der menschheid te bejammeren en in zelf- kastijding het middel te zoeken tot boete voor bedreven kwaad; maar zich gewórpen in het volle leven, met al zijne genietingen en zonden, en dan getracht als menschelijke mensch het verdierlijkt medeschepsel te ver edelen; dit is eerst handelen in den geest van Jezus. Na deze boeiende, indrukwekkende rede sprak de heer v. d. Veen over een jammerlijk verlies, waarbij hij verschillende karakters schetste, zoowel uit den ouderen als uit den nïeuweren tijd, die zich van hun Go<l beroofd 2agen, doordien de eersten slechts een gesne den beeld, de iaatsten niet meer dan een geestesbeeld van Hem bezaten. Spreker deed het gunstig verschil uitkomen, dat te dien opzichte beslaat tusschen de kinderen der negentiende eeuw en die van vroegeren tijd, daar wij overeenkomstig onze begrippen omtrent God niet de jammerklacht behoeven aan te heffen»Ik heb mijnen God verloren". Spreker besloot zijne lezing met een op wekking tot zedelijk godsdienstig leven. Het muziekkorps van de koninklijke lijf garde van het Leger des Heils" kwam hedennamiddag van Leiden per spoortrein van 12.58 alhier aan. Van bet station begaf het zich, voorafgegaan en gevo'gd door een menigte volks, naar het lokaal aan de Lange Haven, terwijl het, de straten doortrekkende, eenige muziekstukken op verdienstelijke wijze uitvoerde. Voor de woning van den burge meester werd eenige oogenblikken halt ge houden en het »Wien Neerlandsch bloed" ten gehoore gebracht. Hedenavond zal door het sLeger des Heils" met bovengenoemd muziekkorps een buiten gewone bijeenkomst gehouden worden in den Oflicierentuin, Het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen over Januari geeft een aanzienlijk tekort tegenover de raming, nl. f 2,65 ,000. De ontvangsten bedroegen slechts f6,886,229.20Vs, de raming f9,545,589.52. Dit is het gewone verschijnsel, maar ook de opbrengst tegenover de maand Januari 1890 is f109,000 minder. Slechts enkele middelen waren hooger, .zoo de accijns op de suiker f23,000, gedistilleerd f168,000, zout f27,000, zeep f1000, bieren en azijnen f4000. Daarentegen was de accijns op den wijn f14,000 en die op het geslacht f 28,000 minderevenzoo de rech ten op den invoer f 48,000 en de loodsgelden £30,000, hetgeen natuurlijk te wijten is aan de gestremd geweest zijnde vaart. Op de grondbelasting, het personeel en patent werd £34,000 minder geïnd. Ook de verschillende indirecte belastingen (zegci-registratie- hypotheek- en successierecht) bleven te zamen f'142,000 ten achteren. Dat de domeinen f31,000 minder opbrachten komt door het bekende feit, dat sedert 1 Juli 1890 de hef fing der kanaalgelden heeft opgehouden. De rjjkstelegrafen kunnen weer bogen op ruim f41,000 hoogere ontvangst, terwijl de poste rijen nagenoeg gelijk bleven. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden datlo. in de maanden Juni en Juli e.k. een examen wordt gehou den voor toelating van jongelieden als cadet aan de koninklijke militaire academie2o. dat voor dit examen het navolgende aantal plaatsen wordt opengesteld a. ten behoeve van den dienst hier te lande infanterie 22, cavalerie 8, artillerie 8, genie 4, totaal 42; l. ten behoeve van den dienst in Neder- landsch Indië: infanterie 18, cavalerie 6, artillerie 6, genie 5, totaal 35. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te nemen, behooren daarvan de kennisgeving in dier voege in te zenden, dat zij vóór of op 1 Mei 1891 aan het departement van oorlog ontvangen wordt. Voor verdere bijzonderheden zie men de StaaUcourant van 12 dezer. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October 1891 als volontair kunnen worden toegelatenbij den artillerie-cursus te Delft 6 jongelieden b. bij den voorbereidenden practischen cursus der militaire school te Haarlem 20 jonge lieden. Ouders of voogden, wier zonen of pupillen voor eene toelating tot een der beide of tot beide genoemde inrichtingen in aan merking wenschen te komen, behooren de kennisgeving daarvan in te zenden vóór of op 11 Aug. a.s. aan het departement van oorlog. De Staatscourant van 12 dezer bevat nadere inlichtingen. De commissie van rapporteurs voor de loonwet heeft gisteren eene conferentie gehad met den minister van justitie. In verband met de expiratie van het Billi- ton-contract moet er bij de regeering sprake zijnaan den landsadvocaat eene zending naar Indië op te dragen. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. schrijft Tegen midden Maart worden de stukken over de legerwet verwacht. Reeds sinds geruimeu tijd is het door de commissie van rapporteurs opgemaakt verslag in handen der regeering gesteld, en ben ik goed inge licht, dan is de regeering met haar antwoord reeds bijna gereed, zoodat het eerstdaags bij de commissie kan inkomen. Dan begint echter het overleg tusschen de commissie en de betrokken ministers, en dat overleg moet zijn afgeloopen voordat de resultaten der schriftelijke en mondelinge gedaclitenwissefing ter kennis van de Kamer worden gebracht. Vóór Paschen zal dus waarschijnlijk de openbare behandeling der legerwet geen aanvang nemen. Iri de gisteravond gehouden vergadering der kiesvereeuiging Burgerplicht" te Char- lois is met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek. De Volkspartij" in het district Bergum heeft tot candidaat gesteld voor het lidmaat schap der Tweede Kamer den heer G. L. van der Zwaag, te Kortezwaag. Te Bergen-op-Zoom is een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, onderteekend door 216 werklieden aan de suikerfabrieken aldaar, waarin betoogd wordt, dat zij in de laatste jaren door hun werk aan de suikerfabrieken in de gelegenheid waren, zich het noodige te verschaffen om den winter te kunnen doorleven en dat, indien het wets ontwerp wordt aangenomen, waarbij de werktijd der fabrieken bekort wordt, velen hunner daardoor met broodsgebrek gedurende den winter worden bedreigd. De adressanten richten ten slotte de bede tot de vergadering om elk wetsvoorstel te verwerpen, dat tot vermindering van den werktijd in de fabrieken aanleiding kan geven. Bij de Woensdag te Rotterdam gehouden inschrijving op de leening van een millioen gullen is ingeschreven voor £1,109,500, tot koersen afwisselend tusschen 97 enlOOpCt. De gemeenteraad bepaalde gisteren den koers van gunning op 97"7,ooo pCt., waardoor 811 obligatiën, waarvoor is ingeschreven, boven dien koers alle werden gegund en een ge tal van 189 obligatiën aan een inschrijver voor 200 obligatiën tot dien koers. Gisteren hebben zich geconstitueerd het bureau en het dagelrjksch bestuur van het ^Internationaal Landbouw-congres", dat te 's-Gravenhage van 7 tot 12 September e.k. gehouden zal worden. Het programma en het reglement zullen eerstdaags openbaargemaakt worden. Het centraal bestuur van het Algemeen Nederl. Werkliedenverbond" heeft de afdee- lingen herinnerd aan de bepaling, dat de algemeene bondsvergadering dit jaar zal ge houden worden op 29 en 30 Maart, in het ge bouw »De Amsterdamsche Werkmansbond", te Amsterdam. De openbare zittingen zullen gehouden worden: den eersten dag van 12 tot 4 uur, den tweeden dag van 10 tot uiterlijk 4 uur. De huishoudelijke zitting zal plaats hebben op den eersten dag der bij eenkomst, des avonds te 7 uur. Naar men verneemt, bedraagt het aantal ontbrekende goederen op de staatsspoorwegen sedert 24 October tot 1 Januari jl. p, m. 2200 stuks. De Botlek, hoewel sedert Zondag geopend, kan nog niet worden bevaren. De postboot, die van Schiedam naar Nieuwesluis moet varen, kon haar Dinsdag door het vele drijfijs nog niét overkomen. De brievenpost gaat dus voor Hellevoetsluis en omstreken voor de tweede maal over Spijkenisse. Tevergeefs heeft men getracht om het Voornsche kanaal open te breken. Het ijs daarin is op sommige plaat sen 17, op andere nog 24 cM. dik. Naar aanleiding van de benoeming 'van den heer Van Son tot burgemeester van Nieuwer-Amstei, doet men ons opmerken, dat dit de eerste maal is dat de mogelijk heid bestaat, dat een deurwaarder der be lastingen lid van de Eerste Kamer kan worden. Zooals men weet, zijn burgemeesters van gemeenten boven 20.000 zielen voor de Eerste Kamer verkiesbaar. Nieuwer-Amstei telt 24.000 inwoners. HaarlD.) In de maand Januari 1891 zijn bij het kol. werfdepot voor den Indischen militairen dienst aangenomen 73 personen, t. w.54 Neder landers, 10 Duitschers, 8 Belgen en 1 Zwitser, en werden van de verschillende korpsen hier te lande overgenomen 72 onderofficieren en minderen, nl. van het wapen der infanterie 48, van de artillerie 17 en van de cavalerie 7. Het totaal der koloniale werving bedroeg dus in die maand 445, aan wie aan hand gelden werd uitbetaald een som van f 37,896. In de le categorie bevinden zich 9 miliciens, die voor 2 jaar, in de tweede 5 onderofficieren, die voor 4 jaar en 7 miliciens, die voor 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd. De Haarlemsehe kookschool zal 1 Mei e.k. worden geopend. Aar het benoodigde kapitaal ontbreekt nog 2000 gulden, die men echter hoopt, dat door de voorstanders van deze nuttige inrich ting alsnog zal worden bij eikander gebracht. Niet alleen de weesinriehting te Neerbosch, maar ook de drukkerij en binderij, aan deze stichting verbonden, heeft de laatste jaren belangrijke uitbreiding ondergaan. Het getal abonné's op de verschillende tijdschriften bedraagt 1900, terwijl het vorige jaar niet minder dan 55,000 weezen-almanakken, almanakken voor de jeugd en kalenders zijn verspreid. Millioenen geschriften zijn sedert de oprichting der drukkerij hier van de pers gekomen, terwijl meer dan'f 100,000 daar van als zuivere winst in de kas der wees inrichting is gevloeid. Van de weesjongens zijn werkzaam 35 als letterzetters en drukkers. Maandag zijn onder gewapend geleide naar Rotterdam getransporteerd, om verder naar Hellevoetsluis gedirigeerd te worden de negen matrozen van Hr. Ms. rammonitor Panter, die op 2 Januari jl. eenige politie-agenten te Dordrecht mishandelden en beleedigden. De politie stelt op het oogenblik een onder zoek in naar de verregaande baldadigheden, welke Zaterdagavond in verscheidene winkels aldaar gepleegd zijn door zeven andere man nen van hetzelfde schip. De ijsopruiming vanwege 's rijks waterstaat is Woensdag gestaakt; de marine-vaartui gen, die bij het ijsbreken-behulpzaam waren, zijn naar hun standplaatsen teruggekeerd. Het klooster ^Collegium Albertinum", te Venlo, dat sedert de laatste jaren zeer ver groot is, zal thans eene nieuwe uitbreiding ondergaan. Acht aangrenzende woningen in de kleine Beekstraat, eigendom van gemeld klooster, zullen er bijgetrokken worden. Door de paters Trappisten te Tilburg, die reeds sedert eenige jaren eene bierbrouwerij exploiteeren, natuurlijk niet zonder nadeel voor andere bronwellen, is thans het boawen van eene tweede bierbrouwerij aanbesteed. In Den Hoorn, nabij Alfen (Z.-1I.) is een zesjarig jongetje, dat zich op het ijs in den Rijn had gewaagd, in een wak geraakt. Het werd door de moeder levenloos opgehaald. Te Ameide is een driejarig jongetje ge stikt door een boontje, waarmede het speelde en dat hem in de luchtpijp was geraakt. Onlangs werd onder Wittem eene bedelares met bevroren voeten op den weg gevonden. Zij is nu, nadat men haar beide voeten had moeten afzetten, overleden. Een 76-jarige grootmoeder teMarkeiohad Zaterdag met een 3-jarig kleinkind een bezoek gebracht bij een van hare kinderen en vertrok in den namiddag met de kleine weer naar haar woning. Een jongen van 11 jaar zou haar te gemoet gaan, maar vond haar niet. Den vol genden morgen werd bet oudje met liet kind verstijfd van koude gevonden. Zij was bij het teruggaan verdwaald geraakt en** had den nacht onder den blooten hemel moeten door brengen. Men hoopt de beide zwervelingen in het leven te behouden. De notaris C. Warnsinck, 43 jaar, gebo ren te Grave, laatstelijk wonende te Hoog woud, is sedert 3 December 11. van daar vertrokken en houdt thans vermoedelijk verblijf in de Transvaal. Tegen hem is bij beschikking van 3 Februari 11. een bevel van gevangenneming uitgevaardigd wegens verduistering van geld, dat hij als ambtenaar in zijne bediening onder zich bad. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt overbren ging naar het huis van bewaring te Alkmaar» Door den heer "W. Horsmans, koopman te Hoensbroek (L.), is eene klacht ingediend bij den officier van justitie te Maastricht tegen den heer Boshouwers, burgemeester van Hoensbroek, ter zake dat hem laatstgenoemde wederrechtelijk van zijne vrijheid had beroofd door aan den gemeenteveldwachter last te geven hem te arresteeren, op grond dat hij den burgemeester aan de deur had gezet, toen de zangvereeniging aldaar haar patroon feest vierde in een huis, hetwelk door den eigenaar, den notaris Cremers, schriftelijk daarvoor was afgestaan en dat onbewoond is. De op surveillance zijnde marechaussees hadden den burgemeester geweigerd tot de arrestatie over te gaan als zijnde daartoe geene termen aanwezig. De burgemeester duldde niet. dat men feest vierde, en wilde niet langer hebben dat er gezongen werd. De heer Horsmans, president der vereeniging, verzocht hem toen beleefde lijk liet lokaal te willen verlaten, en toen hij hieraan niet voldeed, zetten zij hem eenvoudig aan de deur. De burgemeester gelastte toen de. arrestatie van den .heer Horsmans. De zaak is reeds door den rechter-commis- saris te Maastricht in onderzoek genomen. Ook door de eigenaars der oesterbedden nabij de oostkust van Texel wordt belangrijke schade geleden, doordien de strenge vorst

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2