1 Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Land- en Tuinbouw. Irfceclitzaken. - -i Post en Telegraphie. Armenzorg. Voor de uitoefening van hun bedrijf kiezen zij jn den regel de niet al te drukke straten en het duistere na-den-etens-uur,waarop zij berekenen kunnen dat de heer des huizes afwezig is. Op zulk een tijdstip kwam, niet lang geleden, fn de 'Stationsdwarsstraat een man en schelde aan een der bovenhuizen aan. De deur werd van van de trap opengetrokken, en de man trad binnen met de vraag of meneer thuis was. Toen die vraag ontkennend beantwoord was, deed hij de deür achter zich dicht, schoof er met eenig vertoon de knippen op en verklaarde dat hij eenigen onderstand verlangde. De verschrikte vrouw riep een trap hooger naar een denkbeel- digen iGeriit" of die ook eenig klein geld had en haastte zich daarop den indringer, die reeds een paar treden had opgeklommen, te gemoet en was blijde dat zij hem door middel van een kwartje de deur uitkreeg. Een huis verder zette dit beer zijne exploitatie van alleen thuis zijnde vrouwen voort, maar daar trof hij eene vrouw, die, uit quasi-bezorgdheid voor hem, zich de trap afspoedde en hem toeriep «Kerel, maak toch dat je weg komt, mijn man is van de politie en kan ieder oogenblik thuis* komen". Dat scheen hem toch wat gevaarlijk en hij maakte zich snel uit de voeten om echter reeds in eene naburige straat hetzelfde te beproeven. Daar was echter behalve mevrouw ook de meid thuis, en terwijl deze laatste met den man in gesprek was, riep mevrouw uit het venster luidkeels om hulp, waarop hij zich met min of meer versnelden pas verwijderde. Ofschoon door verscheidene voorbijgangers achtervolgd, mocht het niet gelukken dit brutale, individu te vatten. Door de administratie van de schutterij in eene provinciale hoofdstad was een schutter, wiens itijd om" was, reeds herhaaldelijk •aangezegd zijn wapens en kleeding in te 'levéren. Hieraan was echter'nooit gevolg ge geven, zoodat na de derde aanmaning een hode er op los trok om den schutter de moeite te besparen en het goed zelf mee te nemen. Alles kwam op zijn vragen voor den dag, de korte jas echter was door moeder "dé vrouw in een jak herschapen; de glim mende knoopeh waren door witte beenen vervangen en roode kraag en opslagen waren mede verwijderd. Onze schutterij bode werd door de vrouw des huizes, die aan de wasch- tobbe stond heel kalm ontvangen, en zij toonde zich hoewel noode bereid om van haar eigenaardig kleedingstuk afstand te doen. Te Kerkrade (L.) is Zondagavond hevig gevochten, waarbij de Jonkman Remerkens- zoodanig door messteken, werd verwond, flat hij Maandagochtend aan. de gevolgenis overleden. De vermoedelijke dader, zekere Eothkranz, is door de marechaussees -aangehouden J Omtrent den te Chévremont-Kerkrade gepleegden manslag wordt aan het 2V. 11. d. D. bericht, dat uit de gerechtelijke schouwing vanhet lijk is gebleken dat de dood het gevolg is geweest van verbloeding, veroorzaakt door eene snéde in den hals. De verslagene had nog eene wonde aan het hoofd, welke echter niet itoodelijk werd geacht. De verslagene, Renierkens, stond als een braaf jongeling bekend. De beschuldigde Kothkranz is gevankelijk naar Maastricht o vergebracht. - Te Nieuwediep hebben de jagers de laatste dagen veel watervogels bemachtigd. Er waren er, die op den Zuidwal in één dag vau 40 tot 60 stuks, meest rotganzen, schoten. Nieuwe manier om wilde ganzen te vangen tEen ingezetene der gemeente Opsterland r bemerkte, dat een koppel wilde ganzen dorst had. Hjj vulde een kom met jenever en plaatste deze op een afgelegen land, terwijl hjj zich voor -het oog der vogels wist te verbergen. Spoedig kwamen ze aanvliegen en dronken van 't vocht, werden bedwelmd en het gelukte den man een dozijn vogels te bemachtigen, die hij per stuk voor 50 ets. verkocht. Haarlem. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in de plaats van den heer mr. B. H. J. Gallandat Huet, die als zoodanig had bedankt, waren uitgebracht 530 geldige stemmen, waarvan 474 op den heer Joh. de Breuk en 37 op mr. B H. J. Gallandat Huet. De heer De Breuk is alzoo gekozen. De werkstakers op de Schotsche spoorwegen, wier aantal weder aanzienlijk toegenomen is, heb ben besloten de werkstaking voort te zetten. Zondagavond zijn te Bolton twee spoortreinen in botsing gekomen. Twee en dertig menschen werden bij dat ongeluk gewond. Volgens officieele berichten uit Konstantinopel zal de daar gevangengenomen en aan de Russi sche overheid uitgeleverde zich noemende prins Nachachidze te Odessa voor een krijgsraad te rechtstaan, wegens het in zijn bezit hebben van groote hoeveelheden ontplofbare stoffen, eene ma chine om valsch geld te maken, benevens 30.000 valsche Russische banknoten. Te Messina dreigt de berg Termina in te storten. De inwoners nemen de vlucht. De speelhei te Monte-Carlo heeft reeds op nieuwjaarsdag het eerste slachtoffer geëischt. In de nabijheid van San Remo vond men een onbekend man, oogenschijnlijk tot de hoogste standen beboerende, dood liggen hij had zich een revolverkogel in het hootd gejaagd. In zijn jaszak bevond zich een briefje, dat de woorden bevatte alk heb achtmaal honderdduizend gulden verloren, mijn naam worde niet bekend". In den mond van de Elbe doet zich zware ijs gang voor, die voor de scheepvaart zeer gevaar lijk is. De Engelscbe stoomboot Kaffaria is door het ijs stukgedrukt. Verscheiden zeilschepen zijn gestrand en door "de bemanning verlaten. De op Oost-Afrika varende stoomboot Bundesralh slaag de er in ongedeerd in zee te komen. Het vuurschip bij Cuxhaven is vol geredde schipbreukelingen. In Oostenrijk en Hongarije blijven de sneeuw stormen aanhouden. Het spoorwegverkeer ge schiedt zeer ongeregeld, en zelfs is te Weenen -4 *£,>*1 1 -*.w ntiV het verkeer de straten nog niet volkomen hersteld, ofschoon terstond 3600 werklieden aan den arbeid zijn gezet om de sneeuw op te ruimen. Dergelijke berichten komen ook uit het Weich- aelgebied. De sneeuw ligt in sommige deelen van Dolen en Gallicië drie „voet hoog en op verschil lende plaatsen zijn reeds booman onder den sneeuwlast bezweken. Ook uit'Oldenburg, Brün, Pressburg en Kla- gerffurt wordt gemeld, dat het verkeer door de groote hoeveelheid sneeuw, welke daar is gevallen, in en om deze steden bijna geheel is gestremd. In de omstreken van Parijs neemt men reeds voorzorgsmaatregelen tegen het gevaar voor overstrooming, indien de'dooi mocht aanhouden. In deze eeuw is de Seine slechts dertien malen dichtgevroren geweest, het laatst in 1879. Deze •winter* heeft zich eohter te Parijs, behalve door strenge vorst, ook gekenmerkt door een bijzonder sterken sneeuwval, t Te Versailles héerscht groot gebrek aan water, omdat de vijvers, welke het water voor de stad leveren, bevroren zijn. Uit Parijs is eene afdeeling genie-soldaten naar Marly gezonden om, zoo mogelijk, de daar werkende waterleiding van het ijs te bevrijden." In het zuiden van Frankrijk begint de koude te wijken, maar ook daar wordt f H t I r - de vorst gevolgd door hevige sneeuwstormen. Ook de Weener hoogleeraar „Kaposi verklaart thans terug te komen op zijne aanvankelijke in genomenheid met Kochs middel tot bestrijding der tuberculose, omdat van de aanvankelijk zoo gunstige. resultaten der. inspuiting met dat middel geen enkel van blijvenden aard is geweest, zoodat nog niet êen der daarmede door hei behandelde 1 lupuslijders gërïèzen is.-Zelfs is bet hënrgeweken Jat het middel op personen, die reeds eenige ma len er mede zijn ingespoten, zonder uitwerking blijft Dezer dagen deed het bericht de ronde, dat de pau3 van plan is Michel Angelo's Laatste oordeel" in de Sixtijnsche kapel, dat veel geleden heeft, te laten restaureeren, eu dat de door hem geraadpleegde schilders dit mogelijk aebten. Zooals te venvachten was, verheffen zich in de pers invloedrijke stemmen tegen dit plan, in zoover onder restaureeren hier verstaan mocht worden «bijschilde ren". Inderdaad, de schilder, die het waagde met zijn kwast een werk van Michel Angelo aan te vullen, zou heiligschennis plegen van de ergste soort 1 In Frankrijk wordt een onderzeesch vaartuig aangebouwd dat eene lengte krijgt van 131 voet. Het is ontworpen door den marine-ingenieur Romazotti, die reeds eene onderzeesche boot, de Gymnote, gebouwd heeft. Ter reede van Pauillac, bij Bordeaux, ismen op dit oogenblik bezig met bet leggen van eene telephoon-boei, waardoor de schepen bij hunne aan komst dadelijk met den vasten wal gemeenschap kunnen hebben. Deze boei is voorzien van een toestel tot overbrenging, waarop de gezagvoerders slechts den telephoondraad bij hen aan boord zullen hebben te bevestigen, om den passagiers gelegen heid ie geven met Pauillac en Bordeaux te kunnen spreken. Door den luchtreiziger Herman Rodenhof en den ingenieur George Gresnich te Amsterdam, is het plan ontworpen voor een luchtbol met vang- kabel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaten. Zij stellen zich voor, hun geka- belden luchtbol met aankondigingen wekelijks op verschillende punten te doen opstijgen in verschil lende plaatsen des lands. Verder worden bij goede windrichting kleine Ballons opgelaten, waaronder zich een watervrij pakket bevindt met adreskaarten en prijslijsten, en met verzoek aan den vinder den inhoud te verspreiden en het pakket terug te zenden. Reeds hebben eenige huizen hunne medewer king toegezegd. Een Amerikaansche dame, mevrouw Sheldon, is voornemens een reis door Afrika te ondernemen, in navolging van die van Stanley. Zij denkt in Februari te vertrekken naar Zanzibarvan daar zal zij naar Mozambique en vervolgens naar de binnenlanden van Afrika gaan, om het leven van de wilde stammen te bestudeeren. Zij zal ook een phonograaf meenemen, waarin zij eenige Afrikaansche stemmen hoopt mee te brengen. De reizigster krijgt eèn paspoort van den minister Blaine en brieven van Stanley mee. Zij zal vergezeld worden door Arabieren, eenige zwarte vrouwen en misschien een militair geleide. Te Lacqui-Park, Minnesota (Ver. St.) woont een echtpaar Salisbury, dat dezer jdagen zijn tachtig jarige echtverbintenis herdacht. De man is 103 jaren en de vrouw 110 jaren oud en beiden zijn nog kras en gezond. Sap van rijpe tomaten (een soort morellen) neemt inkt- en roestvlekken weg uit het linnen en van de handen. DEN IIAAC15 Januari. Tweede Kamer. Bij hoofdstuk 10 (Koloniën) der staatsbegrooting critiseerden de heeren W. van Dedem en Levyssohn Norman het kolo niaal regeeringsbeleid en verweten de regee ring dat het zwaartepunt van het bestuur naar Indië is overgebracht. De minister Mackay verdedigde het beleid der regeering. Eene groote leening voor openbare werken kan thans niet voorgesteld worden met het oog op de onvoldoende middelen tot aflossing. Bij de Surinaamsche begrooting critiseerde de heer Smidt scherp de optimistische beschou wingen der regeering over den toestand van Suriname en de houding van den gouverneur en betoogde dat eene moreele verzwakking van het rechtsgevoel bestaat, maatschappelijk antagonisme en politieke spanning. Morgen voortzetting. Frankrijk heeft met Duitschland, België, Luxemburg, Nederland, Rusland en Zwitserland nieuwe teïegraaf-overeenkomsten gesleten, waarbij de tarieven zijn verlaagd voor ons land van 20 op 1 Cd/a cent per woord. Een daarop be trekking hebbend wetsontwerp is bij de Franscbe Kamers ingediend. Op last van den Pruisischen minister van land bouw zal het middel van Kocb thans ook bij het rundvee in Duitschland worden toegepast, ter bestrijding der sterfte aan parelziekte (tuberculose der runderen) maar vooral ook ter herkenning der ziekte, teneinde bij de melkerij en bij de fokkerij besmette dieren buiten te sluiten. Reeds worden proeven in die richting ondernomen. Gisteren zijn op hethuitenverblijf vDordwijk" te Dubbeldam, de eerste snijboomen geplukt. DordCl.) Een concert, gegeven te Nieuwediep door de gecombineerde zangvereenigingen «Zingt den Heer", «Halleluja" en «Zangen Vriendschap", ten voordeele van de algemeene armen, heeft f288.74Vs opgebracht. Een ijsfeest aldaar, ten voordeele der werk- loozen Zondagavond gehouden op de verlichte banen aan de Binnenhaven, heeft opgebracht f214,89. De ijsclub «Volharding", te Houtrijk en Polanen, heeft dezer dagen aan behoeftigan al.laar in de omstreken voor f300 aan levensmiddelen en brandstoffen uitgereikt. De bakkersvereeniging te Deventer zal ge durende vier weken, te beginnen met Donderdag 15 Januari, iedere week 104 roggebrooden, wegende ieder 4 kilogram, üitdeelen aan die ge zinnen, welke niet vast door de diaconieën be deeld worden. Een bijzondere collecte, ten doel hebbende de uitreiking van levensmiddelen aan hulpbehoeven den te Onderdendam, heeft opgebracht ruim f400. Door den onlangs te Amsterdam overleden heer J. Kluit, ingenieur bij 's rijks waterstaat le kl. te Amsterdam, is onder meer gelegateerd aan de instelling van liefdadigheid genaamd Vermeore", gevestigd te 's-Gravenzande, waarvan hij mede oprichter was, eene som van f 500 en aaa het hervormd burger weeshuis zijner geboorteplaats Delftshaven eveneens f 500. Aan het R.-b,. parochiaal armbestuur van den H. Ignatius te Nijmegen is door wijlen mej. J. O. M. A. Meijer een legaat besproken, groot f5000. Te Haarlem wordt met de kostelooze uitdeeling van brood en koffie des morgens en van warme spijs in de middaguren nu reeds eene week ge regeld doorgegaan en nog steeds groeit het aan tal aan dergenen, die zich tot het ontvangen daarvan aanmelden. De commissie behartigt beide zesen met gróoten ijver. De burgemeester van Eist (Betuwe), daartoe door ingezetenen in de gelegenheid gesteld, heeft aldaar een groote uitdeeling gehouden van steen kolen en dekens. Aan sommige gezinnen konden 2, aan andere 3 dekens worden uitgereikt. Te Scherpenisse, waar de openbare liefdadig- beidskassen uitgeput zijn, heeft zich eene com missie gevormd, teneinde bij de ingezetenen giften in te zamelen voor de vele huisgezinnen, die tegenwoordig broodsgebrek hebben. Het resultaat dier inzameling is geweest, dat de commissie in staat is gedurenden 5 weken ongeveer f150 's weeks uit te deelen aan pl. m. 60 hulpbehoe vende gezinnen. Vergiftiging te'Roden. i r, M J lr 4 y Maandag 11. is aan weduwe HelJinga, geboren Gaaikema, gedetineerd in bet huis van bewaring

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3