Binnenlandsche Berichten. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. ■want de studenten te Rome staan in betrek king tot de studenten aan andere hooge- scholen in Italië. De hoogeschool te Napels, die wegens ongeregeldheden van de studenten voor eenigen tijd gesloten was, is, na dezer dagen heropend te zqn, om dezelfde reden opnieuw gesloten. De paus moet, door tusschenkomst van een zendeling, een brief ontvangei. hebben van een stamhoofd der Roodhuiden, waarin de Indiaan het hoofd der katholieke kerk verzoekt, als bemiddelaar op te treden, tusschen de Roodhuiden en de Amerikanen. Als loon wordt Z. H. een offer beloofd en de huid van een buffel, door het stamhoofd gedood. De paus heeft, naar men bericht, een brief geschreven aan ,den president der Vereenigde Staten, in de hoop de wreedheid te verzach ten, waarmede soms tegenover de Roodhuiden wordt te werk gegaan. De reeds voor eenigen tijd aangekondigde encycliek van den paus over de sociale quaes- tie zal, volgens de Italië, waarschijnlijk tegen Paschen verschijnen. Zij zou gesplitst zijn in drie afdeeiïngenalsalgemeene, economi sche en sociale beginselen. Leo XIII zal in dit stuk handelen over de middelen tot het tegengaan eensdeels van de groote ellende en anderdeels van de buitengewone opeen- hooping van rijkdommen. De paus geeft als zjjue meening te kennendat de Heilige Stoel de beweging naar sociale hervorming moet leiden. Met dat doel doet hij een beroep op alle conservatieve krachten. De Tribuna meldt, op gezag van inlich tingen door een hooggeplaatst prelaat ver schaft, dat Leo XIII aan verscheidene geleer den in Europa zijne encycliek, in zoover die gereed is, heeft laten lezen. 's Pausen raadslieden overwegen thans nog de vraag, of de tusschenkomst van den staat in de oplossing der sociale quaestie al dan niet aangenomen moet worden. DeFransche goootolijhhoid sow voor oono ontliOtmonHA de Engelsche en Duitsehe geestelijkheid daar entegen, die op dat punt de leiding volgen van kardinaal Manning en keizer Wilhelm voor eene bevestigende beantwoording zijn. SPANJE. Alonzo Martinez, oud-voorzitter van de Cortez, is, naar uit Madrid gemeld wordt, overleden. Hij behoorde tot de democratische fractie der liberale partij. De laatste te Madrid van de Philippijnsche eilanden aangekomen koerier bevestigt de in December jl. door de regeering gedane mede- deeling, dat de Spaansche expeditie tegen de opstandelingen gezegevierd heeft. Per telegraaf worden de over New-York verspreide geruchten, als zou de toestand in de kolonie slecht zijn, als valsch gebrand merkt. den terugweg naar hei dorp aan. Toen zij echter aan het hoogste punt van een der duinen gekomen was, vanwaar zij een vrij uitzicht over de geheele zandwoestijn had, zette zij zich achter een braamboschje neder. Met het smalle, fijne gezichtje op de hand geleand, staarde zij naar den roodgekleurder» gezichteinder en over de in nevelen gehulde zee. Willem Guicard was langzaam verder gewan deld, totdat hij aan eene bocht gekomen was, waar hij het zeegat, dat Langeroog van Spie keroog scheidt, kon overzien. Ook over het uit gestrekte strand en de in de verte opdoemende zandbanken had hij hier een vrij uitzicht. Dit was zijn lievelingsplekje. Hij hechtte aan deze plaats en geloofde, dat hier het lot hem de fortuin, die hij zocht, in den schoot zou werpen. Zijne njke verbeelding en het bijgeloof, dat hij van de zeelui, onder wie hij was opgevoed, had overgenomen, hadden hem dat geloof ingegeven. Want bier, zoo had hij van zijne pleegouders vernomen, was hij aan land gespoeld en op wonderbare wijze geredhier zou ook verder het GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Konstantinopel is de quaestie der privilegiën van den patriarch thans definitief geregeld en wordt de afkon diging der keizerlijke irade verwacht. AMERIKA. Het door den Senaat aangenomen ontwerp vernietigt het artikel der akte van Juli 4 8£0, waarbij de maandelijkscbe aankoop gekst wordt van 4Vs millioen zilver. Het ontwerpis naar de Kamer verzonden. De Chileensche vloot, sedert 7 dezer in opstand tegen de regeering, heeft de kust van Iquique tot Coquimbo geblokkeerd Het leger is nog op de hand van president Balmaeeda. Te land hebben geenerlei ongeregeldheden plaats gehad. De overheid te Iquique heeft aan de met kolen beladen schepen gelast binnen 24 uren hunne lading te lossen, op straffe van aan den grond gezet te worden. Het oorlogsschip Cochrane heeft beslag gelegd op een deel der lading van het stoomschip Santiago, toebehoorende aan de Chileensche stoomvaart-maatschappij. Bedoelde maat schappij heeft thans den binnenlandschen dienst gestaakt. De telegraaflijnen tusschen Valparaiso en het noorden zijn afgesneden. Volgens berichten uit Washington koes teren de staatsadvocaten geen twijfel omtrent den afloop van het Engelsch-Canadasche proces voor het oppergerechtshof. Dit moet den eisch afwijzen omdat het oppergerechtshof gehouden is de beslissingen van den wetgever over internationale geschillen te eerbiedigen, terwijl de Engelsche regeering de zaak reeds diplomatiek aanhangig heeft gemaakt; daarom is eene inmenging van het oppergerechtshof ongeoorloofd. Uit Bueuos-Ayres wordt gemeld Een aanzienlijke macht der opstandelingen is te Entre-Rios vereenigd. De telegraafdraden zijn afgesneden. De bevolking verkeert in ongerustheid. Er zijn nationale troepen heen gezonden. De beurs is geagiteerd, ten gevolge van een ministerieel voorstel, oiu eene be lasting van 2 pCt. te heffen van de deposito's bij de particuliere banken. De regeering d<=r Vereenigde Staten heeft geprotesteerd tegen het voorstel om de ver zekering-maatschappijen te belasten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Januari. In de heden gehouden vergadering werden de algemeene beschouwingen voortgezet over de Surinaamsche begrooting. De beer Smidt, die zijne rede van gisteren vervolgde, vergrootte het zondenregister van den gouverneur van Suriname. Hij releveerde diens tekortkomingen, welke onder meer zouden b',ijken uit het kweeken van onverdraagzaamheidhet overtreden van de regeringsreglementen en wil lekeur tegenover de bewoners der kolonie, d«e geluk hem dienen en aan zijne wenschen en droo- men te gemoet komen. Wat is voorgevoel Wat het geloof aan lots beschikking? Ir» hoever staan beide in verband met ons verleden en onze toekomst? Eens had Willem hier een ring gevonden, een gedreven zilveren ring met de initialen W. R. en een inscriptie in eene hem onbekende taal met het jaarcijfer 1856. Hij droeg dien ring sedert bij wijze van amulet aan een koordje op de borst. De zon was opgegaan, maar had moeite door wolken en nevel heen te dringen, Willem tuurde er door heen en over de wij^o watervlakte. Eensklaps, toen een zonnestraal door de wolkenmassa drong, sprong hij op. Zijn oog had op de gindsche zandbank iets donkers ontdekt. Zou het een wrak zijn Zou hij er bij kunnen komen, zonder opgemerkt te worden Een lichttoren en strandwachters had het eiland nietmaar als het vaartuig noodsignalen gege ven had, zou men het wel bemerkt hebben. Het dorp lag onmiddellijk achter het duin. De tot voor de komst van den tegenwoordigen gou verneur in vrede en verbroedering hadden geleefd. De heer Bool, hoewel ook niet ingenomen met den tegenwoordigen gang van zaken in de kolonie, zag daarin nog geen aanleiding om de begroo ting voor Suriname te verwerpen. Hij gaf in overweging een regeeringscommissaris uit Neder land naar Suriname te zenden, teneinde zich van den stand van zaken te overtuigen. Warme verdedigers vond de gouverneur in de heeren Th. Mackay en Van Asch van Wijck. Zij trachtten aan te toonen dat de bestrijders van den gouverneur zich aan groote overdrijving schuldig maken en dat van wanbeheer in de kolonie geen sprake kan zijn. Vooral de heef Mackay wees op de lichtzijden in het bestuur van den heer De Savornin Loh- man. Het subsidie is verminderd, de aansluiting met het telegraafnet is verkregen, invoerrechten zijn met 1 130.000 vermeerderd invoer van vrije arbeiders uit Java is aangevangen, de quaes tie met de Para-negers is opgelost, het opstootje aan dc Saramacca is door den gouverneur op bezadigde wijze beëindigd en volgens onpartijdige personen was deze gouverneur de rechte man op de rechte plaats. De minister van koloniën bestreed uitvoerig den heer Sinidt en constateerde dat diens wijze van bestrijding niet het gezag in Suriname be vestigt maar aantast. De grieven tegen den gouverneur achtte de minister ongegrond, althans verschrikkelijk overdreven. De minister wees op de aanvallen op den gouverneur reeds vóór zijn komst. Hij ontkende dat deze antisemiet was of godsdienstbaat had aangekweekt. Alle gehoorde Surinamers ontkennen dit en een Israëliet grondde zijn grief daarop, dat de gou verneur wel eens bij Hernhutters ter kerke ging. Met de Volksbode heeft de gouverneur niets te maken. De meeste grieven komen neer op het verschil van interpretatie der wetsbepalingen. Daartegen over staat het vele wat de gouverneur verrichtte. Reden om te desavoueeren bestaat niet. De wenken van den heer Bool zal de minister overwegen. De heer Sanders drong sterk aan op locaal onderzoek door den specialen commissaris. De hoer Donner juichte de bezadigde rede en de wenken van den heer Bool zeer toe. Hij zag in alle grieven eene zucht om de godsdienstige richting van den gouverneur te treffen. De heer W. van Dedem stelde eene motie voor, waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering door hare tusschenkomst aan de span ning in de kolonie Suriname een einde zal weten te maken. Na eenig debat werd de discussie verdaagd tot Dinsdag e.k. De voorgenomen interpellatie door den beer Tak van Poortvliet over den Congo bedoelt en kel de overlegging der stukken te vragen. De Nederlandsche heidemaatschappij is voor- storm en het onweer van den afgeloopen nacht hadden bet zeker naar het strand gedreven en dadelijk te pletter geslagen zoo vermoedde hij, want zoo dicht aan land gaat geen schip te gronde, zonder dat men vuurpijlen of noodscho ten verneemt. Hij herinnerde zich echter niet, ooit zulk eene stranding te hebben bijgewoond. Deze gedachten voeren bliksemsnel door zijn breintot lang beraad was er geen tijd. Bespeurde men op een van beide eilanden het schip, dan zou zijne kans verkeken zijn. Zijn aandeel in de lading zou dan met zoovele» moeten worden gedeeld. Ging bij er alleen op uit, dan had hij gelegenheid het beste te nemen, en al kon hij dit niet te goed verantwoorden tegenover zijne mede-eilanders, ieder van hen zou in zijn geval zoo doen. Wat het strand opleverde, behoorde aan de gezamenlijke gemeente, ja, maar behield niet altijd ieder nog een apart aandeel voor zich Zoo trachtte Willem de stem van zijn geweten het zwijgen op te leggen en snelde naar het strand, waar hij weldra eene boot vond, van twee riemen voorzien, 't Was een broos vaartuig en neroens aan elk harer afdeelingen een aantal uit Amerika ingevoerde stekken van den zoogenaatn- den Canadaschen populier aan ia bieden, ter uit- deeling onde- de leden. Het bestuur werd daartoe in staat gesteld door het departement van land bouw te Washington, dat 500 zulke stekken aan de maatschappij ten geschenke zond, terwijl de directeur over eenigen tijd nog 5000 stekken hoopt te ontvangen, welke voor rekening der maatschappij in Amerika zijn aangekocht. Het toenemende versterf, hetwelk zich sedert geruimen tijd onder de populieren in ons land ver toont, zal wellicht door dezen invoer van nieuw pootsel kunnen worden bestreden. Voor zoover de voorraad strekt, zuilen de stek ken, op aanvrage aan den directeur te Wagenin- gen, kosteloos ter beschikking voor de leden der heidemaatschappij worden gesteld, terwijl voorts aan de besturen der groote landbouw-roaatschap- pijen een beperkt aantal ten geschenke zal wor den aangeboden- De stekken zijn verkregen door de welwillende tusschenkomst van onzen consul-generaal te New- York. De uitvoering, door het korps hoornblazers van het reg. schutterij te Rotterdam roet medewer king van de »Rotterdamsche Liedei tafel" Zondag in den Doelen gegeven ten voordeele van de Rotterdamsche armen, heeft opgebracht de som van f 863.47, welke som wordt verdeeld als volgt: Uitdeeling brood en warme koffie f 500, schaal- collecte «Nederland en Oranje" f150, kinder voeding Koene c. s. f 150, Israëlietische-kinder- voeding f 63.47. De vereeniging Dorcas" te Maassluis herdacht Maandag jl. haar vijftigjarig bestaan. «Dorcas" verleent hulp aan behoeftige kraamvrouwen en houdt eene school in stand, waar aan de kinde ren der armen gratis onderricht gegeven wordt in de nuttige handwerkenterwijl de kleeding- stukken welke zij vervaardigen worden uitgedeeld onder de begunstigers, die op hun beurt weer de behoeftigen daarvan voorzien. Door een Ingezetene van Reden is f300 ge geven voor de armen aldaar. De commissie van liefdadigheid te Kralingen hield gisterochtend ten gemeentehuize eene extra bedeeling van levensbehoeften en brandstoffen aan de armen der gemeente. Ongeveer 300 hoofden van gezinnen maakten daarvan gebruik. Door den heer D. Luyten te Lekkerkerk wordt tweemaal per week 's ochtends aan ongeveer 70s kinderen brood en melk verstrekt. In eene vergadering van den raad der ge meente Het Bildt (Fr.) heeft zich eene commissie gevormd, die met den steun van andere mede burgers zal trachten, dagelijks aan hulpbehoe venden boterhammen met warme melk te ver schaffen. Eene soirée variée (muziek, zang, tooneelspet en déclamatie), Din.sdagavond door eenige dames de tocht door de hevige branding niet zonder gevaardoch de jongeling had moed en hoe meer gevaar, hoe grooter zijn recht op den vermoede- lijken buit. «Ik steel nietik ontneem de zee haar buit; ik waag mijn levenriep hij luid en sprong in de boot, wier achterplecht reeds door den op komenden vloed werd opgelicht. Haar in vlot water te brengen en met een krachtige» stoot tegen de golven in to duwen was het werk vao een oogenblik. Weldra doorsneed de brooze schuit den schuimenden vloed, nu omboog, dan naar omlaag geslingerd door den nog hevigen golfslag. De jongeling waagde een kamp met de branding op leven en dood. Doch hij was sterk, een kloek varensgezel, had moed voor twee en spoedig lag de eerste branding achter hem. In het diepere, stillere water, waarin hij nu geraakt was, kwam hij een weinig op adem. Hij liet de riemen eenige minuten rusten om weldra een nieuwen strijd aan te gaan met de tweede nog wildere- branding. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6