Gemengde Berichten. PEIL T E LEG KA AF. Post en Telegraphie. Land« en Tuinbouw. jelijk voor de Hoïlandsche bakkers 10 cents te betalen voor(elk kilo gist, dat zij noodig hebben. Hu Hoïlandsche bakkers en brood verbruikers zullen ï-«i oen voordeel hebben van 10 cents per kilo mst, dat doorden Fransehen staat wordt betaald, totdat de Hoïlandsche gistfabrikanten van de baan zijn gedreven, en onze Fransche collega's oppermachtig de prijzen zullen beheerschen. Wij hopen, dat de wetgevende macht in Frank rijk zal weten weerstand te bieden aan de onre delijke eischen van de fabrikanten. Maar wanneer onverhoopt mocht blijken, dat zij zich door de hearschende strooming zoover laat meesieepen, dan vertrouwen wij, dat ook onze wetgevende macht ernstig zal overwegen, of ook onder zulke omstan digheden aan het leerstuk van den onbeperkt vrijen handel niet mag getornd worden, of de Nederland- sche fabrikanten in het algemeen belang lijdelijk moeten toezien, dat hun de mogelijkheid van het bestaan wordt afgesneden. Naar de Stand, verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken opgave gevraagd aan de gemeentebesturen van de oorzaken, die voor het schoolverzuim door de ouders of voog den worden opgegeven, en wel over het jaar 1890. Daarbij zijn afzonderlijke rubrieken ge opend voor: het bezoek van een bewaarschool het bezoek van een school voor hooger of middelbaar onderwijsgeplaatst in gestichten voor doofstommen enz.; voor het 12e jaar de school verlatenniet gevaccineerdte verren afstand van de school; kinderen van vreem delingen ingeschreven, doch wegens lichaams gebrek niet geplaatst: ziekte, of te weinig voor hun leeftijd ontwikkeld; armoede (ge brek aan schoeisel of kleeren)andere redenen geweigerd inlichtingen te geven. Het dezer dagen medegedeelde bericht, dat de sedert ongeveer 20 jaar bestaan hebbende regel op de rijks-marinewerven, dat Chr. feestdagen, die op andere dagen dan op Zon dag vallen, aan de werklieden als gewone arbeidsdagen worden uitbetaald, door den minister van marine zou zijn ingetrokken, hoeft, naar de Stand, verzekert alleen betrekking op de werklieden, die na 1 Januari 1891 zijn of worden aangenomen. Er is dus van intrekking van een vroeger besluit geen sprake. De heer W. Voormolen, burgemeester van Veendam, is naar Den Haag vertrokken en zal waarschijnlijk ook naar Parijs gaan, om bij de. verschillende autoriteiten de belangen te behartigen van den landbouw en de indus trie in zijne woonstreek, in zake de voor genomen verhooging van de invoerrechten a fr. 8 per 100 Kg. op aardappelmeel in Frankrijk. Te Viissingen is eene nieuwe stoomvaart- maatschappij tot stand gekomen, ten doel hebbende de scheepvaart van Viissingen uit te breiden, en door geleidelijke ontwikkeling de havenwerken aldaar dienstbaar temaken aan de scheepvaart onder Nederlandsche vlag. Deze maatschappij, die nauw verbonden zal zijn met de stoomvaartmaatschappij «Zeeland stelt zich namelijk tot taak het goederen vervoer van Viissingen naar buitetilan&ache havens, in de eerste plaats naar Engelsche havens, te ontwikkelen. De eerste lijn waarvoor nieuwe stoomschepen gebouwd worden zal zijn een dienst tweemaal per week,, naar en van Huil. De maatschappij, die den naam zal voeren vande «Zeeuwsche Stoomvaartmaatschappij", zal staan onder directie van de heeren mr. C. Bakker Czn. en C. L. van Woelderen. UitDen Haag bericht men aan'het N.v.d.D.; Zoplang de sociaal-democratische partij bestaat, was de zetel van den centralen raad.. 7 het j leiderid orgaan gevestigd te 's-Graven- hagê en de heer Domela Nieuwenhuis daarvan de ziel. Op het laatste Kerst-congres teHeqijqnyeen is echter besloten den zetel over te'brerigen naar Amsterdam. Dit besluit werd - gqnomgn niettegenstaande- hevig verzet van deti leider. Overeenkomstig de statuten der partij moest het besluit echter nog worden onderworpen aan eene stemming van alle leden, maar ook deze viel uit in den zin van verplaatsing van de partijleiding uit 's-Gravenhage naar Amsterdam. De afdeeling Amsterdam is nu tegen Dinsdag 10 dezer bijeengeroepen om een nieuwen centralen raad te verkiezen. In ons nommer van Woensdag 25 Fe bruari jl. kwam een bericht voor, dat de pastoor te Bredenbroek onder Dinxperlozijn parochianen verboden had bij I s r a 1 ie t e n in dienst te treden of te blijven. De Zut- fensche Courant nam dit bericht over, doch zette in plaats van ^Israëlieten niet-Katho- 1 i e k e n. Het bevat thans een tegenspraak van genoemden pastoor. De redactie betuigt daarbij haar leedwezen, »dat de inzender «wel verklaart wat hij niet verboden, »maar niet wat hij wel verboden heeft. Of nis het ook onjuistdat de pastoor van «Bredenbroek zijn parochianen verboden heeft, «bjj Israëlieten in dienst te treden of te «blijven? Zoo niet, dan is het verbod nog «meer af te keuren, dan wanneer het zich «uitstrekte over alle niet-ICatholieken. In «het laatste geval handelt rnen tenminste nog «consequent, wanneer men uitgaat van de «meening, dat dienstbaarheid bij niet-Katho- «lieken, onverschillig of het zijn Protestanten «of Israëlieten, schade doet aan het geloof of «een nauwgezette vervulling van godsdienst splichten in den weg staat, terwijl, wanneer «men de Katholieken uitsluitend verbiedt bij «Israëlieten dienst te nemen, zulk een gebod «kan voortkomen uit rassenhaat en onver- «draagzaamheid, eigenschappen, welke vreemd «behoorden te blijven, niet alleen aan elk «menscb, maar in de eerste plaats aan den «geestelijke, den prediker der liefde, ook «jegens andersdenkenden". Vad De Engelsche tooneelspeler Henri Irving werd in een der meest aristocratische clubs van Londen, de Marlborough-cluh voorge hangen gelijk men het te onzent noemt door den prins van Wales. Hij werd aangenomen. In de Witte Sociëteit in Den Haag, waar het jongste adjunct-commiesje van een depar tement .met vlag en wimpel binnenzeilt, werd indertijd J. J. Verhuist gedeballoteerd Waar zou het heen met het Haagsch fatsoen, als «muzikanten" werden toegelaten in het gezelschap van ambtenaren en van hen, die niets doen dan van geërfd geld leven? {Arnh. Ct.) De verzameling levende dieren van Artis te Amsterdam is in de afgeloopen week met eenige merkwaardige diersoorten verrijkt. Namelijk met een zeldzameu en praehtigen blauwen Waterbok, welke antilopensoort, zoo al niet geheel, dan toch zoogoed als uitge storven'is in Zuid-Afrika. Van deze soort bezit het genootschap reeds een bijna volwassen exemplaar van het man nelijk geslacht, door den aankoop van een vrouwelijk exemplaar is Artis op dit oogenblik de eenige diergaarde, die zich in het bezit van een schoon paar mag verheugen. Vervol gens werd aangekocht een mannelijke Ban- teng, het zeldzame wilde runddier van Ned. Inclië, terwijl eindelijk nog werden aange kocht een paar Muntjacs, uit China afkomstig. Uit Nijmegen wordt aan de Arnh. Ct. gemeldSedert de ontmanteling der vesting zijn alhier doorRoomsch-katholieke instellin gen of kerkbesturen buitengewoon veel eigen dommen aangekocht, door erflating verkregen, of nieuwe gebouwen en kerken gesticht. Thans is weer het aanzienlijk heerenhuis met ,erf van wijlen mr. W. Francken, aan de Oudestadsgracht, door geestelijke zusters voor f14,600 gekocht. De twee personen, J. J. en J.B., uit Poort vliet en Scherpenisse, beschuldigd van poging tot moord op H. v. B., zijn Dinsdag 11., bij gebrek aan bewijs, van rechtsvervolging ont slagen en op vrije voeten gesteld. Eene vrouw, als dame gekleed, van onge veer 32- a 34-javigen leeftijd, middelbare lengte, aangezicht rond, oogen groot en don ker, kleur gezond, haar en wenkbrauwen donkerblond, beschaafde spraak, gekleed met zwarte japon en dito mantel, hoed, mof en voile, heeft zich in de afgeloopen week ver voegd bij eenige winkeliers te Dordrecht, die zij vervolgens, onder het noemen van een paar goed klinkende namen, een van iemand te Zwijnd recht en een van eene ingezetene te Dordrecht, heeft weten te bewegen tot afgifte op zicht van eenige zilveren voorwer pen en het zonder betalen medenemen van een dozijn door baar gekochte tafelmesjes. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft intusschen aan het licht gebracht dat die vrouw behoort tot het zg. flesschentrek- kersgilde, vroeger te 's-Gravenhage heeft gewoond, doelt thans te Rotterdam moet verblijf houden, alwaar dan ook reeds eenige der op de hiervoren vermelde wijze verkre gen zilveren voorwerpen te gelde gemaakt en door de politie in beslag genomen zijn. (D. C Uit 's-Heerenberg wordt aan het Centrum bericht: Te Emmerik is opgegraven het lijk van eene juffrouw, voor eenige maanden ter aarde besteld. Haar echtgenoot, die gearre steerd is, wordt van vergiftiging verdacht. Eenige dagen voor haren dood klaagde zij aan bekenden veel over buikpijn. Haarman liet echter geen geneeskundigehulp ontbieden, maar drong er voortdurend op aan om «alles aan hem te vermaken". De schipper J. Kleinen, die gisterochtend te Dieren zijn vaartuig, geladen met steen kolen, wilde gaan lossen kwamtoen hij zijne beide zoontjes, oud '11 en 13 jaar, die in het vooronder waren gaan slapen wilde wekken, tot de ontdekking dat zij door kolen- gas gestikt waren. Woensdagnacht is te Neevhetde onder ftukfen door twee kommiezen tegen zeven zoutsmokkelaars proces-verbaal opgemaakt. Het treurige van het geval is, dat de bende bestond uit vader, moeder en vijf kinderen, waarvan het jongste nauwelijks elf jaar telde. Te Oudelande is aan eene trouwe dienst bode door wijlen baar meester een niet onbe langrijk legaal gemaakt. Behalve een woon huis met toebehooren en meubelen heeft zij gedurende tien jaar een flink weekgeld ver kregen. Aan het genot is alleen de voorwaarde verbondendat de dienstbode in geen tien jaar mag trouwen. In een der dagbladen wordt bij advertentie een huishoudster gevraagd voor Haarlem, netjes kunnende koken en huiswerk ver richten, eerlijk, en niet bevriend met mannen van het «Leger des Heiis", noch van de Loge. Het Friesche Volksllai, orgaan der volks partij, zal met ingang van 1 April, in plaats van éénmaal, tweemaal in de week ver schijnen. Als mede-redacteur zal optreden mr. D. A. van Eek. 's-Gravenhage. Ook bij het tweede gastmaal ten Hove aan de jongere leden dei- Tweede Kamer, dat gisteren plaats had werden de genoodigden vóór den aanvang van het diner aan H. M. de Koningin- Regentes voorgesteld. Na afloop vereenigden zij zicli in een aangrenzend salon, waar H. M, zich met hen onderhield. Zeven leden der Tweede Kamer hadden kennis gegeven verhinderd te zijn aan het diner deel te nemen, nl. de heeren Zaayer, Kerdijk, baron d'Olne, Heldt, Okma, Van Vlijmen en Domela Nieuwenhuis. De heer Walter kon niet genoodigd worden, daar hij wegens zijn benoeming tot kantonrechter ophield lid der Kamer te zijn. 's-Gravenhage. Gisteravond kwam per staatsspoor van 7 uur 36 min. de broeder van H. M. de Koningin-Regentes, Z. D. H. He erfprins van Waldeck-Pyrmont, alhier aan. De prins werd aan het station opgewacht door generaal-majoor C, H. F. graaf du Monceau en door den secretaris van de Duit- sche legatie bij ons hof dr. Von Bulow. Z. D. H. begaf zich dadelijk in een hofrijtuig naar het paleis. 's-Gravenhage. In het «Hótel de Bellevue" alhier is aangekomen prof. Lieb- reich uit Berlijn, de uitvinder van de aller nieuwste geneeswijze van keeltuberculose. Hij was Dinsdag nit Berlijn te Parijs aan gekomen. Uit Dover wordt van tO Maart aan de N. R. Ct. gemeld Een der vreesclijkste nachten die hier bekend zijn heelt men doorgebiacht. De oostelijke wind die gisternacht woei, nam toe tot de kracht van oikaan, veigezeid van dikke sneeuwjacht. De zee joeg over de kade en bleven de schepen slechts met de grootste krachtinspanning aan de landvasten liggen. De mailsteamer Wave, die hedenavond moest vertrekken, is aan de boei bijna gezonken en de bakboordsraderkast werd geheel vei brijzeld, zoodat de maildienst vei hinderd wordt. De zee slaat aanhoudend over de admr- raliteitspier en is die onbegaanbaar, zoodat de telegraaf- en seinkleiken in liet huis aan bet einde der pier als gevangenzitten. Van het Goodwin Sand worden noodseinen opgemerkt. Men krijgt nu hoe langer hoe meer keur van middelen tegen longtering. Volgens de Apolheker- Zeitang is er alweder een nieuw geneesmiddel tegen die vreesehjke ziekte uitgevonden, en wei door prof. Ewaid, directeur van het Augusta-hospi- taal te Berlijn. Een voornaam bestanddeel van bet nieuwe middel moet Cayenne-peper zijn. ©EN HAAG12 Maart. Tweede Kamer. Aangenomen is het wetsontwerp betreflénde de betaling der schulden van Indische adellijken op Madoera, en met 72 tegen 3 stemmen de uitvoering der inter nationale overeenkomst tot wering van den drankverkoop op de Noordzee. Daarbij is tevens beslist dat voortaan in wetten sprake zal zijn van den minister in plaats van Onzen minister, zoolang er een regentschap is. Mede is aangenomen de wijziging der per- soneele belasting ter tegemoetkoming aan houders van paarden bij afwisselend gebruik. Het debat over de postwetherzieuing is aan gevangen. De heeren Van Asch van VVijck en Heemskerk kondigden een voorstel aan tot verdere beperking var den Zondagsdienst. Het maximum-bedrag der postwissels voor Para maribo en Nieuw-Nickerie (Suriname) eu Willem stad (Curafoo) is van f150 tot f250 verhoogd. De afmetingen, die monsters of stalen van koop waren met mogen te boven gaan, zijn, in het verkeer van Nederland met zijne koloniën in Oost en West-Indié. doch alleen voorde vei zendingen langs den rechtstreekschen zeeweg (per zeepost) nader vastgesteld op 30 centimeter in de lengte, 20 in de breedte en 10 in de hoogte. Slct Onder hen, die door den laatsten buitengewoon strengen winter groote geldelijke schade hebben geleden, behooren ook do boomkweekers. Dezer dagen kregen wij inzage van een brief van een vakman uit Boskoop, waarin gemeld werd, dat sommige boomkweekers 10, 20 en meer duizend gulden benadeeld zijn geworden alleen onder de boomkweekers te Boskoop wordt'do schade begroot op niet minder dan 2>/s ton. {N.v.d.D.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3