diend, -waarbij hg als eenig afdoend middel om. de rust bij de grenzen te herstellen» aanbeveelt afschaffing van het burgerlijk be stuur in het Indianengebied. Indien deland- streek, welke den Indianen als woonplaats is toegewezen en die in vijf'agentschappen is verdeeld, geheel onder toezicht van officieren werd gesteld, zou de toestand spoedig ver beteren. Generaal Schofieïd, de opper-bevelhebber der troepen in het westen, steunde het voorstel van generaal Miles, maar de minister van binnenlandsche zaken, de heer Noble, wilde er niets van weten. President Harrison koos de zijde van den minister, zoodat het voorstel der generaals voorloopig, misschien wel voorgoed, is ter zijde gelegd. Binncnlaïtdsehe Berichten. SCHIEDAM, C Januari 1891. Sedert de Schie is toegevroren, hebben de branders en veehouders beiden het groote ongerief en de belangrijke schade onder vonden welke daarvan liet gevolg zijn. Het vervoer der spoeling naar buiten, dat anders per schuit geschiedde, moet nu per spoeling- kist plaats hebben, wat bij de gladheid der wegen en de felle koude zoowel voor de voerlieden als voor de paarden eene vree- selijke omstandigheid is. Om aan dezen toestand hoe eer hoe liever een einde te maken, wenscht de Schiedamsche spoeling- vereeniging, daartoeuitgenoodigd door den heer "Van Marken, directeur der ïNederl. Gist en Spiritusfabriek" te Delft, het ijs ir. het vaarwater tusschen Schiedam en Delft door ijsbrekers te doen stukbreken, zoodat spoe- lingschouwen weder van hier naar Overschie en Delft vice-versa kunnen varen. De spoeiingvereeniging heeft gemeend een beroep te moeten doen op alle branders, ook op hen die geen lid dier vereeniging zijn, om in de daarvoor te maken kosten bij te dragen, welke ruimschoots zullen worden vergoed, zoowel door beteren spoelingprijs voor de branders als door de mindere kosten voor de veehouders om hun spoeling thuis te krijgen, in verband ook met den geregelden voeder- tijd van hun vee. "Wij vertrouwen dat èn de br anders èn de veehouders het gemeenschappelijk belang van dezen maatregel zullen inzien en hem krachtig steunen. Mogen onze sjouwerlieden anders in dezen tijd te klagen hebben over weinig werk, ge lukkig is dit nu niet het geval, zoodat de haven aan het Hoofd alhier nu veel bedrijvig heid toont. "Verschillende stoomschepen voor deze stad bestemd en ook voor andere havens gecharterd, komen hier omdat zij óf door het ijs óf door te weinig ruimte verhinderd wor den elders hunne ladingen te lossen. Er zijn dan ook geen lichters genoeg; al wat laad ruimte aanbiedt wordt gebruikt, tot zeifs visschersvaartuigen toe. Voorwaar een geluk kige omstandigheid voor onze werklieden aan het Hoofd, waarover wij ons met hen leer verheugenhet zoetst toch smaakt het brood dat verdiend werd. Aan ongeveer 1200 kinderen der armen scholen werd gisteren en heden eene krachtige en versterkende soep verstrekt Hoe het hen goeddeed, was op hunne gezichten te lezen. Hen, die dezen maatregel niet onverdeeld goedkeurden, hadden wij gaarne eens tegen woordig gezien bij deze uitdeeling, waarbij ieder kind zooveel het noodig had kou krijgen. Dat was een schouwspel, dat zeker op iedereen een aangenamen hebben. zijne gewichtige trs(5 opvat, verdient den steun van allen, die, mild met aardscbe goederen bedeeld, de armen in dit barre winterseizoen buitengewoon wenschen te bedeelen. De vroegere sociëteit «Aurora", aan de Overschiesche straat alhier, is thans ingericht voor eene R.-k. school, genaamd St.-Jan- school, welke den 12n dezer zal geopend worden. De inwijding zal hedenavond plaats hebben. De cantate »St. Christophorus", 29 Decem ber door de zangvereeniging sSt. Gregorius" uitsluitend voor hare buitengewone ledenen dames uitgevoerd, werd Zondagavond jl. nog maals ten gehoore gebracht, ditmaal was zij echter tegen entree toegankelijk. Evenals den eersten keer werden ook nu blijken gegeven van ernstige studie en goede directie; van de solisten voldeed ons het best de baryton, de heer J. L. Het succes van den avond, hetwelk reeds groot was door de volle zaal, werd nog ver hoog' door het aanbieden van een fraaien van ijzer vervaardigden krans, namens eenige onbekende gevers, wien door den directeur, den heer A. M. den Draak, dank werd betuigd, waarna het geschenk onder luid applaus aan de banier gehecht werd. Hedenavond heeft de derde en laatste opvoering plaats, waarbij de zaal in twee rangen zal zijn verdeeld; de belangstelling zal ook .dan ongetwijfeld groot zijn. De molenaar G. van Katwjjk, die nog niet lang geleden een val deed van de as op de balie van den molen «de Oost", is Zaterdag jl. door het luik van den eersten zolder van dien molen gevallen en daarbij op de kei- steenen, waarmede die molen bestraat is, terechtgekomen, waardoor hij ernstige kwet suren aan het hoofd en een der beenen heeft bekomen, zoodat zijn gelaat schier onkenbaar geworden is. De geneesheer La Verge ver leende hem spoedig hulp. De toestand van Van Katwijk is op 't oogenblik van dien aard, dat een volkomen herstel kan verwacht worden. heer Nebbens Sterling de benoeming tot lid der Eerste Kamer voor Zuid-Holland aan neemt. De heer Cremers heeft zich omtrent de aanneming nog niet verklaard. indruk moet gemaakt ^Het diaconie-armbestuur, der Ned. herv. gemeente alhier heeft gisteren weder eene extra bedeeling gehouden en 240 bons voor grutten en spek uitgereikt Gepoernd armbestuur, dat wij gaarne onze hulde brengen voor de wijze waarop het H. M. de Koningin-Regentes heeft jl. Zater dag cour gehouden voor de leden van het corps diplomatique en hunne dames. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 13 Januari, des middags te 3 uren, tot regeling van werkzaamheden. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer voor de belastingvoorstellen der regeering hield gisteren eene vergadering. Ook de commissie van voorbereiding van de legerwet kwam gisteren bijeen. De Staatscourant behelst de volgende mede- deeling: De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, de leden der corpora- tiën van kerk en staat, bedoeld bij de aan kondiging van den 31sten December 1890, in de Staatscourant van den lsten en 2den Januari, voor zoover die leden geene betrek king vervullen waaraan een kostuum of ambtskleeding is verbonden, voor ditmaal ter audiëntie zullen worden toegelaten, gekleed met zwarten rok, witte das, zwarte hand schoenen, en met een rouwband om den linkerarm. Ambtstoga wordt met kostuum gelijkgesteld. Het galakostuum blijft overigens zonder uitzondering verplichtend. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: bij de Nederlandsehe Bank f 2,990,105.81 Vs' en bij de betaalmeesters- 2,031,324.167a Te zamen f 5,021,429.98 Eerst gisteren ik bericht ingekomen, dat de Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan de militairen die zich in de arrest kamers bevinden overdag éen deken en des nachts drie dekens worden verstrekt, terwijl zij met de kapotjas, het mouwvest en de laken pantalon zullen gekleed zijn. Blijkens bij den minister van buitenland- sche zaken van Hr. Ms. minister-resident te Madrid ontvangen bericht, is met 1 Januari eene verhooging van invoerrecht in Spanje op vee, vleesch en graan ir» werking getreden. De heer G. L. Baud, oud-minister van koloniën uit de dagen van 1848 en 1849, is gisteren te 's-Hage in den ouderdom van 89 jaar overleden. Er is, volgens het Vad., ernstig sprake van de instelling van een nieuwe ridderorde, ter vervanging \an de Eikenkroon en den Gouden Leeuw van Nassau, waarover de beschikking, aan wijlen Koning Willem III toekomende, niet aan H. M. de Koningin is gebleven. De Hollandsche ijzeren-spoorwegmaat schappij heeft een zeer verstandigen maatregel genomen om, in afwachting dat er wat meer orde in het spoorwegverkeer zal gekomen zijn, eenige personentreinen op te heffen, en is daarmede reeds gisteren aangevangen. Op die wijze komt er materiaal beschikbaar en zal de vertraging van minder invloed zijn. Naar men verneemt, heeft de directie der exploitatie-maatschappij den heer 1.1. Beijer- man, chef van het goederenvervoer, en een ambtenaar der wagen-contróle tijdelijk naar het station Fijenoord gedetacheerd. Deze en andere reeds vermelde maatregelen bewijzen, dat de directiën derspoorweg-maatschappijen nu ook de noodzakelijkheid beginnen in te zien om een einde te maken aan de verwar ring, waarover de handel zich de laatste weken zoo terecht beklaagde. Op hei handelsterrein op Fijenoord waren Zaterdag niet minder dan 1200 wagens aan wezig, die gelost moeten worden. (H. R. Ct.) Eene som van f40,000 is door de ver schillende stoombootreederijen beschikbaar gesteld, om het Noordzeekanaal van IJmuiden tot Amsterdam open te hakken. Zóo vele werkloozen boden zich voor dat werk aan, dat de politie te IJmuiden moest worden ingeroepen om de orde te handhaven. Een fijne les in courtoisie heeft Rusland aan onze hofdignitarissen gegeven, zegt de Arnh. Ct. Bij de begrafenis dos Konings werden in Den Haag vier vorsten in éene koets gestopt. Toen generaal Verspyck met baron Sirtema van Grovestins te Sint-Petersburg waren aan gekomen, om den dood des Konings aan te kondigen, werd voor den generaal een hof- rijtuig met vier paarden en voor den heer Grovestins een met twee paarden beschikbaar gesteld om hen naar het paleis te brengen. Zóo bejegent men vertegenwoordigers van een hof in Rusland. De Liberale Unie heeft de afgevaardigden der aangesloten kiesvereenigingen opgeroepen tot eene algemeene vergadering op Zaterdag 28 Februari e.k., des voormiddags lOVsuur, in het gebouw «Eensgezindheid", te Amster dam. Als punten van behandeling bevat de ■agenda: le. bespreking van het bij de Staten- Generaal aanhangig wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst 2e. voorstel van het bestuur tot het opnemen van eene nieuwe bepaling in het huishoudelijk reglement. Voorts bestuursverkiezingen en huishoude lijke aangelegenheden. Ter voorbereiding van de gedachtenwisse- ling omtrent het eerste punt, heeft eene com missie van piae-advies gediend. In die com missie hadden zitting- de heeren F. A. Hoefer, gep. le luit. der art.. Rotterdam, W. Hoogen- boom, gep. maj. der art., Amsterdam. G. J. W. Koole'.i-ns Beijnen, kapt. der inf., 1 eeraar aan de krijgsschool, 's-Hage, mr. J. A. Levy, advocaat, Amsterdam, mr. R. MacalesterLoup, hoofdred. van Het Vaderland, H, J. van der Mandele, gep. kapt.-luit, ter zee, Nieuwer- Amstel, en dr. C. B. Spruyt, hoogleeraar, Amsterdam. Uitgaande van de overtuiging, dat aan de noodzakelijkheid der uitbreiding onzer weer kracht niet kan worden getwijfeld, wijdt de commissie in het prae-advies allereerst hare aandacht aan Neerlands plieht in oorlogstijd en komt tot de conclusie dat het volkenrecht geen andere keuze laat dan dezekrachtige inrichting onzer defensiemiddelen te water en te land of ondergang. Een sterk leger moet de zekerste waarborg zijn voor het ongestoord behoud van den vi ede, en daarom een belang voor het geheele land, niet slechts- voor het achter de liniën gelegen gedeelte. Ten aanzien van de vraag welk stelsel van legervorming daartoe gevolgd moet wor den, acht de commissie het Zwitsersche stelsel verwerpelijk, maar het stelsel der regeering, waarbij het jaarlij ksch contingent betrekkelijk laag genomen is, voor ons land verreweg het meest aannemelijk, omdat daar door een leger zal verkregen worden, uit veldleger, bezettingstroepen en depottroepea bestaande, dat aan sterkte, tucht en geoefend heid weinig te wenschen zal overlaten, zoa> de, door de wet gestelde, oefeningstijd niet al te zeer wordt ingekrompen. Voortw zorgt het ontwerp voor een deugdelijke reserve in den vorm van eene landweer, van eene aan- vullings-reserve door het oproepen, in geval van oorlog, der overige dienstplichtige be volking, en voor een landstorm, waarover in den uitersten nood kan worden beschikt, en die alle solide Nederlanders van het twintigste tot het veertigste jaar omvat, voor zoover zij niet tot de vier genoemde- categorieën behooren. De commissie verklaart zich onvoorwaar delijk voor den persoonlijken dienstplicht, die ook in het regeeringsontwerp wordt aan vaard, en is van oordeel, dat de zware ver plichting van den militairen dienst, welke thans onverbiddelijk gelegd wordt op de schouders van den mindergegoede, terwijl de vermogende zich daarvan loskoopt voor een som gelds, een toestand is, die niet langer geduld mag worden. De commissie beroept zich, met geheele instemming, op het oordeel van het Kamerlid mr. Reekers, waar hij aantoonde dat de dienstvervanging, in strijd met de eischen van recht en vaderlandsliefde, verdedigd wordt in het vermeend belang van zekere maatschappelijke kringen. De regeering heeft er, naar het oordeel2 der commissie, ip haar ontwerp ernstig naar gestreefd den druk niet ernstig te ver zwaren, en dien zoo weinig mogelijk te doen gevoelen, en dit zoowel met het oog op de financieele lasten als op den persoonlijken druk. Het stelsel Reuther immers, dat geringem druk belooft, zou echter metterdaad de bevol king zwaarder en onnoodig treffen, omdat de- voortdurende verplichte oefening in vredestijd van de gansche volkswapening eischt, terwijl de regeering de landweer slechts een enkele maal ter oefening wil oproepen. Samenvattende, - is de commissie van oordeel dat in 's lands belang het ingediende ontwerp, in hoofdbeginselen ongewijzigd, wet behoort te worden en.,dat het plicht is.voor de liberale partij hare uiterste krachten in te spannen» teneinde eene hervorming le» doen. tot stand komen, die" het peChtsb^Us^jn bevredigt en» l' f t

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2