1 Zaterdag 10 Januari. N°. 7968 A". 1891 I ij f - e n -v© ertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilandsclie Berichten. Binncnlandschc Berichten. 'i UITGEVER:" ODÉ. I PBASKEIJK. De opbrengst der belastingen in de afge- loopen maand December is 5,232,500 frs. boven de raming. Aan de Temps wordt uit Rome gemeld, dat eerstdaags een prelaat van het Vaticaan naar Buda-Pesth zal vertrekkenom te trachten met het Hongaarsche Kabinet tot eene schikking te komen, daar de paus zeer ongerust is over den tegenwoordigen staat van zaken. Hij ducht de gevolgen van een nieuwen Kulturkampf en zal alles doen om dezen te vermijden. De heer Jules Ferry heeft aan een feest maal, hem ter eere zijner verkiezing tot senator door zijn kiezers te Epinal aange boden, weer een politieke rede gehouden, waarin hij sprak over de beteekenis van deze Senaatsverkiezingen. Twee hoofdpunten waren daardoor geblekende onmacht der monarchisten en Bonapartisten en de groote eendracht der republikeinen. De prefect van politie te Parijs, Lozé, heeft van den czaar een sigarenkoker ten geschenke gekregen van minstens 10000 francs waarde, welke onderscheiding in verband wordt ge bracht met de diensten door Lozé bij de op sporing van nihilisten bewezen. De heer Meline heeft, ter gelegenheid van het herstel der republikeinsche alliantie, te Hemiremont eene redevoering gehouden, waarin hij o. a. deed uitkomen dat, zoo het Boulangisme dood is, zijne stoutmoedigheid het toch overleeft; -wjj zien het nl. zijnen veldtocht van aanvallen en beleedigingen her vatten en het is voor niemand een geheim, dat deze veldtocht wordt onderhouden en aangemoedigd door de clericale partij, die zich vleit de republikeinsche partij in ons arrondissement ten onder te brengen. Om trent den afloop van dien strijd ben ik gerust De spreker herinnert aan zqn geest van ge matigdheid en rechtvaardigheid in de gods dienstige quaestiën. Daarom is hij strenger tpn opzichte van de aanmatigingen der geeste lijkheid op staatkundig .gebied. Hij eindigdè met te verklaren, dat men onze stellingen moest versterken om ze onneembaar temaken. Onze tegenstanders zullen zich slechts over geven op den dag, waarop zjj overtuigd zul len zijn van hunne onmacht. De heer Meline trad vervolgens in bijzonderheden over de organisatie van het republikeinsch verbond. DriISCHIASD. Als peters voor den jongsten prins zijn behalve de koning van Italië, ook de koningin regentes der Nederlanden en de veldmaar schalk graaf Von Moltke geaoodigdde doop plechtigheid is bepaald op 25 Januari. Woensdag had een eeredienst plaats onder leiding van den hofpi ediker Dryander in het mausoleum te Charlottenburg, ter nagedachr tenis van keizei in Augusta. Behalve de keizerin, was het geheele hof tegenwoordig en ook eene deputatie van het Augusta-regi- ment. Een schat van kransen werd op den grafsteen gelegd. Een inschrijving werd te Berlijn geopend met den bankier Bleichroder als penning meester, om een gedenkteeken voor de over leden vorstin op te richten. Naar bericht wordt, is te Kursk eene nihilistische samenzwering ontdekt, ten ge volge waarvan de adjunct-ambtenaar van het openbaar ministerie Seidler zich door ophan ging van het leven beroofde, teneinde aan gevangenneming te ontsnappen. De Münchener Alig. Zeitung meldt, dat eene regeling betreffende het politietoezicht op de vreemdelingen weldra voor het Rijks- land zal worden afgekondigd. Het verkeer aan de grenzen zal verge makkelijkt worden. Keizer Wilhelm heeft zijn adjudant-majoor Von Hulsen naar Konstantinopel gezonden, om den sultan, als blijk van erkentelijkheid voor de hulp, door de Turksche marine aan het Duitsche oorlogsschip Triedrich Carl ver leend, een prachtige eeresabel aan te bieden. Volgens gerucht zal de czaar de militaire attachés aan de hoven afschaffen, om op die manier geen vreemde officieren te Petersburg te hebben. Volgens bericht uit Kopenhagen is de aan neming van het wetsontwerp tot aanleg eener vrijhaven bij de Deensche hoofdstad, als wapen tegen de mededinging van het Noord-Oostzee- kanaal, zoogoed als zeker. ENGELAND. Volgens het Parlementslid sir Wilfred Lawson, den bekenden Gladstoniaan en apostel der afschaffing van sterken drank, hadden de Iersche pachters jaarlijks 9 millioen ponden sterling aan hunne landheeren te betalen (hetgeen zij intusschen niet deden), maar gaven zij te gelijker tijd 12 millioen voor whisky uit. Daar de vroolijke, radicale baronet Iersche landheeren evenzeer haat als sterken drank, is deze uitspraak voorzeker merkwaardig. Maar nog opmerkelijker is zijne mededeeling, dat hij met den overleden Home-Ruler en Iersch Parlementslid Biggar (de voorganger van den heer Pamell) van meening was, dat alle her vormingen en veranderingen in Ierland toch niets zouden baten; zoolang men toeliet, dat spiritualiën op het Groene Eiland werden verkocht! Volgens berichten uit Washington is kolonel Forsyth in zijn commando in het Indianen- gebied wegens verregaande onbekwaamheid geschorst. Het zou gebleken zijn, dat vele manschappen der bondstroepen door eigen vuur gedood zjjn en ook vrouwen en kinderen der Indianen. De commissie van belanghebbenden bij handel en nijverheid op Cuba, wegens de op dat eiland, ten gevolge van de Mac Kinley bill uitgebroken crisis naar Madrid ont boden, heeft voorgesteld de wet van Juli 1883 af te schaffen, den Cubaanschen alcohol toe te laten met gelijke invoerrechten als andere landen, den vrijen tabaksverkoop te vergun nen na betaling eener license, de industrieele suikertax af te schaffen, daar de Cubaansche suiker niet met de Spaansche bietsuiker kan concurreeren, «Ue uitvoerrechten op Cuba af te schaffen, en het geheele systeem van het eiland te hervormen. Tot dusverre is er nog geen Volissing genomen. De eerste secretaris der legatie van Chili verklaart, dat hij niets gelooft van het te Londen verspreid gerucht, dat er ia Chili eene revolutie zou zijn uitgebroken. Terwijl de Britsche Zuid-Afrika-maatschap- pij de berichten nopens een beweerd vijandig optreden der Kaffers tegenspreekt, seint de correspondent van de Times te Zanzibar dat de Portugeezen steeds vijandiger tegen de Engelschen optreden. Langs de Zambesi wei geren de oevei bewoners op boog bevel aan de Britsche kanonneerbooten levensmiddelen te verstrekken deze verkrijgen brandhout slechts met geweld. Onlusten moeten er weder begon nen zijn tcLamu,ente Vitu Volgens berichten uit Soeakim is er in Yemen een arsti-Turksche opstand uitgebro ken. OOSTENRIJK. In de discussie over de motie, ten gunste van bet sluiten van een handelsverdrag met Duitsehland, welke Woensdag door den Land dag van Beneden-Oostem ijk met 29 tegen 25 stemmen werd aangenomen, hebben "ver scheidene sprekers zich met grooten nadruk tegen zulk een verdrag verklaard, omdat daar door de Oostenrijksche nij verheid met onder gang bedreigd zou worden. In alle districten van Weenen zijn Woens dag feestelijke bijeenkomsten gehouden ter eere van de vereeniging der hoofdstad met hare voorsteden. Besluiten werden aangeno men om den keizer namens de bevolking dank te betuigen voor de bekrachtiging der daartoe strekkende wet. ZWITSEREAND. Uit Bellinzona wordt gemeld, dat de radi calen de concessies, door de conservatieven gedaan, onvoldoende achten en daarom na gemeen overleg besloten hebben Zondag niet aan de verkiezingen deel te nemen, waardoor de toestand hoogst moeilijk wordt. I T A E I E. De paus zal een vergadering van kardi nalen bijeenroepen om te beraadslagen of het niet gewenscht zou zijn, dat de vreemde mogendheden in kennis gesteld -worden met de maatregelen, die de Italiaansche regee ring voorstelt tegen de bisschoppen, die wei geren zich naar 's lands wetten te gedragen. PORTUGAL. Bij een banket, den officieren van het expeditionnaire korps naar Mozambique Woens dag aangeboden, heeft de koning in een toost gezegd: nGij gaat geen nieuwe veroveringen of rijkdommen zoeken, maar uwe overzeesche broeders helpen om voor Portugal een deel van het \adei land te behouden, dat zooveel offers gekost heeft. Ik drink op het welslagen der expeditie". Op het werklieden-congres waren driehon derd afgevaardigden tegenwoordig uit alle vakken; met algemeene stemmen werd be sloten den lsten Mei niet te werken en dan meetings te houden voor den werkdag van acht uur. AMERIKA. Volgens berichten te New-York uit Guate mala ontvangen, vreest men voor het uitbreken eener revolutie. —SCHIEDAM9 Jannari 1891. Daar onze haven nog altijd toegankelijk is, ondanks den ijsgang in de rivier de Maas, achten wij het in het belang van de scheep vaart niet overbodig mede te deelen, dat er zelfs nog op stroom gelost kan worden, wat heden nog het geval was met het stoomschip JErilc, waarvan de lading bestond nit graan, lijnzaad en hout. De laatste 15-1 last zijn ingenomen door een Russisch barkschip, dat, in de kielhaven ingevroren geweest zijnde, nu dienst doet als lichter. Wij meenen hierop de attentie van belanghebbenden te moeten vestigen," daar Amsterdam, Antwerpen en meerdere zeeplaatsen voor de vaart niet meer fe bereiken'zijn. Ook ontbreekt het hier ter stede niet aén pakhuisruimte om de aan gevoerde goederen te bergen. Mevr. de barones Van Hardenbroek van Bergambacht, geb. gravin Van Limburg Stirum, is benoemd tot grootmeesteres van het Huis van H. M. de Koningin-weduwe-Regentes. De commissie voor de arbeids-enquête heeft deze week, behalve beambten van de Amster- damsche omnibus-maatschappij, ook nog ver schillende getuigen uit het technisch en wegwachterspersoneel van de voormalige Rijnspoor-maatsehappij en de centraalspoor gehoord. Dr. Schaepman te Hoorn. Eigenlijk is het al acht dagen geleden, dat dr. Schaepman te Hoorn zijn rede uitsprak, maar eerst Woensdag vonden we die in haar geheel in het getrouwe Centrum, en ze is belangrijk genoeg om er nog van te gevragen. Nooit toch. is er verlegener verdediging van sons kostelijk ministerie" geleverd. Dr. Schaepman erkent, dat men wel iets meer van dat ministerie verwacht had, maar 'tis nf de doctor er zelf reeds ondeivin- l i T< I C D U R A N T. Abonnementsprijs, per kwartaalƒ1.85. Franco per post, door het geheele Rijk 2.50, Afzondei iijke nommers.-0.10. BUltEAU: BOTERITBAAT, B 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10, Driemaal geplaatst woi.lt tegen tweemaal berekend. P

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1