De tram die ie halfelf van Rotterdam naar hier vertrok bleef onderweg in de sneeuw steken, nadat de reizigers de grootste angsten hadden uitgestaan, daar zij vreesden dat de waggons door de schommelingen en de hevige •windvlagen zouden omslaan. De reizigers namen nu op de beide locomotieven plaats, ■waar zij aan weer en wind waren blootgesteld, en kwamen daarmede gisternacht te 4 uur verkleumd van de kou hier aan. De beide locomotieven zijn gistermorgen te halfviervan hier vertrokken en ondervonden ook op hun terugtocht nog hindernissen door dien zij de in den steek gelaten waggons naar de remise te Delftshaven moesten medenemen. Met een groot aantal werklieden en twee aaneengekoppelde machines is men gister morgen begonnen de sneeuw van den tram weg op te ruimen, waarmede men echter eerst tegen den middag in zooverre gereed kwam, dat de tram, getrokken door 2 loco motieven, den dienst weder geregeld kon voortzetten. De talrijke bezoekers van den schouwburg der Officieren-Vereeniging op Woensdagavond hebben zich nog eens kunnen verlustigen in het echt Hollandsche blijspel »de Kiesvereeni- ging van Stellendijk" van Lodewijk Mulder. Zij hebben genoten van die geestige satire op ons politiek gehaspel, sedert de uitgave in 4880 ontelbare malen opgevoerd, in schouw burgen en gezelschapszalen, door tooneel- spelers, - rederijkers en dilettanten. Het onbetaalbaar comische doet ons het gemis aan handeling vergeten. De leuke kastelein Stee kamp, die de talenten der sprekers afmeet naar het aantal* stoelendat hij moet plaatsen; de nuchter practische Haspelstok, die maar niet begrijpt, waarom notulen moeten afgerammeld worden en de politiek weegt bij het kilo, en de president Schor, van top tot teen een man van de vormen, wekken als om strijd den lachlust. Scherp geteekend is ook de grondeigenaar Marksteen, uit principe tegen spoorwegen, doch plotseling tot voor stander bekeerd, nu er kans bestaat, dat hij door de plaatsing van' een station op zijn landerijen, een goeden prijs daarvoor zal kun nen bedingen. De vertolking was uitstekend. De heer D. Haspels als kastelein, Rosier Faassen als Haspelstok, Le Gras als Marksteen en J. Haspels als president hadden de typische rollen, doch ook de overige werden goed afgespeeld. Als nastukje werd gegeven een uit het Duitsch vertaald blijspel«Eigenzinnig". Een klucht is het, meer niet, een twist, eene verwijdering tusschen man en vrouw over eene onbeduidende uitdrukking. Maar het is uit het leven gegrepen, en dat, gevoegd bij het goede spel, geeft het veel aantrekkelijkheid. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 26 Januari a.s., des avonds te 8Va uur. H. M. de Koningin-Regentes gaf Zaterdag aan de commissie uit den Amsterdnmschen gemeenteraad, die haar een adres van rouw beklag kwam aanbieden, het volgende ant woord: ïMijne heeren! "Voor de woorden, namens den gemeenteraad van Amsterdam en de burgerij der hoofdstad mij toegeproken, ben ik zeer gevoelig en verzoek U den gemeenteraad, vertegenwoor digende de burgerij, daarvoor mijn oprechten dank te willen overbrengen. «Bij den zwaren slag, die mijne beminde dochter en mij heeft getroffen, strekt mij de liefde en deelneming van een getrouw volk tot grooten steun, en de door U gesproken woorden bevestigen slechts mijne overtuiging, hoezeer die gevoelens in ruime mate bestaan in de hoofstad des rijks. «Dankbaar ben ik voor de hulde, gebracht aan de nagedachtenis van mijn betreurden gemaal, door de berinnering aan hetgeen de overleden Koning voor Amsterdam mocht tot stand brengen. «Gij weet evenals ik, hoe ernstig de belangen van de hoofdstad Z. M. ter harte gingen, hoe oprecht de overledene gehecht was aan de burgerij van Amsterdam, die bij iedere gelegenheid ver nieuwde bewijzen gaf van liefde en trouw aan den Koning en het Huis van Oranje. «Mijne heeren, met moed aanvaardde ik de taak, die mij thans is opgelegd, in het vertrouwen op Gods hulp. Moge mij daarbij ook uw steun niet ontbreken, mogen de gevoelens van liefde, die Amsterdam den overleden Koning toedroeg, overgaan op mijne dochter en mij, en weest ver zekerd, dat wij reeds hebben geleerd uwe stad lief te hebben, hare burgerij hoog te schatten. «Moge eenmaal een rijk en bloeiend Amster dam getuige zijn van een gelukkige en gezegende regeering mijner beminde dochter.'-' De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Vrijdag 23 dezer en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid op Zaterdag 24 dezer zullen niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, met wijziging der beschikking van zijn toenmaligen ambtsvoorganger van 3 Feb. 4888, voor zoover daarbij is vastgesteld, dat het onderkiesdistrict Bleskensgraaf van het hoofdkiesdistrict Sliedrecht, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, bestaat uit de gemeenten Bleskens graaf en Wijngaarden, te bepalen, dat laatst genoemde gemeente een afzonderlijk onder kiesdistrict van gemeld hoofdkiesdistrict zal uitmak en, en dat het onderkiesdistrict Bles kensgraaf zal bestaan uit de gemeente Bles kensgraaf. St.-Ct De minister van oorlog heeft bepaald, dat de officieren en onder-officieren van de ves ting-bataljons der infanterie, die gedurende eenige weken worden gedetacheerd bij het korps genietroepen, daar zullen geoefend wor den in het behandelen en gebruiken van de telephoon. Verder zal voor elk vesting-bataljon een stel telephonen aangeschaft en geplaatst worden, teneinde ook het andere personeel van die bataljons in het gebruik daarvan onderricht te doen ontvangen. f De eerste koffieveiling in dit jaar door de Nederl. Handelmaatschappij te houden," is tot nadere aankondiging uitgesteld. 1 In de Java-Sode wordt medegedeeld, dat onder de personen, die voor het vice- presidentschap van den Raad van Indië worden genoemd, ter vervanging van jhr. C. H. A. van der Wijck, ook voorkomt jhr. De Savornin Lohman, de tegenwoordige gouverneur van Suriname, «die zich daar onmogelijk heeft gemaakt en met wien het ministerie verlegen is". «Deze benoeming", voegt de Java-Bode er bij, «zou een waar schandaal wezen, en zal dus wel niet gebeuren." Dat zal ook hier wel het algemeen ge voelen zijn (zegt het Hbl.). Dat men den gouverneur van Suriname, onder wiens be stuur die kolonie in rep en roer is gebracht, naar Oost-Indië zou zenden op een post, waar hij geroepen kan worden den gouver neur-generaal tijdelijk te vervangen, klinkt ongelooflijk. Het gerucht zal dan ook wel een verzinsel zijn. Ministerieele consequentie? Toen bij de behandeling van het hoofdstuk «Financiën" in de Tweede Kamer de staatsloterij op het tapijt kwam, verklaarde de minister Godin de Beaufort, dat Z. Exc. er naar zou streven deze langzamerhand in te krimpen, hoofdzake lijk door opengevallen collecteursplaatsen niet meer te doen bezetten. Drie weken later verscheen in de Staatscourant de benoeming van een nieuwen collecteur van de staats loterij. Zonderlinge tegenspraakdie nog onverklaarbaarder wordt, wanneer men be denkt, dat hier niet aan vervanging van een ander, maar aan de creatie van een nieuwe coliecteuisplaats moet gedacht worden. (Fad.) De gemeenteraad van *s-Gravenhage heeft zich vereenigd met het afwijzend praeadvies van B. en W. op het verzoek van werkloozen om terstond middelen te beramen teneinde te gemoet te komen aan de bestaande ellende. Tijdens het debat werd door den heer Van Malsen de wensch uitgesproken, dat B. en W. voortaan de werken, waartoe reeds besloten is, niet langer dan noodig uitstellen, waar mede jian in den winter aan velen werk zou verschaft worden. Onder Beethovens «Marche funèbre", door de koninklijke militaire kapel uitgevoerd, werd Dinsdagmiddag te halfeen, in tegenwoordig heid van tal van "belangstellenden, waaronder veel dames, het stoffelijk overschot van den componist Verhulst te 's-Hage grafwaarts gedragen. Kolonel Kool bracht namens «Biligentia" hulde aan den ontslapen ontwerper van Toonkunst" en aan zijne onovertrefbare wijze van dirigeeren. De heer Van Hall sprak namens «Toon- kunst" over de opkomst en bloei der vereeni- ging onder zijne leiding, waarvan Amsterdam en Rotterdam konden getuigen, en wees er op dat hij de Nederlandsche taal geschikt had gemaakt voor zang. Hij was een streng heer- scher, onder wien men zich gewillig schaarde. Met hem was een hoofdstuk der geschiedenis van Toonkunst" afgesloten. De heer Nicola'i sprak namens de «Maat- sehappij van Toonkunst" en huldigde Verhulst als een leermeester onder de kunstbroeders en als onberispelijk dirigent, wiens vastheid van karakter eerbied afdwong. De heer Dauiël de Lange wees er op, dat onder de geniale leiding van Verhulst de maatschappij haar glanspunt had bereikt, terwijl mr, Snouck Hurgronje een afscheids groet bracht namens «Caecilia". De zoon van Verhulst dankte iD goed geko zen woorden namens de familie. Een twintigtal kransen bedekten de kist. Te Rqnsbtirg is naast deanti-revolutionnaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje" een nieuwe kiesvereeniging opgericht, uitsluitend door hervormden en. R.-katholieken. Vad Ook bij het bestuur van het Rotterdamsche sanatorium is gisteren uit Berlijn de eerste hoeveelheid lymphe van prof. Koch ontvangen, ten dienste der daar verpleegd wordende lijders aan tuberculose. (iV. B. Ct.) Uit Suriname wordt gemeld, dat in gron den aan den linkeroever van de Boven- Saramacca gelegen, belangrijke hoeveelheden goud zijn gevonden. Naar wij vernemen, is er groote kans. dat het zonentarief dezen zomer door de exploi tatie-maatschappij op hare spoorlijnen zal worden ingevoerd. Vad.) Het bestuur der academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen te Rotterdam maakt bekend, dat de driejaarlijk- sche tentoonstelling van kunstwerken van levende kunstenaars in 4891 te Rotterdam zal worden gehouden in het gebouw der academie, Coolvest. Zij zal van 17 Mei tot en met 28 Juni geopend zijn, en niet verlengd worden. De zorg voor alles wat op de t'Coonstel- ling betrekking heeft is opgedragen aan eene commissie uit het bestuur, bestaande uit de heerenmr. W. H. s' Jacob, Chs. Rochussen, A. S. Chabot, J. de Kuyper, P. A. Schippe- rus, Hendk. Veder en den heer Jan Striening als 2de secretaris. Op 27 en 28 dezer zal de artistieke na latenschap van den onlangs overleden kunst schilder Adolph Artz, in «Pulchri Studio" te 's-Gravenhage worden verkocht. De nalaten schap bestaat uit werken van den meester zeiven voltooide en onvoltooide, studies en schetsen eene verzamelingschilderijen (souvemirs en studies vankunstbroeders, Maris, Israels en vele anderen), kunstvoor werpen enz. De catalogus telt 318 nummers.' - Als een bewijs van den treurigen toestand in de Argentgnsche republiek kan het vol gende diénen, overgenomen uit een particulier schrijven van December jl. van een Neder lander te Buenos-Ayres woonachtig. I Wat den toestand van het land aangaat, deze is* op het oogenblik zeer slecht 't Is na de revo lutie niet beter geworden; alle levensmiddelen •worden steeds duurder, zooals rijst, koffie, suiker, brood, melk, dus alles wat in het huishouden noodig is. 't Is verschrikkelijk zooals de prijzen zijn gestegenmeer dan de helft sedert wij hier zijn. Good- of zilvergeld ziet men hier niet, en de meeste producten moeten van die landen komen, waar met goud moet worden betaald. Als men hier een Engelsch pond wil inwisselen, dat moet men 13 a 14 dollar geven in papier, en het is nog hooger geweest, dus kan men wel denken hoe 'thier is gesteld, en het ergste is nog, dat sedert den opstand alle groote werken als 't ware zijn gaan stilstaan. Duizenden menschen zijn zonder werk, het is allerellendigst als men dat van alle kanten hoort. Men hoort velen hier zeggen: «waren wij maar In Nederland gebleven, daar was wel weinig te verdienen, maar daar kan men ten minste elkaar nog verstaan". Een klein staaltje van de nijpende armoede welke hie/ heerschtheden vertellen onze kinde ren dat een gezin, bestaande uit vader, moeder J en 4 kinderen, waren gaan eten in een logement. Zij hadden echter niets om de vertering te be talen. De kastelein riep de hulp van de politie in en allen werden achter slot gebracht, en dat waren Friezen. Verder brengt de schrijver hulde aan de Nederl.-Amerik, stoomboot-mij, welke nu de emigratie heeft gesloten, maar ook een minder aangenamen wensch aan het adres voor die genen, welke de landverhuizing hebben be vorderd. Door den heer L. M. van Leeuwen, te Loosduinen, is Dinsdag tusschen Loosduinen en Scheveningen een nonnetje of kleine zaag- bek geschoten. Deze soort zeeëend behoort in de Noordpool gewesten thuis. Steeds lokt de ijsdijk te Katwijk a/Zee, vooral des Zondags, tal van bezoekers, die per schaats, te voet, per tram of per rijtuig aankomen. Sedert de vorige eeuw moet dan ook een dam van zulke afmetingen hier niet zijn gezien. Vooral bij lagen waterstand biedt het strand de laatste dagen een prachtig gezicht aan. Door den dooi in het begin der vorige week en den hevigen golfslag is de dijk (2 M. hoog) op vele plaatsen ondermijnd, zijn geheele brokken weggeslagen, die nu er voor liggen, en vertoont hg zich in de grilligste vormen. Klotst bij vloed het water tegen den dijk, bij ebbe strekt zich 30 a 40 M.ervoor eene vaste ijsmassa uit, die, begaanbaar, duidelijk de rimpels der golven vertoont, en i volkomen eene eensklaps bevroren zee gelijkt. In de holten van den dijk zijn hier en daar de golven binnengedrongen en vertoonen hunne krullende kruinen in gaten en spleten. Hiervoor vindt men een ongeveer 20 M. broe den strook drijfijs door de golven zachtjes bewegen, terwijl in de verte een lagere tweede dijk boven het water uitsteekt. Wanneer de zon dit tooneel beschijnt en het geheel schittert met duizenden tinten, staart men met bewon dering op dit zeldzame natuurgewrocht, dat velen als eene schoone herinnering aan een «ouderwetschen winter" zal bijblijven. Dinsdagmorgen is de huzaar v. W,, die verdacht wordt len dood zijns vaders te Yaassea op nieuwjaarsavond veroorzaakt te hebben, gevankelijk naar Leeuwarden «ver- gebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. f

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2