J A°. 1891. Maandag 16 Maart. N°. 7714. Tweede Blad. Feu 11 e t o n. Het goud van de Orion. I p Vij i.jf-en-yeer t g s t e Jaargang. 11. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. li t- kt dj Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noimneis - 2.50. - 0.10. 'BUREAU: BOTKKSTKAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels niet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer ..-010. Drikhaai. geplaatst wordt tegen twkemaai. berekend. B E L O I E. De centrale sectie besloot gisteren de regee ring te vragen of zij de procedure, door Frère Orban voorgesteld, aanneemtdat wil zeggen, dat de regeering zal voorstellen een wets ontwerp tot kieswethervorming voor de ge meente- en de provinciale raden en indien dit ontwerp 2/3 der stemmen van de tegen woordige Kamer verkrijgt, men de herziening der grondwet zal uitvaardigen, waar «oor deze hervorming de basis van het nieuwe artikel 47 zal uitmaken. Woensdag heeft eene nieuwe zitting dei- sectie plaats. De Kamer heeft na een zeer uitvoerig debat de begrooting van landbouw met alge- meene stemmen goedgekeurd. Een amende ment (waartegen de regeering zich verzette) bepalende dat een staatssubsidie zal worden toegekend voor het fokken van luxe-paarden, is in den loop der discussiën aangenomen een amendement van den lieer Woeste, ■waarbij de weerstandskassen een toelage zouden ontvangen van 50.000 frs.werd verworpen. Aan hetgeen over de zittingen der centrale sectie voor de grondwetsherziening werd medegedeeld, kan nog toegevoegd worden, dat de heer Frère-Orban (liberaal) ver klaard heeft, niet in te zien, welken grond slag van «huisbe wonen" de regeering wil aannemen, om tot een korps van 600,000 kiezers te komen. Men zou, volgens een berekening van dezen afgevaardigde, dan het kiesiecht moeten toekennen aan een groot aantal personen die wegens onvermogen van belastingbetaling moeten vrijgesteld worden. Daarenboven is de huurwaarde op het platteland en in de steden zeer ver schillend en zou men dus een gedetail leerde tabel moeten opmaken waarin met die verschillen rekening werd gehouden. De heer Frère-Orban voorziet bij dit plan eindelooze moeilijkheden. Beter zou het z. i. zijn: de grondslagen van het kiesrecht voor de gemeente- en provinciale iaden ook te laten dienen voor de Kamer: met eenige wijzigingen en verbeteiingenzou men dan spoedig tot het voorgestelde aantal kiezers geraken, daar dit aantal voor de gemeente raden nu reeds £30,000 bedraagt (om kiezer te zijn voor den gemeenteraad of voor den provincialen raad moet men 21 jaar oud zijn en een dhecte belasting betalen van iesp. 10 en 20 fis. Ook de «capaciteiten" in ruimen zin geven liet kiesiecht). F K A S K B IJ K. In de Kamerzitting van Donderdag heeft de minister van landbouw, de heer Develle, zijn wetsontwerp op de weddenschappen bij de wedrennen voorgelezen. De tekst van liet oorspronkelijke ontweip is echter door den ministerraad belangrijk gewijzigdmen heeft het plan om de wet van 1836 op de loterijen te wijzigen, opgegeven en daarentegen een artikel ingevoegd, waarbij bepaald wordt dat aan de wedren-vereenigingen het bewaren der orde binnen de renbanen wordt over gelaten. Op deze wijze zullen de weddenschappen wel is waar niet verboden, maar toch ook niet meer zijdeliugs door de regeering ge autoriseerd worden. Door eenige vrienden van den lieer Cutis tans wordt verzekerd dat deze minister de binnen- landsche politiek wil vaarwel zeggen, en tot gouverneur-generaal van Algeriè zal worden benoemd. De voorzitter der commissie voor de be grooting, de heer Casimir Perier, heeft aan den minister van financiën een schrijven gericht, waarin gewezen vvoidt op de wen- schelijkheid, nieuwe bezuinigingen aan te brengen. De inhoud van dezen brief is door alle leden der commissie goedgekeurd. Het bedrag der indirecte belastingen over de eerste twee maanden van 1891 is bijna 8 millioen hooger dan de raming, en 22 mil- lioen meer dan over hetzelfde tijdsvei loop in het vorige jaar. Volgens de Figaro zou nu toch besloten zijn dat üe heer Herbette ontslag zal nemen als gezant van Frankrijk te Berlijn. Daar het intusschen niet gemakkelijk zal zijn een opvolger voor hem te vinden, blijft de heer Het bette vooreerst nog in functie. D U I T S C II L A N B. Volgens de Hamburger JFachrichten heeft graaf Waldersee Woensdag een hezoek ge bracht aan vorst Bismarck. De beide staats lieden maakten eene lange wandeling door het Sachselwald. 's Avonds keerde generaal Waldersee naar Altona teiug. De buitengewone zwakte en liet gemis van voeding maken den toestand van dr. Windt- horst vooral bedenkelijk. Tot heden bestond de eenige voeding van den patiënt in enkele weinige oesteis; zelfs vloeibaar voedsel wordt door hem geweigerd. Het bezoek door generaal Waldersee Woensdag aan Bismarck gebracht, heeft zon der twijfel met voorkennis van den keizer plaats gehad, en wordt dan ook beschouwd als liet bewijs eener vriendelijker stemming aan beide zijden. Naar men zegt, zal de vroegere minister Von Puttkamrner, als Oberpraesident van de provincie Pommeren, opnieuw in den staats dienst treden. ENGELAND. Aan de Times wordt uit Kairo gemeld dat er een decreet verschenen is waarbij aan Europeanen zoowel als inlanders een be roepsbelasting wordt opgelegdmet den inhoud van welk decreet alle mogendheden hebben vei Waard in te stemmen. Aanvan kelijk had Frankrijk zijne toestemming inge trokken, nadat er een Engelschman benoemd was tot adviseur der regeering en omdat de tekst van bet decreet eenigermate afweek van den ooispronkelijk vastgestelden. Naar aanleiding van een verzoek van Italië werd de oorspronkelijke lezing hersteld, zoodat Frankrijks bezwaar verviel. Onder voorwendsel van overtreding der verordeningen voor de haven van Beira ge steld hebben de Portugeesche overheden aldaar de wapenen, de voor zes maanden strekkende levensmiddelen en twee sloepen in beslag genomen, toebehoorende aan een Engelsch gezelschap, dat op eene jachtpartij uit was en zich van Durban naar Mashona begaf. Twee der Engelschen kwamen te Durban terug en verklaarden mishandeld te zijn. Men liet hen zonder eten en drinken gedurende 24 uren. De overige leden van het gezelschap zijn te Beira in nooddruft achtergebleven. ZWEDEN. De Tweede Kamer heeft zich vereenigd met het enkele dagen geleden reeds door de Eerste Kamer aangenomen ontwerp tot wij ziging der grondwet in dien zin, dat de Tweede Kamer zal bestaan uit 225 leden, waarvan 75 te kiezen door de steden en 450 door bet platteland, en de Eerste Kamer uit 450 leden. Honian van H. ROSENTHALBonin. 25. Langzaam stapte Geesje op Charles toe en ring een gesprek met hem aan. «Hoe lang zou de reis naar Christiaansand nog duren?" vroeg zij. Cliaries wilde het indringende meisje een ont wijkend antwoord goven, doch toen bij haar in de oogen keek, bespeurde hij, dat deze niet die onna- touihjke uitdi ukking hadden, welke hij er in opge- meikt meende te hebben, doch dat zij integendeel van schranderheid en geest getuigden. Zijn toon klonk zelfs min of meer beleefd, toen hij ant woordde »Als er niets in den weg komt, nog zestien "Uren, juffrouw." »Gijf vaart immeis mee naar Christiania 1" her vatte Geesje, zoo 't scheen om aan den praatte blijven. «Neen, ik reis maar tot Christiaansand," ant woordde Charles. Hij bespeurde niet, dat Geesje vei bleekte en een blik op hem wierp, die al heel weinig vrien delijk was, want juist tuurde luj naai een vclup, waarvan de witte in Jen zonneschijn blinkende zeilen aan den bonzon zichtbaar weiden, Geesje wist zich te beheeischen en viueg schijn baar onverschillig veider: i)Waarschijnlijk te Chnstiania bekend?" «Neen!" gaf Chat les kortaf tot bescheid, want hij begon het verhoor weer onaangenaam te vinden. Geesje het zich niet zoo spoedig van haar stuk brengen. Met radde tong vervolgde zij «Dan zullen wij beiden vreemdelingen in dat Jeruzalem zijn, en in hetzelfde gevaai veikeeren." d Waarom in gevaar?" vroeg Chat les enkeek de jonge dame wat scherper aan. «Wel, omdat men als onbekende altijd aan de genade van onbekenden overgeleverd is." «Dat geilt althuis voor dames," hemnin Chailes; «doch gij zult toch wel dooi vi lenden of bekenden Wolden opgewacht? Gij zult in geen ge val erg v'eilegen zijn, mejnliioiiw. Gij spieekt zeer goed Engelsch en daaimee biengt men het ver in de vveield. Mag ik ook weten, waarom gij mij voor een Engelsclmian aanzaagt «Een matt oos, vv len ik naar de passagiers v i oog, zei ui ij, dat ik een Zweed en een Engelschman tot ter-gezellen had en ik hei kende m u dadelijk den But." sik heb het ongeluk maar weinig Deensch en in het geheel niets van dat dwaze dialect, dat tuen Noorsch noemt, te verstaan. Gelukkig ver staat men in Christiania nogal Engelsch." «Dat wil zeggen, de schippers en kooplieden. De havenbeambten verstaan er gewoonlijk weinig van," verzekerde Geesje. Het gezicht van den stuurman betrok. «Dat had ik andets verwacht," zeide hij. «Geesje's ongerustheid nam toe. Hij had alzoo iets met de havenpolitie te vei handelen. Het werd bij haar bijna zeker, dat bij naar Willem zocht. Geesje was loo«. Met een kalm gezicht hernam zij: «Ik spreek Noot sch. Als gij hel toestaat, zou ik uw tolk willen zijn." Charles was er met bijzonder op gesteld, op deze wijze reeds dadelijk aan de genade van een wild vreemde te worden mei geleverd. Bovendien be viel hem de votn komeudheid van deze dame volstrekt met. Dit bleek uit het antwoord, dat hij op haar vooistel gat «Gij zijt wel vilemlelijk, miss, doch ik mag geen misbruik maken van nvve vriendschap." «De man is slim," dacht Geesje, «maar wij zullen zien, wie van ons beiden de slimste is." Zij eindigde met een onverschillig wootd het gesprek, keerde terug naar hare hut en ging, niet liet hoofd op de hand geleund, een nieuw plan van aanval beramen. Toen zij later weer op het dek verscheen, was haar blik verhelderd, de lippen vast opeenge sloten en scheen stuurman Ritschard met meer voor haar te bestaan. Dal wil zeggen, zij hield zich, alsof zij h8in niet zag. In werkelijkheid sloeg zij hem nauwlettend gade, geen beweging i fjr 'SS id- i'tfi

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5