Gemengde Berichten. de Koningin, door een krans omhangen, daaromheen en neerhangende de Nederland- sche vlag, die aan weerszijden opgehouden •werd door twee turners, met een sabel ge wapend daarvóór stonden en waren neer gehurkt, met geveld geweer, 4 turners, «de eerewacht", en in het front 2 rotten geweren. Dit viel zoo in den smaak, dat het gordijn voor de tweede maal moest worden opge trokken en de aanwezigen uit volle borst instemden met de muziek die 't «Wien Neer- landsch bloed" speelde. Voorzeker mag deze uitvoering welgeslaagd heeten en een woord van hulde aan den ijverigen directeur, den heer Krijger, niet onthouden worden voor de wijze waarop hij zich van zijn taak kwijt. Het bal, dat de uitvoering besloot, was als naar gewoonte zeer geanimeerd. Voor de leden der vereeniging sPaulus" hield de heer G. Buisman van Delft gister avond een redevoering over godsdienstig bid den. Alvorens tot zijn eigenlijk onderwerp te komen besprak spreker het fundament •waarop godsdienstig bidden moet gegrondvest zijn, nl. de beschouwing omtrent Hem, tot wien men bidt, en schetste hij de begrippen, welke verschillende volken en richtingen zich dienaangaande gevormd hebben en vormen. Vervolgens zette spreker de verschillende strekking uiteenwelke een gebed kan hebben: oprechte vroomheid en toewijding, uiterlijk vertoon, eigenbelang, en kenschetste hij het gebed van kinderen. Met de vermaning, in het godsdienstig bidden steeds te zien een omgang met God en alzoo een uiting van het hoogste ziele- leven besloot de heer Buisman zijne uit muntende rede. Gisteravond ruim 8 uur ontdekte de politie dat er brand was in een vaartuig, dienende tot steenkolenlegger, liggende in de Buitenhaven nabij het Qosterhavenhoofd, toe- behooremle aan den heer A. de Visser alhier, Bij onderzoek bleek dat er brand was in de i-ajuit, die met emmers water en de spuit op de sleepboot van gebroeders Bitter is ge- bluscht. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een kachel, die in de kajuit had gebrand. Bij kon. besluit is een pensioen verleend van f221 aan mej. M. E, M. de Groot, onder wijzeres aan eene openbare lagere school te Rotterdam. Bij kou. besluit is mr. J. T. Buijs, hoog leeraar te Leiden, benoemd tot lid van liet college voor de zeevisscherijen. De generaal-majoor Den Beer Poortugael, commandant der stelling van Amsterdam, heeft verzocht op pensioen gesteld te worden. Volgens het Handelsblad acht de generaal Den Beer Poortugael zich zeer verongelijkt door de benoeming van generaals, jonger dan hij, tot 'chef van den genenden staf en tot inspecteur van de infanterie. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 2,604,714.84!/j en bij de betaalmeesters- 1,029,188.80Vs Te zamen f 3,633,903.65 De minister van waterstaat heeft thans ook het gevoelen van de Kamers van koophandel en fabrieken gevraagd over de door hem voor genomen wijziging van het voor die Kamers bestaande, reeds van 1851 dagteekenende, reglement. Gelijk wij reeds mededeelden, had de minis ter allereerst daarover het advies van de Gèd; Staten der onderscheidene provinciën gevraagd. (-V. B. Ct.) Accijnsquitantiën, geleibiljetten en verzen dingsbiljetten, dienende tot dekking van den opslag van accijnsgoederen, kunnen meer dan eens verlengd worden met inachtneming van eenige door den minister van financiën vast gestelde bepalingen. Leesboeken voor blinden zijn, als drukwerk, vrij van invoerrecht verklaard. De heer Haffmans ziet in de anti-rev. mili taire politiek blijkbaar niet veel anders dan eerzuchtige «hallucinaties". Hij valt de Stand, aau over een paar uitdruk kingen in haar jongste schrijven over de legerwet. De Stand, achtte het namelijk ten eenenmale onaannemelijk dat een groote mogendheid er aan zou kunnen denken staten van den tweeden rang te veroveren, zoolang in Europa de strijd om de opperheerschappij nog niet is uitgevochten. Doch met het oog op dit laatste moeten we zoo sterk mogelijk wezen. Dat is de eenige voorwaarde om bij het uitbreken van een vernieuwden Fransch- Duitschen oorlog althans te worden meegeteld. Op grond van deze woorden doet de heer Haffmans zich in het Venl. Weekblad aldus hooren «Meetellen", ziedaar wat de heeren willen. Aan onze veiligheid twijfelt de Stand, niet, zoomin als wijzelf. "Wij hebben altijd hetzelfde beweerd: «Er bestaat voor ons geen reden om op de achterpooten te gaan staan; zei ven willen wij geen oorlog, en wij houden anderen niet verdacht van ons den oorlog te willen aandoen. Dan is er geen reden om ons zoo sterk mogelijk te maken. Maar jawel, de Stand, viudt toch reden en die reden isde taak, die voor ons te vervullen kan zijn bij het uitbreken van een vernieuwden Bransch- Duitschen oorlog. De taak namelijk om te zorgen dat -wij meegeteld worden; de taak om een voorname rol te spelen bij dien oorlogde taak om niet als in 1870 en 1871 voor spek en boonen te blijven liggen; de taak om laten wij maar verklappen wat de heeren militairisten droo- men om in liet vervolg, getrouw aan ons roemrijk verleden, als arbiters tusschen de strijdende mogendheden te treden en tot de verbaasde wereld te zeggen: «Nederland is er ook nog 1 Gij beschouwt ons als een afge leefde natie die blij is dat zij het leven heeft, maar wij zullen u toonen dat wij nog jongens van Jan de Wit zijn. In '70 en '71 hebben wij, 't is waar, toegekeken, maar dat zal ons nooit weer gebeuren. Van nu af aan wordt er geen schot in Europa gelost, of wij moeten er permissie toe geven. Aldus wil het dr. Kuy- per, en wat die wil, dat gebeurt. Onze diplo matie maakt liet ook niet naar zijn ziu. Zij is veel te bescheiden. Eerstdaags zult gij onze gezanten weer zien optreden als de gezanten der republiek in de zeventiende eeuw". Mr. Hallmans eindigt met aan 't slot dezer ontboezeming aan dr. Kuyper toe te roepen: «Alles mooi en wel, maar niets dan hallu cinaties Aan de anti-revolutionnaire AT. Prov. Gr. Ct. wordt gemeld, dat in de jongste maan den onderscheidene besprekingen hebben plaats gehad over het oprichten van een krankzinnigengesticht, in den geest van het bekende «Veldwijk", bij Ermelo, en uit gaande van de vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland. Het doei is, dit gesticht in een der noordelijke provinciën, liefst in Groningen, te doen verrijzen, mede om al te groote op- eenhooping van patiënten op «Veldwijk" te voorkomen. Als een bewijs, dat het getal der behoef tige oud-strijders vau Waterloo steeds kleiner wordt, kan dienen, dat zich tot heden slechts vier Zilveren-Kruis-ridders tot de Koningin- Regentes hebben gewend, om met de gratifi catie van f'150 per jaar te worden begiftigd. Te 's-Hage is in den ouderdom van bijna 96 jaren overleden de laatste der aldaar ge woond hebbende oud-strijders van Waterloo, Josephus Voogd, oud-sergeant-instruèteur van de 9e afd. inf., eerelid der vereeniging van oud-strijders. Als beiooning voor buitengewone diensten, in deze drukke dagen van het spoorweg vervoer, is door de Holl. ijzeren-spoorweg- maatschappij aan het personeel, dat per week betaald wordt, 8 dagen extra loon over December en begin Januari uitbetaald. Het personeel, dat per maand wordt uitbetaald, zal later bedacht worden. Het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam heeft de eerste bezending van Koch's middel ont vangen, met de verzekering dat weldra eene tweede bezending zal worden gezonden. Naar men aari de B. B. Ct. mededeelt, blijkt uit de inlagen en terugbetalingen in de maand December bij de Rotterd. Spaar bank duidelijk, hoeveel meer de burgerman moest uitgeven, en hoeveel minder bij vele ambachten verdiend werd door de strenge vorst. Terwijl in de laatste maanden, tot November ingesloten, zoowel het aantal posten van inleg, als het bedrag dat ingelegd werd, zeer belangrijk was toegenomen, vergeleken met dezelfde maanden van '89, is het aantal inlagen in December 12 pCt. kleiner, en het aantal posten van terugbetaling 22 pCt. grooter dan verleden jaar. De totaalsom van de inlagen en terugbetalingen verschilt pro- centsgewijs niet zooveel met verleden jaar, omdat de minder ingelegde en meer terugbe taalde posten meestal uit kleine bedragen bestonden. Maar uit het bovenstaande blijkt tevens het nut van de spaarbankde burger man verschaft door té sparen zich zelf de middelen om in buitengewone omstandigheden in den nood te voorzien. De vereeniging «Te Huis" logement voor vrouwen te Rotterdam, heeft haar 5e jaar verslag in 't licht gegeven. Daaruit blijkt, dat deze nuttige vereeniging meer en meer in een langgevoelde behoefte voorziet. Het getal logés bedroeg 610, tegen 570 in het vorig jaar. De uitgaven klommen van f4523 tot f5034, terwijl de ontvangsten uit de logeergelden stegen vau f 3543 tot f 3723. Daarentegen daalden de jaarlijksche bij dragen, die bij de oprichting, f744.50 be droegen, tot f591.50. Het tekort op de exploitatierekening be reikte daardoor een som van f 692.82Vs, zoodat de geldmiddelen dringend versterking eischen. De man, die te Groningen vier zijner kin deren onverzorgd had achtergelaten, is te Rotterdam door de politie aangehouden, op grond dat de arrondissements-rechtbank te Groningen rechtsingang met bevel tot ge vangenneming tegen hem verleend had. Hij is ter beschikking van de justitie te Rotterdam naar het huis van bewaring over gebracht, teneinde naar Groningen getrans porteerd te worden. De afdeeling Leeuwarden van den «Neder- landschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" zal daar een Tehuis voor dienstmeisjes openen, waar zij Zondags- en Donderdagsavonds een paar uren gezellig kunnen doorbrengen. Een bewoner van het eiland Vlieland schreef dezer dagen aan zijne familieDoor den strengen en iangdurigen winter verkee- ren wij hier bepaald bijna in nooder is geen spek, petroleum, rijst, zout, koffie, thee, boter of reuzel meer te krijgen. Twee bak kers kunnen niet meer bakken, omdat nun voorraad meel op is. Bij de meesten zijn de aardappels bevroren. Het vervoer is door de vorst geheel ge stremd de telegraafdraad tusschen Harlingen is stukgevroren. Laatstleden Zaterdag ontvingen wij een brief, die 22 December reeds verzonden was. Als er eens een enkele maal iemand met groot levensgevaar, grootendeels over het ijs, hier aankomt, komen er enkele brieven mede. In de vorige week vertrok een schipper met zijne twee zoons om met zijn schip proviand te gaan halen, maar hij moest, na vau 1-1 tot 5 uren getracht te hebben er door te komen, onverrichter zake terugkeeren. Vele menschen gaan reeds, wegens gebrek aan petroleum, vóór het donker wordt naar bed. Als de kinderen eens grutjes in water voor hun middagmaal krijgen, dan smullen zq, terwijl er ook veel duivenboonen worden gegeten. Het is te hopen, dat er spoedig aan dezen toestand een einde kome, want velen kunnen het niet lang meer uithouden en geraken geheel uitgeput. Te B reukelen is de vrouw van den land bouwer J. van Ginkel door een konijn zoo danig in den top van een harer vingers gebeten, dat na eenigen tijd de geheele arm opzwol en geneeskundige hulp moest worden ingeroepei Het is niet bet eerste geval waaruit olijkt dat de beet van een konijn zeer gevaarlijk kan zijn. v E G Uit Berlijn wordt gemeld Zondagnacht is het sterk gaan dooien, ten gevolge waarvan het ijs aan de monding der Elbe zes broïï geworden is, dat een twaail tal ingevroren stoomboo- ten zich hebben kunnen losmaken en liare vaart voortzetten. Daarentegen hadden er Maandagmiddag vele storingen in het teiegraafverkeer met westelijk en zuidelijk Duitsehland, met Frankrijk, Nederland, Groot-Bnttannië en Belgie plaats. In het oosten des lands, vooral in de provincie Posen, is gisternacht ontzettend veel sneeuw gevallen. Aan de stations lag de sneeuw een raetei hoog. Tengevolge der buitengewoon strenge koude is te Londen de sterfte aanzienlijk toegenomen. De scheepvaart op de Theems is bijna onmogelijk, zelfs voor sterke stoomschepen. In geheel Oostenrijk hebben zware sneeuw stormen groote stremmingen in het verkeer ver- oorzaak L •- Uit Rome wordt gemeld, dat een sneeuwstorm, die 50 uren aanhield, alle verbindingen toet Opper-Italië bijna geheel verbroken heeft. Ook in Spanje heerscht felle koude en woedden- hevige stormen. Te Granada is een vrij hevige aardbeving gevoeld. Een bekend Brusseisch bankier reed op kunstige wijze op den vijver van Ter Karoeren zijn naam in het ijs. Een viertal Brusselaars lieten de voet- teekenirig uit het ijs kappen en daarboven zetten: «Goed voor 5000 frs., betaalbaar op zicht, te» voordeele der armen". De cheque werd met een rijtuig naar het bankierskantoor gevoerd, en de bankier gaf bevel zijn voetteekening te honoreeren. Te Magnavacca, in Italië, overleed dezer dageh- kolone! Gioachino Bonnet, die in 1849 Garibaldi' bet leven redde, toen deze, met zijn doodzieke vrouw in de armen, door de valleien van Comac- chio vluchtte, na in de Adriatische zee door de Oostenrijksche schepen te zijn achtervolgd. Na hem aanvankelijk met zijne vrouw een schuil plaats te hebben bezorgd bij een vriend, wist hij de Oostenrijkers op een valsch spoor te brengen, waarna hij beiden door eenige lieden, die hij eene groote beiooning bad toegezegd, - in tegenover gestelds richting liet brengen. Met veel moeite- gelukte het een aangewezen boerderij te bereiken nauwelijks echter was de kranke Anita te bad' gebracht of zij blies den laatsten adem uit en in hetzelfde oogenbiik bereikten de Oostenrijkers het huis, zoodat Garibaldi ternauwernood den tijd had te ontkomen en hij genoodzaakt was de teraardebestelling zijner vrouw aan vreemden over te laten. Bonnet werd gearresteerd en geboeid aan handen en voeten naar Bologne gebracht. Dertig dagen later werd hij echter weder op vrija, voeten gesteld. In een bosch bij Fourrnies (Fransch departement Noorden) heeft men drie knapen doodgevroren gevon den. De jongens, sinds eenigen tijd weezen, werden door een smokkelaar gebruikt om verschillende wa ren over de grenzen te smokkelen. Het schijnt dat een grenswachter hun de gesmokkelde waar afgeno men had en dat de kleinen nu uit vrees voor mishan delingen, niet naar huis durfden gaan en in he, hosch bleven rondzwerven. Bij Roeselare is ook een 9-jaiig knaapje, dood ge vroren gevonden bij een boom aan den kant van den weg. j ,u't t

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2