Zaterdag 24 Januar A". 1891. N°. 7673. KENNISGEVING. ij -en-v©ertigst© Jaargang. abonnkhentsprus, per kwartaal1.85. Verschijnt dagelijks, uït^ezonderd Dinsdag. Kleinhandel In sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam "brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap {Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van P. H. KIES tot verkoop van sterken drank in het klein in het pand aan de Hoofdstraat, wijk G, no. 153. Schiedam, den 22n Januari) 1891, Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. J3e Seeretaris, S. A. VERNÈDE, Fd. S. Buitenlandsclie Berichten. DUITSCHLAND, Door den gewezen minister van landbouw In Pruisen, den heer Lucius, is een som van 30,000 mark het bedrag, dat hij bij het verkrijgen var) een üdeicommis aan de schat kist schuldig was, maar ook toen werd kwijt gescholden ter beschikking van den keizer gesteld, die, volgens de Bürsen-Kurier, deze som heeft afgestaan aan de commissie, welke 1 bezig is de noodige gelden hijeen te brengen tot het bouwen van een hoofdkerk te Berlijn. In den Rijksdag stelde Barth voor, het verbod om Amerikaansch varkensvleeseh in te voeren, op te heffenmaar Bótticher ant woordde dat het verbod moest bleven bestaan, daar het geldt, niet een beschermend recht, maar een maatregel ten dienste der volks gezondheid, en ondanks de scherpere controle maatregelen door Amerika genomen, 'is Duitschland tegen het gevaar der trichinen niet genoegzaam beschermd. Blijkens bericht uit Zanzibar is majoor Yon Wissmann den 13n dezer met vier com pagnieën van Paganie naar Masinde en Kili- mandscharo vertrokken. De expeditie wordt tegen het einde van Februari terugverwacht. De Oermania, die met de strekking van het nieuwe wetsontwerp betreffende de vroe ger ingehouden toelagen aan de katholieke bisdommen in Pruisen zeer ingenomen is, blijkt niet geheel tevreden te zijn met de toelichting. Naar hare meening mocht daarin -de dekking van vermeerderde kosten voor bisschoppelijk bestuur en de verbetering van traktementen niet worden genoemd als te worden voldaan uit een eventueel overschot want dat zijn zaken waarin de staat ver plicht is te gemoet te komen. Nu zijn, zoo betoogt zij verder, motieven wel geene wet telijke bepalingen, maar thans geven zij toch aanleiding om te zeggen, dat er van katho lieke zijde niet kan worden afgezien van rechtens gegronde aanspraken tegenover den staat en van volledige gelijkstelling met de protestantsche kerk ten opzichte van onder steuning. De vrijzinnige Tossisohe Zeitung daaren tegen bestrijdt de geheele strekking van het ontwerp. Zij begrijpt niet, hoe de regeering kan verklaren, dat zij haar vroeger rechts- standpunt handhaaft en toch de '16 millioen zoo maar wil weggeven; want of de regee ring omtrent het gebruik der gelden al het een en ander opnoemt, de definitieve be slissing zal toch berusten bij de bisschoppe lijke autoriteit, zonder dat de regeering daarop eenigen invloed zal kunnen oefenen. De National Liberal Corr. is ook met het ontwerp niet ingenomen en vestigt de aan dacht op de bovengenoemde bedenking der Germania, als een nieuw bewijs dat. de ultramontanen, hoe meer him wordt aange boden, zooveel te stouter in hunne eischen worden. ENGELAND. De particuliere Londensche correspondent der N. B, Ct. meldt: In de gisteravond gehouden vergadering der Nederlandsche vereeniging, welke bijeen geroepen was om het plan tot oprichting van eene Hollandsche Kamer van koophandel te Londen te overwegen, werd aangenomen eene tweeledige motie van den heer Rozenraad, waarbij werd uitgesproken de wenschelijkheid der oprichting van die Kamer, en de benoe ming eener commissie van zeven leden om de statuten te ontwerpen. Als zoodanig wer den verkozen de volgende heerenconsul Maas, Goudsmit, Rozenraad, Rikoff, Labou- chère, Geveke en Van Lessen. De heer Labouchère heeft het voornemen eerstdaags in het Lagerhuis de aandacht te vestigen op het onwettig optreden der Brit- sche Zuid-Afhka-Maatschappij in Manicaland hij verlangt eene parlementaire enquête, ook betreffende hare financiën. De som wegens de aangerichte schade, welke de Mozambique- maatschappij gerechtelijk van haar vordert, beloopt 2 millioen p. st. Volgens berichten uit Rio de Janeiro heeft het geheele ministerie ontslag genomen we gens oneenigheden over het financieel beleid. In handelskringen is men verontrust en ge- ergerd over het pian der regeering om de financieele agentuur te Londen van Rothschild op de Londensche filiale der Banco Repullica over te brengen. Volgens belichten uit Ottawa is de ont binding van het Canadasche parlement op handen, ten gevolge van oneenigheid in het Kabinet, ter zake van de reciprociteits-quaestie met Noord-Amerika. Er is eene paniek ont staan in de handelskringen te Montreal, ten gevolge van het faillissement der lijnwaden- firma Maclachlaa Brothers met een passief van 140,000 p. st.zij sleepte in haren val de firma Lindsay Gilmourmede, terwijl het heet dat nog een ander groot handelshuis fay de catastrophe betrokken is en er nog meer faillissementen dreigen. In de plaats van Richardson, overleden, is te Hartlepool tot lid van het Lagerhuis ver kozen de Gladstoniaan Furness, op wien 218 stemmen meer werden uitgebracht dan op den unionist sir William Gray. ÏBASKEIJK, Naar de XTXe Siècle zegt, zal de telephoon- lijn Parijs Londen den ln Maart worden ingehuldigd. Het tarief zal 10 fr. per drie minuten bediagen. President Carnot en koningin Victoria zul len het eerst elkaar per telephoon begroeten. ZWEDEN. De Rijksdag is Maandag door den koning met eene troonrede geopend, waarin de financieele toestand gunstig wordt genoemd zonder nieuwe leening zal eene uitbreiding van het spoorwegnet en de aanleg van andere nuttige inrichtingen mogelijk wezen. Onder de aangekondigde wetsontwerpen is er een tot verzekering van arbeiders tegen ongelukken. ZWITSERLAND. Kuenzli, rijks-commissaris in Tessino, had gisteren een conferentie met het hoofd van het departement justitie en sprak daarbij onverholen als zijne meening uit dat de rust, die nu in het kanton heerscht, slechts schijn baar is, en dat ieder oogenblik opnieuw ongenoegen te vreezen is. Respini, hoofd der onverzoenlijke conservatieven, tracht iedere poging te doen mislukken om met de liberalen tot ovei eenstemming te geraken, welke laat- sten overigens ongezind zijn tot eene schikking. Kuenzli denkt een klein verlof aan te vragen. ITALIË. De JRiforma, het orgaan van den Italiaan- schen minister-president Crispi, behelst een zeer heftig artikel tegen het Vaticaan. De paus wordt er in beschuldigd kunstvoorwer pen te koop aan te bieden of ze te laten vergaan door ze niet met de noodige zorg te onderhouden. Het blad betoogt, dat het de plicht is der legeering daar tegen te waken. Het artikel heeft veel opzien gebaard. Bij de hervatting der werkzaamheden van de Kamer hebben de heeren Bonghi en Martini een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van den scrutin de liste (groote kiesdistricten) en invoering van den scrutin d'arrondissement (kleine kiesdistricten). Iu weerwil dat de minister-president ztch verklaard heeft tegen het in overweging nemen van het voorstel, heeft de Kamer met groote meerderheid daartoe besloten. De heriog van Genua vertrok gisteren naar Berlijn om als officieel vei tegen wooidiger van den koning van Italië dea doop van den jongsten prins van Duitschland bij te wonen en de doopgeschenkea te overhandigen. De afgevaardigden van Sicilië hebben zich hij Crispi en corps aangemeld om hem te verzoeken zijne plannen omtrent de opheffing der verschillende banken met het recht van circulatie-biljetten en de oprichting van een rijksbank uit te stellen, daar het hun niet mogelijk is dit voornemen te steunen. Crispi was zeer teleurgesteld over deze verklaring zijner getrouwen en zag zich verplicht het ontwerp terug te nemen. SPANJE. De koningin-regentes heeft een besluit ge- teekend, waarbij de heer Sagasta, het hoofd van het vorige liberale Kabinet, benoemd wordt tot idder van het Gulden Vlies. Deze hooge onderscheiding, waarvoor veelal slechts vorsten in aanmerking komen, en die thans aan Sagasta ten deel valt onder het bestuur zijner staatkundige tegenstanders, is te opmer kelijk om niet vermeld te worden. De bïssehoppen hebben een herderlijken brief gericht tot de kiezers, waarin zij dezen uitnoodigen bij de vei kiezing uitsluitend te stemmen op de ministerieele candidaten. AMERIKA. Een particulier bericht uit Iquique zegt dat het aantal opstandelingen toeneemt en er een gevecht tusschen hen en het leger van Chilli te verwachten is. De regeering der republiek heeft geldgebrek. De jongste berichten uit Chili melden, dat de opstandelingen Tisacua bezet hebben. Binnenlaadsche Berichten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Januari. Het algemeen debat over de staatsbegroo- ting voor 1891 werd heden voortgezet. Door den heer Van Kerkwijk werd gewezen op de uitbreiding, welke het Militair Huis des Konings in de laatste jaren heeft onder gaan, en drong op bezuiniging aan. De heer Van Bylandt verdedigde het be leid van den minister van buitenlandsche zaken tegenover de aanvallen, welke dit te verduren had. Waar men, in zake de Congo- quaestie, nog onbekend was met de pressie welke op onze regeering is uitgeoefend, mocht men den minister het vertrouwen niet opzeggen. De verdediging van den minister van oorlog werd door den heer Schimmelpenninck van der Oye op zich genomen. Hij px-otesteerde tegen het verwijt, dat deze werkeloos zou zijn gebleven en zette zijn denkbeelden uiteen omtrent het opperbestuur van het leger. De nooden des volks, die volgens den heer Domela Nieuwenhuis eerder de aandacht vragen dan Congo- en andere quaestïes, von den in hem een warme verdediging. Hij wenschte dat de Kamer, in navolging van Frankrijk, een krediet zou geven om de menschen, die in dezen barren winter zooveel kommer en ellende lydeu, te helpen. Voorts GOURANT. Franco per post, door het geheele Rtjk- 2.50. U T EVER''" J Q Afzonderlijke manners0.10. B II B A U B «TbkT|"^ «AAT, E 37. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantj A.10. Iedere gewone regel meer - n 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. 1

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1