A0. 1891. Maandag 9 Maart. N°.V709. Tweede Blad Feuilleton. Het goud van de Orion. Vijf- ©n-v© ©r tig-s t© Jaargang. Versch ni dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiten landsclic Berichten. 1 UITGEVER: J. ODÉ. SCHIEDAM I G0U1I ANT BUREAU: BW TERSTRAAT, E 2 7. Advertkntikprijs: van 110 gewone regels met inbegrip ven eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel ineer- 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twsrhaai. berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door bet geheele Rijk Afzondeilijke noimners - ii— - ^=aa DUlïSCHLAJiD, Uit Berlijn wordt van den 5n dezer gemeld -. Volgens de ochtendbladen heeft de keizer •op het diner bij den minister Von Bötticher, bij de verdediging der op de marine-begroo- .ting aangevraagde kredieten voor den bouw van oorlogsschepen, er op gewezen dat de vloot ■de Noordzee en de Oostzee moet beheerschen, •en het kanaal, dat die beide zeeën met elkaar verbindt, moet beschermen. Dat kanaal moet -in 1894 gereed zijn, zoodat het noodzakelijk as dat de nieuwe schepen dan de werven '■hebben verlaten. Verder wees de keizer op het belang dat worde voortgegaan met den bouw van koopvaardijschepen, opdat men in het ver volg niet meer van het buitenland afhange. Bij de voortzetting der derde lezing van het wetsontwerp betreffende de inkomsten-belas- iting heeft het Pruisische Huis van afgevaar digden het artikel betreffende de naamlooze vennootschappen hersteld in den oorspron- kelijken vorm van het regeeringsvoorstel, met deze uitzondering echter, dat 3Va in plaats van 3 pCt. van het aandeelen-kapitaal vrij van belasting zal blijven. De Nordd. Zeit. logenstraft de veront rustende geruchten betreffende oneenigheid tasschen den keizer en den rijkskanselier. Keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef worden 22 Mei te Bucharest verwacht, waar zij de viering van het jubileum van koning Karei van Rumenië zullen bijwonen. Uit de parlementskringen verneemt men, dat de keizer den heer KoscielsUi eene schil derij ten geschenke heeft gezonden, voor stellende de vloot van den Grooten Keurvorst, met een eigenhandig bijschrift, luidende »Den heer Von Koscielski wegens zijne krach- Roman van H, ROSENTHALBonin. 22. Deze redeneering en een vriendelijke blik van 'het meisje op haren vader deden den goeden man -van toon veranderen. Welnu," zeide hij, vals gij dan zoo vast tot die reis besloten zijt, dan moeten wij er ons maar •op klaarmaken; hoe spoediger dan hoe beter. Het weer is nu vast; ik wil dus eens gaan onder zoeken wanneer de boot vaart en uwe vriendin van uwe komst verwittigen." Jansen zette zijne muts van berenvel op, trok de groote leeren handschoenen aan en ging met niet zeer vroolijk gezicht de breede trap af van het hotel de f Europe, .waar hij met zijne dochter lo- geerde. 1.85. - 2.50. - 0.10. tige optreding voor mijne marine. Zijn dank bare keizer en koning". De prins-regent van Beieren heeft zijne goedkeuring er op verleend, dat het bedrag van 25,000 mark, hetwelk naar aanleiding van zijn 70n verjaardag in den Paltz uit vrijwillige bijdragen is bijeengebracht, be steed zal worden voor eene naar hem te noemen weldadige stichting aldaar. Majoor Von Wissmann heeft 15 Februari in Mossi aan de Kiiimandscharo een station ge grondvest en er den dek-officier Von Witzleben met 30 soldaten achtergelaten. Onderweg heeft Wissmann op verschillende plaatsen tal van slaven, die door handelaars werden ver voerd, de vrijheid geschonken, den rooftustigen stam der Massaï geducht gestraft en met goed gevolg de tuehtigings-expeditie onder nomen tegen den stam der Groot-Arusah. De gezondheidstoestand van alle Europeanen, die Wissmann vergezelden, was goed. De expeditie werd einde Febiuari aan de kust terugverwacht. ENGELAND Door het Lagerhuis werd gisteren, na Stanhope's verklaring, dat Engeland niet voornemens is Soedan te veroverenhet eerste hoofdstuk der oorlogsbegrooting aan genomen. De limes geeft een overzicht van de onder handelingen met Portugal betreffende Zuid- Afrika. Uit het stuk blijkt, dat er geene overeenstemming met Portugal is verkregen. Engeland blijft aandringen op uitvoering der conventie van Augustus en wil den 33sten graad oosterlengte als grens van Manicaland zien vaststellen. De Portugeesche gevolmach tigde adviseert, een verdrag op dien grond slag te sluiten, maar de Portugeesche regee ring weigert dit, en blijft beweren, dat haar tractaat met Gungunhana rechtsgeldig is, Er was Geesje bij de laatste wooiden baars vaders een steen van bet hart gevallen Zij had gevreesd, dat de oude man Imre bijbedoeling zou raden, ofschoon het voorstel, dat hij met haar ging, elke verdenking moest afwenden. Zij bad nu niet noodig gehad een noodleugen te verzinnen om aan de haar toegedachte betrekking te ontgaan en het plotseling vartiek naar Christiania te techtvaar- digen. Zij uaatte alle onoprechtheid en het be zwaarde haar reedb genoeg, dat zij de voornaamste drijfveer voor hare handelingen voor haren vader verbergen moest. Nu was nog slechts éene zwarigheid te over winnen.-Ghiistiania lag niet vlak bij Christiaan- sand en dit nog altijd op eenigen afstand van de plaats, waar Willem zich bevond. De kustvaart was gestaakt en de reis naar de scheeren dus niet best meer mogelijk. Geesje wist dat eenmaal per week een stoomschip van de hoofdstad voer, dat ook Christiaansand aandeed, maar hoe dan verder te komen?" Tot nu toe ging alles goed. Na een uur kwam - terwijl Engeland deze rechtsgeldigheid niet erkent, omdat Portugal daaromtrent slechts een enkel stuk kan vertoonen, dat te Lissa bon geteekend is tusschen een lageren Por- tugeescheu beambte en twee ondergeschikte hoofden, Uit Peking is het volgende bericht ont vangen: Een banket bij den keizer volgt op. de audiëntie, die bijgewoond is door dertig boitenlandsche diplomaten, waaronder zes gezanten. jj)e uitslag der verkiezingen in Canada is d gekozen zijn 95 conservatieven en 77 liberalen. 'Uit Ottowa wordt gemeld: De uitslag der algemeene verkiezingen geeft aan het gouver nement eene meerderheid van 25 stemmen in het federaal parlement. De meerderheid ten gunste der regeering in het vorige par lement is derhalve met nagenoeg de helft verminderd. F R A N K R IJ K. Een der medewerkers van de XIX Siècle heeft den Franschen gezant te Berlijnden heer Herbette «geïnterviewd". Deze heeft met grooten lof over den Duitschen keizer gespro ken en de gezant is van meening, dat Frank rijk met zijn nabuur op goeden voet moet blijven en alle vraagstukken moet trachten op te lossen, in het belang eener goede ver standhouding. ZWITSERLAND. Morgen (Zondag) zal de Zwitsersche bonds- eommissaris Kunzli zich weder naar Tessino begeven om toezicht te houden op de volks stemming over de herzieuing der grondwet van het kanton. Het departement van openbare werken in het kanton Bern heeft aan de kantonale regeering groote subsidiën gevraagd ten be- Janseu teiug met een plaatsbiljet voor Geesje. Geesje schrikte er bijna van «Vrij zeker," zeide Jansen, «ligt de Prins Ileinrich eerst te Christiaansand aan, maar dit oponthoud van zes uren is altijd nog te vei kiezen boven een uitstal van drie dagen. Dus heden avond urn zeven uur aan boord." Spoedig inpakken was nu wat Geesje te doen stond. Stuurman Ritschard was naar Bremen gekomen, met de hoop daar de noodige middelen te erlangen om zijne nasporingen naar den jongen zeeman, die naar zijn gevoelen ongetwijfeld het vermogen van Flora Lombardi in bezit had, vooit te zetten. Zijn geduld zou er op eene harde proef gesteld worden. De waarnemende consul deze zelf was afwezig wilde den schipbreukeling naar Lon den opzenden en beloofde hem gratis overtocht op een iandsvaartuig, dat zeilree lag. Doch dit streed geheel met de plannen van onzen stuurman, die naar Noorwegen wilde. hoeve van spoorwegondernemingen, o. a. een millioen voor de Simplontunnel. OOSTENRIJK. Oostenrijk heeft blijkens de jongste volks telling een bevolking van 21.794.231 zielen J daarvan zijn ruim 8 millioen Duitschers; 5l/a millioen Czechen, 3.239.000 Polen, 2.794.000 Ruthenen, 1.140.000 Slovenen, 563.000 Ser viërs en Croaten, 668.000 Italianen, 190.700 Rumenen en 9887 Hongaren. Het aantal scholen voor lager onderwijs in Oostenrijk bedraagt 16 645; daarvan zijn er 7079 Duitsch, 4346 Czecbisch, 1595 Poolscli, 1819 Ru- theensch, 564 Sloveensch, 311 Servisch, 851 Italiaanse!» en 80 Rumeensch. NOORWEGEN. De rector Steen is er thans in geslaagd een nieuw Kabinet samen te stellen. Het bestaat uit de heeren Steen, president en financiën; Nysom, openbare werkenWexel- sen, eeredienstQuam, justitie; Stonow, binnenl. zakenHolst, nationale verdediging. De vorming van het Kabinet, dat uitsluitend uit liberalen bestaat, werd vertraagd door den eiseh der gematigde liberalen om hun drie zetels in het ministerie af te staan. Het Storthing telt tegenwoordig 53 conser vatieven, 38 liberalen en 23 gematigden. ITALIË. De meeste bladen spreken hun tevreden heid uit over de verklaringen, in de Kamer zitting door de regeering afgelegd. Zij ver gelijken den hoffelijken toon van den heer Di Rudini bij de heftige en soms kwetsende bewoordingen waarin de heer Crispi gewoon was, de meeningen en plannen der regeering kenbaar te maken. Ook sommige buiten- landsche bladen, de Temps bijvoorbeeld, roe men de houding van den minister-president, en meenen dat op die wijze aan de oppositie het zwijgen opgelegd zal kunnen worden. »In dezen tijd naar Noorwegen?" voerde de beambte hem te gemoet. «En wat wilt gij daar doen, mijn waaide? Stokvisch kunt gij ook te Londen bekomen." »Ik heb met stokvisch niets uit te staan," ant woordde Ritschanl geergerd. «Geheel andeiebe langen diijven mij daatheén. Is u niets bekend van den matroos die daar gered is en van ons schip afkonibtig moet zijn «Moet zijn?" wat- da tegenwerping van den phlegmatischen beambte. «Ook gij hebt dus op dit laatste punt nog geen zekerheid?" Ilitschatd had wel van ongeduld over deze echt Engelsche arobtenaarskoelhaid en onverschillig heid op den vloer willen stampen, maar hij be dacht, dat hij geheel afhankelijk was van de lui men van dezen man. »Ik trek de hoofdzaak niet in twijfel. Sir," was zijn antwoord, nmaar ook ik heb noothg nog nadere inlichtingen omtrent den onbekende in te winnen, dan de berichten tot nu toe gegeven hebben. En dit is juist het doel mijner reis. Wor»

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5