A0. 1891. Woensdag 4 Maart. N°. 7705. KENNISGEVING. Nationale Militie. ij - n - v© ©rtig-st© Jaargang-. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. K ennjsgeving. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J~ ODÉ. BURBAUs BOTER ST RAAT, E 2 7. *ti3B25£3i COUR), /Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. jFranco per post, door het gelieele Rijk 2.50. Afiotijerlijke Hommers -O.IO. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regel» met inbegrip van eene Courantfj 1.13. Iedere gewone regel meer- 0.10. Drirmaai, geplaatst wordt tegen tvjekmam. heiekend. De Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen: Dat het kohier van het Patentregt No. 9 izer gemeente, over het dienstjaar 1890/91, door den Heer Provincialen Inspecteur der Direct Belastingen te Rotterdam, op den 28n Fabruarij 1891 executoir ver klaard en op heden aan den Ontvanger der Directe Belas tingen ter invordering is overgemaakt. Voorts woidt bij deze herinnerd, dat een ieder ver- pligt is zijnen aanslag op den hij de wet bepaalden roet te voldoen; alsmede dat van heden af :e ter mijn van drie maanden ingaat, binnen welken de ■reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Sn is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3den Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DUK VAN MATENESSE. Burgemeester en Wethouders van Schiedam; Brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Militieraad in het 2e district van Zuid- Holland, voor deze Gemeente op Donderdag den 19 Maart aanslaandedes voormiddags ten 10 ure, zijne Eerste Zitting zal houden te ROTTERDAM, in het Oude Mannenhuis aan da Hoogstraat aldaar. Zij brengen tevens in herinnering Art. 91 der Wet >op de. Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 Staatsblad No. 72), luidende: In de Eerste Zitting van den Militieraad wordt uitspraak gedaan omtrent: De verschenen vrijwilligers voor de Militie; De Lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend: De Lotelmgen in de Artt. 55 en 56 bedoeld Alle overige Lotelingen. Dientengevolge roepen zij op de Lotelingen der ligling van 1891, om ten bepaalden dage, ure en plaatse voor gameiden Militieraad te ver schijnen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2den Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. DÜIÏSCHIAÏD. De Rijksdag zette Zaterdag de beraadslaging over de legerbegrooting voort. De heer' Windthorst lichtte zijn amende ment toe om aan onder-officieren nal2-jarigen -diensttijd eene premie van 1000 mark toe te kennen. De heer Richter bestreed de toekenning van premiën in het algemeen en het amende- ment-Windthorst in het bijzonder, omdat dit de gebreken van alle andere voorstellen, maar geen hunner voordeelen bezit. De rijkskanselier Von Caprivi verklaarde in den loop van zijn antwoord aan den heer Richter, dat deze gezant aan de regeering kan •overlaten zelve haar aanzien te bewaren. De vrijzinnigen wilden de regeering steunen, .maar in plaats daarvan doen zij bijna door gaans het tegendeel; sedert 1866 hebben zij tegen de meeste regeerings-ontwerpen ge stemd. Geene regeering zou dan ook op hunnen steun kunnen rekenen. Wij doen alles om een zuiver geweten te hebben, maar wij willen ook, wanneer dat wat God verhoede! noodig mocht zijn, eene sterke hand hebben. De Rijksdag heeft het legeeringsvoorstel verworpen, om aan de onder-officieren premiën toe te kennen, opklimmende naar gelang zij den dienst na 9- tot 12-jarigen diensttijd verlaten; het voorstel-Windthorst, hoven vermeld, werd aangenomen. De lieer Richter verklaarde dat hij gehoopt had, dat de toon der regeering zich zou ver beteren, maar dat die illusie thans weder vernietigd is. Het gebeurde te Parijs beheerscht nog altoos de openbare meening. De National Zcitung zet hare scherpe critiek omtrent de zaak voort. In de parlementaire kringen, zegt zij, wordt verhaald, dat, evenals aan den Franschen gezant te Berlijn en aan den Duitschen gezant te Parijs, ook aan den rijks kanselier eerst op het laatste oogenblik be richt omtrent de reis der keizerin-moeder is gegeven. Uit aanmerking van de politieke verantwoordelijkheid van den leidenden staats man verklaart de National Zeitung tegen zoo iets te moeten protesteeren, daar toch, wat de openbare belangen des lands betreft, de rijkskanselier van alles intijds moet zijn onderricht. Tevens meldt het blad, dat ook de brief van rouwbeklag des keizers over den dood van Meissonier eene uitsluitend per soonlijke uiting des keizers is geweest. Eigen lijk tracht alzoo de National Zeitung te doen uitkomen, dat de jongste pogingen des keizers tot toenadering jegens Frankrijk hebben plaats gehad zonder voorafgegaan overleg met den rijkskanselier Caprivi. De conservatieve Beichsbote wil niet geloo- ven, dat de nieuwe verscherping der bepalin gen aangaande de paspoorten en het grens verkeer in Elzas-Lotharingen zijn uitgevaar digd ten gevolge van hetgeen te Parijs is voorgevallen, daar deze verscherping alsdan te veel zou gelijken op de gedragslijn van een pruilenden versmaden minnaar. Het blad betoogt, dat zulke delicate betrekkingen als die tusschen Duitschland en Frankrijk niet mogen worden behandeld naar oogenblikke- lijke sanguinische gewaarwordingen, dus niet in dezen zin: eerst eene vriendelijkheid die veel verder gaat dan zij naar de feitelijke toestanden kan gaan, en waaneer die niet den gewenschten weerklank vindt, alsdan eene even groote onvriendelijkheid. De Kreuzseitung verneemt, dat er aanstal ten waren gemaakt tot eene groote demon stratie van de Parijsche schooljeugd vdor het gebouw van het Duitscbe gezantschap, en dat alleen door de krachtige en geschikte optre ding van den minister Constans die vijandige uiting is belet; alsook dat van de Fransche ministers alleen Constans, Rouvier en Bour geois zich in den ministcsraad hebben ver klaard voor eene tegemoetkomende houding jegens de keizerin-moeder, terwijl de broeder van den president der republiek zeer ijverig injjsliauvinistischen zin was te werk gegaan. De Norddeutsche AUgemeine Zeitung wijst op de eenstemmigheid in de geheele Duitscbe pers bij de beoordeeiing omtrent het in Frank rijk gebeurde, al moge die ook verschillend worden uitgedrukt. In dat eenstemmige der vaderlandsche gezindheid zal men een hech ten waarborg mogen zien, dat wanneer er te eeniger tijd eene schending van de waardig heid of van de belangen des volks mocht plaats hebbed, van de Alpen tot de zee alle Duit- schers zich bij elkaar zouden aansluiten in de gedachte aan het eene en groote Vaderland. Volgens bericht uit Straatsburg van Zater dag ji. heeft het ministerie voor Elzas-Lotha ringen het volgend besluit uitgevaardigd: VVan af Dinsdag 3 Maart, 's ochtends ten 8 ure, is de verordening betreffende den pasdwang in haren gansehen omvang te hand haven; inzonderheid zijn alle verlichtingen betreffende het spoorwegverkeer met door gaande biljetten als vervallen te beschouwen." ENGELAND. In het Lagerhuis vroeg Labouchère of de regeering het souvereiniteitsrecht van Egypte over Soudan erkent; welke de grenzen zijn van het gebied over hetwelk Egypte souve reiniteitsrecht beweert te bezittenalsook of de regeering voornemens is het Egyptische leger uit te breiden. De minister Fergusson antwoordde dat de Britsche regeering het vaststellen der grenzen van het Egyptische gebiea niet voor hare verantwoording nemen kan en dat het niet in de plannen ligt het Egyptische leger te vergrooten. Doch de Britsche regeering heeft zich verbonden Egypte en de havens in de Roode Zee te beschermen. De Times verneemt uit Buenos-Ayres dat de staat van beleg voortduurt, hetgeen vol gens den staatspresident en het ministerie noodig is om den toeleg der samenzweerders en anarchisten te verijdelen. Er Hggen 2000 man in garnizoen in de stad, behalve eene groote politiemacht, maar geene ongeregeld heden dreigen en men verwacht de oplossing der moeilijkheden door den ongeduldig ver beiden Mitre. Intusschen staan algemeen de zaken stil en de banken krimpen hare dis conteeringen. Het Chileensche nieuws wordt gewan trouwd, omdat rechtstreeksche gemeenschap ontbreekt. Het is onbekend hoe de jongste gevechten afliepen, maar Iquique blijft in. de handen der opstandelingen. Blijkens telegram, over Buenos-Ayres te Londen ontvangenis ook Tarapaca in de handen van de congres-troepen gevallen. Behalve Valparaiso en Santiago zijn nu de voornaamste havens der republiek in de macht van liet congres. Te Lissabon per post uit Chili ontvangen, berichten, loopende tot li Febr. bevestigen, dat president Balmaceda besloten is den strijd tot het uiterste te voeren en zelfe vreemdelingen dwingt om dienst te nemen. Daar de toevoer van Peru afgesloten is, heeft Balmaceda krijgsbehoeften besteld in de Argentijnsche republiek, maar deArgen- tijnsche regeering heeft besloten strikt onzij dig te blijven en verhindert, dat aan deze opdracht gevolg wordt gegeven. De pogingen van Balmacedaom een leening te sluiten, zijn alle mislukt. Ten einde in de behoefte aan geld te voorzien, geeft Balmaceda steeds meer papieren geld uit. Tot dusver is reeds voor 12,000,00® dollars aan papier uitgegeven. Wegens stil stand van zaken heerscht te Santiago en te Valparaiso groote ellende. Naar alle waar schijnlijkheid zal echter deze toestand niet lang meer duren, daar de verbittering der bevolking tegen den dictator steeds toeneemt. F R A N K R IJ K. Het gerucht omtrent het terugroepen van de- gezanten Herbette en Munster schijnt zich niet te zullen bevestigen. De voorzitters en gemachtigden van de Bonapartistische comité's in verscheidene arrondissementen van Parijs hebben de ver klaring openbaargemaakt, dat, besliste ver dedigers als zij zijn van de nationale souve- reiniteit, het belang des vaderlands bij hea boven alles gaat, zoodat zij alle dynastische voorkeur laten varen en den republikeinschea staatsvorm aannemen. Zij zuilen nu een cen traal republikeinsch plebiscitair comité vor men ter verdediging der rechten van het algemeen stemrecht. De Temps, die verklaring mededeelende, voegt er aan toe dat de ontbinding der oude partijen allengs voortgang maakt tot groot voordeel van het republikeinsche regeerstelsel, dat weldra slechts états-majors zonder solda ten tegen zich over hebben zal. Het Memorial diplomatique meldt dat rle Russische consul-generaal te Parijs, op last zijner regeering, den kozak Atchinoff heeft doen weten, dat hij onmiddellijk Frankrijk moet verlaten en naar Rnsland terugkeeren, B E I 6 I E. De heer De Burlet is tot minister van binnenlandsche zaken benoemd, ter vervan ging van den heer Melot. ITALIË. De Kamer was gisteren bij de opening der zitting zeer woelig. Het ministerie werd hevig aangevallen door Zanardelli, die echter ver klaarde zich te vereenigen met het voorstel van den minister-president Di Rudini, om Biancheri weder tot voorzitter der Kamer

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1