l J J A0. 1891. Woensdag 11 Maart IN0. 7710. ij f-en-veertigste Jaargang. Bnitenlanflsche Berichten. Biiineulaii dsche Berichten. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. F B A N K B IJ K. Zondag jl. is het te Parijs rustig gebleven, tot groot genoegen van velen, die gemeend hadden dat een vechtpartij op de renbaan van Auteuil het onvermijdelijke gevolg zou zijn van het besluit van minister Constans, •om de weddenschappen bij de wedrennen •te verbieden. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen. Een kleine duizend agenten en gardes, daarenboven 4 eskadrons gardes te paard en dragonders hadden tegen twaalf uur positie genomen op het groote grasveld ■en aan de ingangen van het renperk. Maar het publiek bleef bijna geheel weg. Terwijl op andere Zondagen langs de ceintuurbaan minstens 50.000 personen vervoerd worden' naar het Bois de Boulogne, bedroeg het aan tal sportliefhebbers nu slechts 6000. Daar kwam bij dat de regen, die nu en dan in stroomen neerviel, afkoelend werkte op de enkele geagiteerden. Reeds zeer spoedig was te voorzien dat de wedrennen zonder incident zouden afloopen. Maar de meeste eigenaars hadden hun paarden teruggetrokken, zoodat de vier nummers haast zonder eenige belang stelling werden gereden. Er werd gewed, maar alleen in den vorm van pari au livre, tegen welke de politie zich niet verzette, sBookmakers" waren er bijna niet. Het ge heel geleek meer op de wapenschouwing van Lougchamps dan op een wedren. Slechts een incident had plaats. Een dron ken kerel riep»Leve de communeWeg met Constans". De man werd gearresteerd •en weggevoerd in een der 6 gevangenwagens zpaniers a salade", zooals ze te Parijs genoemd worden die de politie op het ter rein had laten komen, teneinde op alle even tualiteiten voorbereid te zijn. In de Kamer werd de regeering gisteren ondervraagd aangaande de maatregelen met •betrekking tot den pari mutuel bij de wed rennen. De minister Constans antwoordde •dat hij zijne ambtsvoorgangers en het parket geraadpleegd heeft, welke eenparig van ge voelen waren dat het toelaten van den pan mutuel niet is zooals het behoort. Daarna werd eene door Pichon voorgestelde orde van den dag, waarbij de Kamer verklaart akte te nemen van de verklaringen der regeering, met groote meerderheid aangenomen. Te Perfrignan en te Rouaan is bij de ver kiezing van een afgevaardigde in beide arron- dissementen een republikein gekozen. Uit Constantine wordt gemeld dat er moeilijkheden worden gevreesd ten gevolge van het plotselinge overlijden van den Engelschen gezant in Marokko, na een heftig onderhoud met den sultan. Er is een Engelsch pant serschip van Tanger naar Mazagan vertrokken. Er heeft den 24sten Februari een hardnek kig gevecht plaats gehad te Diena, aan den ger. ene sterkte is door de Franschen stormenderhand genomen. Zeshonderd op standelingen, onder welke de aanvoerder, zijn gedood. De Franschen hebben een verlies geleden van elf man aan dooden en van ver scheidene aan gewonden. DU1TSCHLANB. et schijnt thans zeker dat de oud-kanse- ïer on Bismarck als candidaat voor den jksdag in het district Geestemünde zal optreden. Reeds moeten de stembiljetten met zijn naam verzonden zijn. De ambte naren hebben in last ontvangen, zijne can- didatuur niet te bestrijden. Zijn tegenstander zal vermoedelijk een socialist zijn. Naar verzekerd wordt, zullen bij de ver kiezing voor den Rijksdag te Geestemünde waarschijnlijk de sociaal-democraten op Bis marck stemmen, of voor het minst zich ont houden, teneinde zijne verkiezing te ver zekeren. olgens de JFreisinnige Zeitunc, moeten de ministers zeer weinig op hun ge mak zijn over de mogelijkheid dat Bismarck in de» Rijksdag verschijnen zal. De. Rijksdag heeft gisteren de behandeling der marinebegrooting voortgezet, en het voorstel om de motie-Richter tot toekenning der gelden voor den bouw van twee pantser- schepen naar de commissie te verzenden, aangenomen, terwijl de gelden voor het derde schip geweigerd werden. Het verdere gedeelte der marinebegrooting werd, zonder debat, onveranderd goedgekeurd. Uit zekere bron wordt gemeld dat de keizer de commissie uit den Landdag van Elzas-Lotharingen, welke hem het bekende adres zal aanbieden, Zaterdag 14 dezer te Berlijn zal ontvangen. B E L G I E. De koningin is sedert eenige dagen bedle gerig. H. M. lijdt in ernstige mate aan ver koudheid. ENGELAND. De Herald bevat een heftig artikel tegen de thans heerschende Amerikaansche regee- ringspartij, waarin de congresleden politieke knoeiers en dievenbende genoemd worden. Het heet daarin, dat het uiteengaande Con gres onbeschrijfelijk veel kwaad heeft gesticht, door het vermorsen van over de duizend mil- lioen dollars en door het vervangen der vroe gere groote jaarlijksche overschotten door kolossale chronische tekorten, ondanks de druk kende en kiankzinnige nieuwe lasten op het volk en de zoogenaamde hervormingen, die erger zijn dan de te genezen euvelen. De Herald constateert een daaruit geboren inten sief gevoel van angst, sedert 1876 niet waar genomen. Geldbelegging en speculatie zijn beide dood. Iedereen wantrouwt den toe stand, vreest eenen krach en onttrekt zijne beschikbare couranten. Geen wonder dat de toestand der banken wekelijks zwakker wordt. Het heet in beurskringen te Londen, dat de Murietta-zaak in den loop der week zal ge regeld worden. DENEMABKEN. De regeering is tot eene verstandhouding gekomen met de oppositie en de rechterzijde over den aanleg eener vrijhaven te Kopen hagen, de verlaging der rechten op suiker en petroleum, en de wet tot verzekering van werklieden op hun ouden dag. ZWITSKBLAN 1». Bij de volksstemming in het kanton Bellin- zona is het ontwerp tot herziening der grond wet met 350 stemmen meerderheid aange nomen, OOSTENBIJK. De verkiezingen voor den nieuwen Oosten- rijksch-Hoïigaarschen Rijksraad zijn nog niet afgeloopen. Van 275 is de uitslag pas bekend. Te Weenen rijn reeds gekozen twee anti semieten, een Buitsch-vrijzinnige en een cle- ricaal, prins Lichtenstein, terwijl nog drie herstemmingen moeten plaats hebben. Te Praag hebben de groote grondeigenaars 17 conservatieven en 6 liberalen verkozen. Voor zoover bekend, is het alleen te Kolo- mea, in Galicië, tot ongeregeldheden geko men. In deze stad, waarvan de inwoners voor de helft uit Israëlieten bestaan, werd de rabbi Bloch met 2128 stemmen herkozen, terwijl de Poolsche graaf Starzenski slechts 1778 stemmen verkreeg. De boeren, over dezen uitslag vertoornd, trokken toen de stad door, vernielden de winkels en woonhuizen der Israëlieten en bedreven allerlei schan dalen. ITALIË. Het bericht dat de koning de civiele lijst met vier millioen lire verminderd wilde zien, was, volgens den Romeinschen correspondent van de Temps, wel degelijk juist. Het waren de ministers, die wegens den bijzonderen' financigelen toestand des konings eenparig zich hiertegen verklaarden. De civiele lijst, zegt de correspondent, is, al de lasten in aanmerking genomen die zij te dragen heeft, een der laagste in Europa. In strijd met hetgeen in andere staten het geval is, is de koning verplicht de koninklijke paleizen, de koninklijke villa's en parken en pachthoeven en andere eigendommen van de kroon uit eigen kosten te onderhouden. De koning zag zich reeds genoopt al de overtollige kosten van het Quirinaal te schrap pen. Hij zelf voorziet in het jaargeld van den kroonprins, daar hij diens inkomen uit de staatskas geweigerd heeft. En dan nog blijft hij de aanzienlijke schuld, door Victor Em manuel achtergelaten, aflossen. Met het oog op dat alles mocht het Kabinet geen toe stemming geven tot nieuwe offers van den koning. De minister-president heeft ter bezuiniging besloten de representatiekosten der gezanten met 5 pCt. te verminderen en de bezoldiging der consuls met 3 pCt. Wat de representatie kosten of bezoldiging van hem zeiven aangaat, deze zuilen eene vermindering van 10,000 lire ondergaan. De volgende depêche is uit Soeakim ont vangen Grenfell heeft op eene bijeenkomst der sheiks een telegram van den khedive voorgelezen, waarbij algemeene amnestie wordt verleend. De proclamatie werd met groote geestdrift begroet. SPANJE. De regeering zal naar Cuba 6870 man ver sterking zenden. B U L G A B IJ E. De Russische regeering heeft den minister van buitenl. zaken eene nieuwe nota doen aanbieden, met grieven wegens het verblijf van twee Russische onderdanen hier te lande. AKBB1IA. Uit Buenos-Ayres wordt _van G dezer ge schreven dat de douane-kantoren en de beurs dien dag gesloten waren. De bijeenkomst van handelaars en bankiers werd gepresideerd door den heer Uribiau, die verklaarde dat, wanneer het publiek vol doende inschreef op eene binnenlandsche leening, de provinciale en nationale banken gered zouden wordengeschiedde dat niet, dan zou de regeering maatregelen moeten nemen, welke een algemeenen ondergang zouden ten gevolge hebben, maar de banken zouden redden. Er werd eene commissie be noemd om met de regeering te onderhandelen. Verscheidene bankiers hebben de regeering geldelijken steun aangeboden. Volgens gerucht zijn verscheidene direc teuren van particuliere bauken gevangen genomen. De regeering heeft besloten tot het uitschrij ven eener nationale leehing van 100 millioen piasters. De koers van uitgifte zal zijn 75 pCt, en de rente 6 pCt. Zij gelastte de staking der betalingen gedurende de drie dagen dat de inschrijving op de nieuwe leening zal zijn opengesteld. Volgens eene depêche uit Iquique hebben de opstandelingen de regeeringstroepen nabij Dosa Almonte, niet ver van Iquique, geslagen. De gansche provincie Tarapaca wordt thans door de opstandelingen bestuurd. De rust is te Iquique hersteld. Offlcieeïe Berichten. Bij kon. besl. is, met ingang van i Mei a.s., aan den schout-bij-nacht jhr. J. A. Roell eervol ontslag verleend uit zijne positie als adjudant van wijlen Z. M. den Koning, en is hij met dien datum benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H, M. de Koningin. COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal -1.85. franco per post, door het geheels Rijk- 2.50. Afzomleilijke noimners- 0.10. BUllEAÜ: BOTEKITE A AT, E 3 7. Advertentieprijs: van t10 gewone regels met inbegrip van eette Courant. f 1,10. Iedere gewone regel mee- O.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1