Post en Telegraphie. Armenzorg. Visscherij. Gemengde Berichten. Ker tuien w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. I IC 5 de -weerbaarheid van ons volk in belangrijke mate verhoogt. Door het verbondsbestuur van i Patri mo- nium" is in zijne jongste vergadering uit voering gegeven aan de uïtnoodiging van het centraal comité voor anti-revolutionnairekies- vereenigingen om voor h°t te houden chris telijk sociaal congres eene commissie te benoemen, die met de commissie uit genoem,d centraal comité, de heeren dr. A. Kuyper, H. Waller en J. A. Wormser, zou samen werken ter voor- en toebereiding van alles wat met het te wachten congres in verband staat Daartoe zijn benoemd de heeren K, Kater, voorzitter, N. J. H. Slegt, 2de voor zitter, en P. van "Vliet Jr., bestuurslid, respec tievelijk wonende te Utrecht, Dordrecht en Leeuwarden, terwijl bij mogelijke ontstentenis van een hunner de heer J. Karreman, ver- bondssecretaris te Amsterdam, als plaats vervanger werd benoemd. Door het bestuur der afdeeling Rotterdam van den socïaal-demoeratisehen bond is aan den raad dezer gemeente bij adres het ver zoek gericht om zoo spoedig mogelijk uit de gemeentekas beschikbaar te stellen eene som van f20,000, of zoo veel meer als wegens de tijdsomstandigheden zal blijken noodig te rijn, tot ondersteuning van ben, die gebrek lijden. (N. 22. Ct.) Volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct. zal de heer P. Heering, predikant der Remonstrantsebe gemeente te's-Graven- hage en ook als letterkundige en dichter met eere in ons land bekend, den heer H. de Veer als hoofdredacteur van het N. v. d. D. opvolgen. In verband met het op Oudejaarsavond plaats gehad hebbende spoorwegongeluk te Oegstgeest, nabij Leiden, is door den commis saris van rijkspolitie te Leiden een onderzoek ingesteld, waaruit, naar wij vernemen, is ge bleken, dat de oorzaak was een kleine nalatig heid van een der ondergeschikten beambten, welke nalatigheid misschien nog geene gevol gen zou gehad hebben, indien de van Voor schoten komende personentrein behoorlijk van voorlichten ware voorzien, geweest. Het bericht, dat te Naaldwijk een drie jarig kind in zijn bedje zou zijn doodgevroren, is gelukkig gebleken onwaar te zijn. In aansluiting aan een vroegere mededee- ling daaromtrent bericht men, dat het oor spronkelijk plan voor de studenten-maskerade, dit jaar te Utrecht te houden, r.iet doorgaat, wegens het ontbreken van een hoofdpersoon. Er zal nu een ander plan gemaakt worden. {HU.) - De inspecteurs en adjunct-inspecteurs van politie te Haarlem, die geen wapen hadden en ook niet van sabels waren voorzien, hebben zeslooprevolvers (rijksmodel) ontvangen. Jl. Zaterdagavond omstreeks 7 uur vond de zoon van den ploegbaas bjj de exploitatie- maatschappij F. Boogaard te Zwijndrecht, toen hij langs de spoorlijn huiswaarts keerde, tusschen de spoorwegbrug en zijne woning, het deerlijk misvormde lijk zijns vaders tusschen de rails liggen. Beide beenen en een arm waren Ijem letterlijk van het lichaam gesneden, terwijl bovendien de borstkast was ingedrukt, zoodat, de geneesheer dr. J. Broek- srdit, wiens hulp terstond werd ingeroepen, slechts den dood'kon constateeren. Het treurig ongeluk heeft zich vermoedelijk volgenderwijze toegedragen Ten 6 ure had de 50- a 60-jarige man, vader van een talrijk gezin, zijne woning verlaten, met het plan langs de lijn het spoorwegstation Dordrecht te bereiken, teneinde daar een vrijbiljet te gaan halen. Nu wisselen kort na 6 uur tusschen de brug en >het .station Zwijndrecht twee treinen elkander, zoodat B. waarschijnlijk, voor den van Rotterdam komenden trein uitwijkende, dien van Dordrecht komende niet heelt opgemerkt en hjj door dezen ge grepen en gedood is. De 26-jarige dochter van de wed. C. K. te Hoogvliet is bij het schaatsenrijden in eene bijt gereden en verdronken. De 87-jarige Hendrik Schimmel is in zijne hut te Stadskanaal, blijkbaar ten gevolge van koude en gebrek, omgekomen. Er was hjjna niets meer aanwezig. Te Aalbergen vond men in eene boeren schuur een bedelaar, die daar zijn nachtver blijf had gekozen, doodgevroren. Zoo ook is dezer dagen te Reuteren een kindje, dat naar de kerk werd gebracht om gedoopt te worden, onderweg door kou bevangen en gestorven. Te Schermerhom werden Zondagavond door den gemeenteveldwachter twee knapen aangehouden, die uit het verbeterhuis te Alkmaar waren ontsnapt. Op de vraag waar om zij waren weggeloopen antwoordden zij, dat zij in het gesticht honger leden. Zij wer den op last des burgemeesters onmiddellijk weer derwaarts teruggebracht. De huzaar v. W., te Deventer in garnizoen, die in de vorige week zijne familie te "Vaassen bezocht en zijn vader in drift vermoordde, werd "Vrijdagavond gevankelijk te Deventer binnengebracht en aan de militaire autoriteit overgeleverd. Hij heeft bekend de daad in een vlaag van drift bedreven te hebben. De huzaar moet beschonken rijn geweest. Zijn vader zou hem daarover berispt en gezegd hebben: Waarom ben je nu beschonken Nou is toch jouw plezier uit". Daarop zou hij rijn sabel getrokken en rijn vader aan den slaap van het hoofd er mede gestooten hebben, waarna deze eenige minuten later zou zijn overleden. De dader zelf ging slapen en was zich mis schien rijn misdrijf door de dronkenschap niet bewust. Des nachts werd hij door de politie, op bevel van den burgemeester van Epe, onder welke gemeente het dorp "Vaassen behoort, in hechtenis genomen. "Wanneer men de gemiddelde temperatuur van de maand December neemt, die iets' hoogër dan 4® is boven 0, dan blijkt dat er sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd als die van 189091. HM Te Twjjzel (Fr.) speelde verleden week, terwijl de ouders afwezig waren, een vijfjarig jongetje met een brandende tabakspijp. Het vuur kwam in aanraking met afval van vlas er ontstond brand en weldra ging de geheele woning in vlammen op. Het kind werd gered, van den inboedel weinig. De werkman Reinders, uit Rothem, die Vrjjdag nabij Maastricht door een personen trein werd overreden, is aan de gevolgen bezweken. Hij laat eene vrouw en vijf kin deren achter. Dordrecht. De D. Ct. meldt, dat de exploitatie van de tram alhier, den 8n dezer, behoudens nadere goedkeuring door den ge meenteraad, overgaat in handen derRotter- damsche tramweg-maatschappij. Amsterdam. De trein van de Holl. spoor is gisteravond in plaats van te 7.19, te 8.10 alhier aangekomen. Wijk-bij-Buurstede. Zaterdagmorgen had alhier een ernstig ongeval plaats. Twee kin deren van den arbeider P. Rij ksen bevonden zich bij de nadering van de stoomtram op de trambaan. Terwijl het oudste, een meisje, toesprong om haar broertje van de baan te verwijderen, schijnt zij zelve gevallen te zjjn, met het ongelukkig gevolg, dat rij onder de locomotief geraakte en weldra overleed. In de steenkolenmijn Wieliczka nabij Ostrau, in Moravie, heeft Zaterdag een ramp plaats gehad, die zeker wel eene der zwaarste is, waardoor de mijn sinds jaren is getroffen. De schacht, waarin het ongeluk is ontstaan, heeft eene diepte van 270 meter. Zij werd electrisch verlicht. Nadat er 's morgens ten 6 ure eene verwisseling van werk lieden had plaats gehad, werd er gerapporteerd dat er niets bijzonders viel op te roerken. Ten 10 ure werd er uit de schacht geroepen dat er rook wolken opstegen. Op hetzelfde oogenblik hoorde roert een hevigen slag. In allerijl werd het noodige ter redding gedaan. Men vond toen eerst 17 man, die bewusteloos lagen, maar gered werden. Tot Zaterdag zijn er 60 lijken uit de diepte opgehaald en men vreest, dat er nog meer personen zullen zijn omgekomen. De toegang tot de zevende horizon taal ioopende gang, waarin nog werklieden moeten zijn, is gebarricadeerd door balken, steenkolen en als papier ineengeperste ijzeren mijnwaggons, zoodat de werkzaamheden ter ontruiming slechts langzaam kunnen vorderen, te meer omdat er eene ganglengte van naar berekening 1000 meter vernield is en er telkens nieuwe instortingen dreigen. De directie heeft geconstateerd, dat het ongeluk blijkbaar veroorzaakt is door ontploffing van een gasreservoir ten gevolge van ontgloeiing eener geleiddraad van het electrisch licht. Uit de Yereenigde Staten komen zeer krasse koudo berichten. Te Port-Fairfield (Maine) moet de thermometer Donderdag 60° onder 0 Fah renheit aangewezen hebben. In het jaar 1890 zijn op het rijkstelcgraafkantoor te Schiedam het hieronder volgend aantal telegram men behanuetd. Verzonden: 2*2,404 regeenngs- en bijzondei e telegrammen. Ontvangen: 31,224 regeerings- en bijzondere telegrammen. 6 opgenomen eu verder geseinde telegrammen. 372 behandelde diensttelegrammen. 54,006 in 1890 behandelde telegrammen. In 1889 bedroeg het totaal verzonden, opgenomen en verder geseinde telegrammen 53,358, zoodat aan dat kantoor in het afgeloopen jaar 648 telegrammen meer zijn behandeld dan in 1889. Het aantal behandelde telegraphische postwissels bedroeg m 1890 112. 922 antwoordbewijzen werden uitgereikt. Het publiek kocht voor een waarde van f 300 aan telegramzegels. Be algeheels ontvangst beliep f 12126.85. Ook te Rotterdam heeft zich eene commissie gevormd, die zich ten doel stelt, iedereen die honger lijdt, man, vrouw of kind, in de gelegen heid te stellen althans een stuk brood en een kop koffie te krijgen. Burgemeester en wethouders hebben haar daartoe bet gebruik van het oude ziekenhuis op de Hoogstraat toegestaan. Heden werd met de uitdeehng aangevangen, en voorloopig zal dagelijks daarmede worden voortgegaan des voormiddags van 9 tot 11 uur, Bij de,commissie van bedeeling te Naaldwijk is voor wekelijksche bijdragen ingeteekend tot een bedrag van f 280, terwijl f 41 aan giften in eens is ingekomen. Hiervan zal tweemaal per week brood en eenmaal per week steenkolen aan werkeloozen van alle gezindten worden uitgereikt. s Liefdadigheid naar Vermogen" te Amsterdam ontving in de laatste weken ongeveer f50,000 aan buitengewone giften, benevens vele voorwer pen in natura. Van de gelegenheid voor zwervers om den nacht door te brengen in de lokalen van het sLeger des Heils" wordt steeds meer gebruik gemaakt Den derden nacht was hun aantal, dat in den eersten 10 was, reeds tot 36 geklommen. Zaterdag is het uLeger" begonnen om dezen armen menschen, behalve een ontbijt, ook middag- voedsel te verschaffen. Uit Londen wordt het overlijden bericht van den geschiedschrijver "William Kinglake. Hij was 19. jaar oud. t VLAARDINGEN. Gisteren zijn alhier binnen gekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 63 ton zoutevisch. PEÏtNIS.Zaterdag kwam alhier binnen 1 sloep met 300 kabeljauwen. Prijs der levende f2.80 - en doode fl.50 a 1.60 per kop. De sloep had .tijdens het visschetj veel last van het vriezen. Nog 3 sloepen zijn thane in zee. - KRALINGSCHE VEER. De vorige week wer den ..alhier ter markt aangevoerd 25 Oostzee-zal- men, die voor f 1 tot f 1 .60 per Va kilo werdea verkocht. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: te Waalwijk ds. H. Damsté Pz., te Etten te Wilnis c. a. ds. W. R. Hulshoven, te Hasseltte Hierden ds. W. Mense, te Beterente Opheusden ds. J. Vonk, te Olde- broek. Aangenomen: naar Rokkanje door des heer G. A. Lolcama, cand. te Wirdum naar Wateringen door den beer C. Plaatsman, cand. te Utrecht. Bedankt: voor Kattendijke door den heer H. J. Heijnes, cand. te Amsterdam voor Muiden door ds. H. Waardenburg, te Velzen c. a. voor Waddinxveen door ds. K. Havinga, te Zuilen voor Breedevoort door ds. H. Bruijel, te Steenwijkerwoldvoor Haarlem door ds. J. C. Lammerinck, te Scheveningen. Herst. Erang*. -Luth. Kerk. Bedankt: voor Enkhuizen (voor de 2e maal) door ds. L. J. F. de Meijere, te Bodegraven. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Wormerveer de heer J. Gores, cand. te Kampen. Aangenomen: naar Winschoten door ds. J. A. Buit, te Meeden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 Januari. Maria Adriana, doch ter van P. Reine en J. M. van der Burgb, Maasstraat. 3. Alida Maria Jacoba. doch ter van J. Hersbach en J, YV. Landsbergen, Broersveld. Johanna Sophia, dochter van C. Kerkhof en J. S. Schenk, Achtersingel. Elisabeth Helena Willemina, dochter van M. Gijtenbeek en C. W. Broeder, Breedstraat. "Willemina, dochter van J. Scheller enJ. M. Klaverdijk, Spoorsingel. 4 Arie, zoon van J. Hibender en T. Oosterman, Broersveld. Alida Petronella, dochter van G. H. Huis- kens en A. P. Hartman, Roosbeek. Wil helmus, zoon van P. Meijer en M. KuijteD, Raam. Wilhelmina Johanna, dochter van A. J. Koens en A. Grootendorst, Breedstraat. Corneli? Adrianus, zoon van A. Visser en A. Bloemberg, Nieuwe Singehtraat 5. Maria Liduina, dochter van R. van Rutten en W. van der Schot, 's-Gravelandsche polder. Overleden: 2 Januari. Daniël Maltha, oud 90 jaar en 3 maanden, Hoogstraat. Cor- nelis de Lange, oud 5 maanden, Westerkade. 4. Cornelis Grasman, oud 79 jaar en 6 maanden, Rotterdamsche dijk. Johanna Veenman, oud 40 jaar, echtgen. van J. Schef- fers, Broersveld. Margaretha Deters, oud 74 jaar en 1 maand, laatst weduwe van W. A. Steijnen, Singel. Michiel van Poppelen, oud 60 jaar, Zaan. Johanna van den Brink, oud 80 jaar en 6 maanden, weduwe van J. Houtman, Nieuwe Haven. Theodora Wil helmina Brökling, oud 3 jaar en 1 maand, Lange Niexmstraat. 5. Maria van Spijk, oud 80 jaar en 5 maanden, Hoogstraat. Johannes Mattheus Dirks, oud 6 maanden, Lange Achterweg. Jacobus van Katwijk, oud 7 dagen, Maasstraat. Schiedam, 5 en 6 Januari. Rogge en Gerst zonder handel, lioutwya en Jenever geen prijs ge noteerd. Spoeling: beide dagen fl.per ketel. Rotterdam, 5 Januari. Van binnenlandscbe granen geen noteering. Rotterdam, 5 Januari. Op de veemarkt alhier waren beden aange voerd74 vette runderen, 110 vette en graskal veren, nuchtere kalveren 281 schapen of lammeren, 423 varkens, biggen, bokken. De pi ijzen waren als volgt: runderen 1ste qual. 76 c,, 2de qual. 70 c., 3de qual. 66 a c.; kalveren 1ste qual. 110 c., 2de qual, 90 a 9,5 c., 3de qual. c.; schapen 1ste qual 60 c., 2de qual. A

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3