Ten gevolge van dit en van andere geval len, die ter kennis der autoriteiten zijn ge komen, hebben deze tot gestrenge maatregelen besloten, om de verdere verspreiding dezer leerstellingen tegen te gaan. BCieiBIIE. Bij de ontvangst der officieren bedankte prins Ferdinand hen voor hunne vaderland lievende gevoelens, en maande hen dringend aan, met zorg te vermijden zich met politiek in te laten»ïk sta hier om over u te waken en het land naar zijne bestemming te leiden, en ik reken op u dat de Bulgaarsche soldaat getrouw kroon en vaderland dienen zal". "Vervolgens bedankte hij de synode, B E IJ E. De gevangenneming van den ingenieur Lutzki en andere Russen op Turksch gebied moet, naar men te Konstantinopel in officieuse kringen verzekert, in verband staan met een samenzwering, welke ten doel bad, den Rus- sischen kroonprins te vermoorden als hij een bezoek te Konstantinopel bracht. Het moet wegens dat komplot zijn, dat de czarewitch niet naar de Turksche hoofdstad is gekomen. A S E B I E i. Het geschil tugschen Engeland en Amerika betreffende het recht van robbenvangst ir. de Behringzee zal aan het hooggerechtshof te Washington ter beslechting worden onder worpen. Aangaande de omwenteling in Chili ver neemt men, dat alleen de vloot in opstaud is gekomen. Het leger bleef aan president Balmaseda getrouw. De bevolking houdt zich rustig. De staat van beleg is afgekondigd en krachtige maatregelen zijn genomen om de beweging te onderdrukken. Het comité voor buitenlandsche zaken uit den Senaat heeft zich verklaard ten gunste van een plan om de totstandkoming van het Nicaragun-kanaal te steunen. Daartoe wil men een in 1850 met Engeland gesloten verdrag, dat beiden mogendheden de uitsluitende con- tróle over het vervoer dwars over het schier eiland ontzegt, vernietigen. De maatschappij zou, nevens haar aandeelen kapitaal van 20 millioeu p. st., eene 3-pCK- obligatieleening tot gelijk bedrag mogen uit geven, van welke leening, die een eerste hypothecair verband op alle bezittingen der maatschappij zal vormèn, de Amerikaansche regeering de rente en aflossing binnen hon derd jaar zou waarborgen. Daarentegen zou den de Vereenigde Staten, tot verzekering der controle, het recht verkrijgen 70pCt. der aandeden, welke' in de schatkist" 'moeten ge deponeerd worden, tot den pari-koers over te nemen. De senator Trye heeft bij den Senaat een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk voor buitenlandsche jachten',' die 'langer dan zes maanden in 'dé wateren !der Unie blijven, een recht inoet worden betaald van 20 dollar per tón, ongerekend de havengelden. Het doel is, eene belasting ié heften van de zooge naamde buitenlandsche plezierjachten, die feitelijk zonder belasting op teVengen, han del drijven. Blijkens de laatste berichten uit Pine-Ridge zijn de Amerikaansche troepen nog steeds bezig het cordon, waarmede zij het Indianen- kamp omringen, enger te maken. Generaal Miles doet intusschen nog zijn best om de Indianen tot nederleggen der wapenen te bewegen, tot dusver echter zonder gevolg. "Wel komen van tijd tot tijd er.kele troepen Indianen te Pine-Ridge aan om zich te onder werpen, maar de hoofdmacht blijft binnen het kamp. Over het algemeen wordt de toestand niet gunstiger. De Indianen in de reservation van den staat Idaho zijn nu ook met hun oorlogs dansen begonnen, zoodat ook daar ongere geldheden worden verwacht. Ook de Roodhuiden in het gererveerd ge bied van Turtle Mountain beginnen woelig te worden, zoodat de regeering van Canada zich genoodzaakt heeft geacht politie der waarts te zenddh. Biimenlandsehe Berichten. SCHIEDAM, 15 Januari 1891. De stoomvischlogger Satoe, schipper C. Breggeman, kwam hier gisteravond binnen met zware lekkage in het voorschip. "Van Rotterdam komende met een lading lijnzaad, bestemd voor Maassluis, is het op de rivier tegen een zwaar stuk ijs aangevaren, het welk een groot gat in de boeg veroorzaakte, waardoor veel water naar binnen stroomde. Het vaartuig, reeds bij Pernis zijnde toen men het ongeval bemerkte, is toen onmiddellijk teruggekeerd, en in de haven gestoomd. Met assistentie van eenige mannen is het schip gedeeltelijk gelost, tot het lek boven water kwam, waarna hetzelve leeggepompt is. "Van trein 24, die uit Rotterdam alhier ten 3.02 ure moet aankomen, zijn heden- namiddag op korten afstand van het station alhier de locomotief en 3 daarachter rijdende personenwagens ontspoord, door het springen van een stuk van een rail van het spoor waarop gereden werd. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. De passage op de baan is gedeeltelijk belemmerd, maar zou vermoedelijk hedenavond nog zijn her steld. De afdeelingen van de Tweede Kamer heb ben gekozen tot rapporteurs: lo. over de wetsontwerpen tot bewaring van de minuten der akten in burgerlijke zaken bij de kanton gerechten, en tot aanvulling der wet van 5 luni 1875 tot vaststelling van bepalingen bij bet vooi kómen van hondsdolheid, de heeren De Vries, Roijaards, Mutsaers, Brantsen van de Zijp en Van Yelzen; 2o. over die tot aan vulling van hoofdstuk I der staatsbegrooting voor 1890 en tot regeling van het inkomen der Kroon, de heeren G. van Dedem, Mees, Van Bylandt, Roell en Schaepmnn3o. over dat tot goedkeuring van het ontwerp-decreet der regeering van Egypte tot wijziging van het reglement op de organisatie der gemengde rechtspraak daar te lande, alsmede de over eenkomst betreffende de oprichting eener internationale vereeniging tot uitgave der douane-tarieven, de heeren Oppedijk, Cremer, Michiels van Verduynen, Bevers en Van Berckel. Thans z(jn in druk verschenen de ver slagen der enquête-commissie over den toe stand bij de openbare middelen van vervoer, en wel A spoorwegen ('s-Gravenhage), en over het los- en laadwerk bij zeeschepen te Rotterdam en Amsterdam. Op den verjaardag van Koningin Wilhel- mina zal voortaan jaarlijks aan de werklieden op 's rijks werven een halve dag vacantie gegeven worden. Boven hun gewoon daggeld (zullen zij alsdan ook nog een half daggeld meer ontvangen. Alhoewel er op het handelsterrein der exploitatie-maatschappij te Rotterdam nog een groot aantal geladen waggons op lossing wachten, wordt de voorraad goederen daar toch iets minder. Met kracht is men aan het werk; eiken dag worden er pl. m. 50 waggons gelost. (AT. B. Ct.) De heeren Gebr. Scheüer te Amsterdam hadden het voornemen opgevat de Hull-boot te Nieuwediep te laten aankomen, zoo althans de Holl. spoorwegmaatschappij eenigszins kon waarborgen, dat voldoend materiaal ter beschikking zou zijn om de geloste goederen van daar verde>' te zenden. Op eene desbetreffende vraag aan den ad ministrateur gericht, heeft deze echter moeten antwoorden, dat het gebrek aan rollend materiaal nog zoo groot is, dat hij met geen mogelijkheid die zekerheid zou kunnen geven. (Bbl.) Naar de 2f. B. Ct. verneemt, zal de maat schappij «Zeebad Loosduinen" overgaan in handen van eene Engelsehe maatschappij. De heer Nord, arts en officier van gezond heid te Amsterdam, die zich speciaal bezig houdt met de behandeling van longlijders, en die reeds verscheiden brochures schreef over de geneeswijze der tering en het oprichten van een sanatorium voor longlijders in Neder land, past sinds eenige weken de methode van professor Koch met gunstig gevolg toe. De heer Nord heeft eene maand te Berlijn vertoefd, om deze methode grondig te leeren kennen. Den 13den December jongstleden is uit Purmerend per spoor verzonden aan de firma R. Co. te Haarlem, een kistje met kaas, wegende 26 kilo. Op dit oogenblik (dus een maand later) zjjn wel de papieren van die zending aan het station te Haarlem, doch het kistje zelf blijft nog steeds achterwege. Hei haalde reclames hebben bet thans ge bruikelijke gevolg gehad, d. i. geen. XJD.) Uit Heerenveen is de justitie met een paar doctoren naar Oldeboorn vertrokken, teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het overlijden van een kind, dat, naar gezegd wordt, door mishandeling is omge- i komen. Luidens een te Berlijn ontvangen particulier telegram uit Catania (Sicilië) is de Neder- landsche consul F. Carbone aldaar plotseling overleden en een half uur later zijn vriend Fiorio. ^Beiden zijn blijkbaar vergiftigd. "Welke hooge prijzen voor puike lande rijen betaald worden bleek, naar men uit de Tielenvaard schrijft, op eene publieke veiling ui de vorige week te Zoelen gehouden. Eene hofstede met boomgaard, wei-en bouw land, te zamen groot 12 H.A. 16 A., bracht de aanzienlijke som op van f 30,880, behalve de onkosten. Flanor deelt in de Spectator mede, dat de uitgave door de nMaatschappij tot Nut van 't Algemeen" van den «Volksalmanak" maar eventjes op f5000 komt te staan, en dan vraagt hij of het »Nut" met dat geld niet meer nut had kunnen stichten. Te Rotterdam is onlangs een oud-strijder uit de dagen van 1830 en 1831 overleden, wiens naam eenige afzonderlijke vermelding verdient. Het is de 80-jarige G. Koppelaar, gepensionneerd rijksambtenaar, die in zijne jeugd een zeer werkzaam aandeel heeft ge nomen in de krijgsverrichtingen van boven genoemde jaren. Bij het uitbreken der revolutie te Brussel op 24 Augustus 1830 was Koppelaar aldaar in garnizoen als vrijwilliger, dienstdoend bij het 4e regiment lichte dragonders. De moeilijke dagen, welke de Hollandsche troe pen toen en in de volgende maand moesten doorleven, heeft bij persoonlek meegemaakt, waarbij zijn leven door de plotselinge aan vallen der opstandelingen meer dan eens in gevaar kwam. Na het vertrek vau hetregi- ment uit Brussel werd zijn eskadron geplaatst aan de Noordbrabantsche grenzen. In 1831 nam hij als zoodanig wakker deel aan den Tiendaagschen veldtocht en was hij bq Hasselt een van degenen die op dien merkwaardigen dag de stukken geschut ver overden, waarvan later.de metalen kruizen zijn gemaakt. Ook In den slag bij Leuven kweet Koppelaar zich dapper van zijn plicht. Na den veldtocht bleef hij nog eènige jaren bjjj de mobiele lichte cavalerie aandeNoórd- brabantsehe grenzen, doch moest vervolgens met pensioen den dienst verlaten wegens eene verminking aan het oog, welke hij in den dienst had ontvangen. Erj was de laatst overgeblevene van de twee eskadrons va» bovengenoemd regiment die den Tiendaag schen veldtocht hebben meegemaakt. Op de Leidsche kade te Amsterdam is van wege de gemeente eene proef genomen om met de vlammen van zoogenaamde Y-lichten den grond te ontdooien ten dienste van het Liernurstelsel. De uitslag was gunstig. Aangaande den tocht over het ijs der Zuiderzee, door een 7-tal wakkere mannen van Stavoren naar Enkhuizen ondernomen, kan het volgende worden bericht: Maandag 12 Jan. zijn zij 's morgens 7.40 op reis ge gaan, eerst zuidwaarts op tot Laaxem; van daar, met mist en dooiweer, Z. ten W. tot onder de Noordhollandsche kust; toen ver der, richting N.W., tot zij die kust bereik; en tussrhen Enkhuizen en de Ven, en langs de kust loopend, tot Enkhuizen, waar zij 's namid dags 2.30 zijn aangekomen. Te Enkhuizen viel hun eene vriendelijke ontvangst te beurt, en brachten zij een genoeglijken avond door. Dinsdagochtend 13 Jan. hebben zij te 7.37 den terugtocht aanvaard, richting nemende O.N.O., en omstreeks 12 uur zijn zij behouden weer thuis gekomen. Zij ver klaren, dat het ijs in de Zuiderzee overal vastzit en, volgens gedane opnemingen, een dikte heeft van minstens 30 centimeter; op sommige plaatsen was het 60 centimeter, zelfs 1 meter en meer dik. Slechts éene scheur, 10 centimeter wijd, hebben zij aan getroffen, en daar was het ijs ongeveer 50 a 60 centimeter dik. Verscheidene hoogten van opgeschoven ijs hebben zij op hun tocht ontmoet, tot eene hoogte van ongeveer 7 ét 8 meter. Aangaande den toestand van het ijs veld, dat zij zijn overgetrokken, verklaren zij, dat, indien de dooi twee dagen aanhoudt,, en het dan weer begint te vriezen, de Zuider zee tusscheu Stavoren en Enkhuizen op schaatsen en met arresleden berijdbaar zal zijn.. De heer V. met echtgenoote en nog drie andere personen uit Baam hebben Maandag een zeer merkwaardigen en zeldzamen tocht ondernomen. Het gezelschap bracht namelijk, per arreslede een bezoek aan Marken. Om kwart voor 9 uren ging men de Een» af naar de Zuiderzee, om verder op het kompas de reis voort te zetten. Dat men echter nog al een weinig uit den koers is geraakt, bewijst wel datmen eerst te 3 uren tot verbazing van de Markers den zeedijk overstak en dwars over het eiland heen op. de*' Gouwzee aanhield naar Monnikendam- Over Broek en Schouw zette men de reis voort tot Buiksloot, waar het paard en de- slede achterbleven, omdat door voortdurende» dooi het niet raadzaam was, den tocht voort. te zetten. De reizigers keerden des avonds per trein in goeden welstand terug. Door de politie te Harderwijk is uit eem zeer armoedig gezin het kleinste kindje opge vraagd, wijl het anders spoedig zou zijn be zweken door verregaande verwaarloozing. Men> vond de arme kleine bij den uitgedoofden haard op een stuk van een vuilen zak liggen- Het arme kind, 22 weken oud, was over het geheele lichaam éene wond. Het was nog nooit van onderkleeding verwisseld en men moest het in lauw water leggen dm het van de lompen te kunnen ontdoen.! Het eenige voedsel der kleine'bestond uit fijngeschraapte rauwe wortelen. De moeder stond het gaarne af en toonde zich geheel onverschillig. Thans- pogen liefderijke handen te herstellen wat de «moeder" bedierf. Men schrijft uit Utrecht aan de W. B. Cé. Of de langdurige winterkoude de ooi zaak is dat de gewone brutaliteit onzer bedelaars nog een weinig is toegenomen, weet ik niet, maar zeker is het dat zij in den iaatsten tijd al zeer bru taal zijn. l f 1 f f j

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2