Het goud van de Orion, A0. 1891 Zaterdag 14 Maart. N°. 7713. Feuilleton. ij f- n - ve ert gste Jaargang-. uiïgëy]ËkT~T odé. Bu itenl an dscli e Bericht en. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. i 1.35. - 2.50. - 0.10. B V KG A (J: 'BflTEKITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.1 Iedere gewone regel meer "1(1. Driémaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. .Abonnementsprijs, per kwartaal Jtanco per post, door het geheele Rijk i AfKnitteilijke iiommers DÜIT SCHtAND. De Berlijnsche correspondent der N. 12. Ct. schrijft dd. 12 Maart het volgende: De toestand van Windthorst is zoo beden kelijk, dat hedenavond de Germania de vrees uit voor zijn naderend einde. De rechter long is hevig ontstoken. De beroemde arts Ger- liardt verklaarde dat op Windthorst's leeftijd slechts éen van twintig aangetasten 'zulk eenen aanval te boven kwamde crisis kon evenwel nog eenige dagen aanhouden. De algemeene deelneming is zeer groot. De keizerin zond den 1 jjder bloemen, en de bladen van alle partijen laten zich zeer sympathiek over hem uit. Daar "Windthorst's hoogbe daagde vrouw en zijne dochter te Hannover wonen, betrok hij gedurende de parlements- .zitting eene kleine gemeubileerde woning op eene derde verdieping in de Jacobstrasse. Daar is nu ook zijn ziekbed. Eenige leden van het centrum zijn voortdurend in de voorkamer, om de talrijke bezoekers uit alle maatschappelijke kringen te ontvangen. Gisterochtend was de toestand van den heer Windhorst iets beter, ofschoon gevaar niet was uitgesloten. De keizer kwam per soonlijk naar den toestand van den patiënt vragen. De nieuwe minister van eeredienst, graaf Zedlitz-Trütschler, is 54 jaar oud. Eerst majoor, daarna landheer, was hij laatstelijk opperpresident der provincie Posen. In dit ambt rustte op hem de moeilijke taak om onder de confessioneel en nationaal gemengde bevolking dezer bij den nKulturkampf" bij- Roman van H, ROSENTHALBonin. 24, flloe kunt gij dat nu zeggenviel Flora haar haastig in de rede. ïEr spreekt juist geest en aelfbeheersching uit zijne trekken!" Geesje wist nu, wat zij weten wilde, en trok zich. •een weinig terug. »Wat windt gij u op Ik heb den man maar -even en meest van achteren gezien en kan mij licht vergist hebben in de schatting van zijn gelaat," »Dat hebt gij," hervatte Flora, nog even ern stig: sRitschard is zacht en goed van aard, maar gevoelt diep en drukt zicb krachtig uit, dat is waarmaar hartstochtelijk is hij nietdaarvan heb ik althans niets bespeurd," «Gij schijnt dadelijk goede kennissen onder bet scheepsvolk te hebben gevonden," sprak Deesje, «doch ook maar alleen dezen, die toe zonder sterk betrokken provincie weder eenen verzoenenden geest ingang te doen vinden. Gossler moet zijn ontslag hebben ingediend omdat hij met betrekking tot het wetsontwerp over de volksschool en ook in verband met eene persoonlijke quaestie bij de vervulling van een ambt in zijn ministerie niet zoo danige concession wilde doen, als de overige ministers ter wille van Windthorst en het centrum noodig oordeelden. Nadat reeds voor eenige dagen de Nordd. Allgemeine hoogst' officieus al de praatjes omtrent oneenïgheid tusschen den keizer en Caprivi alsboosaardige verzinsels gebrand merkt h'ald, komt plotseling Bennigsen's lïanüoveris'cher Courier voor den dag met het gerucht, dat Caprivi zou willen aftreden, en dat Miquel dan kans zou hebben hem op te volgen.' Hoewel alle bladen dit nieuwtje voor het oogenblik als volslagen ongegrond beschouwen, meenen sommigen er toch eene soort van toekomstmuziek in te mogen hooren. Naar aanleiding van het besluit der be- grootings-commissiën betreffende twee pant serschepen, verklaarde Von Bötticher gisteren in den Rijksdag dat de verbonden regeeringen nog geen stelling ingenomen hadden, maar Pruisen zou het voorstel in de Bondsiaad brengen en er was kans, dat de verbonden regeeriogen zich zouden aansluiten aan de genomen beslissing. De Rijksdag verleende daarop het krediet "r twee pantserschepen en deed de rest van de marine-begiooting en de leeningswet zonder debat af. Ook de patentwet werd bij tweede lezing en Hoc aangenomen. Aan het slot hield Levetzow een rede, waarin hij er vallig gered is, hei kent gijvan de anderen weet gij niets." dWaarom zou ik het verzwijgen? De man is goed ontwikkeld en heeft mij altijd belang inge boezemd," hernam Flora blozend. Doch nu brak zij plotseling af en bracht het ge sprek op Geesje's icis. Tegen den avond van dien dag hracbt Jansen zijrie dochter aan boord van de Prins Hcinrich. Hij ried Geesje dadelijk hare hut te betrekken. Wat zij daar zag, was, meende hij, niets vreemds en zij zou spoedig gaan slapen, twaalf van de vier en dertig uren, die men op de open zee moest doorbrengen. De langdurige reis zou zoodoende vrij wat inkorten. Geesje volgde dezen raad op en merkte er weinig van, dat men na drie uren varens den Elberaond uit en in zee gestoken was. Toen zij ontwaakte, was het morgenzij kleedde zich en ging op het dek. Een prachtige morgen was het. De zon rees wel laat, maar toch heerlijk schoon uit zoe op en tintte de groenachtige golven met goud. Geesje gebruikte met smaak baar ontbijt en ging toen weer op het dek wandelen. j op aandrong, dat de Rijksdag van zijn deel neming in het 70e geboortefeest van den prins-regent van Beieren zou uitdrukken door bet zenden van een telegraphisehen gelukwensch. De Jleichsanzeiger bevat het besluit waarbij de minister van eeredienst Von Goszler, op zijn verzoek, uit zijn ambt wordt ontslagen, met toekenning van den titel en den rang van minister van staat, terwijl hem de ster als grootcommandeur der Hohen- zollernsche huisorde is verleend. Verder be vat hetzelfde blad de benoeming van graaf Von Zedlitz-Trützsehler tot minister van eere dienst. Zooals reeds is gemeld, heeft de Pruisische minister van eeredienst en onderwijs, de heer Von Gossler, zijn ontslag gevraagd en heeft de keizer hem dat verleend. Als zijn opvolger is aangewezen de opper-president in Posen graaf Von Zedlitz-Trützsehler, een voormalig eavalerie-officier en groot grondeigenaar, die der centrumpartij lang niet ongenegen is, zoodat men mag aannemen dat Von Gossler gevallen is als zoenoffer voor den steun, wel ken de legeering bij bedoelde partij zoekt. De Rijksdag behandelde gisteren een ver zoekschrift om vrouwen tot het hooger on derwijs toe te laten. Na warme verdediging van Duitsch-vrijzinnige en socialistische zijde, en heftige besti ijding ,door het centrum en de conservatievenwerd omtrent de vraag overgegaan tot de orde va» den dag. De candidatuur van vorst Bismarck voor den Rijksdag, welke hem te Geestemünde is aangeboden, schijnt niet ernstig gemeend te zijn. Ten minste de heer Schoof, het hoofd »Zijn er nog meer passagiers aan boord vroeg zij een der matrozen. »Ja. nog twee," was het antwoord. »Een Zweed ert gindsche Engelscbman." Ceesje keek in de aangewezen richting en bleef kijken, want de aangedoide persoon kwam haar bekend voor. Zij tiad wat nader en schrikte er bijna van: het was de stuurman van de Orion Wat zoo dacht zij kon hem bewegen naar Noor wegen te reizen? Daar eene betrekking zoeken? Dan kon hij toch in zijn vaderland veel beter te recht. Voor zijn vertrek had hij een bezoek aan Flora gebracht, redeneerde Geesje verder en werd een weinig ongerust. Zou Flora altemet iets ver moed hebben van het doel barer reis en haar een gids hebben toegedacht Dat kon ook niet, want Flora was te openhartig, om zoo iets in 't geheim te doen. De stuurman hield van haar en zij van hem, dat wist zij. Zou hij iets van h'.re betrekkingen op Spiekeroog gewaargeworden zijn Dat was best mogelijk. Hij had er groot belang bij. Flora's ver mogen op te spoten en nu zij schrikte van de gedachte alleen - was het ook mogelijk, dat zij en de stuurman een en dezelfde bedoeling had den, namelijk om Willem op te zoeken -, doch zij om hem van het verderf te redden hij om hem er van het nationaal-liberale comité, dat Bismarck candidnat steldeverklaart nudat hij niet te Friedriehsruhe is geweest en ook niet met Bismarck over de candidatuur heeft onder handeld Het wordt nu zeer on waarschijnlijk, dat Bismarck de candidatuur zal aanvaarden, of dat hij, indien hij dit doet, zal gekozen worden. Volgens de National-Zeitung hebben eenige personen, die in den laatsten tijd opFriedriehs- ruh zijn geweest, aldaar den indruk verkre gen dat prins Bismarck, voor het geval dat hij tot lid van den Rijksdag wordt gekozen, tot nog toe niet bereid is, de benoeming aan te nemen. Inmiddels heeft de heer Schooft" aan het hoofdbestuur der nationaal-liberale partij ver klaard, dat hij aan de verkiezingscommissie in het 19e district van Hannover volstrekt niet gezegd heeft, met toestemming of in opdracht van het hoofdbestuur prins Bismarck als, candidaat voor den Rijksdag te moeten aanbevelen. Wat de commissie daaromtrent aan het hoofdbestuur heeft medegedeeld, kan dus alleen het gevolg van een misverstand zijn- De prins-regent van Beieren heeft Woens dag den gelukwensch van het ministerie op zijn 70n verjaardag beantwoord met een schrijven, waarin hij herdenkt het aandeel van Beieren in de vriendschappelijke ver houding van het Duitsche rijk tot andere staten. Z. H. gedenkt verder de maatregelen tot bevordering van den binnenlandsehen vrede en de gelijkstelling der gezindten, de maatregelen tot de ontwikkeling van weten schap en kunst, tot bevordering van industrie en verkeer en tot verbetering der financiën. in te storten. In hare verbeelding /,ag zij hem reeds ontdekt, gegrepen, naar de gevangenis gevoerd, hem, baren geliefde, den man, die haar geheele hart, al haar denken en doen beheeiscbte Het was verschrikkelijkVan aandoening moest zij steun zoeken tegen de brug. Inmiddels had ook Charles de jonge dame op gemerkt. Hij herkende in haar dadelijk het meisje, dat hem op de trap zoo wonderlijk had aangezien. Wat zou zij aan mij te zien gehad hebben dacht hij. Zij kijkt zoo vreemd, alsof iets bij baar niet geheel tichtig was. Hij keek weer iu het water, maar baalde veel vaker dan noodig was zijn hor loge uit. Dat deugt niet, dacht Geesje. De man heeft vreeselijk veel haast. Doch Geesje had geen karakter om zich lang met raadsels bezig te hou den. Zij hield van bandelen. En zoo besloot zij den vreemdeling moedig tegemoet te treden, tw onderzoeken in hoever hare vermoedens gegrond waren en in het ergste geval maatregelen te tref fen om het gevaar af te wenden. Vóór alles moest zij weten of hij te Christiaansand afstapte, want in dit geval was hare vrees gegronJ. Wmtl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1