Gemengde Berichten. En moet nu, omdat hij dit denkbeeld aan gaf, de heer Fransen van de Putte met zijne negen en veertig medeleden worden geguillo tineerd? Dat kan de heer Okma toch wezenlijk niet meenen. (Arnh. Ct.) Naar het Vad. verneemt, heeft mr. P. Post Uiterweer, notaris te Delft, als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Prof. L. de Hartog, hoogleeraar te Amster dam, is door de Fransche regeering benoemd tot sOfficier d'Instruction Publique". In verband met de komst in Den Haag van professor Liebreich kunnen wij mede- deelen, dat reeds gedurende een 10-tal dagen in het hospitaal aldaar lijders aan tuber culose met het geneesmiddel van professor Liebreich met aanvankelijk gunstig resultaat worden behandeld door den arts, officier van gezondheid le klasse, dr. J. A. van der Stok. (Bil.) Te Heerenveen heeft eene vergadering plaats gehad van verveners in Friesland, die bijgewoond werd door de afgevaardigden van een twaalftal afdeelingen van «Patrimo nium". Deze bijeenkomst had plaats om den loonstandaard te bepalen voor den a.s. zomer. Voor de venen onder Beets en Ter Wispel is het loon vastgesteld op f0.80 per bak en fl per bak werk. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis der ingezetenen, dat hem door de gezondheidscommissie is medegedeeld, dat, volgens bericht van de inspecteurs voor de keuring van voedingsrniddelelen, zich in die gemeente van andere plaatsen in ons land ingevoerde blikken geconserveerde postelein in den kleinhandel bevinden, waarvan de inhoud in zoo ruime mate opgeloste verbin dingen van zware metalen bevat, dat tegen bet gebruik van geconserveerde postelein in blikken, ter voorkoming van schadelijke ge volgen, moet worden gewaarschuwd. De Duitsche regeering heeft hij verorde ning van 1 Febr. jl. de fabriekmatige berei ding, het verkoopen en in voorraad hebben van machines, die dienen moeten om kunst- ioffieboonen te maken, verboden. Het Pharmaeeutisch Weekblad van 7 Maart, dat deze verordening vermeldt, voegt hieraan bet volgende toe: »Ten onzent slikt men gewillig en verkoopt men ongestraft de waardelooze producten, die, dank zij de geleerdheid van schaamte- looze buitenlanders, ons van over de grenzen worden toegezonden. Kunstkoffie, kunst suiker, kunstkaas, (kunsteieren?) kunst-bo ter ons ontbijt is te slecht om de menu van het middagmaal te copieeren. De maat regel van de Duitsche regeering is doeltref fend en practisch-economisch. Een verbod kost niets en bespaart ambtenaren voor het toezicht en de controle, noodeloozen arbeid aan de rechterlijke colleges, ruinste in de gevangenissen, en last not least, de gezond heid van de burgers." ïEenige dieven" lazen den raad om geen postwissels te vervalschen, en vragen nu een meer positieven raadzij zouden willen weten jop welke wijze men in ons vak het voor- deeligst kan te werk gaan om een fatsoenlijk stuk brood te verdienen". "Wel, vrienden, als gij niet behoort tot de vaste klanten van de domino-tafel, is er in uw vak nog wel op fatsoenlijke wijze met voordeel te werken. Menigeen heeft 't voor u gedaan en zal 'tna u doen. Gij hebt de keus uit vele middelen O n t r o' o f t de kostelijke uren aan ledig gang en overbodigen slaap breekt met slechte gewoonten boeit den geest van het kwade •woekert met de geschonken gaven bespiedt de gunstige kansan doodt de slechte opwellingenen als ge dat alles gedaan hebt: steelt dan het hart van een braaf meisje. (N. v. d. B.) In den laatsten tijd is de uitvoer van ge slachte kalveren en biggen uit Friesland naar Engeland buitengewoon groot. Nuchteren kalfsvieesch, dat voor vele Friezen als eene lekkernij wordt beschouwd, is dan ook bijna niet te krijgen. De biggen, die naar Londen verzonden worden, zijn gewoonlijk 60 a 80 pond zwaar. In Friesland voor 17 a 18 ct. per pond opgekocht, worden ze te Londen voor 25 a 26 ct. van de hand gedaan. Intus- schen zijn de kosten van transport en de be looning der makelaars geheel ten laste van de afzenders, terwijl ze bovendien de risico loopen, dat het vieesch, al was er bij de afzending ook niets aan te bespeuren, te Londen wordt afgekeurd, daar bet toezicht aldaar buitengewoon streng is. Toch levert deze handel aan de slagers eene aardige winst. Uit de Langstraat schrijft men aan de JST. 21. Ct. Zooals uw Tiiburgsche correspondent reeds gemeld heeft, is er eene groote beweging onder onze bierbrouwers tegen de concur rentie, die hun wordt aangedaan door de paters trappisten te Tilburg. Deze eerwaarde heeren hebben in de laatste jaren het bier, dat zij aanvankelijk voor eigen gebruik brouw den, ook in den handel gebracht, en wie dat bier dronk, herinnerde zich de dagen van ouds, toen het Brabantsche bier beroemd was en ieder Hollander, die aan deze zijde van de Maas kwam, zich te goed deed aan het schuimende vocht. Die roem is echter in de laatste jaren erg getaandeen lekker glas echt Brabantsch is eene zeldzaamheid geworden sedert de nieuwe richting in de bier-industrie. De paters echter brouwen een biertje, dat Cambrinus zelf niet zou verachten, en leveren het tegen een prijs, waardoor de gewone brouwers zulk bier tegenwoordig niet kunnen leverenwat trouwens zeer duidelijk is, want de paters hebben lo. g4en arbeidsloon te betalen, aangezien zij alles zelf doen2o. kunnen zij tevreden zijn met eene kleine rente voor het kapitaal dat in de zaak steekt3o. behoeven zij slechts weinig winst te maken. Eerf gewoon brou wer dus, die zijn werkvolk moet bétalen, tamelijk rente moet opbrengen en met een gezin van de winst van zijn bedrijf moet levenkan dezelfde waar als die van de paters niet leveren tegen denzelfden prijs als zij. Men staat hier voor een eigenaardig economisch vraagstuk. Het is uitgemaakt, dat een gewoon brouwer niet tegen de paters kan coneurreeren. Moet men nu aan de kloosters verbieden, industrieele onder nemingen uit te oefenen, of zouden zij moeten worden genoodzaakt hunne prijzen zoo te stellen, dat er tegen te coneurreeren valt? Hiertegenover echter staat, dat door de lagere prijzen en de goede waar het concur- reerende publiek zeer is gebaat en dat ge dwongen prijsverhooging de kloosters noode- loos zou verrijken. In Le Monde Artiste, van Parijs, leest men het volgende: »Onder de bescherming en door de zorgen van den heer Oscar Comet- tant, had onlangs te Parijs een concert plaats van Nederlandsche muziek. Het doel kon wel geen ander zijndan ons kennis te doen maken met den naam en de werken der voornaamste toondichtersop wie Holland roem kan dragen. In werkelijkheid was de uitvoering vrij mat en maakte zij niemand wijzer. Uit Den Haag ontving men intusschen een protest, dat vermelding verdient. Op het programma zouden namen voorkomen van toonkunstenaren, die, zoo niet onbekend, dan toch in hun land niet vermaard zijn. Daar entegen had men eenvoudig meesters ver geten als Verhuist, De Lange, Kes, Boers, Van MilligenMann enz.die met recht min of meer beroemd zijnen het Parijsche publiek heeft slechts een zeer vaag, ja zelfs onjuist begrip verkregen van de Nederlandsche school. Zulk een misgreep strekt de helderziendheid van den heer Comettant niet tot eer. Zou hij ons om den tuin willen leiden Een an dermaal waarde Oscar, moet gij uw bril opzetten." (Arnh. Ct.) Donderdag vervoegde zich te Kralingen bij eene vrouw een persoon, met het verzoek om hem jasbroekvest en laarzen mede te willen geven, voorgevende dat hij door haar man gezonden was. De vrouw, geen kwaad vermoedendegaf de gevraagde kleeding benevens een rijksdaalder, waarom de persoon in quaestie mede vroeg. Toen de man thuis kwam, bleek het dat hij nergens van wist. Men vermoedde dat de dager vroeger bij den bedrogene werkzaam is geweest. (jV. R. Ct.) Te Amsterdam heeft zich weder het geval voorgedaan, dat men Ubaeh-over-Worms niet als Nederlandsche gemeente kende. Iemand, die daar geboren was, had men op de registers van den burgerlijken stand als Belg inge schreven en toen hij verlangde op de kiezers lijst te worden geplaatst, had men hem geant woord, dat hij zich dan eerst moest laten naturaliseeren. De raadpleging van een aard rijkskundig handboekje verschafte de noodige kennis. Te Maastricht is overleden de heer Henri van Beethoven, vermoedelijk een verre bloed verwant van den grooten Duitsehen toon dichter, wiens naam tevens aan zijne Neder landsche afkomst herinnert. Te Haren heeft de heer II. Renting, pre dikant bij de chr. ger. gemeente aldaar op den straatweg bij Harendermolen plotseling den geest gegeven, terwijl hij op weg was om een zieke te bezoeken. Te Breda is een jongmenscb, die op de stoomtram stond van Breda naar Prinsenhage, toen zijn hoed afwoei en hij dien wilde grijpen, van de tram gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat zijne beide beenen onder den wagen terechtkwamen en verbrijzeld werden. De beruchte Leunissen heeft in de gevan genis te Maastricht tweemaal getracht zich van het leven te berooven, eens door verstik king (het openzetten van eene gaskraan) en eens door ophanging. Beide pogingen werden echter verijdeld. Thans weigert hij eenig voedsel te gebruiken. De herbergier J. D,, Duitscher, wonende te Venlo, is Donderdagavond door de politie aldaar aangehouden, als zijnde verdacht tot een bende valsche munters te behooren, van welke er reeds in Pruisen eenigen zijn ge arresteerd. Hij is naar Roermond overgebracht. 's-Gravenhnge. De leden van den Raad van State zijrt a.s. Maandag bij H. M. de Koningin-Regentes ten maaltijd genoodigd. Naar wij vernemen, hebben de prins en prinses van Wied het voornemen dezen zomer geruimen tijd alhier en te Scheveningen door te brengen. In den voorzomer worden zij reeds hier ter stede verwacht en te Scheveningen zullen zij het paviljoen betrekken dat voor hunne ontvangst in gereedheid wordt gebracht. Amsterdam. Eene familie alhier, be ducht voor inbraak, had achter de deur der slaapkamer een paar stoelen gezet en daarop een dozijn ledige flesschen geplaatst. Trachtte iemand nu de deur te openen, dan zou het vallen van de flesschen de slapenden wekken. Inderdaad werden zij op die wijze gewekt. De flesschen vielen van de plank. Niet echter ten gevolge eener poging om de deur te openen, maar door het dreunen van den brandweerwagen. De familie zal nu wel een ander middel verzinnen. De geneesbeeren te Berlijn hebben besloten, als zij uitrijden hunnen koetsiers witte hoeden met een rood kruis te doen dragen, opdat bij plotselinge ongevallen het publiek zien kan dat in het rijtuig een deskundige zich bevindt die ter stond hulp verleenen kan. Zondag 22 dezer zullen er in het kolengebied van de Ruhr vergaderingen van mijnwerkers plaats hebben, om te beraadslagen over de vraag eener atgemeene werkstaking. De sneeuwstorm, die in geheet Engeland ge- heerscht heeft, was vooral in het zuiden des lands hevig. "Vele mensclienlevens gingen verloren, veel schade werd aangericht en het verkeer ondervond groote vertraging. In Londen was de storm bijzonder krachtiger viel tevens veel fijne sneeuw, die in meer opon gedeelten in de voorsteden soms tot verscheidene voeten hoogte werd opgewaaid. De sneeuw was zoo verblindend, dat de machinisten van treinen niet steeds de lichten konden zien. Niet minder dan f 6 treinen werden door de sneeuw belet verder voort te gaan, en dat vooral in het zuiden, waar sedert de spoorwegen aangelegd weiden zoo iets nooit is voorgekomen. Sommige reizigeis waren genoodzaakt een geheelen nacht in den inge- sneeuwden trein door te brengen. De telegrammen naar zuidelijk Engeland ondervonden en onder vinden nog steeds groote vertraging. De groote Westerspoorweg geeft geene biljetten voor steden als Falmouth, Penzance en Plymouth meer uit. Sommige treinen liepen in het geheel niet, andere niet verder dan Tiverton of Taunton. Een oude bedelaar, Pucciareüi genaamd, is Donderdag te Parijs uit een dakvenster gespron gen, om zich het leven te benemen. Een commis saris van politie, die daarop in de woning een onderzoek instelde, vond in een oude kast de som van 80.000 frs. en geldswaardige papieren. Volgens het bulletin van het vKais. Gesundheits- amt" van 10 dezer zijn in de laatste herichts- maand te Lissabon 73 personen aan pokken overleden, te Marseille 55 en te Cherson 52. Te Weenen, Warschau, Madrid, Brussel en Paters- burg komen ook voortdurend nog vele sterfgevallen aan pokken voor. De Russische expeditie, welke in 1889 onder leiding van kolonel PevtsolT vertrok, om een onderznekingsreis te doen langs deThibetaansche grens, wordt eerlang te St.-Petersburg terugver wacht. Het is haar niet gelukt de heilige stad Lhassa te bereiken, maar de verkregen uilkomsten moeten zeer belangrijk zijn. Kolonel PevtsolT heeft vele uitgestrekte landstreken, welke tot dusver nagenoeg onbekend waren, onderzocht. Hij brengt nauwkeurige aardrijkskundige aan- teekeningen en kaarten mee, alsmede groote verzamelingen planten, dieren en delfstoffen. Een bijbel, in 1450 te Mainz gedrukt, naar verzekerd wordt door Gutenberg, is dezer dagen te New-York verkocht voor f37.500. Een ander zeer zeldzaam boek zal eerstdaags te Londen bij Sotheby geveild worden. Het is een exemplaar der vermaarde »Valdarfer-editie" van Boccaccio's nDecameron". Dit boek, hoewel niet geheel compleet (slechts éen compleet en zes incomplete exemplaren be staan er van deze uitgaaf, voor zoover bekend is)r bracht indertijd op de Roxburghe-veiling 2250 pd. st. (f27.120) op. Te Kopenhagen is een internationale boekenten toonstelling geopend, ter herdenking van da 400- jarige toepassing van de boekdrukkunst in Dene marken. In' 1491 werd te Kopenhagen het eerste Deensche boek gedrukt door Gottfried van Gheraen. Het ijs in den Atlantischen Oceaan schijnt dit jaar reeds zeer vroeg uit de Davisstraat naar naar het zuiden te drijven. De koude Labrador- stroom voert het naar de banken van Newfound land, waar dikwijls zeer groote ijsbergen vastzitten, tot groote gevaar voor de scheepvaart. Verder naar het zuiden wordt eindelijk het ijs meege voerd door den warmen golfstroom en langzamer hand daarin opgelost. Te New-York aangekomen stoomschepen be richtten van groote ijsbergen en ijsvelden, door ben ontmoet op 46a9'N.B, en 47° 21'W.L.,op' 45° 6' N.B. en 46° 26' W.L. enz.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2