Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Post en Teiegraphie. 0 n d e r w ij s. ÏTrmenzorg. Men meldt uit Dwingelo aan het 2\f. v. d. D.-* uSedert geruimen tjjd -was het hekend -4at er in de kas van de Nutsspaarbank een aanzienlijk te kort is; men spreekt zelfs van een bedrag van veertien duizend gulden (f14.000). Nadat herhaalde malen vergaderd is over deze zaak, is thans door de inleggers en door leden der afd. sDwingelo" van de Mij. tot nut van 't algemeen besloten tot eene procedure over te gaan." Uit Limburg meldt men aan de N. B. Ct. Een zoon van den landbouwer Caspar Ploem te Schuulder-Wylré (L.), welke aan .tering leed en zich deswege dezer dagen naar het Louisa-hospitaal te Aken begaf teneinde zich te doen behandelen volgens de methode van dr. Koch, 'is thans bijna geheel hersteld, en zal binnen weinige dagen die inrichting als volkomen genezen verlaten. Door den personentrein VenloGiadbach is tusschen Borsheim en Duiken een man overreden en onmiddellijk gedood. In den sneltrein KeulenVenlo is een waggon eerste klasse bij Neuss in brand ge raakt. Door de noodrem in werking te bren gen bekwamen de passagiers geen letsel. Twee coupés verbrandden. Wie nu nog niet heeft leeren schaatsen rijden schrijft v. E. aan het U. -D. heeft het aan zich zelf te wijten. Aan tijd, goede gelegenheid, stil.weer heeft het niet ontbroken. Wat wilt gij nog meer? Rijd naar hartelust, maar indien ge u warm .hebt gereden, loop dan, flink door naar huis, en verfrisch u bij den haard, of zoo ge een verren tocht hebt gemaakt en bezweet zijt, vooral niet verschoonen, maar eerst flink bij de warme kachel opdrogen. Nog een raad van een oud liefhebber van schaatsenrijden Oefen u vooral om op den buitenkant van het ijzer te rijdende goede rijders, die als de vogels in de lucht, over de ijsbaan zwie ren, rijden allemaal op den buitenkant. Dat versterkt in hooge mate de enkels, want op die komt het aan, als men zwiert en beentje over rijdt. Gij zult ook eens zien, wat dat uwen gang verbetert. Bij de firma Tjeenk Willink te Haarlem is thans compleet verschenen: »Ons Vor stenhuis", bevattende al wat Eigen Baard in den laatsten tijd in platen en schetsen aan ons Vorstenhuis heeft gewijd, en zoo aangevuld, dat het een fraai en goed geheel vormt. Ook te Weenen openbaart zich een wantrouwen tegen het geneesmiddel van Koch, een natuurlijk gevolg van de overdreven verwachtingen waar tegen velen en Koch zelf in de eerste plaats van den beginne af gewaarschuwd hebben. De patiënten van prot Nothnagel, die van prof. Virchow's' beschouwingen -over Koch's middel gehoord en gelezen hadden, hebben geweigerd zich verder daarmee te laten inspuiten. Zij zijn er niet meer toe over te halen. Prof, Widerhofer, hofgeneesheer en directeur van het St.-Anna-Gasthuis voor kinderen, heeft zijn fleschje Kochine op zij gezet, omdat hij eene nadeelige uitwerking daarvan bij de kinderen be speurde. In een ander gasthuis, door de Roth schilds gesticht, waar men de uitwerking van Kochine elders wilde afwachten voor die te ge bruiken, heeft men besloten, volstrekt geene in spuitingen daarmee te doen bij de longlijders. Er wordt alweder van een nieuw geneesmiddel tegen longtering bericht. Twee doctoien uit Nancy deden daarvan mededeeling in de jongste zitting der Parijsche academie van geneeskunde. Op grond van het bekende feit, dat geiten niet vat baar:,,zijn voor tuberculose, hebben, zij bloéd-van geiten overgebiacht in de aderen van longlijders. Zij moeten uitmuntende resultaten verkregen hebben met die proefnemingen. T Naar men uit Hamburg seint, wordt door de aanhoudende vorst het verkeer op de Beneden-Elbe voortdurend gevaarlijker. De stoomboot Diana blijft in de nabijheid van Helgoland, om de vaar tuigen te waarschuwen. De getijden zijn zeer laag. De weinige schepen, die nog durfden ver trekken, geraakten alle vast in het ijs. Er zijn reeds verscheidene ongelukken voorgekomen. Te Ruhrort is de Rijn voortdurend vast en er gaan duizenden over, ook met lichte rijtuigen. Te Wilhelmshaven heeft het ijs van de Jahde, door hoog water in beweging gebracht, een sterk- gebouwde badinrichting en vele aanlegplaatsen vernield en nog andere verwoestingen aangericht. Ook te Bremerhaven hebben vaartuigen vruchteloos getracht naar zee te gaaner was geen doorkomen aan het ijs. Onder de koude te Parijs lijden niet enkel de menschen, ook de dieren in den xJardin des Piantes" lijden er, ondanks vele voorzorgen geducht onder. Vele exemplaren zijn reeds bezweken, onder andere een Indische buflel, een hyena, een Pana ma-aap, een. Australische ibis, het eemge exem plaar dat de xJardin des Piantes" bezat, een arend, eenige gieren, twee herten, waarvan een pas voor eenige maanden was aangekomen. Berichten uit Lissabon melden, dat de inge sneeuwde mailtreinen uit bet Noorden aanmerke lijke vertraging ondervinden, ten gevolge waarvan de pakketbooten naar de Kaap en naar Zuid-Ame- rika sedert twee dagen op de Taag geankerd liggen. Bij de jongste trekking van het nCrédiet Fon der" viel de 100.000, frs. op het lot van een kruidenier in een dorpje bij Metz. De man had een paar dagen te voren door geldverlegenheid getracht het lot te verknopen, maar was daarin niet geslaagd Te Iquique, Chili, is na een reis van 190 dagen een Engelsch vaartuig aangekomen. Dit schip werd opgehouden door denzelfden storm, waarin, naar vermoed werd, het schip van Johann Qrth, aartshertog Johann Salvator, verloren ging. De hoop op de redding van het schip van den aartshertog wordt daardoor weder verlevendigd. De Liverpoolscl e bark Talookdar is door het Duitsche schip Libaussa bij kaap Verdi in den grohd£ gevaren. Van de bemanning, groot 30 personen, zijn er 22 verdronken. Het is bekend dat door vroedvrouwen meermalen besmetting van kraamvrouwenkoorts wordt overge bracht Dat daartegen in Duïtsehiand streng wordt gewaakt, blijkt uit de bestaande voorschriften en de strenge straffen opgelegd aan vroedvrouwen die daarvan oorzaak zijn. Zoo is kortelings te Berlijn door het gerechtshof eene vroedvrouw, die tegen den raad van een geneesheer en later tegen den eisch van het geneeskundig bestuur met haar be drijf voortging, niettegenstaande zij verscheidene vrouwen met kraamvrouwenkoorts had behandeld, zoodat eene patiënt daaraan bezweek, veroordeeld tot drie en een balf jaar gevangenisstraf. Het gerechtshof van Lorient in Frankrijk veroor deelde in 1890 eene vroedvrouw tot 6 maanden gevangenisstraf en 50 frank boete, dewijl zij in een gelijk'geval niet-de noodige voorzorgen tegen be smetting harer patiënten had geuomen. Volgens tijdingen uit New-York hebben Corbin en andere mannen van invloed eene maatschappij gevormd met een kapitaal van drie miliioen dollar tot het bouwen van eene tunnel tusschen New- YorkBrooklynJersey-city en Harlem ten behoeve van eenen electrischen treinendienst. Het Frankfurter Journal bevat in een zijner jongste nummets een artikel over xHollandische Gesundheitspflege" waarin de wet op besmette lijke ziekten, het geneeskundig staatstoezicht en de drankwet hier te lande zeer geroemd en een groote en zeldzame eer voor de xMijnheers" onze Duitsche naburen ten voorbeeld gesteld worden; t Het -cijfer der in de Vereenigde Staten- aan gekomen landverhuizers in 1890 is tien percent hooger dan in het vorige jaar. Er waren onge veer honderd duizend Duitschers en honderdtien duizend Engelschen en Ieren onder. Het is onder de streng-rechtzinnige Israëlie ten een vrij algemeen gebruik een xethisch testa ment" .pa te laten, in overeenstemming met Genesis 18 v. 19. De kort geleden te Londen overleden opperrabbijn, dr. Adler, maakte er ook een, dat thans door de Jewish Chronicle is open baargemaakt. Dit testament bevat eene eenvou dige uiteenzetting van de voornaamste geloofspun ten van den joodschen godsdienst en daaronder komt ook het volgende voor: xWat uw beroep ook moge zijn, vermijdt, mijn geliefden, zooals ik weet dat gij doet, eiken vorm van woeker, want de woeker is helaas 1 nog de kwaadaardige kanker die de levensvatbaarheid van bet huis van Israël aantast. Men heeft al herhaaldelijk gezonnen op een nieuwe manier van groeten in plaats van het hoed-afnemen, dat bij guur weder niet zonder gevaar is. In het militaire Duitschland werd het xaanslaan" op soldatenmanier voorgesteld en ook al hier en daar toegepast. Franschen stelden voor, bij bet groeten van dames te buigen met de rechterhand op het hart enz. Maar de Ameri kanen hebben er wat andets op gevonden. Een fabrikant te New-York, zoo bericht men, maakt zelfwerkende groethoeden. De drager daarvan heeft, zoodra hij grieten wil, maar even aan een koordje te tiekken en terstond verrijst er uit een klepje in den hoed een heertje dat beleefd staat te groeten en te buigen. Petroleum geeft aan tinnen voorwerpen een zilver glans. Men heeft mets andei s te doen, dan het op een wollen lapje te gieten, en daarmede het metaal te wrijven. BEN HAAG, 22 Januari. Tweede Kamer. Voortgezet begrootingsdebat. De heer Van Kerkwijk wilde bezuiniging op het militaire huis des Konings. De heer Vau Bylandt verde digde den minister van buitenl. zaken in de Oongo-quaestie. De heer Schimmelpenninck van der Oye verdedigde den minister van oorlog. De heer Domela Nieuwenhuis drong aan op een krediet om de hongerigen te -spijzigen. De heer Tak van Poortvliet bestreed sterk het stilzitten der regeering, die in geen enkel opzicht trouw bleef aan haar program, en eene meerderheid vormde, die slechts kracht zocht in bestrijding der liberalen, maar de volksbehoeften miskende. De heeren A. van Dedem en Seret verdedigden de regee- rfng en verweten den liberalen vroeger niets gedaan te hebben, ofschoon de omstandig heden vee! gunstiger waren dan voor deze regeering. De heer Oppedijk steunde de regeering en drong aan op eendracht der rechterzijde. De heer Heldt wees op de nood zakelijke hulp voor de nooddruftigen, vooral ten platten lande in dezen strengen winter. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Nederlandsch Indié, bestaat door middel van het stoomschip Utrecht. De luatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op den 25n Januari a.s., des morgens ten 8.30 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Deze boot zal ook Padang aandoen. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van het Leidsche studentenkorps is besloten, den xdies natatis" der hoogeschool op de gebruikelijke wijze te vieren. Daar de 8è Februari dit jaar op een Zondag valt, zal die dies Maandag den 9n, de oudejaarsavond den 8n gevierd worden. De korpsrouw, voor den tijd van twee maanden aan genomen, eindigt den 23n Januari. Te 's-Gravenhage is thans op 't voorbeeld van Rotterdam en Amsterdam, definitief geconstitu eerd de vereeniging xArmenzoig" voor alle gezind ten met een minimum-contributie van f2.50 'sjaars, terwijl men donateur kan worden voor minstens f25 "sjaars. Het jl. Maandagavond op de rivier voor Dord recht gehouden ïjsfeest voor de armen heeft brnto ruim f400 opgebracht. De leerlingen der christelijke school aan de Lindengracht te Dordrecht, die zich daartoe bij den hoofdonderwijzer aanmelden, kunnen dage lijks een warm maal krijgen. Deze uitdeeling, welke zij te danken hebben aan de liefdadigheid van eenige bestuurders dier school, geschiedt door eenige dames, die daarin door het onderwij zend personeel worden bijgestaan. De vereeniging sTot bijstand in nood," te Schoonhoven heeft besloten, f250 af te zonderen voor de sIJsclub," welke daardoor in de gelegen heid wordt gesteld, nog enkele dagen voort te gaan met haar pogen, om aan bijns 60 gezinnen door arbeid onderhoud te verschaffen. 1 Te Valkenburg (Z.-H.) eene gemeente van 600 zielen, waar op de pannen- en steenfabrieken reeds gedurende acht weken alle werk gestaakt is, werd op uitstekende wijze in den nood der be- hoeftigen voorzien. Eene collecte door de diaconie der hervormde gemeente gehouden bracht f 98.06 op en eene inzameling voor buitengewone be deelingen ruim f200, waaronder eene flinke gift voor de ambachtsvrouw der heerlijkheid Valken burg. Hiervan worden wekelijks steenkolen, erw ten, boonen, spek en brood aan de slachtoffers der gedwongen werkloosheid uitgereikt. De commissie voor werkverschaffing heeft een dertig tal werklieden opgedragen ijsbanen in gereedheid te biengen naar Katwijk en het Haagsche Schouw 10 ct. per uur. De opbrengst der bus, door het dochtertje van den heer Carré den bezoekers van de vveldadig- heidsvoorstelling aangeboden voor het ontvangen van de giften sa disciétioii" voor programma's en bloemen, was f276. De geheele opbi engst is dus nagenoeg f4000. De vrije hervormde gemeente te Hoorn, daar toe door ruime giften der ingezetenen in staat gesteld, gaat steeds voort lederen avond brood en koffie aan behoeftigen te verstrekken. Het kerk gebouw is telkens gevuld met mannen, trouwen en kinderen, die van dit milde aanbod gebruik maken. Zoo tvuren er Donderdagavond ruim 300, die zich gedurende een uur aan het verstrekte voed sel en de koffie te goed deden. Gedurende dien tijd wordt door den voorganger der gemeente een goed gekozen vers of prozastuk voorgelezen. Te Hindeloopen is door de burgerij eene som van f350 bijeengebracht om in de behoeften der armen te voorzien,. Te Velp (Geld.) is de vorige week door 1760 volwassenen en kinderen gebruik gemaakt van de kostelooze koffie- en brooduitdeeling. Te Zutfen heeft het bestuur der loge t Karei van Zweden" de kookinrichting, in haar nieuw gebouw, uitgebreid, waardoor thans gelegenheid bestaat ook aan behoeftige kinderen van bijzon dei e scholen warm voedsel te verstrekken. Tot heden werd door 250 kinderen van de aanbieding gebruik gemaakt, nu zullen dagelijks 350 kleinen uitgenoodigd worden. De vereeniging x Polyhymnia"(rederijkerskamer) heeft, door het verstrekken van een belangrijke gift, de commissie voor het verstrekken van koffie en brood in staat gesteld eene extra uitdeeling van vleesch voor de armer, te houden. Te Wageningen heeft zich eene commissie gevormd voor het verstrekken van voedsel aan schoolgaande kinderen. De leden dezer commissie zullen zich persoonlijk bij de ingezetenen vervoegen om financieelen steun. Door een ingezetene te Rozendaal is aan de armen hondeid mud steenkolen uitgereikt. Te Axel heeft zich eene commissie gevormd, ten doet nebbende de inzameling vau gelden om aan de armen levensmiddelen en brandstoffen uit te reiken. Reeds is f200 ontvangen. Voor een door de rederijkerskamer »Vreug- dendal" te Bieda te geven weldadigheidsvoor stelling werd ingeteekend voor f1130. Voor die som zulien worden uitgedeeld 2500 brooden, 1070 ponden spek, 2288 ponden gort, 1500 ponden rijst en een waggon steenkolen; In de Prinsenkerk te Rotterdam is voor de algemeene armen een gift van f 1000 gecol lecteerd. Een weldadigheidsconcert te Amsterdam, door de Uedertafel sEuteipe" gegeven ten voordeele van het genootschap ^Liefdadigheid, naar Vermogen" aldaar, heeft f1991 opgebracht.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3