Binnenlandsche Berichten. eene bepaling •voorkomt, volgens welke de zetel der maatschappij in Portugal gevestigd en de meerderheid van het bestuur Portu- geesch moet zijn. Geheel onjuist daarentegen is het, dat de Portugeesche regeering ver boden heeft, gebruik te maken van Engelsche kapitalen. ZTEDES. Door 20 leden der Tweede Kamer is bÜ dat lichaam een voorstel ingediend tot ophef fing of, zoo dit nog onmogelijk is, verlaging der invoerrechten op granen, brood, rijst en andere dagelijksche levensbehoeften. Daaren tegen hebben 46 leden der boerenpartij een voorstel ingediend om de grondbelasting nogmaals met 20 pCt. te verminderen en de lasten der grondeigenaren ten behoeve van het legeronderhoud te beperken. ITALIË. Bij koninklijk decreet is Dirudini belast met het samenstellen van het Kabinet. Men ge looft dat hij dit doen zal in evereenstemming met de reeds openbaar gemaakte lijst van namen. De -nieuwe minister-president zou streven naar bezuinigingen op de begrootingen van oorlog en marine. De paus heeft den Franschen afgevaardigde Piou, die zich nadrukkelijk verklaard had voor het vormen eener constitutioneele rechter zijde in de Kamer, en mitsdien de republiek niet langer stelselmatig wil bestrijden, Zater dag jl. in gehoor ontvangen. Leo XIII heeft bij die gelegenheid nadrukkelijk gespro ken in den zin van den bekenden toost van kardinaal Lavigerie. Volgens een telegram aan de Univers zou er van den paus boven dien weldra een schrijven uitgaan, waarin de Fransche katholieken aangespoord worden zich te vereenigen met den republikeinschen staatsvorm, overeenkomstig den brief, dien de staatssecretaris Rampolla voor eenigen tijd tot den kardinaal Lavigerie gericht heeft. B U L G A R IJ E. Reschid Bey heeft zich gisteren, overeen komstig de uit Konstantinopel ontvangen instructies, begeven naar de audiëntie van den vorst. Hij ontving het bevel zijne hou ding te regelen naar die van Oostenrijks vertegenwoordiger. Deze stap bracht een uitmuntenden indruk teweeg en doet voor zien, dat de erkenning van den vorst door Turkije zoogoed als een voldongen feit is. Uit Konstantinopel wordt van Woensdag gemeld, dat de sultan het besluit tot be vestiging der privilegiën van het Grieksche patriarchaat heeft geteekend. AMERIKA. De president der Vereenigde Staten heeft nog geen minister van financiën benoemd in plaats van den heer Windom. Het congres heeft daarom den tijd van 10 dagen, die volgens de wet bepaald is voor de benoeming van een minister, verlengd tot 30 dagen. Het hoogste gerechtshof te Washington heeft zich, in strijd met den eisch van den procureur-generaal, bevoegd verklaard om kennis te nemen van het hooger beroep der Britsche regeering tegen het vonnis der rechtbank van Alaska betreffende de inbeslag neming van den Engelschen schoener Say ward in de Behringzee. Het hof heeft aan den rechtsgeleerden raadsman der Britsche re geering toegestaan een onderzoek tot ver nietiging van het vonnis der rechtbank in te dienen. Den 13n April zal dit beroep in be handeling komen. De regeering is voornemens de tegen haar ingestelde eischen tot teruggave van krachtens de MVKinley-wet betaalde invoerrechten te "rerwijzen naar het hoogste gerechtshof te Washington, teneinde aldus in hoogste in stantie een uitspraak te verkrijgen over de al of niet geldigheid dier wet. (Gelijk men ■weet, berust de bewering dat de wet niet geldig zou zijn, op het feit, dat de officieel afgekondigde wet niet geheel strookt met die, welke door het congres is aangenomen. In het Huis van afgevaardigden heeft de afgevaardigde M'c Breary het voorstel gedaan om te bepalen, dat de behandeling der zilver- wet den 12n Februari zal aanvangen en ge regeld zal worden voortgezet, totdat over dit ontwerp eene beslissing zal zjjn genomen. Bij hetzelfde Huis is een wetsontwerp aan hangig gemaakt, strekkende om aan de re geering een krediet toe te staan van een half millioen dollars voor het vestigen van een station voor de Amerikaansche vloot aan de Paarlrivier in Hawaï, welk koninkrijk dit wenscht als waarborg tegen een even- tueeien aanval van eene der groote mogend heden. Daardoor zou het overwicht van Noord-Amerika in het noordelijk gedeelte van den Stillen Oceaan voorgoed gevestigd zijn. Volgens bericht uit Toronto is de ontbinding van het Parlement van Canada ophanden. De regeering heeft nl. met die der Vereenigde Staten onderhandelingen aangeknoopt over een handelstractaat, op den grondslag van wederzijdsche begunstiging, en zij wenscht, wanneer zoodanig tractaat tot stand komt, het door een nieuw Parlement te doen be krachtigen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 5 Februari. Bij het in deze zitting voortgezet debat over de stedenwet werd art. 1 aangenomen met 45 tegen 36 stemmen, nadat de regeering daarin 15 Februari als datum had opgenomen, als termijn voor de in de kiezerslijsten op te nemen woning. Artt. 2 en 3 werden aangenomen, het laatste nadat de heer Roëll bezwaar had gemaakt, dat bij de verdeeling der gesplitste steden niet was voorzien in eene verdeeling in onder districten. Het gewij'.<gde art. 4, de gelegenheid open stellende tot stemming des avonds, werd bestreden door den heer Veegens, ontraden door de commissie van rapporteurs en ten slotte door den minister teruggenomen. De heer Van Houten, die stemming op Zondag wenschte, werd bestreden door den heer Van Kerkwijk. De verdere artikelen der steden wet zijn aangenomen. Ook de jongste overgangsbepa lingen der regeering, met die wijziging, dat art. 47 nu ook slaat op de partieele verkie zingen, die tusschen October en April aan staande mochten plaats hebben. De heer Domela Nieuwenhuis constateerde voor de wet te stemmen omdat zij onrecht herstelde. De stedenwet werd aangenomen met 52 tegen 38 stemmen. (Van de liberalen stemden de heeren Veegens, Van Kerkwijk en Van Houten voor.) Bij de behandeling van het ontwerp tot goedkeuring der nieuwe mailcontracten be toogde de heer Cremer uitvoerig dat zij, tegenover veel opofferingen van den staat, niet zullen geven de vaartversnelling, die met het oog op de concurrentie met de buitenlandsche mailbooten noodig is. De heeren Geertsema en Levyssohn Norman sloten zich daarbij aan. De heer Guyot en de ministers van water staat en van koloniën verdedigden de con tracten, als in 't meeste belang van onze behoeften. SCHIEDAMFebruari 1891. De jaarlijksche openbare les der leerlingen van de muziekschool der Schiedamsche afdee- ling van de ^Maatschappij van Toonkunst" mocht zich als naar gewoonte in een talrijk en belangstellend publiek verheugen; velen uit dit publiek zullen het met ons betreuren, er voor de eerste maal sedert de oprichting der school, den man te hebben gemist, die haar eenmaal tot een sieraad onzer gemeente heeft gemaakt, doch die nu bij het klimmen zijner jaren heeft gemeend, de instelling, waaraan hij steeds met zooveel ijver heeft gewerkt, te moeten verlaten. Op de meest eervolle wijze is de heer De Vliegh dan ook uit zijn betrek king ontslagen, en gewis hebben allen inge stemd met het hartelijke woord van waar deering, den grijzen toonkunstenaar door den voorzitter van het bestuur, den beer J. T. Beukers gewijd. De zangklassen traden derhalve niet op; doch wat de leerlingen der pianoklassen gaven, vergoedde veel. Er werd goed, voortreffelijk er werd zelfs buitengewoon gespeeld. We wezen slechts op het technisch zoo zware x>Scherzo" van Chopin, en op het schoone concert van Mendelssohn. De leeraar der soloklassen mag zich met zulke leerlingen gelukkig rekenen, de muziekschool met vol doening op een leeraar wijzen, als de heer Egmond van jaar tot jaar blijkt te zijn. De voorzitter deelde ten slotte nog mede, dat Zaterdagavond van 7 tot 8 uur gelegenheid zal zijn tot de inschrijving van nieuwe leer lingen. Het zal ons aangenaam zijn te ver nemen, dat het getal nieuwe leerlingen ook voor de zangklassen ditmaal groot is. Het is van het bestuur te verwachten, dat het aan het hoofd daarvan een bekwaam man zal plaatsenmoge met dezen onze muziekschool een nieuw tijdvak van bloei intreden. Heden heeft weder voor het eerst sedert 3 December des vorigen jaars de beurs- noteering van moutwijn plaats gehad, dus werd in 64 achtereenvolgende dagen ter beurze geen moutwijnprijs genoteerd. Dit is zeker wel, voor zoover bekend, tot heden de langste termijn. In den winter van 4870—71 werd ter beurze geen moutwijnprijs genoteerd van 23 December '70 tot 19 Februari "71, dus in geen 59 dagen. Gisteravond te 7 uren is bij den winkelier A. J. Bijloo, aan den Singel alhier, een begin van brand ontstaan, doordien de petroleum lamp in het woonvertrek, niet goed aan de zoldering bevestigd zijnde, er afgevallen is. De brandende petroleum deed het vloerkleed en de gordijnen vlam vatten, wat werd op gemerkt door A. Stout en A. van "Wassenaar, die, van hun werk huiswaarts keerende, juist aan de woning van Bijloo genaderd waren en door dadelijk hulp te verleenen er ge lukkig in slaagden den brand in den aanvang te stuiten. Door het breken van een veerbout van de locomotief heeft de stoomtram die gisteravond te 9 uren van hier vertrok onderweg een langdurig oponthoud ondervonden. Nadat de machine door den machinist hersteld was, kon de dienst te 10 uren weder hervat worden. Evenals door den minister van oorlog bepaald is, dat officieren van gezondheid in de zittingen van den militieraad, van de com missi e, in art. 15 der schutterijwet vermeld, of van Gedep. Staten zich hebben te onthou den van een geneeskundig onderzoek van per sonen, die hen in bloed-of aanverwantschap den derden graad ingesloten, bestaan, heeft ook de minister van binnenlandsche zaken aan Ged. Staten der onderscheidene provin ciën een schrijven gericht, om gelijke uitslui ting ten aanzien van de burger-geneeskun digen, zooveel mogelijk, te bevorderen. ïn de gisteren gehouden vergadering der kiesvereeniging j>'Vooruitgang" te Rotterdam is tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer gesteld de heer jhr. mr. A. P. C, van Kamebeek met 64 van de 125 stemmen; de heer mr. J. A. van Gilse ver kreeg 61 stemmen. In eene gisteravond gehouden vergade ring van de afdeeling Rotterdam'van den Zuidholl. bond voor algemeen1 kiesrecht werd over de wenschelijkheid gesproken van het stellen van eenen candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Door enkele leden en door het bestuur werd genoemd de heer mr. J. A. van Gilse, op grond dat hij is voorstander van algemeen kiesrecht en van leerplicht. Deze aanbeveling werd met algemeene toejuiching begroet, terwijl vanwege de afdee ling van het werklieden-verbond de toezeg ging werd gedaan, dat ook zij de candidatuur van den heer Van Gilse zal aanbevelen. De heer mr. J. A. van Gilse werd bij acclamatie tot candidaat geproclameerd. De vrijzinnige kiesvereeniging sBurger plicht" te Dordrecht heeft den heer mr. A. C. Crena de Jong candidaat gesteld voorde Provinciale Staten. De Londensche correspondent der W. Gt. schrijft van Woensdag Gisternamiddag heeft de commissie van negen leden, benoemd in de groote vergade ring van Nederlanders te Londen, door de Nederlandsehe vereeniging dezer dagen ge houden, hare eerste zitting gehouden. Zeven leden waren tegenwoordig. Bij onstentenis van den eere-voorzitter, graaf Van Bylandt, en den viee-eerevoorzitter, jhr. John May, bekleedde de heer H. S. J. Maas het presidium. Men zal zich herinneren, dat aan de com missie opgedragen werd statuten te ontwer pen voor eene Hollandsche Kamer van koop handel te Londen. Met die taak heeft zij zich gisternamiddag tot een laat uur onledig ge houden. Er zijn verschillende onderdeelen reeds principieel uitgemaakt, o. a. dat de Neder landsehe gpzant en de Nederlandsehe consul te Londen, qualxtate qua, voorzitter en secre taris der Kamer zullen zijn, waarbij de werk kringen echter strikt gescheiden zullen blijven. Verder zal de contributie der leden éen guinea per jaar bedragen. Leden kunnen voor hun leven worden benoemd tegen be taling van tien guineas in eens. Het getal bestuurders zal nader worden vastgesteld, daar men het in den boezem der commissie vooralsnog niet daarover eens worden kon. Eene sub-commissie zal in den zin der ge vallen besluiten ontwerp-statuten formu leeren en die in eene hierna bijeen te roepen vergadering de commissie voorleggen. Naar aanleiding van de herhaalde geschil len, welke in den laalsten tijd zijn voorge komen betreffende den invoer van Ameri kaansch spek over Nederland, heeft de recht bank te Berlijn zich gericht tot professor Dickerhoff, hoogleeraar aan de veeartsenij school te Berlijn. Deze hoogleeraar heeft eeu uitvoerig rapport ingediend, waarbij de ver schillende kenmerkende eigenschappen van. Amerikaansch en Nederlandsch spek worden nagegaan en dat eindigt met de conclusie: »dat er geen bepaald kenmerk bestaat waar door Amerikaansch spek van Hollandse!» spek kan worden onderscheiden"., 5 Aan het spiritisme is een gevoelige slag toegebracht. Door den heer S. F. W. Roorda van Eijsinga is een vlugschrift in het licht gegeven, bevattende eene openbaring van Multatuli aan een clairvoyante. Wat hieraan Douwes Dekker wordt toegeschreven, staat zóóver beneden hetgeen hij bij zijn leven schreef, dat het niet mogelijk is aan de echtheid dezer openbaring te gelooven. Alleen is hier en daar de verminkte spellingsvorm als z'n voor zijn enz. nagevolgd. Hij maakt daarover echter zelf zijn excuses en betuigt zijn spijt, dat zij niet in schoone- ren vorm zijne gedachten kan weergeven. Dit doet denken aan de mededeeling inhetoera Linde bok/ datde schrijver papier gebruikt hetwelk in zijn tijd niet bestond. 1 - "In déze openbaring «wordt verhaald dat by de verbranding van Multatuli's lijk de ziel er

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2