N°. 7669. Tweede Blad Feuilleton. Het geheim van de „Maria", A°. 1891 Maandag 12 Januari. ij\ - en-ve er tig s t e Jaargang. Verschijnt dagel ksf uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buiten! anflsche Berichten. fbasebiji. Abonnementsprijs, per kwartaal ƒ1.85. franco per post, door bet geheela Rijk- 2.50. Afzonderlijke nomtners - 0.10. BDnBAV: BOTBRSTKAAT, E 2?. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer .- - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Weer hebben twee prelaten, de aartsbis schoppen van Rheims en Toulouse, belijdenis gedaan van hunne toetreding tot de republiek. Het was bij gelegenheid van hun antwoord op de tot hen gerichte nieuwjaarswenschen. De aartsbisschop van Rheims gewaagt wel van het moeilijke der tijden, doch hjj vermaant zijne geestelijkheid voor het herdersambt te arbeiden zonder te verflauwen, en zich los te maken van persoonlijke gevoelens of nei gingen, om vóór alles werkzaam te zijn ter •eere Gods en voor het zieleheil der menschen. Zijn ambtsbroeder te Toulouse verklaart, dat hij overeenkomsiig de vaste leer der apostelen en van den Heiligen Stoel handelt als hij zqne geestelijkheid aanbeveelt de ge stelde machten te eerbiedigen en wereld lijke machten ter zijde te stellen, al betreurt hij het dat in Frankrijk het beleid der zaken maar al te dikwijls in handen is van eene sekte, die het gemunt heeft op vernietiging van het Christendom en van de maatschap pelijke orde. De Senaat, die vóór 4 Jan. bestond uit 230 republikeinen en 65 conservatieven (5 zetels waren vacant door sterfgeval), telt thans 240 republikeinen en 55 conservatieven. Nog slecht 13 departementen zijn alleen door conservatieven vertegenwoordigd. OUIISCELAO. De commissie der schoolconferentie heeft hare bespreking geëindigd, nadat men het over enkele hoofdpunten eens was geworden. De volgende zitting zal eerst in Februari gehouden wordenmiddelerwijl wordt echter ijverig aan de hervormingsplannen voortge- arbeid. Het gemeentebestuur van het Saksische stadje Döbeln heeft besloten tegen de weder- toeiating der Juzuïeten te protesteeren bij den Rijksdag. Uit Freiberg werd eveneens een petitie met dezelfde strekking afgezonden, die van 5286 handteekeningen was voorzien. BEL61E. Te Mechelen zal van 8 tot 13 September een internationaal katholieken-congres ge houden worden. Woensdag heeft in het aarts bisschoppelijk paleis eene vergadering plaats gehad van eene voorloopige commissie van organisatie, waartoe een 40-tal personen door den kardinaal-aartsbisschop waren uitgenoo- digd. Tot eere-voorzitter van het inrichtings comité is benoemd de president van den Senaat, graaf De Mérode-Westerloo, en tot voorzitter de hee" Victor Jacobs, lid der Kamer voor Antwerpen. Tot voorzitters der vijf af- dëelingen, waarin het congres gesplitst zal worden, zijn benoemd de Senaatsleden hertog d'Ursel en Lammens, het Kamerlid Ch. Woeste, en twee geestelijken, de heeren Abbeloos en Kurth. De algemeene commissie der gematigd liberalen heeft zich in principe vóór grond wetsherziening verklaard. De onbeperkte op name in de grondwet van algemeen stem recht acht zij echter ongewenscht voor de liberale partij. ENHELAED De inschrijving door den Ieischen onder koning lord Zetland en diens zwager de heer Balfour, minister voor lei land, geopend voor de noodlijdenden in Ierland heeft reeds 10.000 pond sterling opgebracht. Volgens berichten uit Lissabon vorderen de Anglo-Portugeesche onderhandelingen uiterst langzaam en is de stand der zaak lang niet rooskleurig. Portugal bewerkt dat Enge land aandringt op nieuwe concession. ZWITSERLAND. Morgen (Zondag) moeten in het kanton Tessin de verkiezingen plaats hebben naar een proportioneel stelsel. Gelijk men weet, moet door deze verkiezingen alsnu de con- stitueerende raad worden samengesteld, die zich zal belasten met de taak der kantonnale grondwetsherziening. Inmiddels zijn aldaar de booze geesten weder losgebroken. Het hierbedoelde kiesstelsel was namelijk aan de beide partijen liberalen enultra- montanen voorgelegd als een compromis, onder nadrukkelijke toezegging dat het aan elke partij eene geëvenredigde vertegen woordiging in den constitueerenden raad zou verzekeren. Alleen onder die voorwaarde hebben de liberalen het aangenomen. Maar wat hebben nu de ultramontanen gedaan? Zij hebben middelen gezocht en gevonden om de bedoeling van dat compromis te ver ijdelen. Het eerste middel betrof het stemrecht van de menigte Tessiners die zich buiten het kanton ophouden. In het kiesrecht van die personen is eene beperking gebracht, waarvan de ultramontanen partij hebben getrokken om het aantal ingeschreven kiezers met ruim 10,000 te doen verminderen. Daarcloormoesten voornamelijk de liberalen worden getroffen. Iedere kiezel-, wiens naam ten onrechte op de lijst wordt geschrapt, kan wel een bezwaar schrift daartegen inzenden, en zeer velen doen dit ook, maar zal dit vooral de liberalen veel baten? Want die stukken moeten worden ingediend bij het kantonnaal bestuur, waarvan de meerderheid ultramontaansch is, en dat bestuur moet er op heslissen. Bovendien, daar de verkiezing aanstaanden Zondag zal plaats hebben, moeten al die reclames voor Zaterdag avond, dus in haast, worden afgedaan, en dan is het bij eene ongunstige beslissing te laat om er op terug te komen. Hierbij komt nog dat, terwijl de ultramontanen protest hebben ingediend tegen de plaatsing van verscheidene liberalen op de kiezerslijsten, daarentegen de liberalen geen protest hebben ingezonden tegen de inschrijving van ultramontanen op die lijsten. Een tweede middel, door de ultramontanen in het werk gesteld, betrof de candidaten- lijsten. Zij hebben de hunne geheimgehou den tot die der liberalen waren openbaarge maakt, en toen hebben zij het met hunne lijst in zeven kiesdistricten zoodanig weten aan te leggen, dat het proportioneel stelsel aldaar eigenlijk wordt verijdeld. Daarbij kwam dat de heer Soldati, 'die bij de behandeling van het compromis zoo ver zoeningsgezind scheen en wiens optreding in het kantonnaal bestuur daarom door de libe ralen zoo werd toegejuicht, thans, nu hy eenmaal op het kussen zit, eene tegenover gestelde richting volgt en in eene rede te Lugano reeds met blijden ophef heeft gespro ken over de verzekerde zegepraal der ultra montanen op aanstaanden Zondag. Wegens dit alles is bij de liberalen, in het vooruitzicht op hunne nederlaag, het denkbeéld geopperd om zich van alle deelneming aan de verkiezingen te onthouden en dus eene campagne te vermijden, omtrent welks uitslag zij geene verantwoordelijkheid willen aanvaar den. Nu is Donderdagavond per telegraaf nog Eene gondgraversgescMedenis uit California. (Slot.) "Wat was er dan wel in Norcross gebeurd? Wie had hem verraden? Fimey geen ander! En deze ontkwam de wraak. Verschrikkelijke ge dachte Hij dacht aan zijn kind zou hij haar niet meer zien Aan Bill, dien hij nog gaarne eens innig de hand zou hebben gedrukt; dan weer kregen de droevige beelden uit bet verleden de •overhand en drukte de bloedschuld met alle kracht •zijne ziel ter neer; nauwelijks hoorde hij nog het (rumoer voor zijne deur. Eensklaps bezweek het goed gegrendelde luik, waardoor de kelder met de gelagkamer gemeen schap had, en dook uit de donkere opening de gestalte van Martellus op. Een schot knalde een zware plof volgde en toen Mariellos, nadat de kruitdamp was opgetrokken, rondkeek, lag Orelly voor zijne voeten, de lookende revolver nog in de hand. ïThans ben ik in uwe macht," steunde hij; »zoo ik gewild had, iaagt gij thans zoo voor mij. Doch wat had het gebaat? Iieeds te veel bloed deed ik vloeien 1" Vader, vader," klonk Alice's stem van be neden, nspoed u, de weg door het boschje is vrij, vertrouw op Mariellos Een pijnlijke lach plooide Oielly's lippen op het hooren van deze geliefde slem. »Te laat, kind," riep hy, oen't is heter zool" Nu verscheen ouk Alice in het vei ti ek en aan schouwde zij 'de wanhopige daad. »Doe de deinen open, Martellus ging Orelly voort, vthans kunnen zij mij geen kwaad meer doen en ik heb hun nog iets te zeggen." Deze voldeed aan 't verzoek, i ukle de ijzeren deur open, znodat de geheele bemie naai binnen kon dringen doch de voorsten deugden achteruit voor Alice, die by haar ster venden vader geknield lag, en in een oogenblik was het uilenbekend: uOielIy heeft zich doodgeschoten." Eene plechtige stilte verving eensklaps het rumoer; de majesteit des doods oveiheerschte het. Otelly gaf een teeken dat hij spreken wilde. Een ieder hield den adem in. »Ik ben de moordenaar van den kapitein der Mariaik en Fimey! Zoo gij gekomen zyt om mij te vonnissen, dan hebt gij niets te doen dan toe te zien hoe eene bloedschuld zich zelve wieekt. Hier ziet gij het gevolg eener wroeging, die zes lange jaren mijn levensgeluk ondermijnde. Vergeet dit gezicht nooit. Een ieder heeft zyne zondige oogenblikken. Alice I" vervolgde hy uitgeput tot zijne dochter«hebt gij mij ook geheel ver geven?" Het meisje dl ukte de bevende hand en brak in een hartstochtelijk snikken uit. bEo en met moeite richtte hij zich op en zag angstig rondom zich, »waar is nu Bill Steven? Ik moet hem nog eenmaal zien. Bill Steven, vergeeft gy my Plotseling kwam er beweging in de zwijgende menigte. »Ik vergeef u, Mac Orelly I" klonk eene stem uit den troep, waaruit nu wankelend en bleek als een doode Bill te voorschijn trad. Vol verlangen strekte Orelly de handen naar hem uit als naar iemand, wiens komst hij reik halzend had verbeid. ïBill Steven," klonk het dof en nauwelijks hoorbaar, »zcg het nog eens kunt gij mij ver geven »Ik vergeef u, zooals God mij mijne zonden moge vergeven!" antwoordde deze op plechtigen toon. De stervende gi eep de hand van Alice, die te vergeefs het uit de borst vloeiende bloed poogde te stelpen, en legde haar in die van Bill. Een glim lach vorbelderde het anders zoo sombere, zwaar moedige gelaat; 't was alsof de schuld, die hem jarenlang had gedrukt, in eens was afgelost. »Zijt gelukkig en gedenkt mijner niet met haat klonk het zacht en riauwelijk- hoorbaar. Orelly was ontslapen. Zwijgend verstrooide het volk zicli. Als lechters waren allen gekomen, als beschuldigden gingen allen heen. De vloek der misdaad en de goddelijke kracht der liefde, die zelfs deze overwint, waren

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5