beboeftigen, heeft bijna f700 opgebracht. De liefdadigheid is in deze gemeente groot. Bij de intrede van het jaar zijn bij de vereeni ging «Liefdadigheid naar Vermogen," bij den burgemeester en bij andere ingezetenen van Am sterdam een groot aantal giften ingekomen, waar van éen van f 6000, twee van f 2000, éen van f 1000, een van f 600 en verscheidene van f 100 tot f300. In de bussen voor «Kindervoeding" in tram en kiosken te Amsterdam, gedurende de Kerst dagen opgehangen, is een bedrag gevonden van f2500. Bij de commissie voor «Gratis Brood" te Amster dam zijn weder giften ingekomen van f300,100, 60, 50, vele van 25, 20 en minder, en een van f1000. Het tweede lokaal voor de gratis uitdeeling van koffie en brood, in het militaiie logement op de Lauriergracht, is gisteren geopend. Ook te Nijmegen bestaat het voornemen om indeze koude dagen, in navolging van andere plaatsen, aan minvermogenden kosteloos brood en koffie uit te reiken. Te Voorst bracht eene buitengewone collecte om in den grooten nood der armen te voorzien ruim f 501) op. Door eenige ingezetenen van Groningen is onge veer f2500 bijeengebracht voor kostelooze uitdee ling van brood en koffie. De heeren J. E. Scholten en Julius Oppenheim, die den eersten stoot aan dit menschlievend werk gaven, zijn overtuigd, dat ze weder .de hulp inroepende, het dubbel bedrag zullen krijgen. Het aantal portien bedraagt per dag 1100 tót 1500. Het bezoek bestaat meest uit vrouwen en kinderen. Ieder vrouw of man ontvangt 2% ons komraiesbrood, ieder kind l>/2 ons. - Te Leeuwarden worden door de ondersteunings commissie van de vereeniging tot verbetering van armenzorg dagelijks in een Verwarmd lokaal boterhammen en koffie aan de armen uitgereikt. Door het bestuur van bet Sint-Anthony-gasthuis worden, evenals sedert een lange reeks van jaren, dagelijks bondei den porliën krachtige soep uitge reikt en komen in het gesticht zelf dagelijks een paar honderd kinderen soep eten op de dagen, dat het gezin geen soep ontvangt. Vanwege'de diaconie dei'Nederduitsche her vormde gemeente te Arnhem werden in de laatste dagen bijna 300 dekens uitgedeeld, terwijl in tal van gezinnen door het verschaffen van matrassen, stroo, kleedingstukken enz. in de dringendste be hoeften voorzien werd; met de uitdeeling van brandstoffen wordt geregeld vooitgegaan. Ook te Zutfen zal van a.s. Maandag 5 Januari tot nader opzegging toe in een der lokalen van het voormalig gerechtshof, daartoe door het ge meentebestuur afgestaan, verwarmd en verlicht, een gratis uitdeeling van brood en warme koffie plaats hebben van des avonds 7—8 uur, of zoo véél langer als noodig mocht blijken. Wat gegeven wordt, moet gebruikt worden ter plaatse waar men het ontvangt. De zaak gaat uit van bestuurders en bestuurderessen der Kamer van navraag, die, behalve door inkomende vrijwillige giften, door eene later te houden loterij, altijd behoudens goedkeuring der hooge regeering, in de gemaakte kosten hopen te voorzien. Gisteren werd te Arnhem aan 1309 personen brood en koffie verstrekt. In de 4 dagen sinds de openstelling der inrichting bedroeg het aantal verstrekte porties brood en koffie reeds 4350. Er wordt van vele zijden brood en koffie ten geschenke ontvangen. De nieuwjaarscollecte in de gemeenten Groote broek en Lutjebroek heeft f513 opgebracht. Eene te Scherpenzeel (Gelderland) gehouden schaalcoitecte voor de armen bracht f418 op. Uit Neerbosch meldt men In het afgeloopen jaar is de weesinrichting op nieuw belangrijk uitgebreid, o. a. door den bouw van een nieuw weeshuis, waarin 200 kinderen plaats zullen vinden. De strenge winter belet echter dit gebouw, zoo spoedig als men gewenscbt had, te openen. Dit nieuwe huis is eene der grootste gebouwen, die hier zijn gebouwd. Alleen aan tim merhout is voor meer dan f12,000 henoodigd geweest ln het onderste gedeelte is eene zaal, waarin 200 kinderen aan tafels plaats kunnen vinden om hun maal ta nuttigen, terwijl er dan nog overvloedige ruimte overblijft, 'erder vir.it men er achtereenvolgens vier schoollokalen, die elk voor 50 leerlingen genoegzame ruimte aan bieden. De tweede verdieping is verdeeld in twee slaapzalen, waar 200 ledikanten ruim kunnen staan vorder bevinden zich daar locahteiten en kamertjes voor hen, die roet het op- en toezicht zul len belast worden. Dit huis is gedurende het af geloopen jaar voor het grootste gedeelte afge bouwd, en zulks alleen door de weezen onder toe- en opzicht van hunne bazen. Door armmeesters der Ned. herv. gemeente te Maasland werd aan ongeveer 60 gezinnen eene uitdeeling gehouden van steenkolen, turf, rijst, meel, boonen en spek. Driemaal per week worden in ruime mate warme spijzen uitgereikt. Aan de uitreiking van «Avondbiood" te Dor drecht werd de beide laatste dagen door 100G personen deel genomen. Te Ellewoutsdijk hebben weder gedurende eenige weken, onder de zonder werk zijnde ar beiders geregeld broodbedeelingen plaats voor rekening van den ambachtsheer, den heer J. C. van Hattern, terwijl binnenkort enkole malen per week aan behoeftigert warm voedsel zal worden uitgereikt. Te Roordahuizen heeft eene commissie bij de meergegoede ingezetenen geld ingezameld, ten einde aan de behoeftigen in dezen banen winter eenigen onderstand te kunnen verschaffen. De som van f317 is voor dit goede doel samen gebracht. Kan tiendrecht door verjaring verkregen worden Omtrent deze vraag, onlangs voor den Hoogen Raad bepleit, werd door het O. M. eene uitvoe rige conclusie genomen, die strekte tot beves- stigende beantwoording. De uitspraak is bepaald op 6 Februari a.s. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde Fre- deiik Hendrik Strubbe, wegens valscbheid in ge schrift en diefstal met geweldpleging, tot vijf 'jaren gevangenisstraf. Het O. M. had tien jaren gevorderd. VLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 schip met 21 tnn zoutevisch. KRAL1NGSCHE VEER. De zalmaanvoer is in het afgeloopen jaar zeer schaarsch geweest er werden in 1890 slechts 34.380 zalmen aange voerd. In de laatste 20 jaren was de gezamenlijke aanvoer 1.165.130 stuks, zijnde gemiddeld per jaar 58.256 stuks. De grootste aanvoer was die in het jaar 1885, nl. 104.422 stuks, de geringste in 1871, nl. 23.209 stuks. Hed. Herv. Kerk. Beroepen: te Heeg ds. J. Dommissen, te Ootmarsum. Bedankt: voor Stellendam door ds. W. Willems, te Lfzendoorn c. a, BURGERLIJKE STAND. Geboren: 1 Januari. Henrica Johanna, dochter van F. M. Verhoeckx en J. E. Tet- tero, Leliestraat. 2. Cornelia Geertruida, dochter van L. van der Velden en J. van Brink, Oostsingel. Johanna Petronella, dochter van J. W. Paardekamp en P. Kalk man, Baan. Overleden: 2 Januari, Teuntje Noordijk, oud 67 jaar en 9 maanden, wed. van T. Stmvenberg, Buitenhavenweg. Ondertrouwd2 Januari. C. Scholte en A. M. van der Poll. Schiedam, 3 Januari. Kogge en Gerst zonder handel. Moutwijn en Jenever geen prijs ge noteerd. Spoeling: f0.80 per ketel. Leiden, 31 December. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 3 stieren f 100 a 155, 82 vette ossen en koeien f 148 a 278, of 56 a 74 c. per kilo, 31 vare dito f105 a 240, graskalveren f<a j 16 vette dito f49 a 80, of 75 a 0.95 c. per kilo, 21 nuchtere dito f4.a!2.610 vette schapen f22 a 32.of 45 a 50 c. per kilo, 214 weide dito f 16 a 24.50, lammeren f amagete varkens fa24 biggen f5.a 15.,40kalf-enmelkkoeienfll0a260, paarden fa veulens fa Amsterdam, 3 Januari. Rogge op levering lager; Maartf154, 153, Met f149, 148. Mastenbroek, 1 Januari. Hooi. Kampereiiands f 11.50 a 13.Masten- tiroeks en Genemuider le qual. f 10 a 11.dito 2e qual. f 8.— a 9.stroo f 12 a 13.-—, alles per 500 kilogr. Antwerpen, 3 Januari. Petroleum hooger; in loco fr. 17%; Januari fr. 16% eerste 3 mil. fr. 16%. REVAL. Christiansborg (st.), k. H. Evaldsen, 8422 hectol. rogge en 17070 hectol. gerst. RIGA. Erik (st.), k. H. Wrisberg, 1221 hec tol. tarwe, 6113 hectol. gerst, 5703 hectol. rogge, 8824 hectol. lijnzaad, 75168 kilogr. hennep en 1800 delen gezaagd hout. Per Tki.egr. 2% pCt. Nederland Buiten!. Spanje Portugal Bestand 1867/6!) s 1875. Oostenr. J.g. He Gr. Kuss. Sjioien Baltische Zilver Metal! Papier Tuikije Turksche I.oteu Italië 1887 (Sj>ft.) Peru Venezuela Central. Pacific Share! Denver Bio Grande Canadian Pacific Missom i Kansas Oblig. Chic. Atlantic. 6pCt. Prior Lieu Bond. Zweedsche N.,Spw, Mij Aand. Cultuur Mij. Prolongatie Incomebond Missouri Pief. Missouri 4Missouri Union Shares .2 Jan. '78%! 56% 95% 100% 72% 121% 64% 79% 79% 18% 18% 5313/i8 46% 29% 17% 12% 37% 104 8% 5 36% 19 74% 42% 3 Jan. 78% "6 95% 100% 72 122 64% 799/U 79- 18% 18% 541/s, 47 29% 17% 12% 8% 45 371/g 19 Vs 75 42% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D.: Het nieuwe jaar leverde al niet meer affaire op dan het eind van het vorigealleen was op de Amerik. markt eenige meerdere vraag naar diverse Oblig. soorten, zoodat de stemming daar voor wat williger was; Sharessoorten waren mede tamelijk vast. Bnitenl. Staatsfondsen bewogen zich voor het meerendee! op vorige koersen, de stemming was, met uitzondering van Portugal en enkele Russen, tamelijk vast. Holiandsche Staatsschuld over het algemeen Vs a hooger. BuitenJandsche voor Oostenrijk en Russen 1880 Vs heter, daarentegen 3 pCts. Portugal en de meeste Russen i/s a lager. "Van Industrieelen stegen aand. Afrik. Han- delsv. Vï, Senembah 5, Handelm, RescontreVt- Binnenlandsche sporen stil. Warschau-Weenen 1 lager. Russische sporen prijshoudend. Amerik. sporen meerendeels vast, enkele meer aangeboden: - Met-officieel, 5 pCt, Gec. Koper 24, 25, Panama 4%, %J

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7