Gemengde Berichten. 0 n d e r w ij s. ~T DYERTENT ÏËïT~ PER TELEGRAAF. AMA ELIZABETH WUNALDA GTTEBBEIE De vereenigïng staat voor een tekort van ruim 1450, en met het oog daarop wenschte het bestuur geen verdere uitgaven te doen alvorens hierin is voorzien; het vertrouwt dat de leden de billijkheid hiervan zullen Innen en nam van een der leden het voor stel over om een hoofdelyken omslag te ma ken en bij ieder lid zyn aandeel te doen innen door middel van eene lijst. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde verder mede dat het bestuur vóór de a.s, Febr uari-vergaderi ng zat overwegen, hoe te voorzien en een goede gelegenheid om voor het volgende jaar hanen aan te leggen; zooals de ligging der baan thans is, is er niet veel goeds van te wachten, door omstandigheden welke niet te voorzien waren. "Vanwege de gemeente evenzeer als van wege de ingezetenen werd heden de sneeuw van de straten weggeruimd, waarbij de inge vallen dooi krachtig geholpen heeft, zoodat men er spoedig mede gereed was. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 27 dezer niet plaats hebben. De uitreiking der toegekende belooningen en prijzen, wegens onderwijs, oefeningen enz., *»j het leger zal voortaan geschieden op 31 Augustus, den verjaardag vanH.M.IConingm "Wilhelmina. Naar aanleiding van bet bericht, dat de heer Smidtin de plaats van den heer Cremers, zou aangewezen zijn tot leider der liberale partij in de Tweede Kamer, wordt aan het U. D. bericht: »Een aangewezen leider heeft de vrijzin nige party in de Tweede Kamer op dit oogen- blik niet. Wie later wellicht als zoodanig zal kunnen optreden, zal geheel afhangen van den uitslag der aanstaande verkiezingen." Volgens het HM. moet het bericht aldus gelezen worden, dat de heer Smidt voorzitter is geworden van de bijeenkomsten, welke de vrijzinnige Kamerleden van tijd tot tijd houden. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van de provincie Zuid-Holland voor het hoofdkiesdistrict Dordrecht, ter vervulling der vacature ontstaan door de benoeming van den heer rar. H. A. Nebbens Sterling tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, zal plaats hebben op Dinsdag den lOn Febru ari a.s. en de herstemming, indien noodig, op 24 Februari d.a.v. Blijkens het in de St.-Ct. no. 19 opge nomen plan der 336ste Nederlandsche staats loterij, zal de trekking van de eerste klasse aanvangen op 16 Maart e.k.terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag den 6n Juni ede. zullen getrokken worden. Naar aanleiding van de geuite denkbeelden door de vereenigïng voor den effectenhandel te Amsterdam, om een eigen beursgebouw op te richten, stellen thans burg. en weth. aldaar aan den raad voor, te besluiten 2Vs jtnillioen beschikbaar te stellen voor een van gemeentewege te stichten voldoend beurs gebouw op het thans aangeplempte of alsnog aan te plempen Damrak. Naar wij vernemeD, heeft de faculteit der geneeskunde te Leiden zich aangesloten bij het adres, der sNederl. Maatschappij van Geneeskunde" aan de Staten van Zuid-Hol land, houdende verzoek tot oprichting van een krankzinnigengesticht buiten Leiden, en zich mede tot de Staten gewend, opdat de door de provincie aan de krankzinnigen te wijden gelden tot voorziening in meerdere plaatsruimte tot dat doel mogen worden be stemd. Te Delft heeft men opgemerkt, dat sedert ook daar aan behoeftigen kosteloos koffie en brood wordt verstrekt, de bank van leening geen panden meer ontvangt van kleederen ea ondergoed. Wel een bewijs dat er ernstige behoefte was. Met het oog op de vele klachten over het spoorwegverkeer, is het misschien billijk, ook het volgende uit een Duitsch blad over te nemen In gezaghebbende kringen is men, met het oog op de aanhoudende strenge koude en de vele sneeuw zeer bezorgd, daar er onvermij delijk een groote spoorwegaood intreden moetals er niet spoedig verandering tèn goede komt Van alle zijden komen jobs tijdingen. Honderden locomotieven zijn be schadigd en moeten gerepareerd worden, de goederenwagens worden overal vastgehouden, zoodat er zelfs ge* n beschikbaar zijn voor het aanvoeren van steenkolendie natuurlijk overal gevraagd worden. Daarbij komen nog de vele breuken in het rollend materiaal door de strenge vorst. Wat de locomotieven te lijden hebben,Jkan men nagaan, als men weet, dat thans elke locomotief per maand 20,000 kilogram kolen meer gebruikt dan in de gewone omstandigheden. Op Schouwen en Duiveland is gebrek aan gist. Te Siddeburen is ingebroken in de kerk der chr. ger. gemeente en de inhoud der armenbus (ongeveer f40) ontvreemd. Alberdina Maria Pruim, de vrouw, die in den nacht van 22 op 23 Juli van het vorige jaar te Groningen door zekeren Jan Zuidema met een mes in den huik werd gestoken, zoodat de darm op twee plaatsen was door sneden, is thans genezen uit het academisch ziekenhuis aldaar ontslagen. Te Elburg heeft een 14-jarige knaap, die op musschen wildo schieten, door het onver wachts afgaan van het geweerzich in de borst getroffen. Na een uur lijdens is hij aan de gevolgen bezweken. Te Heivoort heeft jhr. G. de Jonge van Zwijnsbergen op de omliggende jachtgoede- ren van het kasteel een wolf geschoten. Daar het eerste schot niet goed trof, kwam het dier grimmig op zijn aanvaller aauloopen, doch een tweede welgerichte losbranding deed het voorgoed neerstorten. Aan de vele in Zeeuwsch-Vlaanderen ge legen polders aan de Wester-Schelde worden, ten gevolge van het opkruien en de verbazende kracht van het ijs, groote verwoestingen aan gericht aan de paalhoofden en de staketten op de dijksbermen. Bij latere opruiming van het ys zal die schade nog belangrijk toenemen. Sociale quaestie. Te Valtermond heeft de arbeider Gerbrand Drenth aangifte gedaan van de geboorte van zijn 29ste kind. Hij heeft thans zijn derde vrouw, die hem 13 kinderen schonk. In zijn eerste huwelijk kreeg hij 7 en in zijn tweede huwelijk 9 kinderen. Drenth is 65 jaar oud, en zijne wederhelft 45. Botterdam. De gemeenteraad heeftaf- wijzend beschikt op het adres van de af- deeling Leiden der schippersvereeniging sSchuttevaer" houdende verzoek om de door- vaarthoogte onder de lage brug te Overschie gelijk te maken aan die van de Heulbrug alhier. Ook heeft de raad afwijzend beschikt op een adres van sociaal-democraten, dat uit de gemeentekas f20.000 of meer zou worden beschikbaar gesteld om in de behoeften van gebreklijdende stadgenooten te voorzien. 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot van den heer mr. H. C. Verniers van der Loeff, lid van de Tweede Kamer, zal a.s. Maandag, des voormiddags te 14 uren, op de begraaf plaats »Eik en Duinen" alhier worden ter aarde besteld. VGravenhage.Volgens een alhier loopend gerucht, zal de staat pogingen in het werk stellen om door aankoop eigenaar te worden van het paleis van prins Frederik, in het Korte Voorhout, en moeten de voorloopige onderhandelingen met den rentmeester van den prins Von Wied reeds begonnen zijn. Het kapitale gebouw zou dienen tot logies voor het personeel Tan een onder het depar tement van waterstaat ressorteerend college. 's-Gravenlu»ge. Sinds eenige dagen ver toeven in het »Hötel Paulez" prins Louis Victor Napoleon, reizende onder den naam van graaf De Beauclerc, vergezeld van zijn secretaris den heer De Girard en verder gevolg. Heden begeven de reizigers zich naar Am sterdam, en verder zullen zij de noordelijke provinciën van ons land bezoeken. Maastricht. Te dezer stede zijn valsche guldens in omloop met de beeltenis van Willem II en het jaartal 1848. Te Antwerpen is een groot plan aan de orde, dat ook vroeger herhaaldelijk o. a. ten tijde van Napoleon I geopperd werd, namelijk het aanleggen van een stad op den linker Schelde- oever, in den polder van Borgerweert, welke stad door twee tunnels (voor spoorwegen en voet gangers en electrisch verlicht) met den rechter oever-verbonden zou worden. Oe moerassige polder zou gezond gemaakt worden. Er zouden goedkoope dokken komen, scheepswerven, kaden, fabrieken, wandelpaiken. enz., en de nieuwe stad zou aldus handel en nijverheid en de openbare gezondheid ten goede komen. De maatschappij welke dit plan het ontwerp- Sadoine wil uitvoeren, hetgeen een kapitaal van 50 rmilioen francs zal kosten, vraagt geen geldelijke ondersteuning van staat, provincie of stad. Zij vraagt concessie voor 99 jaren en na verloop van dien tijd gaat allestunnels, spoor wegen, parken enz. enz. zonder vergoeding over aan den staat. De door den heer Hébrard vanwege het pers-syndicaat bijeengeroepen vergadering van de directeuren der Parijsche bladen, om middelen te beramen tot leniging van den nood, heelt ten gevolge gehad, dat eene door 70 directeuren geteekende kennisgeving aan het publiek is ver schenen, dat zij eene inschrijving hebben open gesteld ten behoeve der noodlijdenden. De eerste inscbrijvingsiijst wijst reeds een cijfer van ruim fr. 146.000 aan. De laatste der veteranen, die deelnamen aan de inneming van Ismail, den iln December 1790, leeft nog te Odessa. Het is kolonel Grit- zenko, die thans den eerbiedwaardigen leeftijd van 117 jaren heeft bereikt. Zijn oog is nog helder en zijn gestalte slechts weinig gebogen. Met zeker te billijken trots wijst hij dengenen, die hem komen bezoeken, bet gouden kruis, dat Catharine II hem indertijd eigenhandig op de borst hechtte tot belooning voor den bij Ismail betoonden moed. De gezondheidstoestand van den schilder Meis- sonier schijnt onrustbarend te zijn. Hij lijdt aan bronchitis. In België had men in geen vijftig jaren van wolven gehoord, doch thans vertoonen zij zich in grooten getale in de provinciën Luxemburg en Luik. Sedert menschenheugenis heeft het te Rome niet zoo gesneeuwd als thans. Te Florence is hef laaggelegen deel der stad door de sneeuw letter lijk geblokkeerd. Het spoorwegverkeer van Rome op Napels is gestaakt moeten worden. Uit de Apenijnen komen de wolven door honger ge dreven in de vlakte. Terwijl de kinderen van eene Wesleyaansche school te Nantwich in Engeland Dinsdagmorgen stonden te wachten op het openen der deuren, kwam eene wild geworden koe en viel de kleinen met groote woestheid aan. Vijf en veertig wer den bezeerd, en daaronder vijftien heel erg. Op het centraalkerkhof te Athene waar Schlieroann begraven ligt, zal een praalgraf en monument voor den beroemden oudbeidvorscher en zijne familie gebouwd worden, in oud Griek- schen stijl en met een Dorisch 'tempeltje er op, waarin Schlieman's borstbeeld zal staan. De strain éclair" tusschen Parijs en Brussel, welke dien afstand in 4'/s uur zal moeten af leggen, wordt met 1 Mei a.s. ingevoerd. Een schaakspel met levende figuren zooals in Strauss' bekende operette »der Seecadett" wordt vertoond is dezer dagen te St. Leonards (Eng. graafschap Sussex) in de koninklijke concert zaal gespeeld voor een weldadig doel.")f De figuren, fraai gecostumeerd (rood satijn met zilverbordnursel), stapten in plechtigen optocht bij de muziek van een dames-orkest naar hét schaakbord op den grond. Lord en lady Brassey waren koning en koningin der zwarte, kapitein f Gaskell en <miss Forbes koning en koningin der witte zijde. Pionnen, paarden, raadsbeeren en kasteelen namen statig groetend hunne plaatsen in en toen de koninklijke paren hun veld betra den, knielden al de personen neder. Daarna begon het spel. Als er een pion viel, dan stond hij op en werd door een heraut gevankelijk weggebracht. Viel er een die een paard voorstelde, of een van de andere voornatneren, dan gaf hij zijn zwaard over en werd ook weggeleid. Als da koningin genomen werd, ging zij heen onder geleide van twee herauten en twee pionnen en een paard. Was de koning schaakmat, dan boog hij, gaf zijn zwaard en zijn kroon over en stapte tusschen twee raadsbeeren heen, gevolgd door al de andere figuren en terwijl het orkest de marionette-lijk- marsch van Gounod speelde. Van de twee gespeel de partijen werd een door zwart en een door wit gewonnen. BEN HAACf, 24 Januari. Tot ont vanger der directe belastingen te Schiedam is benoemd de heer G. Buekers, thans te Doetichem. Het bestuur der afd. Rotterdam van den »Bond van Nederlandsche onderwijzers" had zich Woens dag U. naar Schiedam begeven, teneinde pogin gen aan te wenden om daar ter plaatse eene afdeeling in het leven te roepen. Tot dat doel was eene vergadering belegd m het SmtionskofOe- huis, tot bijwoning waarvan alle Schiedamsche onderwijzers waren uitgenoodigd. De minder tal rijke opkomst moet echter voornamelijk geweten worden aan het feit, dat er dienzeffden avond nog andere bijeenkomsten van onderwijzers ge houden werden.- De voorzitter der afd. Rotterdam, de heer M. F. Haze, opende de vergadering met een kort woord en gaf daarna het woord aan den heer J. G. van Kuykbof, die de inleiding der te behandelen punten op zich genomen had. Deze begon met er op te wijzen, dat de toestand van den onderwijzer nog verre van rooskleurig kan genoemd worden, èn in de maatschappij, èn in de school. In de maatschappij, omdat verreweg de meesten hunner onvoldoende bezoldigd worden 927j pCt. genieten eene jaarwedde beneden f 1000 in de school, omdat hun niet de gering ste invloed op den gang der schoolaangelegen- heden wordt toegekend. De ooivaken van dat alles zoekt hij voornamelijk in de minder goede opleiding. Vervolgens zette hij uiteen, hoe de bond van Ned. onderwijzers er steeds krachtig naar streeft, die oorzaken op te sporen en aan te wijzen, om zoodoende tot verbetering te geraken, hetgeen duidelijk bleek uit het op de laatste alge meene vergadering aangenomen programma, van welk programma de inleider de punten een vooreen ontwikkelde en nader toelichtte. Hij eindigde met eene krachtige opwekking tot de aanwezigen om zich bij den bond aan te sluiten. Eerst dan waren zij op den goeden weg om hunne belan gen met kans op gunstig resultaat bij hunne autoriteiten te bepleiten, niet wanneer zij als werkelooze toeschouwers bleven staan. Deze rede vond krachtige toejuiching. Bij het debat bleek, dat niemand der aanwezigen de beginselen van den bond bestreedhet bepaalde zich voorname lijk tot een gedachtenwisseling over den toe stand der Schiedamsche onderwijzers. Een tientar der aanwezigen gaven zich als lid op en de vergaderden kozen uit hun midden eene com missie, bestaande uit de heeren A. de Wit, J. Valkenburg en J. Koorengevel, die zich met de verdere leiding voorloopig zullen belasten. Heden overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 61 jaar, mijne geliefde Schoonzuster, Mejuffrouw C. S. LECHNER Jz. Schiedam, 23 Januari 1891. i Volstrekt eenige kennisgeving.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2