A0. 1891. Donderdag 19 Februari. N°. 7696. Feuilleton. Het goud van de Orion. ij f - n -v© r t g* s t Jaargang. Verschijnt dage) ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU! BOTE K STRAAT, E 2 7. Buiteiilandsche Berichten. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers t 1.85. - Ü.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemam. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. Dezer dagen werd de procureur-generaal van het rijksgerechtshof te Leipzig naar Berlijn ontboden, waar hij door den keizer werd ont vangen en later een onderhoud had met Caprivi en den minister van justitie. Er zijn er, die zeggen, dat over een aanklacht tegen prins Bismarck is gesproken. Hetzelfde gaf onlangs het Deutschex Tageblatt te verstaan, maar Bismarcks blad, de Hamb. NachricMen, antwoordde, dat het niet bevreesd was voor den procureur-generaal en dat Bis marck zich er in het geheel niet aan stoorde, want dat hij nooit zijn persoonlijk belang heeft beoogd. Dezer dagen ontving Bismarck eene depu tatie uit Augsburg, welke hem de oorkonde van het eereburgerschap dier stad kwam aan bieden. Hij nam deze gelegenheid te baat om te verklaren, dat hij zich niet er toe opgewekt gevoelt, tegen Caprivi oppositie te voeren, maar evenmin onverschillig gëbeurtenissèn kan aanzien, welke de rijksbelangen kunnen benadeelen. Hij zeide- verder: «Ik wensch oprecht den Duitschen'boerenstand te gerie ven, maar ik vereenig mij niet met eene staat kunde, door 'welke de graanrechten ons afge nomen en Jezuïeten ons in de plaats gegeven worden". r Ten bewijze hoeveel vriendschappelijker dan voorheen op het oogenblik de verhou ding tusschen Berlijn en Parijs geworden is, moet het gerucht dienen, dat keizerin Frie- drich waarschijnlijk op hare reis naar Enge land, óver Calais, eenige dagen te Parijs vertoeven zal, om daar misschien ook krachtens hare persoonlijke belangstelling in de kunst de beste Fransche artisten aan te sporen tot levendige deelneming aan de op 1 Mei te openen internationale kunstten toonstelling te Berlijn. Het valt niet te betwij felen, dat de keizer met dit eventueele bezoek zijner moeder te Parijs ingenomen zou zijn. Nadat er door sommige bladen onlangs allerlei verachtelijke praatjes waren rondge strooid. als zou prins Bismarck wegens zijne journalistische uitingen tegen de politiek der huidige regeering met eene gerechtelijke vervolging worden bedreigd, komt thans de verzekering, dat dit alles onzin is, waaraan noch de keizer noch Caprivi ooit heeft ge dacht. Wel echter moet het ministerie be sloten hebbenvoortaan de uitingen der Hamburger Nachrichten en der Münchener Allgemeine Zeüting in de Seichsanzeiger aan eene geregelde critiek te onderwerpen, zonder evenwel daarbij prins Bismarck's naam te vermelden. Ondertusschen moet Bismarck zelf in een particulier gesprek, hetwelk blijkbaar voor openbaarheid bestemd was, verklaard hebben, dat alle mededee- lingen omtrent afkeurende oordeelvellingen zijnerzijds betreffende den keizer slechts op kwaadwillige verzinselen zijner vijanden be rusten. De keizer weet de beweegredenen lot zijne vermaningen op prijs te stellen en zou aan zijne vaderlandsliefde nimmer twijfelen. E S tl E L i N Het Lagerhuis heeft de door den heer De Morley voorgestelde resolutie, strekkende om te verklaren dat de regeering in hare ge rechtelijke vervolgingen in Tipperary han delde met verzaking der wet, met 320 tegen 245 stemmen verworpen. In het Hoogerhuis ontkende lord Knutsford dat Engeland een deel van Newfoundland aan Frankrijk zou willen afstaan. De briefwisseling betreflende Newfoundland zal eerstdaags wor den ter tafel gelegd. De gisteren te Londen belegde vergadering van het Argentijnsche cumité is verdaagd moeten worden, wegens ziekte van een der leden. Volgens indirecte berichten uit Chili hebben de troepen van den president gevoelige neder lagen geleden te Coquimbo en Quillota. Het heet dat de opstandelingen naar Santiago oprukken. De aanhangers van president Bal- moceda beginnen hem te verlaten en wei geren de verantwoordelijkheid voor de crisis verder te dragen. Te Londen loopen ernstige geruchten over de gezondheid van keizer Wilhelm II, welke te Berlijn stilgehouden zouden worden. In de telegraphische berich ten uit Rio Janei- ro, via Lissabon te Londen ontvangen, wordt de staat van zaken in Brazilië voorgesteld als voortdurend hachelijk. In het leger heerscht een oproerige geest, wegens gebrek aan ver trouwen in de officieren. Op verscheidene plaatsen des lands hebben er onder de sol daten reeds oproeren plaats gehad. De admi raal Demellus heeft aan een feestmaal een heftigen toost uitgebracht, waarin hij zeide, dat het onbedorven gedeelte der marine rekent op het onbedorven gedeelte des legers, ter bestrijding van alle oneerlijke en mis dadige praktijken van het tegenwoordige dictatorschap, hetwelk zich valschelijk den naam van republiek" toeëigent. Generaal Simero heeft zich in denzelfden geest uit gelaten. Naar hetgeen verder uit Lissabon wordt gemeld, nemen de onderhandelingen tusschen Portugal en Engeland over de Zambezi een gunstigen loop en wordt er ook een gunstige uitslag verwacht, mits de Portugeesche Cortes het voorgenomen tractaat goedkeuren. Naar het heet, is daarbij afgezien van het plan om eene strook land, verbindende de oost- met de westkust, aan Portugal te geven, om Gungunsamaland te neutraliseeren. B E L 8 1 E. In de groote middelpunten der werklieden te Brussel hebben talrijke bijeenkomsten plaats. Men neemt maatregelen voor de orga nisatie eener algemeene werkstaking, zoo de Kamer de herziening der grondwet mocht verwerpen. Uit mededeelingen op die hjjeen- komsten gedaan blijkt, dat de werklieden tot de werkstaking besloten zijn en een fonds tot verzet hebben gevormd. Het internationaal socialistisch congres zal den 18n Aug. te Brussel bijeenkomen en acht dagen duren. De algemeene raad der Bel gische werklieden-partij is met de regeling belast. De uitnoodigingen znllen binnen enkele dagen worden verzonden en in hetFransch, Engelsch en Duitsch gesteld zijn. Uit alle landen van Europa en de Vereenigde Staten zullen afgevaardigden gezonden worden. ITALIË. De verklaring van den minister D Rudinï, Zaterdag jl. in de Kamer gedaan, werd ont vangen met een salvo van toejuichingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het wetsontwerp in zake de prefecturen inge trokken, en hetzelfde heeft de minister van Roman ran H. ROSENTHALBonin. i 14. i Jansen luisterde nauwkeurig naar dit verhaal, diet zich de hoofdzaken nog eens vertellen en schreef ze op. Daarna sprak hij «Nu moet gij mij nog enkele vragen beant woorden, stuurman. Hoe is uw naam V' «Charles Ritschard." «Uw ouderdom?" «Zes en twintig jaar." «En gij zijt te Londen geboren?" «Neen, te New-York. Mijne ouders zijn, zoo ik vernomen heb, op .zee omgekomen, niet ver van 'hier, bij het verongelukken van het stoomschip Columbia. Zij waren met mijn jongsten broeder op reis naar Amerika, terwijl ik ziek bij mijne .grootouders achterbleef. Bij de ramp ging ook nagenoeg ons geheele vermogen verloren en ik werd zeeman. Sedert drie jaren voer ik op de Orion, kapitein Pomard. Deze reis was de derde, die ik meemaakte van Londen naar Hamburg." «Gij draagt immers den naam uwer ouders?" «Ja, mijn vader heette Ritschard." Jansen bad den jongen man bij zijne laatste vraag zoo veelbeduidend aangezien, dat deze er meende te moeten bijvoegen: «Ik zou denken dat ook hier te lande, evenals bij ons, de kinderen den naam des vaders dragen?" «Natuurlijk," was het antwoord; «doch de mogelijkheid bestond, dat gij na hun overlijden een anderen naam aangenomen hadt, van uw pleegvader bijvoorbeeld. Hoe oud was uw broeder wel, toen hij met uwe ouders op reis ging?" «Hij was drie jaar jonger dan ik, dus nog geen drie jaar. Jansen zag peinzend voor zich. Hij scheen het niet met zich zei ven eens te zijn, of hij zijne ver moedens aan den jongen man zou mededeelen. Hij wreef zich met de hand over het voorhoofd. «Waartoe," sprak hij bij zich zeiven, «zou het ook dienen? Mijn varhaal zou hem slechts bedroeven." Hij stond plotseling op, zeggende: «Er is nu aan den eisch der wet voldaan. Wanneer gij u krachtig genoeg gevoelt, zult gij de middelen erlangen, die u in staat stellen naar Londen of waarheen gij verkiest, terug te keei en. De over heid weet nu alle bijzondeiheden omtrent de stran ding van uw schipook de Engelsche consul te Bremen is ingelicht, opdat hij zich metdePiuieiscbe regeering in betrekking stellen en uw belangen en die van de erfgenamen des kapiteins, wat vaartuig en lading betreft, regelen kan. Kan ik nog iets voor u doen, stemman?" '»Ik heb nog éen verzoek, mijnheer," sprak Rit schard een weinig aarzelend. «Zoudt gij mij willen verplichten met eenige regels schrifts aan juffrouw Lombardi te overhandigen?" «Gaarne, doch gij dient u dan te haasten, want morgen gaat de dame vertrekken?" De jonge man schrikte bij deze laatste woor den. «Reeds morgen!" riep hij uit. «En waar denkt zij heen te gaan?" «Naar Hamburg. Ik zal met haar gaan." Charles keek den oude verwonderd aan. «En waarom, als ik vragen mag, geeft gij u zooveel moeite voor een onbekende «Stel u gerust," was het antwoord en Jan sen kon een smartehjken glimlach niet onder drukken, «ik kon immers de grootvader van het meisje zijn." «O, kon ik ook maar opstaan 1" riep de jonge man, maar bij eene poging daartoe zonk hij al spoedig in zijn kussen terug. «Mijn hoofd is nog niet in orde," mompelde hij, en voegde er luide bij«Ik wensch dan de juffrouw een goede reis. Zeg haar dat, mijnheer, en ook, dat ik van harte deelneem in haar ongeluk. Doe mij nu nog den dienst, bij uw terugkeer van Hamburg mij te zeggen, waar juffrouw Lombardi zich gevestigd heeft en wat zij er denkt aan te vangen." Jansen beloofde het en nam afscheid. Den volgenden dag voer de veerboot van Spie keroog, de roode seinvlag ter halver hoogte van den mast, de van Emden komende stoomboot te gemoet. In de boot zaten de twee meisjes, beiden ernstig gesterad en zwijgend, en Jansen, die eveneens, met het hoofd op de hand geleund, stil voor zich uit keek. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1