1 Het goud van de Orion. A0. 1891. Donderdag 12 Februari. N°. 7691 Nat onale M 1 t e, Kennisgeving. KENNISGEVING. P O L I T I E. F e u 11 t o n. V ij f - n - v© r t g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Buitenlamlsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DDHIIT. ABONNKjiKNTSPnus, per kwartaal ƒ1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. BUIIEAV: BOTERSTBAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels Anet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer..-010 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Gelet hebbende op Art. 9 van het Koninklijk Besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad No. 127): Roepen op her. die genegen mogten zijn als VRIJWILLIGERS bij de NATIONALE MILITIE in dienst te treden, om zich te dien einde vóór den 4 Maart aanstaande ter Gemeente-Secretarie aan te melden. De bepalingen der Wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad, No. 72), betreffende ie Nationale Militii, zijn ten aanzien der Prjwilligers de volgende: «Art. 11. Om Vrijwilliger bij de Militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en «ingezeten wezenvoorts ligchamelijk voor de dienst «geschikt, ten minste 1,56 el lang, op den 1 Januarij «van het jaar der optreding als Vrijwilliger het 20ste «jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar met volbragt «hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne «verpUgtingen ten aanzien van de Militiezoover die «te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk «gedrag hebben geleid." «Het bezit van die vereisebten, met uitzondering «van de ligchamehjke geschiktheid en van de gevor- «derde lengte, wordt bewezen dooreen getuigschrift «van den Burgemeester der woonplaats." «Dat getuigschrift is ingerigt in den door Ons te «bepalen vorm." «Art. 12. Hij, die voor de Militie is ingeschreven «wordt slechts als Vrijwilliger toegelaten, voor de «Gemeente, ia welke hij ingeschreven is, tenzij bij ngeene verpligtingen ten aanzien van de Militie meer -»te vervullen hebbe." «Art. 13. Hij, die bij de seemagt, bij hel leger hier «te lande, of bij het krijgsvolk in 's Rijks overzeesche «bezittingen heeft gediend, wordt niet als Vrijwilliger »bii de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van •tie dienst behalve een bewijs can ontslagvan den «bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, «een getuigschrift hebbe ontvangeninhoudendedat «hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen." «Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn veer tigste jaar volbragt Is, als Vrijwilliger bij de Militie «worden toegelaten." Wijders brengen zij ter kennis van de belangheb benden, dat, tot het opmaken van het getuigschrift, bedoeld bij bovengemeld Art. 11, dagelijks ter Secretarie de gelegenheid is opengesteld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 11 Februarij 4891. Burgemeester en Welhouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris S. A. VERNÈDE, Fd, S. De Burgemeester van Schiedam, Gezien art. 15 der Wet van den 26 Mei 1870 Staatsblad no. 82), betrekkelijk de Grondbe lasting Brengt ter kennis van do daarbij belangheb benden, dat de staat, aanwijzende de uitkomsten van de metingen en de krachtens Art. 14 der aangehaalde Wet vastgestelde schattingen van gebouwde en ongebouwde eigendommen, binnen deze Gemeente gelegen, gedurende dertig dagen ter inzage op de Secretarie is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den llden Februarij 1891. De Burgemeester voornoemd P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een zwarte kous, een paar grijze kousen, een kleine vuilnisbak, een hnipmesje, een kindertvantje, een bedelarmband, een groen ijjljc, drie witte kousen gemerkt Z. V. 6., een baar» speld (schildpad met verguld) en een klein bruin langharig hondje. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp, «jvaarbij kinderen aan de macht van onwaar dige ouders kunnen worden onttrokken, bij tweede lezing goedgekeurd. Een der lords had slechts bezwaren tegen de bepaling, dat ouders, wier kinderen op bevel van den rech ter in een opvoedings- of liefdadigheidsge sticht worden geplaatst, genoodzaakt kunnen worden tot betaling der kosten. De Times verneemt uit Dublin, dat de commissie, welke Parnells belangen behar tigt, heeft besloten zich te ontbinden, omdat men verwacht, dat Parnell zou altreden als leider der Nationalistische partij en als zoo danig zal vervangen worden door den heer Diilon. Naar aanleiding van het bericht, dat de Russische regeering het adres uit Guildhall, betreffende de jodenvervolging, door tusschen- komst van het Engelsche gouvernement onbe antwoord heeft teruggezondenbevat de Times een scherp hoofdartikel, waarin wordt betoogd Dergelijke lompheid was ongerecht vaardigd; want de toon van het adres was kalm, de vorm beleefd. De czaar wilde echter aan de beschaafde wereld toonen, dat hare meening hem onverschillig is. Maar zijne autocratie is geene almachten de pogingen der Russische regeering om voor het Russische volk het oordeel der wereld verborgen te houden, moeten ten slotte mislukken. De czaar kan althans voortaan niet meer liet voorwendsel gebruiken, dat hij niet bekend was met de schandelijke beje gening, die de joden in Rusland ondergaan. Voor autocraten is het zeker onaangenaam, wanneer hun \an buitenslands de les wordt gelezen, maar het is somtijds, gelijk hier in dit geval, nuttig en noodig dat vrije volken hunne meening zeggen. De Times zegt ten slotte, dat het misschien onbetamelijk zal zijn gevonden, de in Rusland begane lomp heid met eene onbeleefdheid te beantwoor den, want dat liet anders wel wenschelijk zou zijn geweest dat de Engelsche regeering hare tusschenkomst in de terugzending had geweigerd. De Duitsche keizer en keizerin met hunne kinderen zullen den aanstaanden zomer een tiendaagsch bezoek aan Engeland brengen. Zij zullen alsdan eenige der voornaamste fabrieksplaatsen, onder welke Birmingham, bezoeken. Nu reeds is een koerier des keizers alhier, om daarvoor de noodige schikkingen te maken. Uit New-York wordt gemeld, dat de Bonds- regeering den raad zal opvolgen, haar door generaal Miles gegeven, om de Indianen te neutraliseeren, door hen in te lijven bij het leger der Unie. Zij zullen daartoe in detache menten bij de infanterie en de ruiterij in westelijk Amerika worden ingedeeld. Te Toronto loopen opzienbarende geruchten over inhechtenisneming van verschillende leden der liberale partij, onder beschuldiging van hoogverraad. De gezant te Konstantinopel heeft onlangs klachten ingediend, omdat Afrikaansche negers, die in Turkije komen en er bewijzen van vrijmaking ontvangen, in strijd met de besluiten der Brusselsche conferentie naar verschillende uithoeken van het rijk gezon den en daar weder als slaven behandeld worden. De gezant' verlangde daarom, dat in Tripoli, Barbarije, Hedjaz en Yemen-asylen zouden worden ingericht, gelijk er te Kon stantinopel zijn, in elk van welke een aantal dier negers konden worden opgenomen. Dit verzoek is in overweging genomen en waar schijnlijk zullen er zulke toevluchtsoorden worden gesticht, waar de negers onder toe- Roman van H, ROSENTHALBonin. 11. «Hoe zijt gij hier gekomen?" vroeg Björn nu. «Hebt gij schipbreuk geleden Bij die woorden greep Willem weer moed. Hij vatte ze dadelijk als een middel tot redding aan en antwoordde: «Ja. Waar bevind ik mij nu?" «In Noorwegen, op Hille-Oe bij Mandal, Doch .ginds zie ik het zeil van de loodsboot van Klo- wenne-Mandal. Maak u gereed voor een verhoor." Eenige minuten later zaten drie mannen, stevige Noren, in de kamer. Men begon het onderzoek in hetNoorscb, doch Willem zeide: «Ik spreek Engelsch". Een der mannen knikte. Het was de strandvoogd, van Mandal en deze ving nu in vrij goed Engelsch het onderzoek aan, terwijl hij zijn schrijver elk getuigenis in de taai des lands overbracht. «Wij zijn door het havenbestuur te Hamburg telegraphisch onderricht," zoo begon hij, «dat de Orion, kapitein Poraard, op de Wadden-eilanden gestrand is en de opvarenden, op éen man na, omgekomen zijn. Aan de boot tc zien, hebt gij tot de Orion behoord." «Ik voer op de Orion," bevestigde Willem. «Welke betrekking bekleeddet gij aan boord «Ik was tweede stuurman," verzekerde Willem zonder aarzrien. «Uw naam?" «John Williamson, uit Londen." «Hebt gij papieren in uw bezit?" «Ik weet niet of ze nog in mijne kleederen zijn." Nu mengde zich Björn in het onderhoud. Hij verklaarde, dat hij op verlangen van den dokter de zakken onderzocht, maar volstrekt niets ge vonden had. «Hoe kwaamt gij aan het geld, dat men bij u gevonden heeft?" «Ik wilde, toen ik. zag, dat het schip reddeloos Verloren was, nog zooveel doenlijk redden, snelde naar de kajuit van den kapitein, van wien ik wist, dat hij veel baar geld aan boord had, en greep wat ik krijgen kon, hoeveel weet ik zeif niet, want ik werd dadelijk daarop door eene golf overboord geworpen. Ik voelde de boot in mijne nabijheid, greep een der in het water neerhangende riemen en werkie mij er in. Hierbij ging de riem verloren, zoodat ik zonder sluur ronddreef." De strandvoogd vertolkte een en ander luid en duidelijk aan den schrijver en Njetta zag Willem met zulke gioote oogen aan, dat d<«« den blik nedersloeg. «Zou hij niet weten," dacht zij, «dat hij buiten het geld i nog een pak banknoten gegvepen heeft Zal ik tusschen beiden treden en den strandvoogd de banknoten ter band stellen?" Een veiklaar- baar voorgevoel, dat zij den jongeling zoodoende in ongelegenheid kon brengen, hield haar echter daarvan terug. Zij zweeg en keek schijnbaar on verschillig door het raam. «Bezit gij van u zelf ook middelen V' vroeg de strandvoogd. «Ja, in mijn wambuis, aan de beneden rechter zijde, is mijn spaargeld, vijftig thaier in Pruisisch bankpapier, ingenaaid." Men tornde op de aangewezen plaats hot buis open en vond het geld. «Nu, voorloopig," aldus besloot de strandvoogd zijn onderzoek, «zijt gij de gast van de Noorscha overheid en deze zal u alles verschaffen, wat gij noodig hebt. Zoodra gij geheel hersteld zijt, kunt gij u naar Christiaansand begeven. Intusschen zal de brave Björn u wel willen verplegen." Het verhoor was afgeloopen, de gebtuikehjke formaliteiten waren in acht genomende strand voogd reikte Willem de hand en verliet Hille-Oe om den beambten te Christiaansand het proces verbaal te overhandigen. 5de Hoofdstuk. Het bericht, dat in Noorwegen een der opva- renden van de verongelukte Orion was geland, was spoedig door de bladen overal verspreid en bereikte ook Spiekeroog. 't Was daar echter eene week later bekend dan te Bremen, want de herfst- j stormen hadden er het verkeer met den vasten' wal eenige dagen afgebroken. >t Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1