A0. 1891. N°. 769a Feuilleton. Het goud' van de Orion. Zaterdag 14 Februari. ij f- en- veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biiitenlandsclie Berichten. Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: *J. ODÉ. H n u UIA IT. 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTEUSTRAAT, E 2». Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eeue Courant1 'O. Iedere gewone regel meer - u.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Ifranco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers BELGIE. De vijfde sectie der Kamer van vertegen woordigers verwierp met 11 tegen 8 stem men het voorstel tot grondwetsherziening; 4 leden hielden zich buiten stemming. De vierde sectie verwierp het voorstel met 5 tegen 6 stemmen. In 2 sectiën stemde de rechterzijde tegen, Je linker voor het voorstel. PB1NKBIJK. Uit Boulogne wordt van gisteren gemeld O'Brien en Dillon stelden een manifest op, waarin zij hun leedwezen te kennen geven, •dat de verstandhouding, zoozeer door de groote meerderheid van het volk en de afgevaar digden gewenscht, mislukt is ten gevolge van persoonlijke veeten en heftige twisten over «ene vormquaestie. O'Brien en Dillon willen niet deelnemen aan het conflict en zullen morgen naar Enge land vertrekken, teneinde daar het tegen hen uitgesproken vonnis te ondergaan. DÜIT8CEIASD. Van de 89 kerkelijke gemeenten in Olden burg hebben 79 een adres aan den Rijksdag gezonden tegen de wedertoelating der Jezuïeten. ENGELAND. In een brief aan O'Brien verklaart Parnell dat hij het betreurt niet de meening te zijn toegedaan dat de nationale belangen voldoende zijn gewaarborgd, dat hij zonder gevaar zou kunnen afzien van de verantwoordelijkheid welke hij tegenover de Iersche natie op zich nam. Dientengevolge trekt hij zich terug uit de onderhandelingen. Dillon en O'Brien, komende van Boulogne, Roman van II. ROSENTHALBonin, i 12. Veertien dagen waren nu na de stranding ver- loopem Flora Lombardi en de stuurman Ritschard bevonden zich nog op het eiland. De eerste was zeer ontdaan, toen men haar eindelijk het omkomen" van den kapitein en het verlies van haar vermogen had moeten mede- deelen. «Wat zal ik nu beginnen I" riep zij uit. «Mijnen •oom in Hamburg ken ik slechts bij naam. Sinds mijne kinderjaren heb'ik hem niet gezien, nauw iets van hem gehoord, en weet niet eens of hij bemiddeld genoeg is om mij op te nemen. Mijne ouders hebben mij niets laten ieeren, waarmee ik zelf mijn brood kan verdienen. Ik ken van alles,; alleen een middel om aan den kost te komen •niet," zoo zuchtte, zij. zijn gisternamiddag, bij hunne aankomst te Folkestone, ïn hechtenis genomen. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft de minister van koophandel ge zegd dat het niet waar is dat de beide ministers van koophandel tot overeenstem ming gekomen zouden zijn ten aanzien van de tariefquaestie. De regeering van Hongarije heeft haar standpunt in deze zaak niet verlaten. Het wetsontwerp waarbij toegestaan wordt dat aangeworven troepen uit Bosnië en Herze- gowina Hongarije doortrekken, is aangenomen. RUSLAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft den Israëlieten het verblijf in het. gou vernement Nowgorod verboden. 1300 joden zullea dientengevolge eene andere woonplaats moeten zoeken. Men wil dat deze maatregel is te beschouwen als een antwoord der regee ring op het adres der Londensehe meeting. ITALIË. Uit Rome wordt gemeld dat een der eerste daden van het nieuwe Kabinet zal zijn het intrekken van Crispi's wetsontwerp op de maehtsbeperking der prefecturen en het indienen van een wetsontwerp tot wijzi ging der kiesdistricten. Voor minister van marine zal eerst dan een titularis definitief aangewezen worden, als men het cijfer heeft kunnen bepalen van de bezuinigingen, welke men op het budget van dit departement denkt aan te brengen. Tot zoolang zal de heer Di Rudini het interim waarnemen. Men meent dat de minister president de bedoeling heeft, den schout-bij nacht Morin de portefeuille aan te bieden. Jansen, die zijne schoone gast zoo voorzichtig mogelijk op de hoogte van haren toestand ge bracht had, trachtte ook nu de treurende te be moedigen. «Gij zijt de eerste niet, mejuffrouw," troostte hij haar op zijnen gewonen vasten en bedaarden toon, «die door het noodlot terneder- gedrukt wordt; maar .allen hieven zich wel weer op en velen wel tot zulk eene hoogte, dat zij hunne vroegere positie niet terugverlangden. Ik koester de overtuiging, dat gij onder de laatsten zult behooren. Voor 't overige zijt gij nu mijn gast en behoeft u nog om niets te bekommeren. Mijn Geesje is u eene trouwe gezellin en houdt reeds van u. Blijf gerust bij ons, tot het ver wachte bescheid van uwen oom komt, ja, als het zijn moet, den geheelen winter." Zoo sprak op trouwhartigen toon de gastvrije man, wiens voor den tijd vergrijsde haren en met diepe lijnen doorploegd gelaat getuigden, dat ook hij meer dan eens door het noodlot getroffen en er weer bovenop gekomen was, en Flora reikte hem dankbaar de hand. elk begin te vreezen," sprak zij, «dat mijn oom van woonplaats veranderd is en dat ook de brief, dien ik hem kort voor mijn vertrek uit De Trihuna verneemt uit Massowa dat graaf Anlonelli, na te Boromieda inetMene- lek en Ras Mangaschia te hebben gecon fereerd over een definitief tractaat tusschen den negus en Italië over Tigré, te Massowa zal terugkeeren. SPANJE. Aan een gastmaal te Madrid, waaraan hij voorzat, hield Salmeron eene redevoering ten gunste der moderne republiek. Hij gelooft dat de invoering van het algemeen stemrecht in Spanje de zegepraal der republiek zal ten ge volge hebben, niet door omwenteling, maar door ommekeer. Te Madrid, Barcelona en in andere plaatsen, waar het republikeinsche element sterk ver tegenwoordigd is, zijn dit jaar de manifestatiën ter viering van het uitroepen der republiek in 1873 zeer opgewekt geweest. Feestmaal tijden. en meetings werden gehouden en, be halve de verbroedering der republikeinen, is ook de houding der autoriteiten tegenover den republikeinschen candidaat Salmeron druk besproken. In de hoofdstad waren drie vergaderingen belegd. De heeren Salmeron, Margall en andere republikeinen van naam hebben de bijeenkomsten bijgewoond. SEBT1I. Ristics heeft aan de ex-koningin Nathalie een brief geschreven, waarin haar ernstig de les gelezen en menig verwijt haar naar het hoofd geslingerd wordt. Die brief, die door de regeering openbaargemaakt is, omdat Nathalie hem onbeantwoord terugzond, word tin Servië algemeen goedgekeurd. De openbare meening begint zich hoe langer hoe sterker tegen haar te verklaren en slechts met moeite heeft het Kabinet een paar dozijn radicale leden kunnen Landen geschreven heb, zijne bestemming niet bereikt heeft. Ik heb' van uwe goedheid reeds te lang misbruik gemaakt. Ik kan ze u nooit ver gelden. En hoe goed ik het hier heb, ik gevoel mij nu sterk genoeg om de reis naar Hamburg te aanvaarden. Er moet toch aan dezen onzekeren toestand een einde komen. Ik moet weten wat er van mij worden moet." sik kan u niet terughouden, mejuffrouw, maar wat er gebeure, denk altijd dat gij in Hen drik Jansen een vriend eu toevlucht vindt, die u het leed wil helpen verzachten, wanneer het lot zich tegen u mocht keeren." Jansen was bewogen, toen hij eindelijk het ver trek verliet. Da oude man was, in weerwil zijner goede bedoeling, niet over zich zeiven tevreden. Zijn kind, zijn Geesje, aan wie hij met zijn ge heele hart hing, was niet gelukkig, en daarom kon hij het ook niet zijn. Zij deed wel niets, wat zij wist dat hem onaangenaam moest zijn, en droeg, als altijd, nauwlettend zorg voor haar be jaarden vader, doch, het kwam maar al te zeer uit, niet uit het eenig goede beginsel, niet uit liefde en toegenegenheid. Daarbij, het meisje ver-, meed zijn bijzijn, en wanneer zij in zijne tegen- weerhouden aan de Skupschtina Nathalie's verbanning voor te stellen. B L G A B IJ E. Volgens bericht uit Sofia heeft de politie eene samenzwering ontdekt tegen vorst Fer dinand en onderscheidene ministers. Een Serviër, een Bulgaar en een Macedoniër zlja gearresteerd. ASLBB1KA. Barillas, president van Guatemala, heeft ver klaard, dat hij ingevolge de loopende geruch ten omtrent een oorlog in Midden-Amerika, inlichtingen heeft ingewonnen bij de regee- rÏDg van San Salvador, .welke hem verzekerd - heeft dat de vrede niet bedreigd wordt. SCHIEDAM, 18 Februari 1891. In de gisteravond vanwege de vereeniging »Paulus" gehouden vijfde leesvergadering sprak de heer P. van der Veen van Leiden over heilige onvoldaanheid. Spreker weesop de oorzaken van en de aanleidingen tot dezen benijdenswaardigen toestand, waarin de mensch slechts verkeert in de beste oogen- blikken zijns levens: ontwaking uiteen dier lijk bestaan, behoefte aan ietshoogers, neiging tot leven en werken in het belang van gezin en maatschappij. Na dit zeer duidelijk te hebben uiteen gezet, deed spreker de middelen aan de hand tot verwezenlijking van dat ideaal: afkeer van al wat laag is en gemeen, zich verheffen van dier tot engel, onthouden van verderfe lijke lectuur, doch met dat al mensch blijven. Niet een onnatuurlijke, onheilige drift tot afzondering van de wereld, teneinde de zondén woordigheid moest zijn, zelfs als zij met hem sprak, vermeed zij hem in de oogen te zien. Dat hinderde den goeden man geweldig. Ook meende hij opgemerkt te hebben, dat zij in den laatsten tijd veel stiller geworden was, dat de vroolijke, kinderlijke trek op haar bloeiend gelaat verdween en plaats maakte voor een rimpel hier en daar, en dat de heldere oogen een doffe uit drukking aannamen. Doch niet alleen het verkeer met hem, maar ook dat met hare vriendinnen ontweek zij en toonde bij elke gelegenheid, dat het leven op het eiland met zijne eigenaardige gebruiken en overleveringen haar walgde. Aan de rampspoedige vreemdelinge had zij zich daarentegen met haar geheele hart gehecht. Met haar ging zij om als met eene zuster. Haar harteleed evenwel openbaarde zij haar niet, en daar zij Flora buiten allen omgang met de buitenwereld wist te houden, had deze niet het minste vermoeden, dat bet lieve vriende lijke kind onder het mom van gelijkmoedigheid en kalmte het grootste hartzeer, eene ongeluk kige liefde, verborg. (iVordC vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1