1 J Het goud van de Orion. A0. 1891. Maandag 19 Januari. N°. 7674. Tweede Blad. eu 11 e t o n. Vij f - n -ye ertigst© Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. ANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Jfranco per postdoor bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAUS BOTEKSTKA AT, 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Drikmaai. geplaatst wordt tegen twekmaai, betekend D D I T S C H t A S D. In politieke kringen wordt verteld, dat keizer "Wilhelm bij het bezoek, dit jaar door Jiem aan Engeland te brengen, wat waar schijnlijk reeds in het voorjaar het geval zal zijn, op zijne reis daarheen ook het Neder- Jandsch koninklijk hof bezoeken zou. De ge zondheidstoestand van wijlen koning Willem III belette tot dusver deze beleefdheid des keizers, terwij! de veranderde omstandigheden thans eene, zij het ook slechts korte, ontmoeting met de Koningin-weduwe zouden gedoogen. Volgens de Saale-Zeitung is er een onder zoek ingesteld naar den afzender eenerkist, -die op nieuwjaarsdag uit Maagdenburg aan het adres van den keizer te Berlijn is ont vangen en toen, wegens eene leemte in de formaliteit van afzending naar Mecklenburg 'is teruggezonden. Daar te dier plaatse de afzender niet bekend was en men hem niet 'heeft kunnen opsporen, is de kist op last van -de politie geopend en bleek zij gevuld te zijn met socialistische geschriften. Men heeft beweerddat er tusscheir Uuitschland en Luxemburg iets gaande was van onderhandelingen over het sluiten eener militaire conventie in den zin van vroeger bestaande afspraken. Blijkens informatiën in de politieke kringen is daarvan te Berlijn niets bekend. Prins Heinrich van Pruisen, 's keizers "broeder, zal, onder de directe leiding van den minister van binnenlandsche zaken, Herr- furth, over de staatsaangelegenheden'worden ingelicht. De Rijksdag heeft geweigerd hetvoorstel- Auer c. s. betreffende de graanrechten in handen der begrootingscommissie te stellen en verwierp vervolgens met 210 tegen 106 stemmen het voorstel-Richter c. s. Daarvoor stemden de vrijzinnigen, de socialisten en de volkspartij. De andere partyen stemden dus nagenoeg eenstemmig en vastgesloten voor bet behoud der beschermende rechten. De stemming geschiedde hoofdelijk. Hieruit blijkt dat met den tegenwoordigen Rijksdag de regeering derhalve geen ingrijpende wijzigin gen in de politiek van bescherming zou kun nen brengen, en dat de agriërs en industri- eelen in de tariefquaestie elkander trouw blijven. FEASKBIJK. Eene depêche uit Rome verzekert, dat de quaestie van den terugkoop van het eiland Caprera, door de Italiaansche regeering weer op liet tapijt is gebracht. Zij zou er 300,000 frs. voor bieden, maar de familie Garibaldi meent dat deze som zelfs niet een* de handels waarde van het eiland vertegenwoordigt. Het totaal der inschrijvingen voor het werk van kardinaal Lavigerie, tot bestrijding der slavernij, bedraagt op dit oogenblik 500,000 frs. De Senaat heeft den heer Leroyer met 168 stemmen herkozen als president. Op den heer Challemel-Lacour waren er 6 uitgebracht. Het schijnt thans vast te staan, naar men uit Madrid meldt, dat de te Olot gevangen genomen persoon een nihilist en vriend van Padlewski is, die de politie op een dwaal spoor heeft willen brengen. De gearresteerde bevend zich ten dage van den moord op generaal Seliwerstroff te Gerona. Ue journalist Heym, dien de Figaro meende dat men in harden had voor Padlewski, bevindt zich op dit oogenblik te Parijs. ENUELANl). Er is thans in China eene nieuwe haven voor de Europeanen geopend, welke voor den handel van belang belooft te worden, name lijk Tehoung King, aan de Yang-tse-Kiang, op 1500 (Eng.) mijlen van de kust. Telioung King, door de Engelschen 3) het Chineesche Liverpool" genoemd, is de voornaamste han delsstad van groote en rijke landstreken van West-China. De vreemde handelaren zullen daar niet alleen in gemeenschap zijn met de verschillende stapelplaatsen van West-China, maai' ook, daar de rivier Kia Ling hier uit mondt, met de bijna onbekende provinciën van het noordwesten des lands: Ciien-Siet en Kiang Sou. Naar de Imuppressiblehet orgaan der partij van O'Brien, meldt, heeft Parnell er in toegestemd zijn ontslag als leider der lersche paitij te nemen. Particuliere depêches melden een bloedige ppvnlntip fp Fntrflpins, nnrlpra "hpuïphfpn rlnt de oproerige Chileensehe oorlogsschepen Iqui- que blokkeeren en de landing van levens middelen beletten, naar liet heet om den ver mogenden kooplieden aldaar eene groot schat ting af te persen. Middelerwijl blokkeeren de trouwgebleven Chileensehe oorlogsschepen andere kustgedeelten. 15 E L G I E. Gistermiddag is bij de gendarmerie te Brussel last ontvangen van den minister van oorlog om twee klassen der militie onder de wapenen te roepen. OOSTENRIJK. In de zitting van den Boheemschen Land dag heeft gisteren de jong-Czech Texly, in naam zijner partij verklaard, dat zij nimmer eene tol-unie zou aannemen, waartoe alleen Duitschiand toetradTexly zeide dat ook de toetreding van Frankrijk, Zwitserland en Italië noodig was. Naar men zegt, zouden Rieger en zijne vrienden, overtuigd van de onmogelijkheid om zich in den strijd tegen de jong-Czechen te handhaven, besloten hebben collectief hun mandaat neer te leggen. R O S L A N In het proces over de oplichting op groote schaal in de voormalige Ssaraton-Ssim- bireker agrarische bank, zijn ier beschul digden veroordeeld tot depotratie naar Siberië, en vier vrijgesproken. De civiele vordering wordt op meer dan een millioen berekend. ITALIË. Volgens een Italiaansch e^nomisch blad daalde de particuliere rijkdom, die In 1888 52 milliard bedroeg, in 1889 tot 47 milliard. In 1890 moet/.ij nog sterker verminderd zijn. Te Rome zakte Vrij'dag nabij het koninklijk paleis een in aanbouw zijnd huis in, waarbij eenige werklieden onuer de pumnoopen wei den begraven. Zoodra koning Humbert de ramp vernam, snelde hij het paleis uit en naar de plaats van het onheil, Z. M. was een der eersten, die hulp verleenden, en leidde zelf de pogingen tot redding. Eerst toen de laatste man gered was, keerde de kening, te voet en gevolgd door een zeer groote menigte, die hem vol geestdrift toejuichte, naar het Quiri naal terug. De congregatie voor geestelijke aangelegen heden, die den paus moest dienen van advies, heeft zich verklaard tegen de nieuwe voor stellen der Hongaarsche regeering in zake de gemengde huwelijken. De dagbladen geven eenige vrees te kennen over de Woensdagavond te Rome plaatsge had hebbende manifestatie der studenten ten gunste van de irredentisten en van Oberdank; Roman van H. ROSENTHALBonin. 2. Op beschroomden, bijna smeekenden toon had 'bet meisje die laatste woorden gesproken. Men 'kon niet bespeuren, dat zij eenigen invloed op den -stoeren jonkman hadden geoefend. Ernstig en peinzend bleef hij voor zich staren, en somber klonk het »lk mag het niet doen. Ik mag mijne vrijheid niet opofferen. Zelf wil ik en zelf zal ik het wreede lot dwingen mij te geven, wat ik behoef." En alsof hij den strijd reeds aanbond, knarste 'hij de tanden hoorbaar op elkaar. iHier op ons eiland?" riep het meisje, »en dan misschien iets gevaarlijks, wie weet, iets -slechts beginnen V' slets slechts?" was het spottend antwoord, terwijl het gelaat van den jongen schipper nog donkerder werd. »IIier iets slechts uitvoeren onder menschen, die elkaar kennen van haver tot gort, onder eene bevolking van honderd vijftig zielen, goede zielen, even goed en onnouzel als hunne schaapjes en koetjes. Wat zou men hier toch moeten uitvoeren?" Het meisje trachtte het gesprek eene andere wending te geven. Waarom zij t gij hier zoo vroeg aan het strand vroeg zij. ii Dat kan ik u ook wel vragen," gaf hij met een flauw lachje ten antwoord. »Gij ziet het," hernam zij, terwijl een vluchtig rood hare wangen kleurde, »ge ziet dat ik de wasch hier breng." »Gij hebt twee meiden, die Iaat gij slapen en gaat zelf haar werk doenvoor dag en dauw klonk het spottend. »Nu dan, ik wil niet liegen," sprak nu hef meisje, terwijl zij hare fraaie, goedgebouwde gestalte in het gunstigste licht stelde en het hoofd een weinig coquet achteroverwierp sik wil niet liegen. Ik heb u zien uitgaan en toen hen ik u nageloopen, omdat ik mij bezorgd-over u maakte." sGij bespiedt en loopt de mannen na," viel de jonkman vrij ruw in. Heeft men u dat te Bremen op de kostschool geleerd Het meisje beet zich op de lippen. »Ja," riep zij op vasten toon. »U nagaan is geen schande en u van het slechte af te houden is prijselijk. »Dus nu begint gij ai over mij de meesteres te spelen, mij op te passen en aan het lijntje te leiden, was het ontevreden bescheid Maar gij hebt nog niets over mij te zeggen." »En gij, hebt gij daarom Fransch en Engelsch geleerd en zooveel boeken doorgelezen, om te weten, hoe men hev best een arm meisje be- leedigt Zoo gemoedelijk klonk de toon van het meisje, dut men zeer goed kon bespeuren dat zij moeite had hare tranen in te houden. Hare oogen stonden vrij wat minder helder dan van eene minnares, die gelukkig in hare liefde is. En op minder vasten toon voegde zij er bij: nik had u voor bescheidener gehouden en voor beter opgevoed, Willem »Dat gij mij bespiedt," riep deze verdrietig, sdat hindert mij. Ik ben uitgegaan om gestrand goed te zoeken dat doet iedereen op het eiland en dat is geen kwaad. Het toeval kon mij eens iets van waarde in handen doen vallen. Ik heb u niet willen beleedigen, maar u alleen willen zeg gen, dat ik niet opgepast wil worden als een kind. Ik groet u, Geeqe Langzaam schieed hij verder het duin in. Geesje want zoo heette lmt meisje zag hem na. Met welgevallen staarde haar donker oog op die flinke, buigzame en toch vaste bonding, dien lossen tred, die bevallige gestalie. #Lijkt hij rjiet een koningszoon?" sprak zij bij zich zelve. »Men zegt dat hij is komen aan drijven van een verongelukten Engelschen storneer, hij alleen. Ja, hij ziet er geheel anders uit dan de visschers en schippers van het eiland. O. als hij maar wilde!" En Geesje nam haten korf weder op, zette hem aan het strand liet de golven het waschgoed flink dooi spoelen en nam

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5