A0. 1891. aandag 23 ebruari. N°. 7699. Eerste Blad j 'en- Te ertigste Jaargans? /erschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Biimenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal ïïratwo per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nominees 1.85. - 2.50. - O.tO. B 'P ItEABi BOTE It STRAAT, E 2 7. 110 gewone regels met Advertentieprijs: van inbegrip van ecne Courantf 1.1Q. Iedere gewone regel meern.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Schiedam, 21 Februari 1891. Vervolg en slot.) We bezagen de vorige week een onder deel van de groote beweging van onzen tijd, de reclame. We eindigden met de aankomst van het muziekkorps van het Leger des Heils". Naar aanleiding van een soort vac verwijt, dat ons is gemaakt, dat we deze zaak onder de rubriek reclame hebben gebracht, verkla ren we hier gaarne, dat onze zienswijze hier omtrent volstrekt niet is gewijzigd. Men kan ■voor een zaakvoor een streven eerbied ■hebbenmen kan den menschkundigen Booth bewonderen; bij de lezing van zijn hoogst belangrijk boek over het duistere Londen hem en de zijnen als reddende engelen in verblijven vau de diepste verdorvenheid zege nen, doch daarom behoeft men nog niet te sympalhiseeren met den vorm, of met eenig onderdeel van den vorm, waaronder gearbeid wordt. Een voorbeeldEen optocht van een Ame- rikaansch paardenspel door de plaats, waar het voorstellingen zal gevenzal met zijn mystieke wagens, binnen wier gesloten wan den heu«che leeuwen gehuisvest zijn, zijn bont uitgedost personeel past geheel in het kader van een dergelijke inrichting. Vanneer de olifanten, bestemd om bij ■Carré vertoond te wordente Amsterdam aankomen, is hun heer en meester zoo slim, met hen reclame te maken. Ze loopen tietjes achter elkander, de kleinste voorop de daarop volgende slingert zijn slurf om den staart van zijn voorganger, en zoo vormen de zes reuzen een geheel, dat kalmpjes de wereldstad doorwandeltde aandacht van tienduizenden trekt, en duizenden het voor nemen doet opvatten en uitvoeren, hen te gaan zien, als ze hun kunstverrichtingen uitvoeren. De reclame heeft het hare gedaan, -en de ondernemer lacht in zijn vuist. De reclame hoort ook bij dat vak. Wanneer de beroemde Lamoureux met zijn uitgelezen korps ergens aankwam om con- - certen te gevenzou het den ernstigen musicus hinderen, als dit korps zijn intocht hield onder het spelen van een en ander nummer van het repertoire."De ware kunst staat er te hoog voor. Doch hooger nog, oneindig hooger staat 1 het streven om te zoeken, wat verloren is in den verdierlijkste een vonk van het betere op te wekkenden afgedwaalde op het rechte pad te brengen 1 Zulk een streven eerbiedigen we, en we bewonderen hen, die spot en hoon verduren, maar standvastig het oog gericht houden op het doel, dat ze zich hebben voorgesteld doch misschien is het een ouderwetsch denkbeeld we zien het koninkrijk Gods liefst niet komen met uiterlijk gelaat! We zijn overtuigd, dat de geheele inrichting nare- een vast plan werkt, dat zorgvuldig werd overwogen, voor het werd vastgesteld, dat het door geen alledaagsch, maar liever et door een buitengewoon man in elkander is gezetdat het er op berekend is buitengewone indrukken teweeg te bren gen, t neemt niet weg, dat de vorm ons niet kan behagen. Cozen we de vorige maal de exploitatie an een tak van nijverheid, om de wijze in het icht te stellen, waarop de reclame werkt, we zouden ait staaltje met tal van andere kunnen vermeerderen. rgelijk een ouderwetschen tabakswinkel met zijn eenvoudige ronde doozen en potten van Jelftsch aardewerk met dien van onzen modernen tijd. De ouden van dagen beweren, dat de portorico en de varinas van vroeger het verre winnen boven de soorten van onze dagen. Kan zijn, doch zeker is het, dat het uiterlijk voorkomen der inrichtïngeu hemels breed verschilt. Menige sigarenwinkel van onzen tijd gelijkt op een kunstinrichting, vanwege de sierlijke beelden, aan welker ontwerping een echte kunstenaarshand niet vreemd is gebleven, en die enkel moeten strekken om op in het oog loopende wijze de voortreffelijke eigenschappen van deze of gene cigarettensoort in het licht te stellen. 2ijn ook niet de paleizen in onze groote steden, waar bier getapt ol een borrel geschon ken wordt, spruiten van de welig tierende plant, die men reclame noemt En steekt er geen soort van genot in, eens in een echten ouderwetschen tabakswinkel een sigaar te gaan opsteken, of u bij Wijnand Fokkink in de zeventiende eeuw verplaatst te wanen, om in het ouderwetsche huis, waaraan de negen tiende eeuw haar brutale handen nog niet heeft geslagenuit het ouderwetsche glas volgeschonken uit de even ouderwetsche flesch, den ouderwetschen drank te proeven? Ja waarlijk, ze begint vervelend te worden, de reclame, omdat ze ons op allerlei manieren vervolgt. We durven echter niet verzekeren, dat ze voorloopig bescheidener vormen zal aannemen. De strijd om liet bestaan maakt vindingrijk; ze dwingt de nijveren elkander na te volgen en voorbij te streven ook op het stuk der reclame, en als eenmaal de tijd komt dat menige schoone gevel verdwijnt onder bont gekleurde aankondigingenwe zullen 't ons moeten getroosten. Alles wordt er op berekend om indruk te maken en emotiën op te wekkenen daarvoor is ons rusteloos zenuwachtig geslacht ten hoogste ontvankeljjk I 7'. M. den Koning voor de officieren van bet leger. Naai men verneemt, is de ontwerp-steden- wet door de afdeelingen der Eerste Kamer ongunstig ontvangen. ij den Raad van State is (behalve een wets ontwerp tot wijziging van liet militair straf wetboek) thans ook aanhangig gemaakt een ontwerp tot wijziging van het reglement cp de krijgstucht. (Avp.) B. en Vvan Delft hebben een adres gericht aan Ged. Staten van Z.-Holland (en een afdruk verzonden aan de besturen der in Delfland liggende gemeenten, met liet verzoek hun adres te ondersteunen), waarin zij. er cp wijzende, dat aan de goedkeuring van Ged. Staten is onderworpen een door de ver. verg. van Delfland vastgestelde keur op de sluizen in Delflands zeewering, water- keering en boezemkaden, en op de voor- boe/enis van Delflands uitwateringssluizen, verzoeken, dat Ged. Staten die keur onver anderd zullen goedkeuren, zijnde zij voor de gemeente Delft en omgeving uit meer dan éen oogpunt van groot belang. B. en van Delft stellen daarbij verder in het licht, dat de zomerspuiing, die bij genoemde keur door Delfland kan worden bevolen, in liet belang is der volksgezond heid en der Delftsche industrieelen, die zuiver water noorig hebben. SCHIEDAM, 21 Februari 1891. Heden eindigt de rouwtijd over wijlen De minister van binnenlandsche zaken lieeft den commissarissen des Koniugs in de provinciën medegedeeld, dat in de alpliabe- tische naamlijst der dorpen, gehuchten, buurt schappen en waterschappen ditmaal eene menigte namen worden gemist, die voorkomen in de lijst bij de vqrige volkstelling uitge geven, en daarentegen een aanzienlijk aantal namen, die in de lijst van 1879 niet worden vermeld, thans in de opgaven worden aan getroffen, met verzoek, dat de lijst nog eens met zorg worde nagegaan en de noodige veranderingen aangebracht. De minister van buitenlandsche zaken vestigt n de SL-Ct. de aandacht op het vol gende door hem van den consul-generaal te Pretoria ontvangen bericht. »Met het oog op da vele Hollanders die tegen woordig hier buiten betrekking zijn, en wier aantal gedurig door nieuwe aankomelingen wordt vermeerderd, gevoel ik mij verplicht een waarschuwend woord te doen hooien, teneinde ondoordachte emigratie naar de Transvaal zoo veel mogelijk tegen te gaan. «Geduiende het afgeloopen jaar was de toe stand hier niet zeer bevredigend, waartoe allerlei oorzaken hebben samengewerkt, niet het minst de inkrimping van het mijnwezen in sommige deelen van het land, waardoor bet gouvernement verplicht is geweest enkele kantoren geheel op te heffen, of bij andere in de nabijheid gelegen te voegen. Bezuiniging van ambtenaren, ook bij post- en telegraafdienst, stond hieimede in het nauwste verband. »Het aantal personen die prospecteer- en delverslicenties namen, is ook. veelal door gebrek aan ondernemingsgeest en middelen van bestaan, zeer verminderd, waardoor handel en verkeer gevoelig hebben geleden. bAIs een gevolg van een en ander zijn de inkomsten van den staat ver achtergebleven bij de cijfers van vorige jaren, en is de regeering genood zaakt geweest de uitvoering van sommige publieke wet ken voorloopig uit te stellen, tot groot nadeel van de vele ambachtslieden, die daarop hadden gehoopt; ook de algemeens op meting van het land, waartoe reeds voor jaren was besloten en die aan velen eene ruime ver dienste beloofde, is verschoven tot betere tijden. b Werd in 1888 en '89 bijna iedereen spoedig na aankomst geplaatst, tegenwoordig is het omge keerd, hetgeen voor degenen die hier zonder middelen komen, aanleiding geeft tot groote teleurstelling niet alleen, maar meermalen ook tot geheel verval. «Daarom wie in Holland een bestaan heeft, blijve voorloopig ten minste gerust daar, en wie na lezing van het bovenstaande het toch wil wagen hierheen te emigreeren, zorge ten minste 500 in den zak te hebben hij aankomst, om gedurende de eerste maanden, zoo noodig, zonder verdienste te kunnen leven". Gisternamiddag teekende het peil in den Rijn te Keulen een waterstand beneden '1 meter; zoodat de heropende scheepvaart weder moest worden gestaakt. Ook boven Keulen hebben vijf stoombooten met schepen op sleep touw, bestemd naar den Boven-Rijn, wegens den lagen waterstand de vaart moeten sta ken. Wegens de berichten van den Bovsn- Rijn vreest men voor eene verdere daling. (W, B. CL) Naar de A7. Ti. Ct. verneemt, is de onder neming van den heerSaalborn, directeur der Duitsche opera, gevallen. De heer Saai born heeft aan de artisten aangebodenvan de achterstallige gages 50 percent uit te keeren en tegen gelijke ver mindering der salarissen de onderneming tot het einde van het seizoen voort te zetten. Een gedeelte van het personeel was bereid met deze schikking genoegen te nemen, maar het meerendeel heeft de voorsbellen van den directeur afgewezen. Dientengevolge heeft de heer Saalborn de directie neergelegd. De voorstelling, die gisteravond in Den Haag zou plaats hebben, is niet doorgegaan. De door den heer Saalborn tegen heden- namiddag bijeengeroepen vergadering van de belangstellenden in de Hoogduitsche opera ging onverrichterzake uiteen, doordien nie mand maatregelen aan de hand wist te geven om het noodige geld bijeen te krijgen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1