Gemengde Berichten. PEK TELEGBA AfT""" ADVEItïENTÏEN. A. YAN GEKTEN, dat maatregelen worden verordend ter bevor dering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen dat aan iederen arbeider een wekelijksche rustdag worde gewaarborgd dat de verzekering van den werkman tegen ongelukken worde geregeld en aan voorzieningen bij ziekte, ouderdom en overlijden krachtig de band geslagen worde; dat het vakonderwijs, met name het ambachts-, fabrieks- en landbouwonderwijs, van oveiheids- wege op afdoende wijze worde gesteund dat het arbeidscontract bij de wet worde gere geld en de naleving daarvan beter worde verzekerd door eene buitendien hoog noodige vereenvou diging van ons procesrech; dat tot vertegenwoordiging der arbeidersbelan gen adviseerende arbeidskamers worden georga niseerd. En bovenal worde leerplicht ingevoerd, waar aan thans, na beëindiging van den schoolstrijd, geen beletsel meer in den weg staat. De administratieve rechtspraak worde zoo ge regeld, dat de burger gevrijwaard is tegen wille keurige wetstoepassing door de overheid. De nooden en behoelten binnen eigen grenzen mogen Nederland met doen vergelende de drin gende plichten die het heeft te vervullen als kolo niale mogendheid. Ook lndiê biedt een ruim veld van werkzaamheid voor eene vooruitstrevende staatkunde. Zoo worde een gedeelte der bestuurstaak in Indié van het centraal gezag overgebracht naar de deelen. Er worde gestreefd naar gestadige vermindering van den druk, op de inlamische bevolking gelegd door heeren- en cultuurdiensten. Met vasten tred worde op den ingeslagen weg vooitgegaan en worden maatregelen genomen, opdat ook de iaatstovergeblevene der gouverne mentscultures aan de vrije industrie worde over gegeven. Ten aanzien van het opiumvraagstuk traclite men door een afdoende regeling het misbruik te koeren. De Liberate Unie vertrouwt, dat deze denkbeel den bij de aanstaande vei kiezingen dcor de liberalen eenparig zullen worden gehuldigd. Voor de maaltijden ten Hove, waartoe dfe leden der Tweede Kamer zijn uitgenoo- dïgd, is het dragen van het ambts-kostuum voorgeschreven. De griffier, de commies-griffier en de referendaris der Tweede Kamer zijn uitge- noodigd aan het diner, dat H, M. de Koningin- Regentes aanst. Maandag aan het eerste 50-tal leden van de Tweede Kamer aanbiedt. Domela Nieuwenhuis, afgevaardigde uit Schoterland, heeft bedankt voor de uitnoodi- ging om deel te nemen aan het middagmaal bjj H. M. de Koningin-Regentes. De commissie voor de legerwet is heden in het gebouw der Tweede Kamer bijeenge komen. In het geheel zijn tot heden reeds 164 adressen bjj de Tweede Kamer ingekomen tegen de jachtwet. Door den minister van buitenlandsche raken zijn aan de Tweede Kamer eenige nadere bescheiden ingezonden omtrent de Congo-zaak. Omtrent eenige dier stukken is geheim houding verzocht, terwijl ze alle uitsluitend ter inzage voor de leden ter griffie der Kamer zijn nedergelegd. Volgens een telegraphisch bericht van den correspondent der JV". 22. Gt. ie Batavia is de Russische grootvorst-troonopvolger daar aangekomen en voornemens eene week te vertoeven. Blijkens de jongste mailberichten is de grootvorst vergezeld van prins George ■van Griekenland. Op den 2den Paaschdag zal te's-Hage een alg, verg. van afgevaardigden der verschil lende atdeelingen van den R.-k. volksbond plaats hebben. Dezer dagen werd aan de Zutf. Qt. uit Dinxperlo gemeld, dat de pastoor van de R--k. gemeente in Breedenbroek zijne paro chianen had verboden bij niet-Roomsch-katho- Heken ia dienst te treden of te blijven. De. pastoor van Dinxperlo schrijft aan het blad, dat zulk een verbod niet door hem gegeven is. Uit heigeen de Zutf. Ot. aan deze tegen spraak toevoegt schijnt te blijken, dat het verbod het dienen bij Israëlieten gold. Uit het 25e jaarverslag dei* «Vereeniging tot het verleenen van hulp aan Minvermo gende Ooglijders in Zuid-Holland", gevestigd te Rotterdam, blijkt, dat in die 25 jaar hulp werd verleend aan 73.936 minvermo genden, aan welke 465.896 adviezen werden gegeven. Wel een bewijs, dat de vereeni- ging alle reden van bestaan heeft. In het afgeloopen jaar werd aan jaarlijksche bijdragen ontvangen f 3422. aan giften f 1645.42 en aan legaten f1000 en f 100. Tot uitbreiding der inrichting werd een leening uitgeschreven van f32.000, a.3i/s pCt. Vier naast de inrichting staande huisjes werden aangekocht en het werk der uitbreiding werd bij aanbesteding gegund voor f21.259.70. Binnen eenige maanden hoopt men dat dit werk voltooid zal zijn. Tot huismeesteres werd in de plaats van mej. Posmus Odijk. die eervol ontslag had aangevraagd, benoemd mej. Van Zelrn. In 1890 werden op de polycliniek behandeld 4753 personen, aan welke 25.975 adviezen werden gegeven. Op de'cliniek werden behandeld: 143 perso nen, met 5952 verpleegdagen, waarvan 92 lijders, 2883 verpleegdagen, geheel voor rekening der voreemging bleven. Er werden 1418 brillen uitgereikt, terwijl Ï61 grootere kunstbeweikingen plaats hadden. Uit het Westland wordt aan de Delftsche Ct. geschreven De tijd nadert" weder, dat tuinders eu ande ren in liet Westland en elders geld voor hun bedrijf noodig hebben. Wat doen zij dan? Zij vragen voorschotten aan Rotterdamsche en Amsterdamsche kooplieden, aan wie zij dan later verplicht zijn hun goed te zenden. Zij zijn dus afhankelijk van die kooplieden, zij kunnen den hoogsteu prijs voor hun goederen niet maken, en durven zelfs niet te reclameeren, als zij zeer slechte prijzeu krij gen, want zij zijn immers de schuldenaren van die kooplieden en hebben hen in het volgende jaar weer noodig. Hoeveel zulk krediet eigenlyk kost, rekenen de meeste tuinders niet na, maar ze zouden schrikken als ze het deden. Een paar voorbeelden: Voor peren, die contant opbrachten acht cent per stuk, kreeg onlangs een tuinder in het Westland op krediet slechts drie cent, dit is dus een rente van zestig pCt. in korten tijd; hoeveel het per jaar is, zullen we maar niet uitrekenen. Tweede voorbeeld. Een veehouder in het Westland kocht' onlangs op de markt een koe, die tweehonderd gulden contant waard was, voor tweehonderd- veertig gulden, daar hij ze eerst zes maanden later betalen kon. Dit is dus een rente van ruim veertig pCt. per jaar! Ms zij hun goed naar de veilingen van de vereeüigirig «Westland" zonden, zouden zij den hoogsten prijs krijgen, die er bij moge lijkheid te maken is; als het naar Rotterdam of Amsterdam gaat, geeft men daar wat men kwijt wil wezen. En als men nu den tuinders vraagt: «Waarom stuurt ge dan naar Rotterdam of Amsterdam?" dan antwoorden ze«Hoe zou den we anders voorschotten krijgen, die wij in het begin van het jaar noodig hebben?" Vroeger was dit werkelijk moeilijk. Maar sinds April 4890 is er een middel voor. Toen is er een maatschappij opgericht, het»Zuid- hollaudsch-Landbouwcrediet" te 's-Hage, die, als gij solide zijt, u net zoo goed helpt, als de Rotterdamsche of Amsterdamsche kooplieden, en veel, veel goedkooper, terwijl ge meester blijft van uw eigen goed. Wanneer ge het noodige geld opneemt bij die maatschappij, hebt ge de kooplieden niet noodig, kunt uw producten naar de veilingen zenden, waar de kooplieden moeten heengaan en contant den hoogsten prijs besteden. Dan betaalt ge het «Zuidhollandsch Land- bouwcrediet" weer af en komt het volgende jaar terug, wanneer ge weer geld noodig hebt. 'tls alles gemak! In de gemeente De Lier zijn in verschei dene huisgezinnen gevallen van mazelen voorgekomen, welke ziekte zich vrij snel uitbreidt en van een kwaadaardig karakter schijnt te zijn. Te Loosdrecht doen zich weer gevallen van influenza voor. Deze ziekte vertoont zich onder bijna gelijke omstandigheden als ten vorigen jare. Eenige personen zijn voor de tweede maal aangetast. Schipper W. Kik, uit Bruinisse, is gisteren nabij Rotterdam overboord geslagen en ver dronken. Aan het station EttenLeur is door een van Rozendaal komenden personentrein een man aangereden en onmiddellijk gedood. Een hoer te Holten, die Maandag door zijn eigen wagen werd overreden, is aan de ge volgen bezweken. Hij laat een vrouw met 7 kinderen na; de oudste is 43 jaar. Als een bijzonderheid wordt ons medege deeld, dat in het gehucht Dorst, tusschen Oosterhout en Breda, een zoogenaamde brand- kuil ligt, waarin het water nog nimmer is bevroren geweest, hoewel het in verbinding staat met slooten in den omtrek. Vooral des morgens stijgt er eene damp uit op, en toen men er gedurende den strengen whiter een stuk ijs sn wierp, smolt het onmiddellijk. Een onderzoek zal worden ingesteld. (2251.) In de krijtbergen te LoenLische, bij Eisden (Limburg), heeft men eene hoeveel heid menschehjke geraamten opgedolven. De schedels waren geplaatst op dikke vuurstee- nen; ook vond men zulk een steen naast eiken schedel. De directeur van het natuurkundig museum te Brussel is vau deze vondst verwittigd. 's-Gravenhage. Heden zijn door de Koningin-Regentes aan den maaltijd ten hove genoodigd (te 6'/2 uur) de ministers, de com missaris des Konings in Zuid-Holland, de leden van Gedeputeerde Staten met den griffier der Staten, alsmede de burgemeester en wethouders dezer gemeente. Slecawijk. De heer Beelaerts van Blok land is door de centi-ale anti-rev. kiesver- eeniging in dit district opnieuw tot candidaat gesteld. De weikstaking ce Glasgow onder de werk lieden der hoogovens, welke reeds sedert 21 weken duurde, is algeloopen. De werklieden namen de door de patroons bepaalde loonsvermindering aan. Het raadsel betreffende de vermiste Engelsche dame mevr. Cathcart te Londen is reeds opge- heldeid. Het is gebleken, dat zij ter verpleging in een krankzinnigengesticht is opgenomen. Dedume was bekend door de vele processen, welke zij voerde, en was ook nu weer in een groot proces gewikkeld. Te Trente zal een, gedenkteeken voor Dante worden opgericht, waarbii men Dante wil voor gesteld zien als abescheiuigeest der Italiaansche taal" te Trente. Men ziet daarin een betooging van de Italiaan sche bevolking van Zuid-Tyrol, een poging om revanche te nemen voor het standbeeld van Walter von der Vogelweide, dat verleden jaar door de Duitschgezinden te Bozen werd onthuld. Een Zaterdag in New-York aangekomen vaar tuig bracht de tijding van het verongelukken van het Engelsche stoomschip Jowa, dat door een ijsberg aangevaren en in den grond geboord was. Het scheepsvolk werd gered. Te Keulen zal van 4 tot 5 Mei a.g. een Beet- hovensfeest worden gehouden in den Gürzenich, welke zaal door het gemeentebestuur bereidwillig tot dit doel ts afgestaan. In drie concerten zuilen alle negen symphonieën van Beethoven worden ten gehoore gebracht. De opbrengst der concerten wordt besterad tot stichting van een weduwen- en weezenfond voor de leden van het stedelijk orkest. Eene belangrijke proefneming zal binnen eeni- gen tijd worden gedaan in Frankrijk. Men zal na melijk onderzoeken, in hoeverre bet mogelijk is blinden voor den telephoondienst op te leiden. Men weet, dat deze ongelukkigen bijzonder scherp van gehoor zijn, zoodat hunne diensten misschien ten goede komen aan de regelmatigheid van het telephonisch verkeer, dat in Parijs, evenals hier, nog wel wat te wenscben schijnt over te laten. De Volapük-academie is in opstand gekomen tegen den uitvinder der taal, die allerlei verande ringen wilde invoeren, waarmede zijn volgelingen geen genoegen willen nemen. Er zullen thans waarschijnlijk twee volapük-talen elkaar gaan beoorlogen. Inmiddels daalt de taalbeweging aan- meikelijk, volgens de Daily-Jews. Van de 20 Volapük-bladen in Europa en Amerika is de groot- v ste helft reeds bezweken. Leeds heeft in Engeland volgens «Engineer" 12 ovens tot verbranding van straatvuil en huis afval gebouwd, die in 24 uur 70 tonnen (4400 centenaars) straatvuil vernietigen. Die warmte voor het stoken der ovens gaat niet verloren, maar wordt gebruikt om stoom te maken, welke een stampmolen drijft, waarin de asch in slakken en mortels wordt omgezet. De verkoop van deze pro ducten dekt ongeveer de kosten der exploitatie. De verbranding van straat- en huisvnil is, zooals bekend, de eenige zekere wijze om de ziekte kiemen, die hierin opgehoopt zijn, te vernietigen. {Maandblad tegen vervalschingen.) Nauwelijks is in Rusland de groote Soeram- tunnel op de lijn Tiflis-Batoem voltooid, waardoor men niet langer van den lastigen Soeram-pas gebruik behoeft te maken, of reeds heeft de Rus- scbe regeering het plan opgevat voor eene nog veel grootscher onderneming. Over den grooten Kaukasus vil zij namelijk een spoorweg aanleggen. Volgens den ingi nieur Rydsewsky, die ook de- Soeram-tunne! gebouwd heeft, zal deze lijn bij Wladikawkas beginnen en door het dal van de Kambileewka langs het station Tarskaja naar de Digomi-vlakte gaan, waar zij zich niet de Trans- Kaukakische spoorlijn vereenigt. Verschillende tunnels van reusachtige afmetingen zullen drin gend noodzakelijk zijn en vele jaren zullen met het boren daarvan zijn gemoeid. De kosten der nieuwe lijn, die van de grootste commercieeie en strategische beteekenis is, worden op omstreeks 48 millioen roebel geschat en men berekent daarvoor 6ys jaar noodig te hebben. Eene merkwaardig vondst is in de vlakte van Marathon opgegraven. Daar stond weleer vol gens de beschrijving van Pausanias de tempel van Nemesis, waarin zich een beeld bevond, dat het werk was van Phidias of zijn leerling Ago- racrit.es. Het voetstuk van dit beeld was versierd roet halfverheven beeldwerk, over welks schoon heid Pausanias zeer uitweidt en dat hij nauw keurig beschrijft. Van dit voetstuk heeft inen een deel gevonden, waarop nog drie hoofden en drie lichamen zijn overgebleven. Hoewel erg dooi den tijd geschonden en verminkt, zijn zij 'dans nog van groote schoonheid en zij herinneren door hunne bewonderenswaardige kunst aan de reliefs van het Parthenon. Een der titels, welke de regeerende keizer van China van zijn volk gekregen heeft, is dis van r> Vuurdraak"dit is om de noodlottige branden,, die gedurende zijn nog slechts kortstondig be wind hebben plaats gehad, met name die van het zomerpaleis en van den tempel des hemels. Thans- denkeu de Chineezen er over om bij de bijname van bun keizer te voegen dien van Waterdraak", omdat sinds vele jaren zulke hevige en aanhou dende regens en zulke rampvolle overstroomingen niet bekend waren. Vele personen verbeelden zich, dat muilkorven, in plaats van hondsdolheid tegen te gaan, die bevorderen. De statistiek der stad Londen wijst echter het tegendeel aan. Voor het jaar 1889 was het getal razende hon den in die stad jaarlijks ongeveer 400. Iu 1889. toen het dragen van muilkorven daar verplicht werd gesteld, bedroeg dit getal nogslechis 120 om in 4890 tot 36 af te dalen. Van die 36 kwa men voor in het le kwartaal 15, in het 2de 13, in het 3de 8 en in het4de kwartaal 0 gevallen! Dit gunstig resultaat werd veikregen in twee- jaren alleen door geen honden zonder muil korven op straat toe te laten. in Frankrijk en Engeland komt een nieuwe soort bloempotten meer en meer in gebruik. Deze zijn aan de kanten, ongeveer ter hoogte van 1 Vs centim. met 2, 3 of nog meer gaatjes voorziet* Daardoor wordt aar. de wortels meer lucht toe gevoerd, en aldus het gedijen der planten bevor derd. Ook kunnen niet zoo licht regen- of andere wormen in deze potten komen. {Maandblad tegen vervalschingen.) ÖBFa HAAG 7 Maart. Benoemd tot rijksontvanger te Overschie de heer E. W. Beth, verificateur te Rotterdam. Den 3n Maart trof mij een gevoelige slag door het overlijden van mijn ge liefden Echtgenoot, den Heer in den ouderdom van 72 jaar en 3 maanden, na een gelukkige eehtver- eeniging van 46 jaar. Tevens betuig ik mijn hartelijken lank voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, in dit treffend verlies ontvangen. Wed. A. VAN GERVEN— Groene weg. Schiedam, 7 Maart 4891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2