Feu 11 e t o n. Het goud van de Orion. A0. 1891. Donderdag 29 Januari. N°. 7681. Vij f- ©n-veertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUKEAtr* BOÏEBSJTRAAT, E 27. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eeue Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. De regeering laat in de noodlijdende wes telijke districten van Ierland werken van algemeen en blijvend nut verrichten, met het doel om gedurende dezen winter arbeid aan de hulpbehoevenden te verschaffen. Voor nog geen acht uren arbeids, met behoorlijken tusschentijd om hun middagmaal van aard appelen met spek te eten, ontvingen zij twee shillings per dag. Thans bericht de Tall Mall Gazette, dat de aan werk ge holpen Ieren beginnen te bedanken om nog langer op die wijze te worden behandeld. Alle mannen, die gedurende de laatste 14 dagen bezig waren met het maken van de aardebaan voor den Bantry-havenspoorweg, zrjn tot werkstaking overgegaan. In plaats van de 12 shilling per week, verlangen zij er kort en goed 15. En al de arbeiders op Hare-eiland bij Skibbereen, die aan het aan leggen van nieuwe en het verbeteren van oude wegen waren gezet, hebben om dezelfde redenen juist zoo gehandeld. Men verwacht nu, dat het gouvernement de uitvoering der voorgenomen werken zal staken. Van genoemd •eiland werd ook reeds bericht, dat men geene noodlijdenden bespeurde. Uit Berlijn wordt aan de Daily JSTews ge seind, dat aldaar verzekerd wordt dat weldra het engagement wordt verwacht van den «rfgroothertog van Luxemburg met de tweede dochter van den prins van Wales. De Londensche schoolraad heeft eene motie aangenomen ten gunste van schooldwang tot het 13e jaar. Volgens berichten uit Athene verkeert de bevolking in eene onrustige stemming, omdat de Turken bezig zijn in de aan Griekenland grenzende districten verschansingen op te werpen, forten te bouwen, en op andere wijze zich te versterken. In telegrammen uit Lissabon wordt het bericht dat Serpa Pintos zijn ontslag zou nemen uit de Cortes tegengesproken. Wel verzet hij zich tegen het plan der regeering om het Zambesi-tractaat met Engeland te onderwerpen aan de goedkeuring der Cortes, hetgeen hij inconstitutioneel acht. Hij gaat naar Parijs en Londen. Uit Lissabon wordt aan de Times gemeld, dat de Cortes in Februari a.s. bijeengeroepen zal worden tot overweging van een voorstel der regeering om haar te machtigen tót het sluiten eener aanzienlijke leening. De heeren Dandrade en Souza zijn voor nemens tegen de Britsche Zuid-Afrika- maatschappij eene vordering van schadeloos stelling in te stellen, wegens hunne onwettige gevangenhouding in Manicaland. Naar men verneemt wordt er tusschen Ran goon Pinang en Duitschland onderhandeld over het afstaan aan deze mogendheid van een havengebied in Siam en van een eiland op de kust van Malakka tusschen Pinangen de Birmaansche grens. De Times merkt op dat het verlangde grondgebied slechts in naam onder Siam staat, maar werkelijk aan Enge land als suzerein onderworpen is. De voorzitter der wereldtentoonstellings commissie te Chicago heeft zgn ontslag ge nomen. Particuliere depêches uit Buenos-Ayres betreffende Chili melden, dat de opstandelin gen Coquimbo blokkeerer. en bombardeeren en de havensteden ToDgoy en Torborallis insluiten. Bij eerstgenoemde stad was een veldslag geleverd. De regeering zond 3000 man tot versterking van het leger. De opstan delingen hebben ook Limacho en Guillota bezet. De eigendommen van vreemdelingen moeten veel geleden hebben. De gezanten der buitenlandsche mogendheden dreigden dat zij zich op schepen zouden terugtrekken, indien de strijd mocht aanhouden. Balmaceda verzocht hun eenige dagen dit plan uit te stellen, daar hij hoop koesterde dat dan de opstand zou zijn bedwongen. Er was eene sterke daling in Cedulas te Buenos-Ayres wegens de ongunstige geruch ten, maar het was nog onbekend of het Argentijnsche congres het voorstel van het Engelsche comité tot regeling van de schuld onveranderd had aangenomen. DUITSCHLAND. Volgens de Hamb. Corr. is van hoogge achte zqde uit Würzbiirg opnieuw het voorstel gedaan, om den prins-regent van Beieren op zijn ophanden zijnden 70n verjaardag tot koning uit te roepen, in plaats van rijn ongeneeslijk krankzinnigen neef Otto, die nooit iets anders dan een naamkoning was of zijn kan. In het belang van het land en van de monarchie zelf acht men een lang durig regentschap niet wenschelijk. De socialisten hebben in den Rijksdag het voorstel ingediend om, in aansluiting bij de wet betreffende de verzekering van oude en gebrekkige werklieden, ook de apotheken tot staats-instellingen te maken. Het doel van het rijk mag dan niet zijn winst te maken uit het bereiden der geneesmiddelen, maar het doel moet wezen de geneesmiddelen tegen den kostenden prijs verkrijgbaar te stellen. OOSTENRIJK. De nieuwe Rijksraadverkiezingen zijn uit geschreven tegen half Maart. De plotselinge ontbinding van den Rijks raad wordt algemeen toegeschreven aan het ernstig verlangen van den monarch, om eens een nieuwen toestand in het leven te roepen, waarbij wat ernstigs uitgericht, en niet met allerlei partijtwisten de lijd verbeuzeld wordt. ZWITSERLAND. De constitueerende vergadering van het kanton Tessin, gelijk reeds bericht is, ten ge volge van de onthouding der radicalen uit sluitend bestaande uit conservatieven, is dezer dagen te Bellinzona bijeengekomen. Er waren 95 afgevaardigden tegenwoordig. De heef Bonzauigo werd tot voorzitter, de heer Rusca tot vice-voorzitter gekozen. De eerste aan vaardde zijn waardigheid met eene aanspraak, waarin hij zeide, dat het tot stand brengen van de nieuwe constitutie een moeilijke arbeid zou zijn, vooral bij ontstentenis van eene oppositie, en voorts de leden aanmaande tot groote gematigdheid, als noodzakelijk om de rust in het kanton te verzekeren. RUSLAND. Het hoofd der Moskousche politie heeft gelast, dat Israëlieten, die in de stad komen, hun recht daarop grondende op het feit dat zij op Moskousch grondgebied wonenals vagebonden zullen worden opgepakt. ITALIË. In den jongsten ministerraad is het finan cieel rapport van den minister Grimaldi goedgekeurd. Volgens het blad Capita» Tracasta be draagt het tekort voor dit jaar 70 millioen lire en rekent men, dat het de drie volgende jaren nog 40 millioen zal zijn. De Tribuna echter schat het deficit voor 91 op slechts 56 millioen en spreekt niet van de toekomst SPANJE. Te Barcelona is een socialistencongres ge- Roman van H. ROSENTHALBonin. Geesje bewonderde de scboone trekken der ■vrouw, de donkere fraaigewelfde wenkbrauwen 'boven de bruine oogen, den fraai gevormden neus, den fijn besneden mond, den blanken zwa nenhals, het glanzend zwarte haar. Er lag iets -Oosterscb, iets aristocratisch over het geheele wezen, ïDus is mijnheer Richard buiten mij de eenige, die van de Orion hier aan wal gekomen is? Zou ik hem ook kunnen spreken vervolgde de vreemde. vAls mijnheer Richard en de stuurman dezelfde persoon is, dan zal dat wel betwaarlijk gaan, want die is zwaar ziek. Gisteren lag hij in een hevige koorts." De geredde zuchtte diep. »Wat zal ik nu beginnen sprak zij. «De kapitein heeft al mijn geld in bewaring." sWees gerust, juffrouw; zoodra gij genoeg zaam hersteld zijt om u te kunnen kleeden, zal mijn vader hier komen. Hij is strandvoogd op het eiland gij zijt op Spiekeroog al bet overige zal zich wel schikken. Het zal u hier aan niets ontbreken," sprak Geesje bemoedigend. sik heb vreemde kleeren aan," sprak de ver pleegde. sWaar zijn de mijne?" sDie zijn nog nat. Gij kunt mijne kleeren ge bruiken." »Gij zijt wel goed, mijn kind. Ik zal u niet eens voor uwe liefdevolle zorg en moeite kunnen beloonen, als de kapitein niet hier is. Ik heet Flora Lombardi en kom van Londen. Ik gevoel mij nu wel in staat om op te staan." Nu bleek dat de kleeren van het jonge meisje veel te klein waren voor de vreemde dame. Er moesten andere van de domineesvrouw geleend worden, en die pasten beter voor de hooge, slanke gestalte. De dame was nu weldra gereed en kon Geesjes vader ontvangen. Een groote breedgeschouderde man met sneeuwwitte haren en baard, bruine gelaatskleur en donkerblauwe oogen, een echt Friescbe figuur, trad de kamer binnen. Hij groette met de hou ding van iemand, die iets meer van de wereld gezien heeft dan het kleine eilandwaarop hij woonde, en begon het gesprek met eene betuiging van leedwezen over de rampdie de dame en hare lotgenooten getroffen had. "Ik beb naar Bremen getelegrapheerdme juffrouw," sprak hij«mijne dochter heeft mij uwen naam gezegd en naar het hier tegen overliggend Neu-lIarlinger-Siel. Ik verwacht van daar weldra de komst van den strandvoogd om met dezen in overleg te treden omtrent uwe verdere reiswanneer gij die zult willen aan nemen." Eu een blik over de watervlakte wer pend, sprak Jansen: sik geloof dat ik mijn vriend ai zie komen." Werkelijk was aan den zuidkant van bet eiland, waar de weilanden der dorpelingen lagen, eene boot geland en kwamen enkele personen den weg op naar het dorp. Eenige minuten later was bet gezelschap vol tallig: de opperstrandvoogd, zijn secretaris, Jan sen en Floia Lombardi, die in een gemakkelijken ouderwetschen leuningstoel tegenover de drie mannen gezeten was. He: water in den theeketel dampte en weldra verspreidde zich de aangename, opwekkende geur van rum door het vertrek. sik heb uwen naam aangeteekend, mejuf frouw 1 Gij zijt immers ongehuwd zoo ving de strandvoogd met het onderzoek aan, terwijl zijn secretaris de pen greep. sik ben ongehuwd," antwoordde Flora. sMijn vader is di ie maanden geleden gestorven en ik wilde mij nadat ik zijne nalatenschap te gelde gemaakt had, naar een oom te Hamburg begeven. De kapitein van de Orionwaarop ik mij inscheepte, was een onzer huisvrienden." »Wat kunt gij ons mededeelen omtrent het varongelukken van hat schip?" (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1