&eraliie en Mocnte onroerende goederen. Gemengde Berichten PER TELEGRAAF. A rmen zorg. Rechtzaken. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. S t e d e 1 ij k N i e u w s. Marktberichten. tevens de gelofte afleggen dat wij, onder zulke omstandigheden, van deze zijde van den Oceaan het Nederlandsche volk ter hulp zul len snellen, voor zooverre dit dn ons vermo gen zal staan. »En kon het gevaar zoo groot worden, dat zij aan de teisteringen van vroegere dagen blootgesteld werden, dan zou het geen twijfel liijden, of de Hollanders zouden liever zich van hunne kusten verwijderen, dan zich aan een vreemd juk te onderwerpen. En dan in dat uur van gevaar laat ons hun in ons eigen land, te midden van een vrijheid lievend en onafhankelijk volk, niet alleen eene schuilplaats aanbieden, maar hen tevens harte- lijk welkom heeten. aDaar wij bewust zijn- hoeveel van het welzijn van dit éene jeugdige leven voor het geluk van onze stamgenooten afhangt, hoe vast dit met den voorspoed van het vader land in verband staat en hoe nauw daarvan de vrijheid van Europa en het menschdom afhankelijk is, zoo twijfel ik geenszins dat gij alien u met mij zult willen vereenigen, om een toost in te stellen op het welzijn, en voor het lang gelukkig leven van Wilhelmina van Nassau, Koningin der Nederlanden." Het plan is vastgesteld voor een interna- -tlönale poppen-tentoonstelling, te houden in het Kurhaus te Scheveningen van 4 Juli tot 4 August! s aanstaande. De poppenin vier afdeelingen gesplitst, zullen voorstellena. his torische personen; b. personen uit opera, opera-comique of beroemde tooneelstukken c. de nationale kleederdrachten van alle lan den; d. kinder-speel poppen. Bij iedere pop moet een beschrijving zijn gevoegd van de persoonlijkheidwelke zij voorstelt. De jury zal zijn samengesteld uit kunst schilders en beeldhouwers van beiderlei kunne en uit andere deskundigen. Aan de tentoonstelling zal een verloting zijn verbondenwaarvan de prijzen zullen bestaan uit poppen ter expositie aangekocht. Uit Enkhuizen meldt men aan de N. H. Gt. De vrachtbooter» Groningen III. en Gro ningen IF zijn "Woensdagmorgen uit Lem mer naar Amsterdam vertrokken, 's Avonds om 4 uur kwamen zjj op Pampus, doch aldaar was het ijs nog vast en zoo' dik, dat zij genoodzaakt waren terug te keeren. Gister avond zijn beide booten alhier flbinnengeloo- pen. Op den-terugtocht passeerden zij twee Zwolsche booten, die naar Amsterdam door stoomden, niettegenstaande de opvarenden op het ondoenlijke van de reis opmerkzaam werden gemaakt. De Minister Havelaar is weder van Kam pen te Urk aangekomen en kon heden hier worden verwacht. Ten noorden en oosten van de stad is open water met veel drij (ijs, dat voor schroef- booten geen groote bezwaren oplevert; ten zuiden is de zee vol ijs. Uit Diemen wordt gemeld: Woensdag trachtten zes vrachtbooten het ijs in het IJ van Durgerdam tot Uitdam door te breken. Na met veel moeite een paar honderd meter te zijn gevorderd, moesten de pogingen worden gestaakt. Vooral de sterke nacht vorsten maken het ijs in het U weer tot eene dichte, zeer dikke massa. De botkloppers oefenen nog eiken avond hun bedrijf opliet IJ uit. Het onderzoek, door de justitie met twee doctoren en een apotheker te Lange-Zwaag ingesteld waar twee kinderen onder ver dachte omstandigheden zijn gestorven duurde geruimen tijd. De ingewanden en maag zijn uit beide lijkjes genomen, om chemisch onderzocht te worden, welk onder zoek aan den heer Ponne te Heerenveen is opgedragen. De familie wachtte tijdens de schouwing in de dorpsherbergdaarna werden de lijkjes begraven. De meid die bij de grootouders der kinderen dient, is thans ook ziek, naar men wil zeer ernstig. Te Oude-Schild (op Texel) had Zondag namiddag naar men van daar schrijft—- een hoogst merkwaardige redding plaats door middel van een hond. Eenige knapen waren aan den zeedijk aldaar bezig met op voorbijgaande ijsschotsen te springen en dan weder vlug van de schot sen te springen, vóórdat de afstand tusschen wal en schots te groot werd. Een der laatst op de schots geblevenen durft den sprong niet meer wagen en die aarzeling van eenige seconden is genoeg, om hem zoover in zee weg te voeren, dat de redding zonder hulp middelen onmogelijk wordt. Eu die middelen, ze ontbreken ten eenenmaie; wel liggen op eenigen afstand vletten, doch eer deze ter plaatse zoude zijn, was de jongen reeds lang door den stroom uit het gezicht gevoerd. Plotseling brengt een der omstanders een grooten Itond, gewapend met een haak, dien hij in den bek vasthoudt en waaraan een touw, tot gemeenschap met den wal, is be vestigd, te water, en gebiedt hem den jon gen na te zwemmen. Het dier kwijt zich op uitnemende wijze van dezen last en be reikt doodmoede den in doodsangst daarheen drijvenden knaap. De haak wordt door dezen om een rand van de schots geslagen, die daarop door middel van het touw voorzichtig naar den wal wordt getrokken. Na eenige pijnlijke minuten verkondigt een luid hoera dat geredde en redder zich in veiligheid bevinden. Gedurende den winter zijn aan de Tessel- sche kust nog niet zooveel wilde zwanen gezien als in de afgeloopen week het geval was. Een jager telde eenmaal een troep bij elkaar van 148 zwanen. De schuwe vogels weten zich echter zorgvuldig buiten het bereik der geweren te houden. Tlaardingen. Deze week werden wij in de gelegenheid gesteld het kerkje van den Protestantenbond in de Hoflaan te bezichtigen. Nagenoeg afgewerkt, maakt het door zijne afmetingen, het koepelsgewijze plafond, de eenvoudig sierlijke ramen met gekleurde glazen, waardoor een zacht licht naar binnen stroomt, de zachte kleuren waarmede het houtwerk beschilderd is, kortom door de ge- heele inrichting en afwerking een aangenomen indruk. Daar achter bevindt zich nog eene bestuurskamer en een vrij ruim cathechisaiie- lokaal met een vertrekje, waarin eenige geriefelijkheden zijn aangebracht. De kerk kan vier- k vijfhonderd personen bevatten. Het geheel doet den architect, den heer Dirkzwager van Rotterdam en den heeren bouwmeesters Van Heijst en Zonneveld alle eer aan. Nader vernamen wij nog, dat dit kerkje op Zondag den 45n Maart zal ingewijd worden. (VI. Cf.) Pernis. De huizen, bewoond door P. Kruithof en A. van Eijk, en gelegen aan den Heischendijk, zijn door brand vernield. i 's-Gravenhage. H. M. de Koniogin- 'Regentes en H. K. ;H. prinses van "Wied hebben in den gisteren alhier geopenden bazaar ten voordeele van de zending op Nieuw-Guinea enz. belangrijke aankoopen laten doen. Door H. K. H. mevrouw de groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden, is eene belangrijke bijdrage in geld geschonken voor bedoelde zending. Amsterdam. Wat nog weinige weken geleden moeilijk kon gehoopt worden, is Woensdagavond geschied. Onze gemeenteraad heeft 'de nBeurs-quaèstie" opgelost; althans de quaestie over de plaatsing. De beurs zal nu komen niet op, maar aan het Damrak, volgens het bekende plan W. P. Werker. (W. v. d. D.) In de gisteren te Berlijn gehouden vergadering van den gemeenteraad verklaarde prof. Virchow, bij de beraadslagingen over het voorstel tot het stichten van een verblijf voor genezende lijders aan tuberculose, dat het Woensdag openbaargemaakte middel van Liebreich door zulk een rijken schat van gunstige bewijzen gestaafd is, dat het voor 't oogenblik niet mogelijk is er aan te twijfelen, of het zal voor het genezen van strottenhoofdstaring minstens even goed, zoo zelfs niet met meer kans op goeden uitslag toegepast kunnen worden als het middel van prof. Koch. "Vier arbeiders, die negentien dagen in de Jeansville-mijn (Pennsylvanie) bedolven waren, zijn Dinsdag levend weder te voorschijn gebracht. Sinds den dag dat daar een ongeluk plaats had werd er nacht en dag gezocht naar de slachtoffers, en men dacht geen van deze meer in leven te vin den. Zondag vond men vier dooden, die van gebrek gestorven moesten zijn, en Maandag werden er vier gevonden die verdronken waren. Maandagavond hoorden mannen, die in'dediep- ste mijngang bezig waren, een geklop, dat scheen te komen uit een sinds het ongeluk verlaten ge deelte van de mijn. Zij luisterden Zouden het nog eriniste mijnwerkers kunnen zijn 1 Zij luister den weer Er was geen twijfel aan het waren arbeiders; die een sein gaven Het nieuws werd spoedig naar boven bericht, waar het groote blijdschap verwekte. Een opge wonden menigte verzamelde zich bij den mijnin gang. Er weid om dokters getelegrapheerd en men zond levensmiddelen naar beneden. Intusscben werkten daar de atbeiders ijverig voort, om de ongelukkigen te besrijden. Eerst waren alle pogingen viuchteloos door de ver stikkende gassen welke daar hingenmaar weldra had men in ventilatie voorzien, en na verloop van een uur was men zoovergevorderd, dat men de stemmen kon hooren. Men kon er zelfs een onderscheiden, die van een Pool, bijge naamd )>de groote Joe". Hij riep, dat hij en zijn drie makkers nog leefden, maar dat zij zeer zwak waren. Na nog eenig werken vond men de gevan- gènén des nachts in een gang van slechts 4" voet hoogte en 2'/s voet breedte, Hoe zij daar 19 dagen in het leven zijn gebleven, is ieder een raadsel. Zoodra men een voldoende opening had gemaakt, werd den gevangenen daardoor «oedsel toegereikt. Zij werden den volgenden morgen er uit gehaald. Bij een brand te New-York, in de nabijheid van de Brooklyn-brug, is een gezin van zes per sonen in de vlammen omgekomen. DEK M4AG27 Februari. Voor het examen in nuttige handwerken zijn geslaagd de dames H. Jonk en C. E. Eckenhausen, beiden van Schiedam. De commissie voor de gratis-uitdeeling van brood en koffie te Rotterdam, welke daarmede aanving op 6 Januari jl. en daarmede eindigde den 21 n dezer beeft in't geheel 103.355 portiën uitgereikt. Door de commissie, die zich te Leiden dezen winter belast beeft met de uitdeeling van brood en koffie aan nooddruftigen, zijn gedurende 28 dagen 53.150 "'porties uitgedeeld. Een portie bestond uit een zoogenaamd knipbroodje aan de volwassenen met een kom koffie en aan de kinderen een half broodje. Het Leger des Heils" heeft dezen winter te Amsterdam aan vele behoeftigen een onderkomen en voedsel verschaft. Het wil nu een inrichting openen, waar aan werkloozen de gelegenheid wordt gegeven, door arbeid zich een gezond en goedkoop maal te verdienen. Een lokaal is daartoe aangekocht in de Haar lemmer Houttuinen te Amsterdam. Tegen Mei zal het gereed zijn. Wasch- en badkamers behoo- ren er bij, en wat noodig is voor ieders ambacht zal er beschikbaar sijn. Om te kunnen beginnen, wordt voor aanschaf fing van het noodige ongeveer f 5000 vereisebt en de officieren van bet sLeger" hopen dat, daar een ieder zonder onderscheid van geloofsbelijdenis wordt geholpen, menigeen eene bijdrage tot dit menschlievend werk aan bet hoofdkwartier zal inzenden. Het gerechtshof te Amsterdam, uitspraak doen de in de zaak van den notaris B., te Maarsen, heeft het vonnis der Utrechtsche rechtbank waarbij bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf veroor deeld was bevestigd. De rechtbank te Maastricht veroordeelde 11. Maandag den heer Russel, uitgever van de Tal mudjood, ter zake van smaadschrift, tweemaal gepleegd, tot f 10 boete. VLAARDINGEN. Gisteren kwam alhier bin nen een schip met 23 ton zoutevisch. PERNIS. De binnengekomen sloep Lekker- ketk, stuurman A. Koster, heeft wegens het ver gevorderde seizoen de kabeljauw en schelvisch- visscherij gestaakt, en is op de rog-en vleetvangst vertrokken. Ook andere sloepen zullen zich daarmede gaan bezighouden. Met deze visscherij werd het vorige jaar veel geld verdiend. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter mat kt alhier aangevoerd 23 winterzalmen, die voor fl.45 a 1.65 per i/2 kilo werden ver kocht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ter-Aar ds. W. Hoekzema, te Burumte Eemnes-Buiten ds. J. Kok, te Gouderak. BURGERLIJKE STAND. Geboren 24 Februari. Jacomina Paulina, dochter van D. Hoogenboezem en P. Sieling, Dammelaan. Nicolaas Dominicus, zoon van N. Gokke en J. M. L. Muelman. Laan. 25. Christiaan Ludewicus, zoon van W. G. van Slobbe en H. H. van der Hoeven, Singel 26. Henrietta Adriana, dochter van V. L. Borrani en J. Peitsman, Hoogstraat. Wilhelmus Bernardus Marie, zoon van N. M. Vollebregt en H. van Zaale, Broei-sveld. Johannes Marinus, zoon van C. II. de Neüs en C. Vermeide, JBroersveld. Overleden26 Februari. Johan Frederik Maurits ter Hofstede, oud 30 jaar en 5 maanden, Zalmstraat. Johannes Martinus Rodi, oud 69 jaar en 10 maanden, Hoofd straat. 27. Hermanns Jansen, oud 67 jaar en 4 maapden, Nieuwébuurt. Verkocht te Ketel, 27 Februari. Notaris P. F. J. van der Heijden te Schiedam. Een bouwmanswoning met stallen voor 25 stuks vee, schuren, hooiberg, erf en werf, aan den Harrenweg, in den Holierhoekschen en Zouteveenschen polder te Ketel, ter grootte van 27 aren, 85 centiaren, met het ónmiddeilijk vóór de woning gelegen weiland en watering, ter grootte van 2 hectaren, 55 aren en 23 centi aren, in veiling f 4850, verkocht voor f 5050, Een perceel weiland, hakhout en watering, in den Zouteveenschen polder onder Vlaardinger- Ambaclit, ter grootte van 3 hectaren 72 centiaren, in veiling f 5075, verkocht voor f5550. Schiedam, 27 Februari. Rogge eu Gerst zonder handel. Routwllnt noteering der makelaars f 10. Jenever: Amsterd. proef f 14 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl,50 per ketel.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3