Maandag 23 Februar N°. 7699. Tweede Blad Feuilleton. Het goud van de Orion. A". 1891. ij f-en -Te er t i gs t e Jaargang Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. L'ITGEV'EE: J. ODÉ. .Buiten! andsclie Berichten. 1.85. - 2.50. - 0.10. BURBAUs BOTBKSTRAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regel, met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk AfionderlijUe notmners DUITSCHXi AND. Gisteren waren ter beurze te Berlijn ge ruchten verspreid, dat de keizer door eene ziekte was aangetast. Zij zijn reeds op de beurs officieel tegengesproken. In de avond bladen worden zij gequalificeerd ais leugen achtige verzinsels, uitgestrooid om storing te verwekken in de inschrijvingen op de nieuwe leening. Naar men verneemt, worden van be voegde zijde maatregelen voorbereid om de •verspreiders dezer geruchten op te sporen. Gisternamiddag heeft de keizer aan het diner van den provincialen Landdag van Branden burg eene rede gehouden, waarin hij, na te hebben gewezen op zijn schitterend voorbeeld, den grooten keurvorst, deed uitkomen dat er veel was gebeurd, wat hem was hard gevallen. Het verheugde hem echter, dat het streven naar gemeenschappelijken arbeid niet op een -onvruclitbaren bodem was gevallen. Het vorstenhuis moest het vaste geloof aan God en de getrouwheid in plichtsbetrachting band haven; het volk moest den leidsman vertrou wen; daarin lag het geheim van het groote vaderland. Wanneer er zekere stilstand schijnt te zijn gekomen, dan begrijpt misschien menigeen niet, welke wegen er moeten wor den betreden. Er gaat thans door de wereld een geest van ongehoorzaamheid, die er zich op toelegt, de gemoederen in verwarring te brengen Maar hij (de keizer) laat zich niet van zijn weg afbrengen. Voorts gaf hij de vertrouwende hoop te kennen, dat iedereen in trouwe vervulling van plicht hem zal terzijde staan en hem op den ingeslagen weg zal volgen. H handelt in opdracht van eenen Hoogeren en zendt eiken avond en eiken morgen een Roman van 11. ROSENTHALBonin. 6de Hoofdstuk. 16. Na de afreis van Flora had stuurman Ritschard op Spiekeroog geen rust of duur meer. Voor dien tijd had hij ziekte en koorts met ge duld gedragen en zijne verpleegster getuigde, dat zi nog nooit geduldiger zieke behandeld had. Nu werd dit geheel anders. Twintigmaal op een dag beproefde hij van zijn leger op te staantelkens schoten zijne krachten te koit. Zoodra hij trachtte teloopen, begon het 'hoofd hem te draaien en viel hij neer. Zijne zenuwen hadden te veel geleden. Somtijds stiet hij allesbehalve christelijke verwenschingen uit «ver zijn ongeluk: 'twas maar gelukkig dat men gebed ten Hemel voor het welzijn zijns volks. Volgt mij, Brandenburgers, allen, man voor man. Leve Brandenburg!" Het bevestigt zichdat de keizer reeds eenige weken geleden vorst Bismarck door den hertog van Coburg heeft laten uitnoodi- gen zijne aanvallen tegen de regeering te staken, maar dat die zending volkomen mis lukt is. Alle bladen spreken over het bezoek, dat keizerin Frederik te Parijs brengt en zien daarin het bewijs van de goede verstandhou- dingwelke tusschen de Fransche en Duit- sche regeeringen bestaat. Daar dit bezoek natuurlijk wordt gebracht in overleg met keizer Wilhelm en kanselier Von Capriviziet men daarin eene ernstige poging om beide volken met elkaar te verzoenen. De Borddeutsche Zeitg. zegt in de gelegen heid te zijn, beslist te verzekeren, dat in den ministerraad van 15 dezer ook niet met een enkel woord is gesproken over vorst Bismarck en de met diens naam in verband gebrachte drukpers-aangelegenheden. De Bamhurgiache Corresp, meldt, dat Crispi binnenkort op Friedrichsruh bij prins Bismarck wordt verwacht. E U EI IS O. Het Huogerhuis heeft zonder discussie het voorstel van lord Denman verworpen om ook aan vrouwen stemrecht te verleenen. Het ontwerp in zake de kerkelijke tienden in Wales werd bij tweede lezing goedgekeurd. Onder de voorstanders van hel tegenwoor dige Kabinet in het Parlement begint meer en meer de overtuiging veld te winnen, dat de toestand der arbeidende klassen de hoofd vraag bij de aanstaande verkiezingen zal zijn de ministerraad moet daarom reeds besloten hebben alle wetsontwerpen, die genoegzaam in bet gezin van den dominee alleen fatsoenlijk Engelsch verstond. Alleen de gedachte aan het zoo geheimzinnig verdwenen geld gaf hem nog eenige afleiding en kon hem zoozeer bezighou den, dat hij zich eenigen tijd stilhield on minder lastig was. Hij had zich de bijzonderheden der schipbreuk, zoools men die uit Flora's mond had opgevangen, wel een dozijn malen laten verhalen, had daaraan zijne eigene ervaringen vastgeknoopt en was zoo tot de overtuiging gekomen, dat het niet aan te nemen was, dat de kapitein niet allereerst voor zijn schip en zijne manschap in de bres zou zijn gesprongen en alleen aan zijn geld gedacht had daarvoor kende hij Pomard te goed. 't Stond evenzeer bij hem vast, dat niemand van het schip had kunnen ontkomen. Het was wegens den hevigen golfslag zooveel had hij in zijne opsluiting wel waargenomen onmogelijk, vol strekt onmogelijk geweest eene boot te water te brengen. En ware dit later aan een achterblijvende gelukt, dan zou hij wel ergens geland zijn. Zoo peinsde Ritschard. Hij had namelijk niets verno- voorbereid kunnen geacht worden, ten spoe digste in te dienen. Een der liberale leden van het Lagerhuis zal den 17n Maart eene motie indienen, waarbij, met het oog op de toenemende woede van wedden en spelen, de regeering wordt uitgenoodigd de desbetreffende wetten onpartijdig op ai Barer Majesteits onderdanen toe te passen, en die wetten aan eene her ziening en verscherping te onderwerpen. De president van San Salvador, generaal Ezeta, heeft aan een vertegenwoordiger der pers verklaard, dat de financieele toestand der republiek uitmuntend is, hare betrek kingen met de buitenlandsche mogendheden niets te wenschen laten, en de vrede ver zekerd is. Koningin Liliakalani van de Sandwich eilanden, die pas den troon heeft beklommen, is ziek. De ministers hebben de vermoedelijke tioonopvolgster prinses Kalulani, die in Enge land vertoeft, verzocht naar Hawaï terug te beeren. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de regeering aan den staatsraad verzocht heeft, de Cortes bijeen te roepen ter be krachtiging van het contract der nieuwe leening van negen millioen pond sterling, gesloten met eene Fransche bankiersgroep, volgens welk contract afstand gedaan wordt van het tabak-monopolie. Volgens berichten uit Madrid is de regee ring voornemens, de commissie voor deCu- baansche schuld vóór Maart te completeeren. Be bankier Sotolaugo van Barcelona, onder handelt daarover te Madrid. Dit Kairo word gemeld dat de marsch der troepen naar Takar door eenen zandstorm vertraagd wordt. Osman Digna is twee mijlen benoorden Afafit gelegerd. men van het voorgevallene bij Mandal. Men ont hield hem de dagbladen, opdat hij zich niet te zeer zou vermoeien, 't Was opmerkelijk, dat de lijken der verongelukten niet gevonden waren, zoo dacht hij verder, doch de zee was wijd, de stroo- ming trok om dezen tijd naar het noorden en do noordelijke IJszee gaf hare dooden niet terug. Het resuliaat van al deze overdenkingen was, dat de stuurman zich verzekerd hield, dat het geld ontvreemd was. Van de opvarenden kon nie mand het gedaan hebben, de dief moest dus op het eiland schuilen. Hoe deze zich van den schat had kunnen roeester maken, dat was en bleef hem een raadsel. De heer Jansen, die het schip het eerst betreden en de kajuit leeg gevonden had, was een door en door eeilijk man, dit wist hij van hem, en hij had geen behoefte aan den roof. Charles had zieti met een en ander niet zoozeer bet hoofd gebroken, wanneer de schat aan iemand anders had toebehoord dan aan het schoone Jood- sche meisje. Dit had hem van het oogenblik af aan, dat zij voet aan boord zette, betooverd. Hij had slechts oogen eu ooren voor baar en zich zeiven F B A N K E IJ K. Keizerin Frederik heeft Donderdag, in gezelschap van hare dochter en van gravin Munster, een bezoek gebracht aan het pano rama van de Tuilerieën en aan de tentoon stelling der sUnion artistique". 's Namiddags heeft zij een rijtoer gemaakt langs de boule vards en door het Bois de Boulogne. In het gebouw der Duitsche ambassade werd des avonds ter eere van de keizerin-weduwe een groot diner gegeven, waaraan het geheele per soneel van het gezantschap deelnam. De waarde van den invoer in Januari bedroeg 308.000,000 francs en de uitvoer 201,000,000 fr. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroegen deze cijfers 334,000,000 en 238,000,000 fr. De ontvangst is dus in dit jaar veel ongunstiger. De Temps schrijft dezen uitslag toe aau de ongewoon strenge vorst, waardoor handel en nijverheid veel leden. ZWITSERLAND. Het bericht uit Rome omtrent de benoe ming van pastoor Dernaz, te Lausanne, tot bisschop van Lausanne en Genève in de plaats van kardinaal Mermillod, heeft naar het geen uit Genève wordt gemeld ia de ultramontaansche kringen een zeer pijnlijken indruk gemaakt. De hoofden der ultramon taansche partij aldaar hadden gehoopt, dat er een hulpbisschop zou worden benoemd en waren bevreesd voor eene definitieve aftreding van Mermillod. De ultramontaansche Courrier de Oenève zegt ook, dat alle katholieken ia Genève het bericht met diep leedwezen zullen hebben ontvangen. De regeering van het kan ton Genève is in deze zaak gebonden aan de kantonnale grondwet, die alleen een oud katholieken bisschop erkentmaar de nieuwe bisschop, die uit Genève afkomstig is, zal toch waarschijnlijk in het kanton bisschop- deed hij de belofte, dat zij de zijne zou worden, sal zou hij ze van voor de poorten der hel moeten halen". Maar hij was slechts een arm stuurman, goed theoretisch onderwezen en practisch ont wikkeld het examen als eerste stuurman groote vaart had hij glansrijk doorstaan het is waar, doch nog slechts stuurman op de Noordzee; zij daarentpgen voortgesproten uit een derdeftigste famiüèn der City: geen enkeï bewijs, dat zijne vurige liefde beantwoord werd, wel eene koele bejegening had hij ontvangen, doch dit juist prik kelde zijnen hartstocht des te meer. Doch nu was zij arm, armer nog dan hij. Als het hem eens ga- lukte haar verloren vermogen weder op te sporen en daarmede voor haar te verschijnen. Dan zou dit een bewijs zijn, dat hij baar niet om haar geld had liefgehad of eigenlijk, dat hij haar meer liefhad dan haar geldwant in het tegen overgestelde geval hadde hij haar verlaten en haar geld behouden. Aan hem zou zij dan haar rijkdom te danken hebben, zij zou hem levens lang dankbaarheid verschuldigd zijnzoo dacht

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5