Woensdag 14 Januari. A°. 1891. N°. 1670. ijf-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, f TGEVEfi: J. ODÉ. mitenlandsche Bericht en. Binnenlandsclie Berichten. BNdElAS1#. Volgens berichten uit Washington loopt daar het gerucht, dat de minister vanbuiten- landsche zaken der Vereenigde Staten Blaine aan Spanje vergoeding zal vragen voor' de mishandeling der Amerikaanscbe zendelingen, •op de Carolinen door de Spaansche troepen. De Daily Chronicle meldt, dat de Porte, in strijd met de bepalingen van het tractaat van Parijs van 1856, aan Russische oorlogs schepen de vaart door den Bosphorus en de DardanelSen heeft toegestaan. Harcourt logenstraft in een brief het ge rucht, dat er oneenigheid is ontstaan tussehen >de hoofden der liberale partij. Hij verklaart volkomen in te stemmen met de politiek van Gladstone. F B A N K K IJ K. Op de nieuwe leening van 869 miliioen, a 3 pCt., tegen een koeis van 92.55, de hoogste waartoe ooit werd Uitgegeven^is Zaterdag te Parijs en in de provinciën voor 14Va milliard, of zestien en een half maal het bedrag ingeschreven. Men had gedacht van 20 a 25 malen. Te Parijs vooral was minder animo dan andera hg dergelijke gelegenheden. Mogelijk ook, dat de koude velen weerhield van een uitgang, waarbij wachten en file maken regel pleegt te zijn. Met dat al is de uitslag nog schitterend het is een niet gering te schatten bewijs van voorspoed en niet minder van vertrouwen, dat de bevolking geeft aan de republikein- sche instellingen. Het Crédit Foncier" alleen had voor het geheele bedrag der gevraagde som inge schreven. Op de vorige leening (die van 1886 ten bedrage van 500 miliioen, maar tegen veel lager koers) werd voor 21-maal het bedrag geteekend. DU1TSCHLAND. Het feit van den dag is de uitslag der Rijksdags-verkiezing te Bochum, Westfalen, waar, in plaats van het afgetreden Centrumlid Ton Schorlemer Alst gekozen is de nationaal- liberaal Miillentiefen, die 27,253 stemmen verwierf, tegen 25,986 aan den clericaal Vattmann geschonken. De socialisten hadden, gelijk ze vroeger hebben gedaan, de schaal ten gunste van den ultramontaan kunnen doen overslaan, maar zij hebben zich onthouden. Windthorst, de leider van het Centrum, wordt 17 Januari a.s. 80 jaar. Men maakt' groote toebereidselen om dien dag feestelijk ■te vieren. ZWITSERLAND. Uit Bellinzona wordt van 11 dezer bericht Het gaat bij de heden plaatshebbende ver kiezingen voor de constituante, in het kanton Tessino, kalm toe en schijnt de beduchtheid voor wanordelijkheden van den kant der radi calen zich niet te verwezenlijken. Wel is door de onthouding dier partij de opkomst der kiezers vrij beperkt. DENEMARKEN. De regeering heeft bij het Folkething een ontwerp ingediend tot uitbreiding van het getal der kiesdistricten (137 in plaats van 102). Op iedere 16000 inwoners komt nu een vertegenwoordiger. De stad Kopenhagen, die tot nu toe slechts 9 vertegenwoordigers had, krijgt er derhalve nu voortaan 20. RUSLAND. Een keizerlijk besluit gelast de vernietiging der nog in het hoofdbureau der schatkist aanwezige serieèn rijksschatkistbiljetten, tot een bedrag van 6 miliioen roebels, teneinde de staatsschuld met dat bedrag te vermin deren. ITALIË. Uit, Rome wordt gemeld, dat de oorlogs- begrooting 91/92 thans definitief met ruim 20 miliioen is verminderd. Thans evenwel zit de regeering wederom verlegen met de begrooting voor Erythrea (Massowa), welke lang niet mede valt en een tekort aanwijst van ruim anderhalf miliioen, een toestand dus, die aan dien van Rome doet denken. De teleurstelling is te grooter, omdat Crispi, toen hij zich het laatst over de kolonie uitliet, aan de Kamer daarvan gouden bergen beloofde. Sedert in 1884 het monopolie van tabaks verkoop in handen van den staat is terugge keerd, blijkt de aanplant van iniandsche tabak achteruit te zijn gegaan. De verkoop van sigaren, van die tabak gemaakt, wordt tegen gewerkt door de gedurige verhooging der prijzen, en het niet meer verkrijgbaar stellen van slechts éene enkele sigaar. "Voor een cen tenaar tabak ontvingen de planters 49 lire in 1888, tegen 65 in 1883, zoodat dan ook de productie verminderd is tot 1,682,332 Kg. in 1889/90, terwijl die in 1885/86 was 3,865,038 Kg. Volgens berichten uit Rome zal de paus in Februari in een consistorie eene rede houden, die allerbelangrijkst belooft te worden, in politieken zin de belangrijkste gedurende heel zijn pontificaat. Katholieke bladen berichten, dat de paus op zich heeft genomen uitspraak te doen in het geschil tussehen Portugal en den Congo- staat. De onderhandelingen hebben een tijd lang stilgestaan, doordien Portugal aanvan kelijk den paus slechts als bemiddelaar heeft willen aannemen, alzoo aan zijne uitspraak geen beslissend karakter heeft willen toe kennen. Deze moeilijkheid is thans uit den weg geruimd, en Leo XHI zal nu uitspraak doen als scheidsrechter. De beide regeeringen hebben de stukken, die den paus- in staat moeten stellen met kennis van zaken te oordeelen, nog niet verzonden. De Belgische gezant bij het Yatieaan is naar Brussel ver trokken om die te halen. Portugal zal zijne stukken medegeven aan den heer Ferrao Martens, die als gezant bij den Heiligen Stoel weldra zich weer naar Rorne zal begeven. Bij het ontstaan der ministerieele crisis in Portugal was hij namelijk naar Lissabon vertrokken, vanwaar hij tot nu toe nog niet naar zjjn post was teruggekeerd. SPANJE. Zondag zijn zeer uitvoerige berichten ont vangen betreffende de arrestatie te Olotvan Padlewski, den moordenaar van den Rus- sischen generaal Seliwerstoff. Aanvankelijk werd nog twijfel geopperd of men wel den waren persoon in handen had en niet stond voor een krankzinnige, die zich voor Pad lewski uitgaf, doch sedert zijn zooveel bijzon derheden vermeld geworden, dat het geen twijfel lijdt of men heeft de hand werkelijk op Padlewski gelegd. Hij verklaart dat hij op het oogenblik zijner arrestatie papieren en brieven heeft vernietigd die hem en andere personen zouden kunnen compromit- teeien. Zelfs heeft hij stukken van een brief ingeslikt. Een ievolver en 22 patronen wer den nog bij hem gevonden. Een laatste bericht behelst, dat Padlewski reeds bekend heeft de moordenaar te zijn dien men zocht en generaal Seliwerstoff te hebben vermoord uit politieke wraak. De'kapitein-generaal der Philippijnen heeft Zaterdag aan den minister van oorlog eene depêche gezonden uit Manilla, luidens welke hij niets gelooft van de uit New-York ge zonden berichten betreffende door de Spaan sche troepen geleden nederlagen op de Caro linen. Wij hebben, zegt hij, oorlogsschepen nabij die eilanden, en indien iets dergelijks ware voorgevallen, zouden wij er kennis van dragen. De republikeinsche agitatie begint groote afmetingen aan te nemen, luidens een tele gram uit Madrid. Al de hoofden zijn in de weer en monster-meetings worden in alle steden gehouden. Castellar, Salmeron en Pi-j-Margal voerden het woord. B U L G A R IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de sultan, ondanks den tegenstand van den grootvisier, de regeling der voorrechten van den Giiekschen patriarch wel is waar getee kend heeft, maar men toch vreest dat er nog op enkele punten zich moeilijkheden zullen openbaren. AMERIKA. De invoer in New-York in de afgeloopen week bedroeg 9,808,004 dollars, waarvan 3,222,423 voor geweven goederen. SCHIEDAM, 18 Januari 1891. Nadat, zooals wij reeds hebben medege deeld, Vrijdag bij Beukelsdijlc een aanvang was gemaakt met het maken van een vaar-" geul n de Delftshavensche Schie, welk werk werd aangenomen door den scheepsbevrachter Nijsen te Delft, die het met een honderdtal werklieden ondernam, moest hij al spoedig den tegenstand ondervinden van een aantalJ werklieden uit Oversehie, die zich beklaagden dat uitsluitend Delftscli werkvolk was aan genomen. Daarbij kwam dat de voorraad gereedschappen onvoldoende bleek, zoodat' men eerst na een lang oponthoud met werken kon beginnen, waarmede des middags te vier uren, toen men nog slechts weinig gevorderd was, voorgoed eindigde omdat de'aannemer ten gevolge \an voortdurende onaangenaam heden zijn werkvolk had moeten ontslaan. Den volgenden dag (Zaterdag) werd het - weik opgevat door de werklieden der Nederl. gist- en spiritus- en der oliefabrïek te Delft, welke daarmede een aanvang maakten bij de zoogenaamde Boerenzee te Delft, doch dezen moesten het opgeven omdat zij, zulk werk niet gewoon te verrichten, er niet mede vorderden. Nu is een oproeping gericht tot de aan nemers van dergelijke werken, en is het te hopen dat zich spoedig de rechte man zal opdoen. Zaterdagnacht is even boven den watertoren"1 in de rivier de Maas een uit zee komend geladen stoomschip vermoedelijk een Engelsch omhooggeloopen en ondanks alle aangewende pogingen niet vlot kunnen' komen. Men heeft Zondag en gisteren een gedeelte der lading in een van Rotterdam gezonden zeeboot overgeladen, waarna het stoomschip gistermiddag by hoogtij vlot ge komen en naar Rotterdam opgestoomd is. Zaterdag jl. gaf de gymnastiek- en scberm- vereeniging sOlympia" alhier -in aMusis Sacrum" voor hare buitengewone leden en genoodigden, die talrijk waren opgekomen, hare jaarlijksche uitvoering. De orde-oefeningen en vooral de vrije oefe ningen, uitgevoerd op het bondsfeest te Breda, werden over het algemeen zeer goed ver richt. By de oefeningen aan ringen, rekstok en brug, uitgevoerd door de 2e afdeeling, was een groote verbetering op te merken; ook de le afdeeling werkte goed, door enkelen werden sterke toeren verricht. De staaf- oefeningen, die zeer moeilijk waren, vielen bijzonder in den smaak; zij slaagden dan ook, behoudens een kleine vergissing, uit stekend. Het was een aangename verrassing, toen het gordijn opgetrokken werd voor het slot- nummer, voorstellendehet portret van H. M. Abonnementsprijs, per kwartaal". Xranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke 11 om roers 1.85. - 2.50. - 0.10. BüllEA P: BOVERITHAJIT, B 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - n.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1