A°. 1891 Woensdag 28 Januari. M°. 7680. KENNISGEVING. KENNISGEVING. rij f-©n-v© er t g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Kleinhandel tn sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam ■brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling -van en kleinhandel in sterken drank en tot ■beteugeling van openbare dronkenschap -(Staatsbla no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van JOHANNES MIDDENDuïtP, tos verkoop van sterken drank ir het klein "in het pand aan de Westvest, wijkB, noi' 140. Schiedam, den 27n Januarij 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Be Seeretaris, S. A. VERNÈDE, M. S. DÜITSCHLAND. In het Heerenhuis heeft minister Maybach, 'in antwoord op eene ondervraging, medege deeld dat de regeering de ijs-weeren mobiel -.gemaakt heeft en zorg draagt voor het bijeen brengen van krachten tot afwering van water- bevaar. De benedenloop der rivieren zal eerst daags door springmiddelen van ijs bevrijd ■worden, waartoe het noodïge overleg met Nederland is gepleegd. De regeering doet alles wat zij kan om zware rampen af te wenden, zonder op de kosten te letten. Om trent den toestand van den Rijn bericht de opper-president dat deze ernstig maar niet onrustbarend is. In het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft de rijkskanselier Von Caprivi gisteren het debat over het ontwerp in zake de z.g. nSperrgelder" ingeleid met de verklaring, dat de regeering meent door haar voorstel te ge- moet te komen aan de tegenstanders van het verleden jaar ingediende ontwerp. Reeds vooraf verdedigde hij de regeering tegen het verwijt, met eene bepaalde partij handel gedreven te hebben, Hij verzocht eene welwillende be handeling van het ontwerp. De heer Windthorst (de aanvoerder der katholieke centrumpartij) merkte op, dat over de verplichting der regeering om de ingehouden gelden terug te betalen geen strijd heerscht, en omtrent de rechtmatige aan spraken der katholieke kerk geen twijfel bestaat. Deze zal haar standpunt in het onderwijs vraagstuk dan ook niet opgeven, wanneer het aanhangig ontwerp schipbreuk mocht lijden. De heer Stëcker repliceerde het ontmoe digend te vinden, dat men de regeling der tol-quaestie gebruikt als voorwendsel om dit ontwerp er door te halen. Ook hij wil deze quaestie uit de wereld zien geholpen en aan hen, die benadeeld zijn, alles zien terug gegeven, maar geen penning daarvan mag aangewend ten gunste der beweging tegen de evangelische kerk. Het ontwerp is ten slotte verzonden naar eene bijzondere commissie van 21 leden. De plechtige doop van den jongsten keizer- lijken prins had gisteren te 5ys uur plaats, 'in tegenwoordigheid van de keizerin, hare .schoonmoeder, de oudere prinsen en andere leden van het vorstenhuis, den rijkskanselier, Moltke enz. De plechtigheid werd voltrokken door den hofprediker Dryander. In liet rond stonden de peten of hunne vertegenwoordigers onder welken de aartshertog Eugenius, de hertog van Genua en admiraal jhr. Van ■Capellen. De prins kreeg de namen Joachim Franz Humbert. Na afloop was er gala-diner. De bevelhebber over het 9de legerkorps, generaal Leszynski, heeft ontslag genomen. .Dit baart te meer opzien omdat Leszynski als hoogst bekwaam hoofdofficier vroeger dikwijls genoemd werd als de vermoedelijke opvolger van graaf Waldersee. Het plotselinge ontslag van Leszynski wordt in vei band ge bracht met de omstandigheid, dat hij onlangs prins Bismarck uitnoodigde tot eenen offieieelen maaltijd te Altona, dien de generaal in zijne hoedanigheid van bevelhebber gaf. BELGIË. Koning Leopold zond aan den burgemeester van Antwerpen frs. 10.000 voor de werkloozen. Na de hevige crisis van Vrijdag js de toe stand van prinses Henriette volkomen ver beterd. De bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Boudewijn is bepaald op Donderdag. De kerkelijke plechtigheid zal plaats hebben 's ochtends te ll uur in de St.-Gudulekerk te Brussel. Na afloop van den kerkdienst wordt het lijk bijgezet in den koninklijken grafkelder der kerk ie Laeken. Te Brussel is in ruim 90-jarigen ouderdom overleden de minister van staat Henri de Brouckère, een der weinige nog in leven zijnde leden van het nationaal congres van 1830. De Vereenïgde Staten van Amerika hadden tot dusver nog niet de verklaring geteekend betreffende de invoerrechten in den Congo. Ei; is nu eene bijzondere verklaring tot stand gekomen tusschen den Congo en de Vereenigde Staten, waarbij bewilligd wordt in het heffen van invoerrechten en aan den Amerikaanschen handel de behandeling der meest begunstigde natie wordt toegestaan. Deze verklaring is bondag tusschen den Congo-staat en de Ver eenigde Staten van Amerika geteekend. ENGELAND. In het Lagevhuis verklaarde Fergusson, dat de Engelsche regeering hetcharter, door de Portugeesche regeering aan de Mozambtek- Tnaatschappii verleend, met inbegrip van recht .op liet grondgebied tusschen de rivieren Sabi .en Zambesi, niet kan erkennen. F R A N K R IJ K. De minister van financiën heeft den presi dent het ontwerp doen toekennen tot ver lenging -van het privilegie der bank van Frankrijk. Het privilegie, dat in 1897 afloopt, zal tot 31 December 1920 verlengd worden. De bank. zal jaarlijks met den staat 2Vs rnil- lioen frs. uitkeeren, te beginnen met 1898. ZWITSERLAND. Bij de verkiezingen voor den volksraad is in het kanton St. Gallen een socialist ge kozen en in Waadiandt een radicaal. OOSTENRIJK. In de Wiener Zeitung is een keizerlijk rescript afgekondigd, waarin de ontbinding der Kamer van afgevaardigden wordt bevolen. In het niet officieele gedeelte van hetzelfde blad is eene uitvoerige verklaring opgenomen van de redenen .van dezen maatregel. R S L A N D. Naar de Novioje Wremja verneemt, heeft de Senaat de vraag of de joden gerechtigd zijn overal op een afstand van vijf wersten m de westelijke grenzen des lands onroe rende goederen in eigendom te verwerven, dan wel alleen in de steden en vlekken, waar zij vóór 27 Augustus 1858 als burgers ingeschreven waren, in laatstbedoelden zin beslist. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van Zaterdag jl. gemeld dat telegrammen uit Ghil melden dat de opstand grooter afmetingen aanneemt, en dat een deel van het tot dusver trouw gebleven leger de zijde der opstandelingen gekozen heeft. De regeeringsbladen blijven zich echter hoopvoi uitlaten en zeggen dat de regeeringstroepen hunne tegenstanders in een belangrijk gevecht bij Pisagua verslagen nebben. De stad Coronel is gebombardeerd. Men telt een aantal dooden en gewonden. Men gewaagt van een opstand onder de Indianen van het reserve-gebied aan het Roode Meer. De New-lork Herald behelst een hevig artikel tegen Canada, dat een moge!ij ken oorlog tusschen Engeland en de Vereenigde Staten op zijne verantwoording hebben zal, indien het voortgaat de onderhandelingen te bemoeilijken. {EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Avondzitting van 26 Januari. Ten 8Vs ure kwam de Kamer bijeen tot hervatting van de werkzaamheden. Ingekomen de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden voor Zuid-Holland, de heeren Cremers en Nebbens Sterling. Zq werden, commissoriaal gemaakt in handen van de heeren Van Tienhoven, Van Swinderen en De Bruijn. Deze commissie rapporteerde, bij monde van den heer Van Tienhoven, tot toelating van beide heeren, waartoe werd be sloten. Daartoe bij koninklijk besluit gemachtigd, heeft de voorzitter daarop de bij de grondwet bedoelde eeden aan genoemde heeren afge nomen. Hij wenschte hun geluk met hunne benoeming en de heeren Cremers en Nebbens Sterling namen zitting. Een aantal leden heeft bericht van ver hindering ingezonden, deels ten gevolge van den dooi, deels wegens de ijsbezetting, deels ten gevolge van vertraging in de communi catie met den sneltrein. Verschillende stukken zijn ingekomen en' de laatstelijk aangenomen begrootingen van koloniën en van Suriname. Na deze mededeelingen is de vergadering gescheiden, nadat de voorzitter de centrale afdeeling had opgeroepen. SCHIEDAM, 27 Januari 1891. De loting van de nationale militie zal dit jaar alhier geschieden op Zaterdag en Maan dag 21 en 23 Februari, 's morgens 4 0i/s ure. De uitvoering der vereeniging uCharitas" ten behoeve der algetneene armen heeft het niet onbelangrijk netto bedrag opge leverd van f332.28. Het maken van een vaargeul in de Delfts- havensche Schie slaagt naar wensch, spoedig zullen ook de spoelingschouwen van Beukels- dijk naar hier kunnen komen. De stoomboot Zeeland is in de Delftshaven- sche Schie aangekomen, met zich sleepende 4 booten, om daardoor de vaargeul breeder en behalve voor spoelingschouwen ook voor ver schillende andere vaartuigen bevaarbaar te maken. Door dé politie is opgespoord en aange houden vrouw v. W., wonende alhier, die zich bij twee winkeliers alhier aan oplichting van pantoffels en schoenen heeft schuldig gemaakt, en die gouden ringen, welke haar door handelaars in goud en zilver alhier op zicht waren gegeven, heeft verduisterd. ODURAKT. ^Abonnementsprijs, p«r kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afrond «rlq. a nommers 11.85. - 2.50. - 0.10. BUREAU: BOf ERBTR AT, SS 2 5. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel ineei - 0.10. Driemaal geplaatst woi.lt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het Kohier der Grondbelasting op de Gebouwde .en Ongebouwde eigendommen dezer Gemeente over het enstjaar 1891, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 23n Januarij 1891 executoir verklaard en op 'heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is overgemaakt Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen; alsmede dat van heder af de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het "behoort, den 26n Januarij 1891. De Burgemeester voornoemd P. J. \AN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1