INGEZONDEN. Gemengde Berichten. Armenzorg. De toestand van den verwonde blijft nog dezelfde. Te Raamsdonksveer is op 89-jarigen leeftijd overleden Pieter Knaap, oud-strijder van 1830, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Een met veel smaak bewerkte en in kleuren gedrukte wandkalender is ter drukkerij van »De Brakke Grond" te Amsterdam versche nen. In het middenvak van dezen kalender bevinden zich de verkleinde reproducties in lichtdruk, van een 50-tal Nederl. dagbladen zoodanig gerangschikt, dat ze een behaaglijk geheel vormen. Maastricht. De carnavalsoptocht geor ganiseerd door de sociëteit sMomus" alhier belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Niet minder dan 36 vereenigingen hebben zich bij genoemde sociëteit aangesloten. De stoet zal bestaan uit 30 praalwagens, 20 rijtuigen, 700 personen en 300 paarden, terwijl 5 muziek korpsen hem zullen opluisteren. De optocht zal voorstellen »de plechtige intocht van prins Carnaval". hectoliter steenkolen, 1/2 hectoliter aardappelen, een kilo spek of vleesch, 2 kop boonen of erwten en waar zulks noodig mocht blijken 1 of 2 wollen- dekens te doen uitreiken. Aan bet navondbrood" te Dordrecht wordtin de laatste dagen, dagelijks door 730 a 760 per sonen deelgenomen. Eene collecte door den kerkeraad der her vormde gemeente te Koudekerk a/d Rijn gehouden voor buitengewone bedeeling, bracht f260 op. Sedert half December wordt door de diaconie wekelijks aan de beboeftigen turf, erwten, ooonen en rijst verstrekt. Te Assen zijn gisteren 673 botei hammen en 198 liter koffie uitgereikt aan 121 volwassenen en 196 kinderen. De collecte voor de extra bedeeling ten behoeve der noodlijdenden heelt te Doetmcliem f1060 opgebracht, plus 50 heet. steenkolen. Bij ds. P. v. Wijk Jr.pred. bij de evang. Lutherscho gemeente te Rotterdam, is van iemand die onbekend wenscht te blijven, eene gift inge komen van f200 voor de diaconie-ai men der gemeente. Te Twello heeft een menschenvriend vier waggons steenkolen, eene menigte dekens, spek en anderen leeftocht voor de armen geschonken. Het gezelschap uit den schouwburg >Tivoli" te Rotterdam, directie De "Vos en Van Korlaar, trad gisteravond in de schouwburg der Ofiicie- ren-Vereeniging alhier op, met het kluchtspel Pension Scholier". 3> Lachsucces", schreef de directie onder de aankondiging van genoemd Stuk, bij de herbaalde opvoeringen te Rotter dam. Vermakelijker intrige is dan ook moei lijk denkbaar. Men stelle zich voor een gezel- ligen ouden vrijer, Philipp Klaproth (den heer Van Zuylen), die beslist een krankzin nigengesticht bezoeken wil, «n door zijn neef en diens vriend, welke geen kans zien aan die gril te voldoen, in een gezelschap van sverstandige" menschen wordt gebracht, die zij voor krankzinnig doen doorgaan, sVer standige" menschen zijn het, maar dan toch van eene zeer bijzondere soort: een harts tochtelijk reiziger (Jan C. de Vos), die alle deelen der wereld bezocht heeft en hem uit bijzondere toegenegenheid een paar jonge lui paarden cadeau geeft; een gepensionneerde, lastige majoor (Jos. van Biene). dien hij, zonder het te willen, doodelijk heleedigt; een schrijfster (mevr. Kley), die iedereen met vragen lastig valt, om stof voor hare romans te verzamelen en wie hij de zotste dingen op den mouw speldt; een dame (mevr. Yan Westerhoven), die in iede: en ongehuwden man een geschikten liuwelijkscandidaat voor hare dochter ziet, en een verwaand jong- mensch, die tegen den wil \an zijn voogd de declamatie beoefent en bespottelijke proeven van zijne kunst aflegt (de heer G. Wagemans), Later kwamen al deze personen hun vroegeren kennis opzoeken, de reiziger om hem mee te nemen naar de prairieën van Amerika, de majoor om te duelleeren, de schrijfster om het vervolg zijner levensgeschiedenis te ver nemen, enz. PI ij sluit ze allen op: drie elk in een kamer, de vierde in een kast en de vijfde in den kelder. Natuurlijk wordt alles ten slotte opgehelderd. Voegen wij er bij, dat alle rollen voldoende bezet waren, dat de hoofdrollen meesterlijk werden afgespeeld, en men kan zich voorstellen, hoe het publiek zich vermaakte. De voorafgaande dramatische schets: »Zij wil niet trouwen", door den heer Yan den Heuvel Jr. en mejuffr. Aug. Poolman, had eveneens veel succes. In de Delftshavensche en in de Delftsehe Schie is gisteren te gelijker tijd een aanvang gemaakt met het maken van een vaargeul. Het gemeentebestuur van Vlaardingen heeft de gemeente-werklieden verzekerd tegen ongelukken bij de eerste Nederl. verzekering maatschappij op het leven te's-Gravenhage. waarvan de heer J. F. W. Meijer alhier agent is. De heer P. Heering, predidant bij de re- monstrantsche gemeente te 's-IIage, ontving namens II. M. de Koningin-Regentes van haar particulieren secretaris, een vleiend schrijven tot dankbetuiging .-voor de aan bieding van een exemplaar. »de Hoop der Toekomst", rede door den heer Heering uit gesproken bij het overlijden van Z. M. den Koning. r Bij de verschillende kantoren van aan neming voor de marine is de werving open gesteld voor torpedisten 2e kl. Een 25tal personen kan in die qualiteit voor 's rijks zeedienst worden aangenomen. De heer F. C. Stoop, de geachte voorzitter der Ned. vereeniging te Londen, gaat een reis ondernemen door Britsch Indië, Java, China, Japan eu Amerika. De Ned. kolonie bood hem in het aHótel Métropole" een afscheids-diner aan, dat ge presideerd werd door onzen gezant, graaf Yan Bylandt. Te 's-Gravenhage zijn elfhonderd water- leidingspijpèn bevroren, Men tracht te Amsterdam een nieuw ge bouw voor de effectenbeurs te krijgen. Daartoe zal een leening van 5 ton gouds worden uitgeschreven. Uit Amsterdam meldt men: In Zijkanaal 2?, waar de torpedodienst gestationneerd is (en niet vóór de stad) werden gisteren proeven met kruit en dynamiet genomen om ijs te doen springen, en bij welslagen bet ijs in het Noordzeekanaal op te ruimen. Een bekende kwartjesvinder, verdacht van te Amsterdam in eene melkinrichting met valsch kaartspel f300 te hebben gewonnen van een inwoner van N.-Amstel, is in hech- tenis genomen. Wat in geen reeks van jaren kon gebeuren, had Donderdag te Groningen plaats, nl. eene harddraverij met paard en arreslede op het Boterdiep. Het paleis van ijs op den vijver van den planten- en vogeltuin te Arnhem was Woens dagavond verlicht. Op eenigen afstand gezien, maakt het, schrijft de Arnh. Ct., wezenlijk een feërïeken indruk. Het eerst denkt men aan een gebouw van kleuren en glansrijk paarle moer. Af was het nog niet. Boven de [poort zal misschien nog een toren moeten verrijzen. Ook liet dak ontbreekt nog. Er liggen even wel nog een viertal pilaren gereed, die met de vier, welke reeds zijn geplaatst, een dak van niet te omvangrijke stukken best zullen kunnen dragen. Het ijs is prachtig kristallijn van structuur en bijzonder doorschijnend. Donderdagavond heerschte er te Arnhem eene petroleum-paniek. Men had gelezen, dat de prijs per kan in Zierikseetot 75 cent was gestegen en nu wilden vele huismoeders zich 1 vrijwaren van een al te grooten schadepost op hare begrooting door eene ruime hoeveel heid op te doen. Met emmers gelijk werd het vocht in huis gedragen. De groote vraag had natuurlijk reeds dadelijk stijging ten gevolge. Hier en daar kostte de kan reeds 25 cent. De tegenwoordige prijs is veel lager. (Arnh. Ct.) i Te Neetiissen (bij Tongeren) is het volgende drama afgespeeld: In de herberg eener weduwe vervoegden zich Zondagavond drie vreemdelingen, die een glas bier vroegen. De vrouw, aan wie deze bezoekers niet bevielen, gaf voor geen bier te hebben, waarop zij een glas water verlangden. Terwijl de vrouw om dit te halen zich even verwijderd had, vond z(j bij hare terugkomst in de gelagkamer nog slechts twee van de drie vreemdelingen. Dezen verwijderden zich echter ook spoedig. Eenigen tijd daarna kwam haar zoon met een paar vrienden thuis. Hem vertelde zij het geval en gaf als haar ver moeden te kennen, dat de derde vreemdeling .zich wel ergens in huis kon schuil houden. De zoon en zijne vrienden, vergezeld van een doghond, gingen hierop aan het zoeken. Bij eene kamer gekomen, gaf cle hond teekenen van onrust en bij het openen der deur vloog het dier onder een ledikant, waar zich nu tusschen den hond en den indringer want deze had zich daar verborgen een gevecht ontspon, dat met den dood van den laatste eindigde. Men vond bij hem twee revolvers en een fluitje. Op dit laatste werd door de inmiddels ontboden marechaussee gefloten en op dit sein kwamen de beide vreemdelingen aanloopen, die toen in hechtenis werden genomen. (HU.) De verdachte H. K., landbouwer te Fluiten berg, heeft aan den kantonrechter te Hooge- veen bekend op den onbezoldigden rijksveld wachter Wieringa te hebben geschoten. In tegenwoordigheid van den kantonrechter heeft H. K. op de plaats des onheils aanwijzingen gedaan, en is hij met den gewonde gecon fronteerd, die hem ook herkende voor den dader. Daarop is H. K. naar Assen getrans porteerd. Rudolf Lowenstein, die 40 jaren lang de Klad- deradatsch door zijn humor deed bloeien, is over leden. Hij werd 72 jaren oud. Hij was om zijn zeldzaam geheugen bekend en verhief de mnemo techniek tot een soort yan kunst. Dr. Schnirer te Weenen is, bij onderzoek, tot de ontdekking gekomen, dat de tuberkel-bacillen dikwerf worden verbreid en overgebracht door het slof op vruchten. Bij een microscopisch en bacteorologisch onderzoek van het water, waarin druiven waren gewassen, vond hij een groot aantal bacillen. In Rusland is de toepassing van het middel van Koch onder contróle van den staat gesteld. Ook zijn in Oostenrijk van regeeringswege maat regelen voorgeschreven, die bij de toepassing moeten gevolgd worden. In Frankrijk worden eveneens maatregelen beraamd om de toepassing tot de clinieken te beperken. De Academie de Médecine te Parijs heeft voor 1891 eene prijsvraag uitgeschreven, betreffende de rol, die de lucht speelt bij het overbrengen van besmetting bij typheuse koortsen. Daarvoor is uit geloofd eene premie van 1000 fiancs. Van alle kanten van Europa komen berichten over sneeuwstormen. In bet noorden van Oostenrijk en Hongarije is zelfs zooveel sneeuw gevallen, dat het verkeer der treinen groote vertraging onder ging. Niet minder hevig was de sneeuwstorm te Berlijn, Het gemeentebestuur heeft terstond 9000 werklieden aan den arbeid gezet om de sneeuw op te ruimen. In het zuiden van Oostenrijk blijft de felle Bora-wind aanhouden, die gepaard gaat men een kou de, gelijk men daar in jaren niet heeft beleefd. Ook te Rome is het weer zeer guur. In de bergen van Wales zijn duizenden scha pen omgekomen van koude of verscheurd door rondzwervende honden. In Denemarken is het spoorwegverkeer gehoel gestaakt moeten worden, ten gevolge van de dikke laag sneeuw welke de lijnen overdekt. Te Kopen hagen komen sinds een paar dagen geen buiten- landsche posten meer aan. Door de erven Viruly van Vuren en Dalem is aan de diaconie der herv. gemeente van Dalem f300 geschonken, teneinde de beboeftigen aldaar in dezen langdurigen strengen winter extia te kunnen bedeelen. Te Dalfsen beeft zichevenals vroeger, eene commissie gevormd om de misdeelde medebur gers zooveel mogelijk te ondersteunen. Eene collecte langs de huizen bracht ruim f650 op. Alle armen zonder onderscheid ontvangen brood, winkelwaren, turf en, waar het noodig is, kleeding en beddegoed. I De beide laatste dagen is van de Icostelooze- uitdeeling van brood eh koffie te Utrecht door 5149 personen gebruik gemaakt. g Te Assen werden de beide laatste dagen aan i 240 volwassen personen en 378 kinderen 1384 boterhammen en 436 liter kolfle uitgereikt. 1 Evenals in vele andere plaatsen, wordt ook te Rossum veel gedaan voor de armen. Behalve de gewone fondsen is er eene familie die veel uit eigen beurs bekostigt, om de beboeftigen in hunnen s nood te ondersteunen. Zoo wordt er door die familie soep verstrekt aan alien, die ze hebben wil, en wordt gegeven naarmate de huishouding groot is. Ook wordt door haar brood uitgedeeld, s buiten betgeen zij nog geeft aan de zoogenaamde stille armen, die er zoovele zijn. Te Amerongen is eene inrichting, tot ver schaffing van arbeid aan werkloozen gedurende de wintermaanden, in het leven geroepen. Eene buitengewone collecte, te Meersen ge- houden, bracht bijna f 400 op, waarvoor eene j flinke uitdeeling van brandstof en levensmiddelen g zal worden gehouden. In sommige gemeenten van Friesland gaan- inteekenlijsten rond om giften te verzamelen, teneinde te gemoet te komen aan het nijpend gebrek in die streken, waar in den vorigen zomer de werkstakingen plaats hadden. Te Ooien (N.-B.) is door eene commissie een collecte gehoudenmet het doel de behoeftigen te ondersteunen, daar de middelen van het arm bestuur reeds uitgeput zijn. De collecte bracht ruim f300 op. - Vanwege de spijskokerij voor de armeninrich- ting te Zwolle blijft men dagelijks voortgaan met het verschaffen van wai me spijzenerwtensoep met spek. Dagelijks worden 800 porties beschik baar gesteld en op kleine uitzondering na afge haald. Gisterochtend werden ten raadhuize der ge meente Kralingen door de commissie van wel dadigheid aldaar aan de armen der gemeente uitgereikt ongeveer 600 kilo spek, 11 balen rijst en een groote hoeveelheid brandstoffen. Te Delft werd Donderdag door 597 personen gebruik gemaakt van de brood- en koffie-uideeiing. Te Vlaardingen ïs Donderdagavond, op initiatief van een vieital jongedames, eene'soiree musicals en declamatoire gegeven ten voordeele der armen, welke f475 beeft opgebracht. Eenige Roomsch kathol, heeren te Feijenoord, die de vorige week eene collecte langs de huizen hielden welke ruim duizend gulden opbracht, hebben besloten vooreerst aan ieder huisgezin Va Te Ter-Apel wordt aan de arme schoolkin deren des middags "weder spijs uitgereikt. Daar- "van wordt door een veertigtal dagelijks gebruik gemaakt, Te Holten is eene som van f346 door de ingezetenen bijeengebracht voor het uitreiken van voedingsmiddelen, kleeding en brandstof aan de jarmen. Mijnheer de Redacteur. k Verzoeke beleefd in het algemeen belang dit stukje te plaatsen. Een leder zal met mij instemmen, dat vooral

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2