Maandag 19 Januari. N°. 7674 Eersie Blad PoTTi T I E. A0. 1891 'ij f-en-veertigste Jaargang. Versch nt dage! ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J." ODÉ. Binnenlandsclie Berichten. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een zilveren knipje met f1.10, een gouden oorbelletje, een dames-portetcnonnale met rozenkrans, een zakje, inhoudende een hamer, een nijptang en een stuk staal, een paar nieuwe pan toffels een zak steenkolen en een sleutel. Schiedam, 47 Januari 1891. Het seizoen is aangebrokenwelk seizoen, vraagt ge misschien, geachte lezer Niet het ijsseizoen, want dat heeft or.s al bijna acht weken Ieelijke parten gespeeld; een geheel andere tijdkring is het, dien we op het oog hebben. Zijn feestelijkheden worden gevierd in grooter of kleiner lokalen, dat hangt van de plaatselijke gesteldheid af; muziek en zang zijn bij festiviteiten van dit seizoen huiten- gesloten rooken is er niet zelden hij veroor loofd, want vrouwen profileeren niet van de feestelijkheden van bedoeld seizoen. Ons seizoen duurt nog wel vijf maanden, en het onderscheidt zich van de werkelijke seizoenen daardoordat met wiskunstige zekerheid er van bepaald kan worden, wan neer het geëindigd is. Welnu, in Juni zal het door een ander vervangen worden. Op den dag, neen op het uur, dat het laatste stembriefje voor de laatste herstemming over een lid van de Tweede Kamer der Neder- landsche Staten-Generaal door de nauwe opening van de stembus verdwijnt, sterft ons seizoen weg, en kunnen we al het natuur genot smaken, dat de zoete Juni nu, na zoo'n ouderwetschen winter, wel zoo goed zal zijn ons op ouderwetsche manier aan te bieden. We leven dan om alle beeldspraak op zijde te zetten in het seizoen der politieke redevoeringen, en we wagen geen gissing, als we het courantenlezend Nederland voor spellen, dat het eiken dag veroordeeld zal zijn, te verduwen, wat door de heeren AZ, en AAZZ over de belangen van ons dier baar vaderland zal worden te berde gebracht. Ge ontrust u werkelijk over de gezondheid van dr. Schaepman, die van iDokkurn tot aan Domburg toe", zijn stem zal moeten verheffen, om het zoozeer door hem ge- wenschte partijverband te bewaren. Zegt gij, dat gij liever zijn gedichten leest, dat ge genoten hebt by zqn waarachtig meesterlijke ontboezeming hij gelegenheid van 's Konings verscheiden, wij zeggen het u van harte na maar het haat u en ons niet. Voort; moet hij, voortvoort tot Juni toevandaag te Hulst overmorgen te Alkmaar; en dat tot -Juni toe! Nu dan, laat hem gaan, en worde hem een zomer van dichterlijk genot ge schonken na een' halfjaar, aan liet proza van de politiek gewijd! Maar ge weet ook niet, hoe de heer Goeman Borgesius het zal stel len. Behalve zijn politieke redevoeringen heeft hij waarschijnlijk nog tal van invnatiën voor voorlezingen over sociale onderwerpen; va elk een vooruitzicht, aan al die uitnoodigingen te voldoen I "Voort moet hij, voortEn dan professor Fabiuswaar moet deze al niet optreden, om voor wie weet de hoe veelste maal de wonderen van de anti-revo- lutionnaire politiek te verkondigen. Voort moet hg, voort! En zoo moeten ze allen voort, de grooten en goeden en edelen van den eersten en tweeden en derden en vierden rang, de Ahasverussen van den Nederlandschen poli- tieken bodem, van welke niet een de zinspreuk in zijn schild voert: ^Gehoorzaam gij de overheid en laat anderen Over haar strijden Waaldijk, het zal ons een verlichting zijn, als op 24 Juni, op Midzomer al die vocalen van de Nederlandsche politiek hun politieke aanteekeningen in de sehrijfbureaux kunnen bergen, en blozend van gezondheid weer zich zelf, weer mensch kunnen zijn Woensdagavond gaat hier »De kiesver- eenigir.g van Stellendijk"dat niemand achterblijve, die beenen heeft om den tuin der officieren-veveeniging te hereiken. Ga ze zien, die kostelijke parodie op onze, en dat is wezenlijk ernstig gemeend kostelijke staatsinstellingenwant, ziet ge, sinds we een kostelijk" ministerie hebben, wordt aan dat woord wel eens een verkeerde uitlegging gegeven. Onze staatsinstellingen zijn theoretisch zoo kostelijk mogelijk, dat zijn zei Waar zullen de heeren het nu in dit sei zoen over moeten hebben. De schoolquaestie oprakelen, dat gaat niet meer; de legerwet; misschien is daarvan het lot spoedig reeds beslist. Belastinghervorming; afschaffing van den zout- en zeepaccijns? Dat klinkt wel voor den minderen man, maar evenmin als deze een enkelen cent rijker is geworden, sinds in '65 de plaatselijke accijnzen op de granen zijn afgeschaft, evenmin zal hij een stap nader tot welvaart komen, als zout en zeep een enkelen cent per kilo minder behoeven betaald te worden. Deden wij aan politieke lezingen, we zouden een geschikt onderwerp weten, of liever we hebben een geschikt onderwerp, maar we doen niet aan politieke lezingen, en er rest ons dus enkel, om het als geschikt onderwerp aan te bevelen. "We zouden willen spreken over belastinghervorming; we zouden al het gedrochtelijke willen aantoonen, dat thans nog onze belastingen beheerscht. We zouden willen zeggenieder betale, naarmate hij ver dient; we zouden de groote onbillijkheid in het licht stellen, die zich van jaar tot jaar herhaalt, dat van een jaarlijksch inkomen van drie duizend gulden nihil, van een ander, dat de helft bedraagt, honderd en vijftig gulden belasting wordt geëischt. 01 we weten welals dit onderwerp wordt aangeroerd, dan wordt er gezegd als zulk een inkomstenbelasting komt, dan zullen veel vei'mogenden gaan verhuizen, om in den vreemde te ontgaan, wat hen hier be dreigt. Dat is de stem der vreesachtigheid. Zijn er zulken, laat ze gaan, maar de huizen, die ze onbewoond achterlaten, zullen als schandzuilen tegen hen getuigen. Wat heeft de moderne politiek, 't was niet eeus, en gelukkig ook maar, geen liberale wat heeft ze gedaan tot stijving van de schatkist? quitantiezegeltjes ingevoerd voor rekeningen boven tien gulden, maar de groote kapi talen zijn in evenredigheid met de kleine ambtenuai ssalarissen niet getroffen. De rech ter- en de linkerzijde beiden zien met eer biedigen schroom tegen billyke belasting- hei vorming op, en daarom komt er zoodanige belastinghervorming niet. Het seizoen der politieke redevoeringen is aangebroken. Men zal voortdrijven op de breede golven van de algemeeue politiek; maar voor een grondige behandeling van het onderwerp, dat wij zouden kiezen als wij politieke lezingen hielden, is de tijd nog niet rijp. Men zal zweren bij leuzenmaar of men aan caudidaat-volksvertegenwoordigers de vraag zal voorleggen: »Zijt gij voor of tegen een incometax, een belasting op hetinkomen", ziet, dat durven wij niet hopen, daaraan denken we nog niet De velden zyn voordien oogst nog niet wit! SCHIEDAM17 Januari 1891. Heden is weder vanwege de Schiedamsche spoelingvereeniging en de Nederl. gist- en spiritusfabriek te Delft een aanvang ge maakt met het maken van een vaargeul in de Schie. Men is nu begonnen het vak van de woning van den bouwman H. van Woer den tot aan die van den bouwman D. Zeeuw open te maken en zal, als dii met succes wordt bekroond, liet werk voortzetten door telkens bij vakken van 500 meter aan te besteden. Niettegenstaande reeds gistermorgen te 4 uren werd aangevangen om de sneeuw van de stoorn tramlijn RotterdamSchiedam, die op sommige plaatsen 50 centimeter hoog lag, te verwijderen, waartoe van een sneeuwploeg met twee aaneengekoppelde machines werd gebruik gemaakt, kon de eerste tram van van Rotterdam gisteren eerst des voor middags te halftwaalf vertrekken. De eerste tram van hier vertrok te halfeen, de tweede te halftwee, de derde te drie uren en vervolgens om het half uur. De trams werden alle door twee locomotieven getrok ken. Heden had de dienst weder vrij ge regeld plaats. Ook de paardentram te Rotterdam onder vond gisteren veel stremming in den dienst, doch heden was het verkeer weder meer geregeld. De heer Jb. Verboom is Donderdag jl. op de Nieuwe Haven door de gladheid gevallen en heeft daarbij den rechterarm gebroken, terwijl zijn manchetknoop in den arm ge drongen is. Gisteren is J. de Ronde, voermansknecht bij den vrachtrijder H. Determann alhier, bij het afladen van gist aan het station van den staatsspoorweg te Rotterdam, terwijl hij een paar manden gist droeg, gevallen en had daarbij het ongeluk een been te breken. Naar hier vervoerd, is door den geneesheerVan derSman het eerste verband gelegd, waarna De Ronde naar het ziekenhuis werd overgebracht. Gistermorgen werd de politie op de Koe markt gewaarschuwd dat er brand was in een woning van B. aan de Lange Nieuwstraat. De agent die zich onmiddellijk derwaarts be gaf bevond het houten schut dat voor den schoorsteenmantel stond brandende, vermoe delijk ontstaan door brandend roet dat uit den schoorsteen was gevallen. Met een emmer water is de brand gebluscht. In de woning waren alleen twee jonge kinderen aanwezig. De moeder was afwezig om een gang water te halen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 20 Januari a.s. niet plaats hebben. Door het aannemen van de benoeming tot lid van de Eerste Kamer door den heer air. E. Cremers, zullen de kiezers in het hoofd kiesdistrict Zuidhom weldra geroepen worden tot het verkiezen van een lid der Tweede Kamer j e voorzitter van de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal brengt ter algemeene kennis, dat de jaarlij ksche cursus van stenographie zal worden geopend den 2n Februari 1891. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, kunnen zich aanmelden bij den heer C. A, Steger, De-Ruyterstraat 50, Den Haag. Bij den uitgever J. Muller te Amsterdam is eeu staatkundig vlugschrift verschenen, getiteld»De Partijen in Nederland", zonder naam van den schry ver, waarin men de hand herkent van iemand, die de gebeurtenissen volgt en de toestanden kent, en die in het voeren van de pen bedreven is. Het grootste gedeelte van het betoog is besteed aan eene beschrijving van de gesteld- COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.S5. franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afiomlerlijke nommers- 0.10. BUREA 17 BOTEKSTHAA T, 13 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regel., met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - n 10. Driemaal geplaatst wor.lt tegen tweemaal be ekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1