Post en Telegraphie. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. Recli tzak©n. Visscherij. Kerlcnien w s. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. Beursbericht wan Amsterdam. Wisselkoersen. - i J. T. Wittkampf, J. Meijer j.Pz; mr. W, H. Jansen, S. A. Maas, P. M. J. A. Lagerweij en D. F. W. Prins, afwezig met kennisgeving de lieer J. H. Houtman. Do voorzitter biedt den leden zijn beilgroet bij gelegenheid der jaarsverwisseling en uit de beste wenscben zoowel voor de leden individueel als voor hunne gezinnen. Hij roept hunne medewerking in om ook thans weder hunne beste krachten te willen bijdragen om handel en nijverheid zich te doen ontwikkelen en in bloei te doen toenemen en hoopt dat bet thans ingetreden jaar voorspoed en geluk moge brengen voor den handel. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde leden, de hh. J. T. Wittkampf, mr. W. H. Jansen en D. F. W. Prins worden onderzocht door eene com missie, bestaande uit de hh. S. A. Maas en J. Meijer J.Pz. Overeenkomstig het advies dier commissie be sluit de Kamer tot toelating der benoemden, die daarop zitting nemen. De president wenscht hen geluk met de hen ten deel gevallen onderscheiding en draagt hun de behartiging der belangen van handel en nijver heid ten zeerste op. Tot voorzitter wordt herbenoemd de heer J. J. G. Nolet, zijnde éen stem uitgebracht op den heer S. A. Maas. Tot voorzitter-plaatsvervanger wordt benoemd de heer S. A. Maas, zijnde 2 stemmen uitgebracht op mr. W. H. Jansen. Tot secretaris wordt herbenoemd de heer mr. A. Tak met algemeene stemmen. De heeren J. J. G. Nolet, S. A. Maas en de secretaris verklaren onder de gelukwenschingen der Kamer, hunne benoemingen aan te nemen. De notulen den vorige vergadering worden door den secretaris voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Tot commissaris over de beurs, tevens lid der commissie voor den graanhandel, wordt herbe noemd de beer J. H. Houtman, die als zoodanig moest aftreden. De rekening en verantwoording dezer Kamer over het dienstjaar 1890 wordt onderzocht en met algemeene stemmen goedgekeurd. In duplo opgemaakt zal zij aan het gemeentebestuur ter approbatie worden toegezonden. Tot leden der commissie voor de redactie van het jaarverslag worden benoemd de bh. S. A. Maas, H. R. M. A. van Gent en J. H. Houtman. De heer S. A. Maas, verklaart zijne benoeming aan te nemen, terwijl den afwezigen, J. H. Hout man en Van Gent, van hunne benoeming zal worden kennis gegeven. Omtrent de ingekomen stukken wordt respectie velijk besloten, zooals door den praeses wordt voorgesteld. De voorzitter deelt mede, dat bij hem klachten zijn ingekomen over de verzendingen der Engel- sche brievenmalen. Hij had reeds den secretaris opgedragen hierover met den directeur van het postkantoor te confereeren, die bij die gelegen heid beloofd bad hierin, indien mogelijk, ver andering te zullen brengen. Overeenkomstig 's voorzitters voorstel besluit de Kamer, alvorens verdere stappen te doen, voorloopig af te wachten, in hoeverre de beloften van den directeur zullen worden nagekomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Door den directeur-generaal van het postwezen te Londen is vastgesteld, dat van af 1 Januari 1891 het port voor brieven en briefkaarten tusschen Groot-Brittannië en Z.-Afrika bedraagt: de onderstaande staten in v. Engeland via directLissabon Brieven n. de Kaap kolonie en Nata! 2% d. p. oz. 4% d. p. oz. Briefkaarten n. idem lVsd.p.stuk. 2d.p.stuk. Brieven v. Oranje-Vrij staat, Transvaal en Eng. Bechuanaland 4 d. p. oz. 6 d. p, oz. Brieven v. St.-Helena en Ascension2% d. p. oz. Onvoldoend gefrankeerde brieven enz. worden bij afgifte belast met het dubbele van het ontoereikende port. Naar alle plaatsen in Spanje, alsmede naar de Balearische en Canarische eilanden, kunnen thans postpakketten ter verzending worden aan genomen, Op het afhalen der voor de genoemde eilanden bestemde pakketten moet, respectievelijk te Bar celona en te Cadix, door de geadresseerden, die van de aankomst der pakketten door de stations chefs in die plaatsen worden verwittigd, orde worden gesteld terwijl die, bestemd voor plaat sen in Spanje, welke niet voor den dienst der pakketpost zijn opengesteld, ter beschikking van de geadresseerden zullen wot den gehouden aan het meest nabij de plaats van bestemming ge legen spoorwegstation. Het is wenschelijk, dat de laatstbedoelde post pakketten dóór de afzenders worden voorzien - van eene aanwijzing omtrent bet station, alwaar zij door de geadresseerden zullen worden in ontvangst genomen. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn de volgende twee aanschrijvingen verzonden, de eerste aan de Ged. Staten, de tweede aan de commissarissen des Konings in de provinciën; lo. Bij art. 54bis der wet op het lager on derwijs is o. a. aan Ged. Staten opgedragen te beslissen, of de school voldoet aan de eischen en voorwaarden, in dat wetsartikel tot het verleenen der daarbij bedoelde rijksbijdrage gestelden tevens om het bedrag dier rijksbijdrage vast te stellen. Zullen in het te nemen besluit de gronden bebooren te worden medegedeeld, waarop de be slissing rust, ik acht het tevens noodig dat daarin worde vermeld de juiste dagteekening waarop de aanvrage van het bestuur der bij zondere lagere schooldat op de rijksbijdrage aanspraak maakt, bij Ged. Staten is ontvangen. Tevens vestig ik er uwe aandacht op, dat een termijn van dertig vrije dagen is gesteld, om van bedoelde beslissingen in beroep te komen. Het is dus van groot belang, dat steeds worde voldaan aan het voorschrift der wet, nl. dat het besluit onverwijld moet worden medege deeld aan den minister, met de uitvoering der onderwijswet belast, alsmede aan den inspecteur van het lager onderwijsin wiens ambtsgebied de school is gevestigden aan het bestuur der schooi, dat de aanvrage deed. 2o. Bij art. 54bis der wet op het lager onderwijs, regelende de uukeering der rijksbijdrage aan de besturen der bijzondere lagere scholen, ie o. a. bepaald dat binnen dertig vrije dagen na de dag teekening van het besluit van Gedep. Staten waarbij is beslist of de school voldoet aan de eiscben en voorwaarden in genoemd wetsartikel gestelden tevens het bedrag der bijdrage is vastgesteld, van dit beslnit in beroep kan worden gekomen dour 's Konings commissaris in de pro vincie, door den inspecteur van het lager onder wijs in wiens ambtsgebied de school gevestigd is, en bet bestuur der school, dat de aanvrage om de rijksbijdrage deed. Het is mijn voornemen ook bij mijn depar tement de aanvragen van de bestuten der bijzon dere lagere scholen en de daarop genomen beslissingen te doen onderzoeken. Mocht mij blijken, dat in de door Gedep, Siaten genomen beslissing niet kan worden berust, dan stel ik mij voor, u daarvan mededeeling te doen, terwijl ik u zal verzoeken, in beroep te komen, wanneer ik de beslissing in strijd acht met de voorwaarde sub 1 op de uitzonderingen sub b en d van voormeid wetsartikel. In andere gevallen zal de inspecteur van het lager onderwijs worden uit- genoodigd, het beroep in te stellen. Wordt door u op eigen initiatief in beroep gekomendan wacht ik daarvan terstond bericht. Te Hoogezand heeft de collecte, bestemd voor de soepuitdeehng, f447.50 opbracht. de Portug. Isr. gem. te Amsterdam, zijn, door tusschenkomst van een R.-k. geestelijke, voor een liefdadig doe! ingekomen 2 obh'g. 3 pCt. Holl. spw.-maatsch.ieder a f1000. De gelegenheid om gratis een portie brood en wat koffie te bekomen is nog maar diie dagen te Nijmegen open geweest, en reeds hebben daar 3800 personen er gebruik van gemaakt, waarvan Woensdag alleen 1800. Dat daar ook gebrek heerscht, behoeft geen betoog. Te Deventer heeft een zeer geacht ingezetene zijn woonhuis, gedurende eenige uren per dag twee malen per week, opengesteld voor de armen om zich te kunnen vei warmen. Daarbij worden hun een paar boterhammen en warme koffie uitge reikt, welke zij ten zijnen huize mogen opeten. Woensdag hebben meer dan 100 personen hiervan gebruik gemaakt. De heer Ph. F. A. J. baron van Brakel Doren- weerd, te Dorenweerd, heeft eene som van f250 beschikbaar gesteld tot aankoop van kleeding- stukken voor behoeftige gezinnen aldaar. Door iemand te Rotterdam, die onbekend wenscht te blijven, zijn aan de commissie voor de brood- en koffieuildeeling drie balen gebrande koffie geschonken. Te Nieuw-Buinen zal deze week een aanvang worden gemaakt met het uitdeelen van warme spijs aan behoeftigen en schoolgaande kinderen van mingegoeden. De raadkamer der arr.-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend met bevel tot gevangen houding en last van instructie tegen Hendrik Leums- sen, te WeustenradeKlimmen, beschuldigd van po ging tot mooid. VLAARDINGEN. Deze week liepen hier 4 beugers binnen, aanbrengende van 17 tot 25 ton zouteviscb en 1 tot 4 ton leng. In publieke veiling werden deze partijtjes verkocht, en wel: zoutevisch van f43.tot 44.50, leng van f25 50 tot 26.75, kibbelen tot f 14.50, kooien tot f 10.keelen en lippen tot f53.schelvisch tot f8.50, alles per ton. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Bergschenhoek ds. J, C. G. Gobius du Sart, te Benthuizen;teZwammeidam ds. P. A. H. van Kossem, te Beek (Limburg); te Naaldwijk ds. van Deinse, te Heemstede. Aangenomen: naar Neerlangbroek door ds. J. Ringeling, te Krimpen a/d Lek. !Te Gorinchem is op zevenenzestigjarigen leeftijd overleden de heer W. Zegers, predikant bij de her vormde gemeente aldaar en lid van het provinciaal kerkbestuur en van het provinciaal college van toe zicht van Zuid-Holland. De heer A. Steenhouwer, pred. te Angerlo (Gel- derl.), heeft zij ne benoeming tot predikant in Oost-In- dië aangenomen Bij den heer J. A. M. Chumaceiro, rabbijn bij BURGERLIJKE STAND. Geboren s 8 Januari, Adriana, dochter van G. Vink en A. M, C. Ter Hofstede, Steenstraat. Apoloina Maria Liduina, dochter van F. A. Hoodenrijs en J. H. Veld hoven, Hf oordmolenstraat. 9. Hendricus Franciscus, zoon van C. J. H. Scheuller en A. P. Hittinger, Nieuvosticht. Catharina Wilhelmina, dochter van W. van der Poel en M. Eeeze, Buitenhaven-weg. Johanna Hendrika, dochter van J. H. Houtman en L. de Pater, Nieuwe Raven. Overleden9 Januari. Arij Woensdregt, oud 57 jaar en 8 maanden, Lange Achter weg. Bernardina Maria Catharina Essen- berg, oud 16 jaar en 2 maanden, Vlaardinger- straat. Suzanna Tempelaar, oud 73 jaar, laatst weduwe van J. Rijkhoek, Nieuwsticht. Moutwijn en Jenever geen prijs ge noteerd. Spoelingf 0.80 per ketel. Leiden, 9 Januari. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren ais volgt: 7 stieien f86a 220, 76 vette ossen en koeien f144 a 276, of 56 a 74 c. per kilo, 28 vare dito fl00a238, graskalveren f,a24 vette dito f37 a 87, of 75 a 0.95 c. per kilo, 18 nuchtere dito f8.al6.310 vette schapen f 21 a 32.50, of 50 a 55 c. per kilo, 112 weide dito f 14 a 24.lammeren f amagere varkens fl 6 a 23, 22 biggen f5.a 14.34 kalf-en melkkoeien fl05a270, paarden fa veulens Ia Amstehdam, 10 Januari. Rogge op levering weinig veranderd Maart f155, 154; Mei f148. Brussel, 8 Januari. Op de alhier gehouden veemarkt waren aan gevoerd 1320 stuks vee. Men gaf voor ossen fr. 0.75 a 1.02, stieren fr. 0.64 a 0.89, koelen en vaarzen fr. 0,64 a 0.89 per Kg. Antwerpen, 10 Januari. Petroleum hoogerin loco fr. 19i/sJan. fr. 19%; Febr. fr. 17; Maart 16%. Per Tei.egr. 2% pCt. Nedeiland Buiten!. Spanje Portugal Rusland 1867/6!) i 1875. Oostenr. l.g. ile Gr. Ifnss. Spoten Baitische Zihei Metall Papier Tuikye Tuiksche Loten Italië 1887 (Spw.) Peiu Venezuela Ceutial. Pacific Shaiej Denver Hio Giande Canadian Pacific Missoui i Kansas Oblig. Chic. Atlantic 6pCt. I'noi I.ien Bond. Zweedsclie N. Spw. Mij Aand. Cultuur Mij. Prolongatie Incomebor.il Missouri Pref. Missouri 4% Missouri Union Shares Carenero Mcrida 9 .Tan. 78% 71% 56% 96 lOOVs 72% 122% 65 79% 79 18% 18% 541/s 401/3' 29% 187/16 12% 9% 5 40% 2i 76 1 0 Jan. 78% 71% 56% 96% 100% 72% 123 (55 70 Vis 787/s 19 18% 54% 47 30% 19 72% 18% 90% •10% 5 42% 22% 757/8 46% 56% 54% Schiedam, 10 Januari. Kogge en Gerst zonder handel. Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het If. v. d. 1).: Over het algemeen had beden de Amerik. spoor- wegmarkt een tamelijk vast verloop, vooral omdat Londen en New-York betere merken zonden en er eenige vraag voor deze plaatsen in de hoofdsoor ten te bespeuren viel. Buiten). Staatsfondsen voor het meerendeel in tamelijk vaste stemming, doch weinig handel. Nationale Staatsfondsen prijshoudend. Buitenlandsche voor Oostenrijk en Turken vast, Portugal hooger, Russen prijshoudend, alleen Spanje flauwer. Van Industrieelen stegen Deli-Mij. 5, Pref. Kol. Bank 2%, Amerik. Stoomvaart Indische Bank 1, doch Senembah 3, aand. Cultuur Rose. Handelen. flauwer. Aand. Staatsspoor 3, Gest. Boxtel beter. Warschau-Weenen en Russische sporen vast. Amerik. sporen a 1 gunstiger. Bilet-ofttcleel. 5 pCt. Oblig, Gec. Koper 23%, 25, Panama 5%, Noordh. sporen 123. Rotterdam, 10 Januari. Disc. Londen 4 pCt. Pat ijs 3 Antw.eu Brussel 3 Zwits. Bankpl. 5 Duitsche Kbkpl. 5% Weetien 5% 9 Ital. Bankpl. 6 Petersburg Lissabon 6 NoorscheBankpl. New-York 1 Disconto van Wisselbrieven 4% en van Promessen 5 pCt. per 3/m. Kort. 1 11.91 f 12.02% Fr. 100 47.25 9 47.70 100 47.25 47.65 100 47 9 47.50 M. 100 58.25 58 85 Fl. 100 ■>103.75 «105. Ls. 100 46.05 9 46.70 Rs. 100 9137— 1000 s 2 59 J 1 i|> Kr. 100 65.25 Ds. 1 2.43

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7