BiinienlanrtscHe Berichten. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. A r m^e n z o r g. -Heclitzak eu. V i s s c her ij. K c r li ui c u \v s. SPANJE. De geruchten eener revolutie op Cuba zijn van allen grond ontbloot. Depêches van den gouverneur ontvangen melden dat de rust op het geheele eilaud ongestoord is. De douane rechten op Cuba hebben in Januari 134,000 doll, meer bedragen dan in het vorige jaar. B U L G A R IJ E. De Svoloda spreekt nadrukkelijk het bericht tegen betreffende een verschil tusschen prins Ferdinand en het ministerie, zoomede de geruchten aangaande eene verzoening met Rusland. AMERIKA. De Newyork Herald bevat een brief uit Santiago (Chili), van den llo, volgens welken de regeering voortgaat met allen, die de op standelingen steunen, uitte wijzen. Verschei dene Engelsche en Duitsche handelaren zijn verbannen, evenzoo de Oostenrijksche consul te Valperaiso. De gevangenissen zijn vol. Een groote ramp heeft te Port Coravek plaats gehad. De kruiser Esmeralda bombar deerde de stadde bewoners waren in het station gevlucht. Eeu kogel trof het gebouw, het dak en de muren stortten in, meer dan 200 personen begravende; 07 lijkeu zijn terug gevonden. Uit Buenos-Ayres wordt van 12 dezer gemeldAlle banken zullen morgen weer geopend zijn. De inschrijving op de nationale leening blijft open tot Zaterdag. De leening zal aanstaanden Maandag aan de beurs geno teerd worden. De politieke toestand is verbeterd ten ge volge vau de coalitie der partijendie de generaals Mitre en Roca steunen. De Senaat van Californiö heeft eene wet aangenomen, waarbij de Chineezen uit Cali forniö worden geweerd. TWEEDE KAMEH DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 13 Maart. Regeling der brievenposterij. Aan de orde was art. '1, omschrijving van brieven, gedrukte stukken, nieuwsbladen, bijvoegsels, monsters en gedrukte stukken waarop waren voorgesteld de volgende amen dementen door de commissie van rapporteurs, som te verstaan ouder nieuwsbladenalle periodiek, doch ten minste eenmaal 's maands verschijnende bladen en couranten"dooi den heer Smidt »tot gelijkstelling van nieuws bladen en bijvoeg-.els met gedrukte stukken". De heer Smidt, zijn amendement toelich tende, betoogde de wenschelijkneid dier ge lijkstelling, omdat hij niet inziet, waarom een courant moet begunstigd worden boven een of ander nuttig wetenschappelijk werk. Door de commissie van rapporteurs werd het amendement evenwel ontraden. De heer Veegens verklaarde ook geen enkele reden te zien om dagbladen boven andere drukwerken te bevoordeelen en gaf er de voorkeur aan om bet geheele artikel, de onderscheiding vaststellende, te doen ver vallen. Gevraagd werd het aantal hectographische of andere afdrukken dat als drukwerk kan verzonden worden van 20 op 5 exemplaren te brengen. De minister van waterstaat bestreed de beide amendementen. Een uniform port voor couranten en drukwerken zou den staat 2 ton kosten en is onnoodig. Het prerogatief voor couranten berust op usantie, noodzake lijkheid van spoedige ontvangst, en het perio diek karakter, terwijl het gewone port te zwaar op den abonnementsprijs zou drukken. Oin maandbladen als nieuwsbladen te be schouwen vond de minister zeer bezwaarlijk, daar men dan ook driemaaridelijksche eu jaarbladen daarmede zou moeten gelijkstel len. Losse banden van boeken zullen waar schijnlijk als drukwerk beschouwd worden. De commissie vau rapporteurs trekt haar amendement in. Het amendement-Smidt werd verworpen met (34 tegen 11 stemmen. Art. 1 is onveranderd goedgekeurd. In artikel 2 heeft de minister overgenomen het amendement van de commissie van rap porteurs, om het staatsmonopolie van liet brievenvervoer te doeu slaan op brieven, be trekking hebbende op de voorwerpen waar mede zij vervoerd worden, onverschillig of de betrekking onmiddellijk is. De lieer Smidt stelde voor brieven, boven Va kilogram, buiten het staatsmonopolie te stellen. Dinsdag voortzetting. i'ostwel. Door den heer Mees is een amendement voorgesteld op art. 5 der aanhangige wet, strekkende om de mogelijkheid te openen gedurende niet langer dan 14 dagen in het zelfde kalenderjaar liet port voor visite kaartjes te verhoogen tot ten hoogste driemaal het normale port. Blijkbaar is de bedoeling den stortvloed van nieuwjaarskaartjes te keeren. SCHIEDAM, 14 Maart 1S5I1. Be Staatscourant geeft heden liet over zicht van de opbrengst der rijksmiddelen, waaruit blijkt dat de jongst verloopen maand Februari circa f 575,000 meer heeft opge bracht dan haar naamgenoot vau '1890 (t'S,117,079.90 tegen f7,542,499.8b) eene uitkomst waartoe, op eene enkele uitzondering na, alle middelen het hunne hebben bijge dragen. De lijst begiut al dadelijk met eene meerdere ontvangst van f'155.UU0, op de rubriek directe belastingen, (grondbelasting en patent want op het personeel was f 1(5,000 minder afgedaan). Ook de rechten op den invoer waren f37,bOO meer. Uit de accijn zen vloeiden f 229,000 meer in de schatkist, en wel f 95,000 tüt de suiker, fll0,0U0 uit het gedistilleerd, f 29,000 uit het zout en f 2'ijOuO uit de zeep. Daarentegen leverden minder op de accijns op den wijn f2000 en het geslacht f24,000. Dat de rubriek indirecte belastingen als eindcijfer eene meerdere ontvangst aanduidt van f68,000, is alleen een gevolg van het ruimer vloeien der suc cessie-rechten met f168.000 en hypotheek rechten met f5000, want de zegelrechten lieten bij Februari des vorigenjaars f 15,000 en de registratie-rechten f90,000 achter. "Verder zijn gestegen de domeinen f27,000, de posterijen f48,000 en de rijksteiegrafen f 13,000. Als een nasleep van den langdurigen winter moesten de loodsgelden ook nog f2000 derven tegenover Februari 1890. Door deze voordeelige uitkomst van de jongst verloopen maand is ook de achter stand die het overzicht van Jauuavi te zien gaf ingehaald en mag men nog aan het eind van het tweemaandsch tijdvak van dit jaar eene meerdere opbrengst constateeren van f465,000, zijnde de totaal opbrengst dei- middelen tot uit. Februari II. f*15,003,309.11 tegen f 14,538,452.18 op dat zelfde tijdstip van 1890. De gaping tusschen raming en opbrengst is, zooals altijd in de eerste maan den, ten uadeele van laatstgenoemde, en wel f4,088,000. De minister van oorlog heeft bepaald, dat dit jaar niet meer dan 110 miliciens dei- lichting van '1890 (het militiekader daaronder begrepen) bij liet korps genietroepen als blijvend gedeelte der lichting onder de wape nen zullen worden gehouden. Deze miliciens zullen den I5n Juli met onbepaald verlof naar hunne haardsteden worden teruggezonden. Te Broekland, gemeente Apeldoorn, zal, onder leiding van lieer Weydum Claterbos, op de boer derij van R. Klumpa een cursus m zuivelüeieuling worden geopend. Ongeveer 25 boerinnen hebben zich aangemeld om dezen cursus le mogen Volgen. Donderdagnamiddug is. m tegenwoordigheid van de leden van hei gemeentebesluur, einatoien en buogieei aren der gemeentelijke universiteit van Amsieidam en een aantal genoodigden en studenten, de nieuwe gehoorzaal [Aula) welke in den loop van net vorige jaar in het universi teitsgebouw is voltooid, plechtig ingewijd. Woensdag had le Breda ten staillmize eene vergadering plaats van de »commissie voor bui tengewoon hulpbetoon", In deze bijeenkomst werd rekening eu verantwoording gedaan, waaruit bleek, dat. uiet het s^bio van vurige jaren, dezen winter aan gitten was ontvangen (2233.91s, grootendeels bijeengebracht door de collecte, ge houden door de leden der commissie. Van dit bedrag werd, om op doelmatige wijze te worden verdeeld, uan de leden eenmaal f 075.40 en eenmaal 1 122/.47 ter jjand gesteld, zoodat weid uitgegeven 11902.87. Het batig saldo beliep dus f 331.04s. welke gelden rentegevend op de spaar bank zullen worden geplaatst, om later, wanneet- de nood weer oilers vraagt, te worden gedistri bueerd. De inrichting voor ziekenverpleging te Mid delburg is eene vereenigingdie, blijkens haar achtste jaarverslag, een dankbaren werkkring vindt. Op dit oogenblik zijn er zes dames verpleegsters, die hare diensten in de provincie verleenen. In den laatsten tijd heeft men zich ook aan armenverpieging kunnen wijden, een taak, dia het bestuur om geldelijke redenen tot zijn leedwezen slechts gedeeltelijk kan vervullenook bakerdiensten werden meermalen verzocht en door de verpleegsters blijkbaar naar genoegen ver richt. De fmancieele toestand der vereeniging in aanmerking genomen de kleine giften is gunstig te noemen de rekening leverde een voor- deelig saldo op van f 1041.26. Van wijlen mej. A. Hisser is door de vereeni ging een legaat ontvangen van f 100. De rechtbank te Zntfen heeft den bakker B. R., te Aalten. beschuldigd in Juli 1890 vervalscht te hebben twee verklaringen, afgegeven door den burgemeester van Aalten en noodig voor den invoer van Nederlttndsch spek in het Duitsche rijk, veroordeeld wegens valschheid in authen tieke akten, tweemaal gepleegd, tot éen jaar ge vangenisstraf. De eisch van het O. M. was 4 jaar gevange nisstraf. KRALINGSCI1E VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 127 winterzalmon, die voor fl.05 a 1.25 per 1/2 kilo werden ver kocht. Gistermorgen werd door den vischhandetaar Drukker op de visclmiarkt te Amsterdam oen monstervisch vertoond, een heilbot van niet minder dan 200 Kg. (1Y. v. d. D.) N'eil. Iterv. Kerk. Beroepen: te Wierden bij Almelo ds. W. Willenis, te IJzendoorn te Enter ds, J. S. van Dijk, te Buurso te Oolmarsum (toez.) ds. G. A. J. Jonker, te Leusden. Aangenomen: naar Hoüandscbe Veld door ds. J. Janssonius, te Etershem. Het classicaal bestuur van Amsterdam heeft een schrijven gericht aan de kerkeraden, waarin predikanten en ouderlingen worden uitgenoodigd tot liet bijwonen eener vergadetine, uitgeschreven tegen den In April as. Op die vergadering zal beraadslaagd wol-den over allerlei onderwerpen, welke de belangen betreffen van het godsdienstig en hex kefïj k leven der gemeenten (volgens art. 40 4°. vau het Algemeen Reglement), voor wier behandeling op de ciassicale' vergadering van Juni in den regel geen tijd beschikbaar is. Reeds zijn in de bestuursvergadering de vol gende vraagpunten opgegeven 1°. Wat behoort er gedaan en gelaten te worden tot bevordering van den bloei van ons kerkelijk en godsdienstig leven? 2°. Welke roeping heeft de hervormde Christen met betrekking tot de hedendaagsche politieke partijen 3U. Wat is er te hopen, te vreezen en te leeren van het Heilsleger 4». Is het niet noodzakelijk, dat de christelijke scholen, en, in het algemeen, alle christelijke werkzaamheden vastgehecht worden aan het organisme der kerkelijke gemeente 5U. Hoe te verhinderen, dat eenig kerkgebouw niet langer afgestaan worde in strijd met het geen de kerkeraad overeenkomstig het reglemen tair karakter der gemeente oorbaar acht 6". Wat te doen tot bestijrding van het gebruik van bedwelmende dranken 7 Het schiijven was onderteekend door de heeren E. Laurillard, 1.-voorzitter, en G. J. Vos Az., scriba. ontsnapte haar en wanneer zij slechts kon, be studeerde zij zijne gelaal strekken om er op te lezen, wat er in hem omging. »'t Is opmerkelijk," sprak zij bij zich zelve, shoe sterk hij op Willem gelijkt. En toch ook weer niet vervolgde zij peinzend want Willems uitzicht teekent schranderheid en be daardheid. dat van tlezen man doet denken aan een hartstochtelijk karakter Willems blik wekt verbouwen en sympathie, de ongen van dezen man stooteri af, mij althans; Flora zal er mis- j schien anders over denken. Vorm van neus en lip- pen heelt hij met Willem gemeen. Die gelijkheid is zelfs opvallend." Zoo peinsde het meisje tot «ie avond invitd ert het schip door duisternis eu nacht omgeven was. Geesje sliep niet gerust. Tuen zij 's "morgens -weder op het dek kwam, bespeut de zij aatt alles, dat men een goed eind gevorderd was. Weldra rezen uit het water blauwgeklenrde rotsen op. een don kere kustlijn wetd zichtbaar en eindelijk zag men daarboven met sneeuw bedekte bergtoppen, ontmoette men eilanden, eeist een onbewoonde zandplaat, toen meerdert*, die alle kenmerken droegen van door tneusi hen bewound te zijn. Men was op het gebied der scheeren en matigde de vaart van het stoomschip. Tegen den middag kreeg men een rotsachtig eilaud in het gezicht met een Imogen vuurtoren, daarna doken twee ringmuren uit het water op, de eilanden weken en in een wijden zeeboezem, welks stille wateren aan alle zijden omgeven waren door ruwe rots achtige kusten, bespeurde men eene rij huizen, wa tr torenspitsen en kei ken bovenuit, staken. Van de boot klonk een schot, waarop een knal en rookwolken van de landzijde volgden. Dit was de groet aan en de wedergroet van Christiaansand. Men bad voorloopig het doel der reis bereikt. Charles storid met zijn pakje onder den arm ge reed om af te stappen. Hij voerde, in afwachting van de landing, een levendig gesprek met den kapitein. Geesje stond te ver af om te kunnen vei staan, wat er gesproken werd. Duidelijk hoorde zij hem echter meer dan eens don naam »Mandal" noemen en zij had genoeg aan degeographie gedaan 1 om te weten, dat dit een stadje nabij Christiaan sand was. Zij prentte dien naam goed in 't ge heugen. Misschien wist de stuurman hier nog beter den weg dan zij. Zij was vastbesloten hem. niet uit het oog te verliezen, geen enkele minuut. Geesje wendde zich eindelijk ook tot den kapitein en zei hem in het Duitsch, dat zij te Christiaan sand wilde afstappen, zich daar eenige dagen op houden en vervolgens met deeerstkomenilegelegon- heid de veis naar Chrisliania voortzetten. Dit plan wekte dp bevreemding van den kapi tein. vüier afstappen juffrouw?', vroeg hij op ongeloovigen toon. »En uw vader heeft mij gezegd, dat gij direct naar Christiania wil.let reizen. Denk er aan, dat het weer eiken dag kan ontslaan." Toen Geesje evenwel bij haar plan bleef, tee- kentle de kapitein hare kaart af en de boot hield stil. De drie passagiers begaven zich naar het tol kantoor en kwamen overeen pleintje, waar alleen eenige jongens, die zich als geleide aanboden, de reizigers verwelkomden. Geesje ondervond al dadelijk hoe goed een vreemdeling de kennis van de taal des lands le stade komt. Zij gelastte een der knapen haar kof fer naar het voornaamste logement te brengen en terwijl deze zich daartoe gereedmaakte, wendde zij zich tot een havenmeester, die reeds in het tolhuis getoond had met dames te kunnen omgaan. Zij vroeg of hij haar ook inlichtingen kon geven omtrent een in het begin der maand in den omtrek aangelanden matrooszij had reden 001 te vermoeden dat deze haar broe der was. De havenmeester had van het geval gehoord. De man zeide hij -was met eene boot van de Orion komen aandrijven, niet hier, maar op Ilille Oe, een eiland bij Klewenne-Mandal. Daar moest hij verblijf houden bij een scheepstim merman, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6