A0. 1891. Maandag 16 Maart N°. 7714. Eerste Blad. P O L I T I Ee Vij f- eTi -v© ert: gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Biniienlaiiflsclie Berichten. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeven: een armband van bruine bloedkoralen met gouden slot, een i irii met een breiwerk, een koperen gewicht (decagiam), een knipmes, een schippershaak, 20 voet lang, een jonge zwarte kip en een portemonnale met O eenten. Schiedam, 44 Maart 4891. De regeering van den Russischen keizer gaat, naarmate de negentiende eeuw haar einde nadert, terug naar het scheppen tan toestanden, die aan de achttiende of de zeven tiende herinneren. Een nieuw wetsontwerp is door haar in gereedheid gebracht. 'tMoet in de plaats treden van een bestaande ver ordening op de advocatuur; ze is lijnrecht gericht tegen de Joodsche advocaten, die in des ■ezaron rijk nogal talrijk zijn en lang niet tot de minsten van het korps belmoren. Ja, zelfs merkte men op, dat het aantal Joodsche advocaten toenam, en toen hebben de ver lichte landslieden van den czaar de hoofden bijeengestoken, en ze hebben een commissie benoemd, wier leden de opdracht kregen een nieuw ontwerp op de advocatuur te be denken, waai in het vooral den kinderen Israels niet te gemakkelijk woidt gemaakt. Zulk een Russische staatscommissie is goed van begiip, en ze heeft thans weer een stuk weik in gereedheid, -waarvan ze eer heeft, en dat door den Russischen rijksraad zeker wel goedgekeurd zal worden, want hpt voldoet uitstekend aan de eischen des tijds. Ziehier wat men in de toelichting bij dit wetsontwerp leestDaar het getal der Israëlietische advocaten voortduiend toe neemt en dit een demoraliseerenden invloed op de corporatie der rechtsgeleerden moet hebben, is besloten de Joden slechts tot uit oefening der advocatuur U" zoodanig getal toe te laten, dat daardoor hun schadelijke invloed wordt te niet gedaan. Daarom stellen wij voor, dat op elke honderd Christen- advocaten slechts tien Joodsche advocaten mogen voorkomen". "Welke nu de demorali- seerende invloed isdien de Joodsche advo caten op hun vrome Christencollega's oefenen, wordt niet vermeld, doch in Rusland zijn zulke toelichtingen ook volkomen overbodig. Wan neer men echter weet, dat de Israelietische rechtsgeleerden in Rusland van het bekleeden van verschillende staatsambten z^jn uitgeslo ten, dan begrijpt men dat ze wel genood zaakt waren, de vrije betrekking van advocaat te kiezen. Thans wordt hun ook deze weg afgesneden. Doch er is meer. In de orde of het bestuur der advocaten zal voortaan geen •lood meer zitting mogen nemenen juist deze orde is aangewezen om te bepalen, wie van de Joodsche rechtsgeleerden tot de uit oefening van het ambt van advocaat zal worden toegelaten. Welk een heerlijk middel om scherpe vernuften te weren 1 Welk een willekeur, gepleegd in het laatst van de negen tiende eeuw 1 De Joden, de Finnen en de Duitschei s, ze hebben een hard lot in het Mos- covische rijk. Maar wie hebben het er eigen lijk goed De handlangers van de willekeur, en geen andere, redelijke schepselen. Wordt zoo de revolutie niet met krachtige hand aangekweekt De keizer van Duitschland heeft wederom het ontslag geteekend van een der ministers uit den Bismai cksclien tijd. De heer Von Gosler, sedert tien jaar minister van eere- dienstheeft ontslag gevraagd en ver kregen. Tot zijn departement behooreu eere- dienst, ondei wijs en kunst. Voor al deze takken heeft hij gedaan, wat in zijn vermo gen is. Het onderwijs heeft geen klagen gehad, en dat zegt wat ïu een staat waar de uitgaven voor het militaire departement ontzettend hoog zijn, en waar de uitgaven voor alle andere takken van bestuui eeistin aanmei king komen als de ministers van oor log en van marine het hunne hebben. De heer Von Gosler had met Bismarck moeten heengaan. Thans is hij genoodzaakt geweest, verscheidene maatiegelen, die hij vroeger had helpen nemen, in te trekken. Dat brengt iemand in een valsclie positie. Trouwens, 'tis in het Duitsche rijk moeilijk een onafhankelijk karakter te bezitten en te gelijk minister te zijn. De nieuwe minister is zekere graal Von Zediitz, tot nu toe Obeipiaesident of gouver neur van de piovincie Posen. In deze betrek king heeft de graaf zich als bekwaam en bezadigd doen kennen. Dat schijnt keizer Wilhelm geweten te hebben, want terstond op het ontslag van den heer Von Gosler volgde het besluit, waai bij' graaf Von Zediitz werd benoemd. De keizer wil vrede met de katholieke kerk. Alles, wat aan Culturkampf, aan Meivvetten herinnert, moet verdwijnen. De heer Windt- horst, de leider der katholieken, ziet leeds het beloofde land! zal hij er binnentreden? Zal hij, met andere woorden, den tjjd beleven, dat hij als overwinnaar zijn paitij met de behaalde overwinning kan gelukwenschen, en de hulde van zijn partijgenooteu kan aan vaarden Hij is hoogbejaard en ernstig ziek. De keizer kwam persoonlijk naar zijn toestand vernemen. De keizerin zond hem bloemen. Wat zijn de tijden veranderd! En dat ze het zijn, is het werk van dien- zeilden kleinen man, Windthorst. Hij heeft tegenover Bismarck gestaan, als geen ander zulks vei mocht. Hij was de stichter van de machtige centrumpartij. Hij was een party aanvoerder, zooals er schaars worden ge vonden. Kamp gaf hij nooit. Toen prins Bis marck op het toppunt van zijn macht stond, was Windthorst zijn onveizoenlijkstete geljjk zijn lastigste tegenstander. Zijn dood zou voor de katholieke partij in Duitschland een onherstelbaar vei lies zijn. SCHIEDAM, 14 Maart 1S9I. j vestigen de aandacht op de in dit nummer vooikomende advertentie van de »Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij" betreffende liet met 15 April a.s. in wer king komen van een nieuw en naar wij vernemen verlangd tarief voor abonnement van reizigers, waarin ook de 2e en 3e klassen zijn opgenomen. Gisteravond hield de veieeniging IJsclub Schiedam" de uitgeschreven algemeene ver gadering, waarin, na voorlezing der notulen der vorige vergadering, rekening en verant woording werd gedaan. Hoewel het reglement vooi schrijft zulks m de maand November te doen, was het bestuur van meening dat het in de gegeven omstandigheden beter was dit tot heden te verdagen, hetgeen door de aanwezige leden werd goedgekeurd. De rekening toonde een tekort aau van f311.21. Op de lijst die den leden aange boden was voor bijdragen tot dekking van het tekoit (luim f500) was slechts voor f223.50 geteekend. Van een paar leden was een schrijven inge komen, dat zij, niettegenstaande zij op de lijst geteekend hadden, bovendien nog eene bij drage over hadden voor 't geval door vrijwil lige bijdiagen met geheel in liet tekort werd voorzien. Moge dit vooibeeld nog door velen gevolgd wordendaar het bestuur zich anders genoodzaakt zou zien het ontbrekende te moeten aanvullen. Daarna kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om over te gaan tot ont binding der vereeniging, met machtiging der vergadering om de eigendommen, bestaande in afrastering, vlaggen en vlaggestokken, te verkoopenwelk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. De Schiedamselie ijsclubopgericht in 1887, heeft dus slechts vier jaar bestaan. Het ledental, dat bij de oprichting 259 bedroeg, was nu tot 183 verminderd. Dat kortstondig bestaan moet hoofdzakelijk daaraan geweten worden, dat de ijsbaan, aanvankelijk niet on gunstig gelegen, in den laatsten tijd door de fabi iekenin hare onmiddellijke nabijheid verrezen, geheel onbruikbaar was geworden. Het bestuur, dat zijne taak steeds met ijver heeft vervuldmag een woord van lof niet onthouden worden. Men verwacht dat de Eerste Kamer der Staten-Genei-aal kort na Paschen zal bijeen komen, o. a. tot afdoening van de stedenwet. De commissie uit de Tweede Kamer tot voorbereiding van de iegervvet is gisterochtend reeds te 10 uren bijeengekomen en heeft weder den gansehen dag het mondeling over leg met de ministeis van binnenlandsehe zaken, oorlog en marine voortgezet. De commissie uit de Tweede Kamer voor de legerwet zal a s. Maandag het overleg met de regeering voortzetten. De staatscommissie voor den landbouw heeft heden haar rapport over het belasting wezen in verband met den landbouw aan den minister van waterstaat ingezonden. In verband met de vroeger vermelde quaesties over het formulier van eedsaflegging vernemen wij, dat door de regeering een wetsontwerp overwogen wordt om, waar in de wetten gesproken wordt van den Koning" thans te lezen *de Koningin". Baron d'Olne, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wiens toestand uitetsit zorgwekkend is, vertoeft te Keulen, om zich aan een gevaarlijke maagoperatie te onder werpen. Volgens uit Indië ontvangen particulier bericht is de kapitein der infanterie H. van Wichere, te Atjeh, bij het openkappen van terrein gesneuveld. De heer Okma heeft weder een pailementair advies gegeven. Hij heeft verklaard, dat het geen wonder is, dat er eene socialistische vereeniging onder hel spoorwegpersoneel is ontstaan, die wil afrekenen met de leden der Eerste Kamer, wien liet wel eens zou kunnen gaan als den adel in Fiankrijk. De Eerste Kamer toch wilde het volk als slaven op de plantages gebruiken. In het verslag der zittingen van de Eerste Kamer vindt men nergens dien toeleg ver meld. Het zou ons dan ook verwondeten dat de Eerste Kamer dit verlaugen zou, te meer nu er geen slaven meer bestaan; eene om standigheid, die den afgevaardigde uitWoi- vega schijnt ontsnapt te zijn. De uitval gold intusschen ook niet liet geheele staatslichaam, ofschoon hij daai tegen gericht was, maar den heer Fianseu van de Putte, omdat deze in overweging had gegeven om niet verder te gaan met beperking van den Zondagsdienst, maar liever, in het belang van het personeel der posterijen, buitengewone hulp voor den Zondag aan te nemen. Op slaveu plantages is het zeker nooit voor gekomen, dat de eigenaar aan zjjnaibeiders des Zondags hulp gaf om hen af te lossen, terwjjl bovendien voor velen deze regeling van het postwezen nog eene extra verdienste Abonnementsprijsper kwartasl1.85. Jramo per postdoor liet geheele Rijk- 2 50. AfiomleiUjke iioimners-OIO B U K R it I'! BOTERSTRAAT, B 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regel» met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer U jq. Driemaal geplaatst woi.lt tegen tweemaal betekend

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1