■woordde dat zij daaromtrent nog geen be sluit genomen heeft. Aan Reuter -wordt van Woensdag uit Buenos-Ayres geseind dat de opstandelingen in Chili Iquique gebombardeerd en troepen aan land gezet hebben, die zich van het douane-bureau meester maakten, waarna de stad op 6 verschillende punten werd ver nield. Meer dan 200 vrouwen en kinderen kwamen bij het bombardement om het leven. De opstandelingen plunderden vele voorname huizen. Het bombardement werd op verzoek van den Engelschen vlootvoogd gestaakt. De bevelhebber der regeeringstroepen capitu leerde daarop en gaf de stad aan de opstan delingen over. Deze hebben meer troepen ontscheept, die naar het binnenland opruk ken om de regeeringstroepen te achtervolgen. Volgens telegram uit New-York verwierp de opperste rechtbank te Chicago den eisch der firma Marshall om de Mackinley-wet ongrondwettig te verklaren. Volgens berichten uit Odessa zijn eenige vermogende joden naar Palestina vertrokken, om landerijen te koopen onder Turksche concessie voor jodenkoloniën. Volgens bericht uit Lissabon wordt in het charter der Mozambique-compagnie een artikel opgenomen hetwelk volledige geloofsvrijheid waarborgt. FBiHXRUE. Aan het Journal des Débats wordt uit Belgrado gemelddat Pasics als president minister in de Skuptschina het programma van het nieuweKabi net ontwikkeld heeft. Hij verzekerde dat het nieuwe ministerie er ern stig naar zou streven den toestand te hand haven, welke door de constitutie en koning Mïlans troonsafstand geboren werd; dat het vast besloten is den vrede naar buiten zoowel ids naar binnen te bewaren, en dat het de vriendschappelijke verhouding met het bui tenland zal aankweeken. Uit Parijs wordt van gisteren gemeld De daling der Fransche rente wordt toe geschreven aan het artikel in de JSölrtische Zeitung van hedenochtend. Daarin werden naar aanleiding van het bekende optreden van Deroulède, de Fran§che regeering en de ver standige elementen der Fransche natie aan de plichten der gastvrijheid herinnerd, met de- verzekering dat door eene beleedïgiogvan den keizer of zgne moeder de geheele Duit- sche natie zich beleedigd zou gevoelen. ZWITSERLAND. Naar uit Bern gemeld wordt, hebben de uitvoeren in 1890 eene waarde bedragen van 725 millioen francs en de invoeren 1001 millioen meer dan in 1889. Uit Bazel wordt gemeld dat de groote raad van het kanton met 64- tegen 39 stemmen zgne instemming betuigd heeft met het systeem, waarbij Je rechterlijke ambtenaren door volksstemming zouden worden aange wezen. PORTUGAL. Het officieele blad behelst een regeerings- hesluit, waarbij de Kamers tegen 4 Maart bijeengeroepen worden om de overeenkomst betreffende het sluiten der leening ter conso lideering van de vlottende schuld in behan deling te nernen. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden heeft de wet op de landverhuizing aangenomen. Volgens berichten uit Chili, gisteren te Buenos-Ayres ontvangen, heeft er een belang rijk gevecht plaats gehad te Iquique tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen, welke laatste geheel verslagen werden. De militaire macht der opstandelingen is aan zienlijk vermeerderd. Depêches uit Iquique, gisteren te New-York ontvangen, bevestigen het bombardement en de inneming dier stad door de opstandelingen op 16 dezer. In denzelfden nacht brak er een oproer uit, gepaard met brandstichting, hetwelk door de vloot en de vertegenwoor digers van vreemde staten onderdrukt werd, doch eerst nadat 175 opstandelingen waren gedood of gekwetst. Het overschot der regee ringstroepen, welke in den slag van Pampa geslagen waren, verrasten daarop den 19n Iquique, waarbij den geheelen dag v.-vochten en 's nachts de handelswijk in brand ge stoken werd. Des avonds kwam er een wapenstilstand tot den 20n 12 uur tot stand. Ten noorden van Pisagua verwacht men een beslissenden slag. BRAZILIË. De maarschalk Da Fonseca is tot president der republiek gekozen met 129 stemmen. Generaal Floriano Teixóto is tot vice-president gekozen. Bimierilaiidsche Berichten. SCHIEDAM, 27 Februari 1891. Aan het beknopt verslag der gisteren ge houden raadszitting kunnen wij nog het vol gende toevoegen De volgende stukken waren ingekomen Eene missive van Ged. Staten dezer pro vincie, houdende goedkeuring van een raads besluit van 30 Januari jl. tot het voldoen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uit gaven, dienst 1890, welke werd aangeno men voor kennisgeving. Het rapport der fmandeele commissie over de rekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1890 werd ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Eene suppletoire begrooting voor 1890 van het stadsziekenhuis, met aanvrage om een verhoogd subsidie van f600 voor die instel ling. was door den voorzitter bereids in han den der financieele commissie gesteld; deze adviseerde, in het mede reeds ingekomen rapport, tot toestaan van dit verzoek en goed keuring der begrooting. Dienovereenkomstig werd, op voorstel van burgemeester en wet houders, met algemeene stemmen besloten. De verslagen van curatoren van het gym nasium en der commissie van toezicht op Ret middelbaar onderwijs, omtrent den toestand dier inrichtingen van onderwijs over 1890 wer den ter visie gelegd tot eene .volgende ver gadering, zullende ze tevens worden opgeno men in het gedrukt Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad" en in het jaarverslag omtrent den toestand der gemeente. De adressen van W. J. van Wagtendonk, G. Montfoort, A. Koper, F. Pigeaud A.Fz. en W, Drektraanom benoemd te worden tot secretaris-rentmeester van bet burgerlijk arm bestuur werden ter visie gelegd ter behan deling ju eene volgende vergadering. Hetzehde geschiedde met het verzoek van N. van der Sluis om zijne gewone gratificatie; het verzoek van mej. M. "W. van Grasstek om ontslag met 1 April a.s. als onderwijzeres aan de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor meisjes; de verzoeken van J. Leliveld en B. C. Hoek, echtgenoote van C. Montfoort, om vermindering van hun aan slag in de plaatselijke directe belasting door het overgaan hunner branderijen in andere handen. Ten slotte werd voorlezing gedaan vaneen aan den voorzitter gericht schrijven van den heer Jules Rollin, advocaat bij het hof van appèl te Brussel, als gemachtigde van de heeren Cuylits, huurders der terreinen van de voormalige scheepstimmerwerf »de Nijver heid", daarbij verzoekende om langs minne lijken weg het met de gemeente gesloten contract te ontbinden onder aanbieding van een jaar huur. Nadat door den voorzitter was medegedeeld dat de heeren Cuylits op 15 Januari jl. waren aangeschreven de verschuldigde huur alsnog te voldoen en hun daartoe tot 31 Januari uitstel was gegeven; dat zij, daar door hen hieraan niet was voldaan, op 44 dezer gerechtelijk waren gesommeerd dat als- nog te doen binnen 14 dagen na de dagteeke- ning dier sommatie, werd besloten dit schrijven ter visie te leggen ter behandeling in eene volgende vergadering. Alsnu werden behandeld het in ons vorig nummer reeds medegedeelde. Aan het slot der vergadering werd aan burgemeester en wethouders machtiging ver leend tot het vaststellen van de bestekken voor de materialen ten dienste der fabricage in 1891 en tot verkoop van hakhout. Nadat door den voorzitter was medegedeeld dat de tijdelijke geldleenïng, waartoe in het vorige jaar was besloten, gesteld was ten name van den heer J, Luikx, bankier te Rozendaal; en dat de afslag van visch aan de zeevischmarkt voor dit jaar wederom was opgedragen aan II. C. van Abshoven, werd de vergadering gesloten. Bij kon. besl. van 23 Febr. is mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Koningin bij het Hof van België, in diezelfde hoeda nigheid benoemd bij het Hof van Luxemburg. De parlementaire commissie van voorberei ding der wet op den krijgsdienst hield gis teren en heden eene vergadering. De minister van binnenlandsche zaken heeft Ged. Staten der onderscheidene provinciën verzocht, hem van elke gemeente eene opgave te doen toekomen van het getal personen, die brj de herziening der kiezerslijsten in 1889 en 1890 van die lijsten zijn afgevoerd wegens onderscheidenlijk in 4888 en in 1889 genoten onderstand van eene instelling van weldadig heid of van een arn bestuur. Naar wij vernemen, mag men te gemoet zien, dat de uitnoodiging ten disch bij HH. MM- Koningin Wiihelmina en de .Koningin- Regentes van de Eerste Kamer, eerlang zal gevolgd worden door andere hooge colleges van Staat, in de eerste plaats de Tweede Kamer. Men meent ook te weten, dat het corps diplomatique aan een gastmaal ten hove zal worden vereenigd, (Dgèl.) Volgens te 's-Gravenhage rondgaande be richten zouden H. M. de Koningin-Regentes en H. M. de Koningin in het aanstaande voor jaar een paar maanden het paleis op het Loo betrekkenom dan weer den zomer in de residentie door te brengen. Naar het Dagblad verneemt, is de schout bij-nacht jhr. J. A. Roëll, adjudant in gewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, bestemd om den vice-admiraal P. ten Bosch als com mandant der zeemacht in Nederlandsch'Indië te gaan vervangen. Naar het Haagsch DllcL verneemt, is het geschil tusschen den staat en de Neder- landsche bank, omtrent de vraag of het over de door de bank;uit te keeren divi denden verschuldigde patentrecht bij de balans moet worden afgetrokken van de »aigemeene winst", dan wel gebracht moet worden uitsluitend ten laste van het ïBank- aandeel" in de winsten welk geschil, inge volge artikel 24 der gewijzigde bankwet, aan de uitspraak van scheidslieden was onder worpen door dezen in laatstgemelden zin, dus ten voordeele van den staat, beslist. Het hierdoor voor den staat verkregen voor deel kan geacht worden ongeveer dertig dui zend gulden 's jaars te bedragen. Naar men uit Den Haag mededeelt, zou H. K. H. de groothertogin van Saksen, die aan de 's-Gravenhaagsche ijsclub vergunning had gegeven een gedeelte van hare terreinen aan de Laan van Meerdervoort te 's-Graven- venhage in te richten tot' schaatsenrijders- baan die vergunning hebben ingetrokken omdat, tijdens den zwaren rouw óve'r Z.'M. den Koning, op die terreinen ijsfeesten zijn georganiseerd, met muziek enz.welke ver maken niet met het denkbeeld van den zwaren rouw overeenkomen. De heer mr. J. A. van Gilse deelt in het Hll. mede, dat hg in Schoterland nog niet door de liberalen is gecandideerden dat hij, al wordt het gedaan, toch die candidatuurniet zal aannemen aal ware het", zegt de heer van Gilse, salieen wegens mijn volslagen gemis van locale kennis, die m. i. nergens minder dan in een Friesch distriet kan wor den ontbeerd". De pVereeniging van Nederl. Scherpschut ters" zal dit jaar van Zaterdag 27 Juni tot en met Woensdag 1 Juli te Hoorn een groo- ten nationalen schietwedstrijd houden, tot deelneming waaraan worden uitgenoodigd' marine en leger, dienstdoende en rustende schutterijen, de vereenigingen gevormd uit de schutterij, de afdeelingen van den bond van oud-officieren, enz. Naar aanleiding van ons bericht, omtrent het overgaan vau de koninklijke fabriek van- stoom- en andere werktuigen, in handen van. gebr. Stork, te Hengelo, ontvangen wij van deze heeren de mededeeling, dat van een dergelijke overname bij hen nooit eenige sprake geweest is. De gebezigde uitdrukking is dan ook niet juist geweest. Wij hadden moeten zeggen dat de genoemde inrichting wellicht reeds binnen korten tijd zal overgaan in handen der tot behoud van de fabriek gevormde combinatie, een en ander op den grondslag der propositie, in het laatst van het vorige jaar aan de verschillende belanghebbenden gedaan. (AT. v. i. D.) Op het jaarfijksche feestmaal van de a-Hol land Society" te New-York is ditmaal de openingsrede ter eere van het oude moeder land gehouden door den voorzitter, den heer Robert R. Roosevelt. Zoo goed als iemand anders verstaat de heer Roosevelt de k-unst,. om door de oud-Hoilandsehe herinneringen samen te vlechten met de denkbeelden, die aan ieder burger van het Amerikaansche gemeenebest gemeenzaam zijn, de geestdrift zijner hoorders op te wekken. Bijzonder op merkelijk is echter, in deze toespraak van eenen republikein tot republikeinen, de har telijke toon waarop over het Huis van Oranje gesproken wordt. Onder de eigenschappen onzer voorouders, had de heer Roosevelt reeds in het begin zijner rede hunne trouw aan het Huis van Oranje geroemd. En tegen het einde, toen hij, na de grootheid van ons land in vervlogen eeuwen herdacht te hebben, meende te moeten gewagen van de gevaren-; die het thans kunnen bedreigen, knoopte hiji deze gedachte vast aan het overlijden van- onzen Koning. 3Het i roemrijke Huis van Oranje is zeiSe hij voor zooverrede mannelijke linie betreft, verdwenen. De geest van vrijheid, van oprechtheid, de liefde voor het vader land en de belofte van getrouwheid, dit alles heeft zich nu te zamen getrokken op een liefelijk broos kind. Indien onverhoopt iets ongunstigs haar te -beurt moest vallen, welke gevaarlijke stormen zouden dan niet in het kleine Nederland klein'n vergelijking met zijne machtige naburen kunnen opsteken? Met de vernietiging van dit kostbare leven zou de troon in vreemde handen moeten val len, en dan misschien in die van iemand, -wellicht weinig in sympathie met het volk en atkeerig van hunne wetten en zeden. Hoevele eerzuchtige plannen kon den dan niet in het leven geroepen wor den om de aloude Yereenigde Provinciën in een hevigen, bitteren strijd voor de vrij heid te wikkelen. Laat ons de hoop koesteren dat dit land onzer voorvaderen van zulk eenfe- ramp bevrijd moge blijven; maar laat ons

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2