Gemengde Berichten. PER TELEGRAAfT Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. StedelijkNieiT; duizenden oesters gedood of voor den handel onbruikbaar heeft gemaakt. Uit Sehinveld is naar Maastricht overge bracht Jan Peter Senden, oud 33 jaar, die verdacht wordt zijn vader door middel van phosphorus van het leven te hebben willen berooven. Verleden jaar heeft dezelfde S. gevangenisstraf ondergaan, omdat hij zijn vader mishandeld had. Te Roermond is gevankelijk binnengebracht de koopman J. B. uit Helmond, verdacht van bedriegelijke bankbreuk, Naar men verneemt, moet de bekende souf fleur, die te Middelburg in arrest zit, ver dacht van diefstal van horloges, bekend heb ben zich de uurwerken te hebben toegeëigend. Door de justitie te Zieriksee zijn J. J,, te Poortvliet, en J. B., te Scherpenisse, gevan gengenomen, onder verdenking van poging tot moord op den timmerman H. v. B., te Scherpenisse. Terwijl men te Oosterhout bezig was met het rooien van boomen, geraakte een kind van zeven jaar onder een daarvan, met het gevolg dat het geheel verbrijzeld werd. Een groote levende meikever werd gisteren gevangen op een land onder Overveen aan de Houtvaart. Gewoonlijk zitten de larven van dit insect om dezen tijd nog 2 meter diep in den grond. 1 De geschiedenis van Woutertje Pieterse het "schoonste werk dat Multatuli heeft ge schapen, maar dat in de zeven bundels ideeën verspreid lag is thans door de weduwe van Douwes Dekker, iu twee deelen ver- eenigd, in het licht gegeven. Deze afzonderlijke uitgave werd reeds lang met ongeduld verbeid. Amsterdam. Reeds eenigen tijd geleden werd door den heer P. W. J., een vermogend en weldenkend stadgenoot, eene som van anderhalven ton beschikbaai gesteld voor de oprichting van een gebouw in den geest van het ^People's Palace" in oostelijk Londen. Na verschillende vmchtelooze pogingen is de voor- loopige commissie er in geslaagd een geschikt terrein te verkrijgen, en heeft dezer dagen door aankoop een terrein in eigendom gekre-L gen in de Rozenstraat. fVra ijrv De architect Posthumus Meijes is belast met de vervaardiging van de plannen voor de inrichting. (K. v. d. D.) De sSociété da chirurgie" ta Parijs heeft den prijs-Duval toegekend aan dr. Reboul voor zijn werk over de behandeling der tuberculose van de beenderen en gewrichten en het gebruik der antiseptische middelen. Be verdwenen Parijsche bankier Macé liet een actief van U/s millioen francs na en een passief van tusschen 16 en 21 millioen. Hij wist door het betalen van buitengewoon hooge renten de menschen te verlokken om hem geld te leenen en hij voldeed vijf jaren lang aan al zijne ver plichtingen. In zijne boeken staan 17,700 klan ten, waaronder 6000 geestelijken en voor het overige meerendeels kleine renteniers en kantoor bedienden. Macé genoot nogal aanzien. Nog zeer onlangs, den 21 n Januari 11., berichtte het blad l'Eglise de France, dat paus Leo XIII zijn zegen en zijn portret gezonden had aan dezen eerlijken en be kwamen financier als blijk van erkenning van de diensten, door hem aan de geestelijkheid bewezen. Te Parijs is het huwelijk voltrokken tusschen tnej. Jeanne Hugo, de kleindochter van "Victor Hugo, en den heer Léon Daudet, den zoon van den be kenden romanschrijver Alphonse Daudet. £en rijke Franscbe dame kwam dezer dagen te Parijs, teneinde er een vergrooting van een photographisch portret van haar onlangs overleden echtgenoot te laten maken. Daar zij bovendien verschillende inkoopen had te doen, had zij gelds waardige papieren, tot een gezamenlijk bedrag van-dertig duizend gulden bij zich gestoken. Die som werd haar door handige zakenrollers ontsto len, op het oogenblik, toen zij een groot magazijn ïa de straat Rivoli verliet. Zoodra de dame ontwaarde, dat zij bestolen was, deed zij aangifte bij de politie en verklaarde tegenover den commissaris, dat het verlies der dertig duizend gulden haar veej.minder leed deed dan dat van 't eenige portret, 't welk zij van haren echtgenoot bezat en eveneens door de dieven was buitgemaakt. Te Parijs stond Maandag voor den zooveeisten keer een oude vrouw terecht wegens bedelarij. Men vond bij haar schuldbrieven van het Crédit Foncier, een spaarbankboekje voor een bedrag van 1500 francs en 130 francsin zilver.De 68-jarige vrouw verklaarde voor de rechtbank, dat zij haar «ambacht wilde voortzetten tot zij genoeg bijeen bad voor haren ouden dag! Daar zij reeds veio malen wegens bedelarij was veroordeeld, legde de rechtbank haar een straf van twee maanden opsluiting op. Aan het station te Marseille is een pak met obligation van het Crédit Lyonnais, ter waarde van 220.000 fr. gestolen. Het pak was slechts voor 1000 fr. verzekerd. De inspuitingen met Koch's geneesmiddel zijn te Warschau niet, zooals eerst bericht werd, voor de ziekenhuizen maar alleen voor de parti culiere praktijk vei boden. De oud-overste baron Knobelsdorff te Berlijn beweert dat hij een nieuwe geneeswijs voor dronk aards heeft uitgevonden. Hij biedt aan, kosteloos dronkaards te behandelen. Er zal van regeeiings- wege een onderzoek omtrent zijn geneesmiddel worden ingesteld. De voornaamste schuldige aan de te Frank foit ontdekte postzegelvervalschingen blijkt de schoen maker Koch te zijn, die zich in hechtenis bevindt (hij werd gevangengenomen toen hij uit de kerk kwam). De valsche postzegels zijn niet, zooals men misschien denken zou, waardeloos. Zij wor- den gretig gekocht door postzegelverzamelaars, die ze soms wel met 10 mark per stuk betalen. Dat een onderwijzer ais tuchtmiddel bij zijne scholiere» tanden uittrekt, zal ongetwijfeld wel «enig wezen in .de geschiedenis der school discipline. Toch heeft zich zulk een geval voorge- daan. In een Duitsch modisch tijdschrift wordt /namelijk vermeld dat de dorpsschoolmeester M. te L., die bij zijn beroep van onderwijzer ook dat van tandmeester uitoefende, bij gelegenheid dat hij ontevreden was over acht scholieien, dezen éen tot drie tanden uittrok. Bij het gerecht aangeklaagd, verklaarde hij slechts melktanden of geheel holle tanden te heb* ben uitgetrokken, waardoor bij dezen kinderen geen letsel toebracht, maar veeleer eene weldaad bewees. Een geneesheer bevestigde dit voor het grootste deel en dit had ten gevolge dat de ver volging werd ingetrokken en de onderwijzer slechts disciplinair werd gestraft. Een ander staaltje van de wijze wat sommigen onder tucht verstaan, wordt uit Londen gemeld. Het geldt thans de vaderlijke tucht, die een krui denier aldaar, gedachtig aan het «die zijn kinderen liefheeft, kastijdt hen", meende te moeten toe passen. De man was zeer vroom en als zijn jongens hunne gezangen niet kenden, geeselde hij hen der mate, dat de arme kinderen er de duidelijkste sporen van droegen. Wijselijk heeft de rechter dezen geestelijken leidsman en vader voor een maand naar de gevangenis gezonden. Dat vele kleintjes een groote maken bewijst opnieuw de rekening van de Engelsche bank. Daar worden, evenals op alle private banken, onderdeelen vaneen penny niet betaald. In ver loop van eenige jaren is dit een voordeeltje ,voor de bank geworden van 140.000 pond sterling. In Washington te Piercy county zijn boom stammen ontdekt ter hoogte van 400 Eng. voet, met een diameter van 13 Eng. voet. Een dezer reuzenstammen zal dienst doen op de wereldten toonstelling te Chicago als drager van de staten- vlag. Den 19n Mei zal te Lausanne een standbeeld van Willem Teil worden opgericht. De heer Osiris draagt voor 100.000 francs in de kosten bij. De Noorsche stoomboot Simon Dumois is aan de kust van New-Yersey gezonken. 17 personen ver dronken. De waarde van schip en lading bedroeg 500.0G0 mark. Naar men uit New-York bericht, hebbeu nn in het district Connelsville 16.000 arbeiders het werk gestaakt. Al de fabrieken zijn gesloten. Te Randalia in Jowa zijn van een passagiers- trein, in volle vaart, drie met personen gevulde waggons ontspoord. De waggons stortten van den dijk naar beneden en geraakten terstond in brand. De 250 reizigers, die zich in de wagens bevonden, zijn allen gered. Natuurlijk werd menigeen ge wond. Er is nu ook weer een nieuw kanon uitgevonden, en wel door een inwoner van Chicago. Dat nieuwe vardelgingswerktüiig kan, naar men bericht, dui zendmaal snel achtereen worden afgeschoten, zonder dat het te heet wordt, en men kan er dynamietbornmen van 3 voet lengte mee schieten tot op een afstand van vijf mijlen. Een telegram uit Nebraska meldt, dat zes passagiers- en posttreinen van de Union-Pacific- lljn door een sneeuwstorm, die sinds Zaterdag woedde, letterlijk ingesneeuwd zijn. Drie van de treinen bevatten 400 reizigers. Er is hulp en pro viand naar de in nood verkeerende reizigers ge zonden. De bergen van Nieuw-Mexico zijn tot een diepte van verscheidene voeten met sneeuw bedekt. Aan het meer Winnipeg is een Indianenkamp 's nachts door wolven overvallen; 19 mannen, vrouwen en kinderen werden door de beesten verslonden; slechts 2 mannen ontvluchtten. ZVIBUORiN, 13 Februari. Gekozen tot lid van de Tweede Kamer de heer Cf. Zylma (lib.), met 1252 stemmen. De heer A. Brummelkamp (anti-rev.) verkreeg 891 stemmen. Te Malindi, in het noorden van Mombassa, in j het Duitsch Oostafi ikaansche beschermingsgebied, is een telegraafkantoor geopend. Aan de afdeeling «Rotterdam, Schiedam en omstreken" der Hollandsche maatschappij van landbouw is door den gemeenteraad van Rotter dam eene subsidie van f300 toegekend, ter tegemoetkoming in het uitloven van prijzen op de tentoonstelling van gemest vee en pluimge dierte, die in Maart vanwege de afdeeling te Rotterdam zal worden gehouden. De gemeenteraad van 's-Gravenzande heeft, ter bestrijding van het groote schoolverzuim, bij verordening den veldarbeid voor kindei en beneden den leeftijd van 10 jaar verboden. Overtreding zal worden gestraft met een geldboete van boog- ten's f 10.' Het departement Groningen der Ned erl. maat schappij tot bevordering van nijverheid heeft met 23 tegen 15 stemmen in beginsel besloten tot het stichten van een industrieschool voor meisjes. De «Kas van Stille armoede", gevestigd te Leidenheeft in het afgeloopen jaar aan - vrije giften ontvangen de som van f5164.12, terwijl aan verschillende hulpbehoevenden door geheel Nederland werd uitgedeeld een som van f5448.35. Deze instelling van liefdadigheid, welke be stuurd wordt door redactie en eigenaars van het christelijk weekblad De Vriend van Oud en Jong, werd bij missive van 26 Januari 1885 door het gemeentebestuur van Leiden als zoodanig erkend en heeft dus recht van bestaan. Zij steunt alleen de zoodanigen, die door ouderdom of lichaams gebreken niet, of ten minste niet voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien. Blijkens het 43e verslag van den staat en de ver richtingen van het asyi Steenbeek, te Zetten, in Gel derland, over 1889/90, werd het jaar begonnen met 54 verpleegden, welk getal weldia tot 51 en minder daalde, vanwege degenen, die aan de orde waren om na tweejarig verblijf het gesticht te ver laten 33 werden in diensten geplaatst, negen gingen wegens ziekte of anderszins naar de familie of elderséen werd wegens wangedrag wegge zonden en geen enkele verliet het asy! op eigen verlangen willekeurig. 'Van de 33 verpleegden, die in diensten werden geplaatst, luidden de aanvankelijke berichten meerendeels gunstig. Aan donation en contributien werd een bedrag van f5325 ontvangen, aan legaten f11,348, waaronder een van wijlen den heer G. P. van Eeghen te Amsterdam, groot f 10,000. VLAARDINGEN. Sedert de laatste opgaaf zijn alhier binnengekomen 4 schepen, gezamenlijk aanbrengende 125 kabeljauwen, 15 lengen, 164 snees schelvisch en 74 ton zoutevisch. Prijzen waren kabeljauw f 4 a 2.90 per kop, leng f4.45 a 2.45 per kop, schelvisch f6.35 a 7.15 per snees, kleine schelvisch f3.70 a 3.40 per snees. PERNIS. Gisteren is alhier binnengekomen 1 sloep niet 1300 schelvisschen^ en 120 kabel jauwen. Prijzen waren; van schelvisch f26.50 per groot honderd, kabeljauw f2.75 per kop. Als een bewijs lioe duur thans de visch is, kan dienen, dat Woensdagavond voor levende leng aan het Vlaardingsche hoofd f7.15 per kop werd besteed. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 16 winterzal- men, die voor fl.55 a 1.75 per y„ kilo werden verkocht. Ned. Iferv. Kerk. Aangenomen; naar Kralingen (tot In pred.) door ds. H. van Selms, aldaar. Uit Barneveld schrijft men aan de N. B. Ct. Ds. Houtzagers te Kootwijk is, met de kerk voogden van zijne doleerende gemeente, gedag vaard om op 18 Februari a.s. te verschijnen voor de rechtbank te Utrecht. Kerkvoogden van de hervormde gemeente te Kootwijk en Kootwijker- bioek eischen teruggave van het kei kgebouw enz., en schadevergoeding. Van ds. Houtzagers wordt behalve schadevergoeding, geèischt dat hij de pastorie zal verlaten 3 dagen na de beteekening van het vonnis. Roomsch-katholieke kerk. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Bodegraven den heer H. J. W. van Hei- tum, tot pastoor te In 't Veld den heer M. P. II. J. de Graaff, tot pastoor te Hansweerd den heer N. A. de Groot, tot kapelaan te Schipluiden den heer F. A. Keet, tot pastoor te Velzen don heer S. H. van Ginkel en tot pastoor te Oude- Schild den heer P. J. D. Wouterlood, die kapelaan was te Amsterdam (O, L. Vr. Onb. Ontv.). BURGERLIJKE STAND. Ceborcn 11 Februari. Glasina Johanna, dochter van C. Koorengevel en N. van Schre- vendijk, Singel. Marie, dochter van M. M. Kerdel en P. van Wingerden, Hoofdstraat. Overleden s 12 Februari. Adriaan Roza, oud 20 dagen, Korte Achterweg.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3