j Het goud van de Orion. N°. 7716, A0. 1891. Donderdag 19 Maart. Feu 11 e t o n. Vij f-en-Y©ert; g- s t e Jaargang. Versch nt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Biiitenlaiidsche Berichten. SCHIEDAMS tfSESSSBh -1.85. - 2.50. - 0.10. BBHEAIi! BOTKRITRAAT, E 27. ABVKRTENTiErRIJS; van 110 gewone regels niet inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel ineer - 0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen twekmaai, be>ekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Sraneo per post, door bet geheele Rijk Afiondeilijke noininers DÜITSCHIAKD. De regeering heeft besloten de bezittingen in Oost-Afrika in drie gewesten te verdeelen, en wel het gebied van het Victoria Nyanza onder bestuur van Emin-pacba, dat van het Tanganyka-meer onder majoor vonWissmann, en het noorderlijk gebied onder dr. Peters. Het vestigen van handelsbetrekkingen langs de kust, de meren en het binnenland zal aan luitenant Gravenreuth worden opge dragen. Het stoomschip Wissmann zal in het begin van April naar Bagamoyo vertrekken, met dr. Peters aan boord. De socialistische afgevaardigden Singer en Auer bevinden zich sedert drie dagen te Bochum, om de mijnwerkers te wijzen op het schadelijke eener algemeene werkstaking, waartoe zij door eenige volksmenners onder hen werden aangezet. Reeds moet een aantal mijnwerkers gehoor gegeven hebben aan de waarschuwing der afgevaardigden. Ook de vereeniging van Parijsche archi tecten heeft bedankt voor de uitnoodiging van liet Berlijnsche sArcbitecten-Verein om -aan de Berlijnsche kunsttentoonstelling deel te nemen. F R A N K R IJ K. Door de leiders der congres-partij in Chili was tot de regeering der Fransche republiek liet verzoek gericht, de oorlogsschepen, voor rekening der Chileensche regeering hier te lande gebouwd en reeds gereedliggende in de haven van Toulon, niet te laten vertrekker, daar president Balmaceda van deze schepen een onwettig gebruik zou maken. Eerst scheen Roman van H. ROSENTHAL—Bonin. 26. Geesje bedankte den vriendelijken man met een vroolijken, erkentelijken blik en deze werd nog spraakzamer. «Weet gij zeker, dat hij zich daar nog bevindt?" vroeg zij verder. «Zeker weet ik het niet," sprak de haven- meester, «doch hij is, als hij vertrokken mocht zijn, niet over onze stad gereisd. Er reizen tegen woordig zoo weinigen, dat ik hem in dat geval wel had opgemerkt," meende hij. «Dank u," zeide Geesje, en na een oogenblik bedenkens vervolgde 2. «Ik ben hier onbekend. Kan-men Mandal over land bereiken?" Zij had intusschen met schrik opgemerkt, dat ook Ritschard den persoon, met wien zij sprak, nats te vragen scheen te hebben. «Het spoedigst over zee, mejuffrouw, doch de de regeering geneigd, aan dezen wensch gehoor te geven. Toen de kruiser El Presidente Errazuris zich gereedmaakte, de haven van oulon te verlaten, verscheen een commissaris der regeering aan boord, die den commandant namens het gouvernement verbood in zee te steken en embargo legde op het vaartuig. Maar na overleg met het Chileensche gezant schap te Parijs schijnt nu deze zaak weer te zijn geschikt, ten minste, El Presidente heeft heden het anker gelicht en is naar Havre vertrokken, en weidia zal een andere kruiser, El Presidente Pinto naar Chili vertrekken. De pastoor Monant, die bij de leering en op den kansel tegen het burgerlijk huwelijk en de schoolwetten had te velde getrokken, is door de rechtbank van Chartres tot veer tien dagen gevangenisstraf veroordeeld. B 1 I E. Koning Leopold is Zondag naar Engeland vertrokken en zal er volgens de Independence 14 dagen blijven. In de eerste plaats zal de koning zich naar Londen begeven, teneinde een ondeihoud te hebben met lord Salisbury, vermoedelijk over de handelsbelangen van den Congo-Staat. Vervolgens zal koning Leopold ook Noord-Engeland en Schotland bezoeken, hoofdzakelijk om zich op de hoogte te stelb'n van de inrichtingen in de groote havens met het oog op de organisatie van stoomvaartlijnen. GAMELAN D. De heer Gladstone heeft in eene te Hastings gehouden rede gezegd, dat de libe ralen niet veel aan te merken kunnen heb ben op de handelingen der regeering ten kustvaart is opgeschort en de boot vaart niet meer. Ik kan 11 echter wel een zeilboot met een vertrouwd persoon verschaffen, die u er spoedig lieen brengt," verklaarde de gedienstige ambte naar. «Och, doe dat!" verzocht Geesje dringend. «En dan nog iets, mijnheer," haastte zij zich er bij te voegen, «die man zij wees op Charles volgt mij op al mijn schreden. Het is een onbe scheiden Engelschman. Ik smeek u, zorg toch, dat hij niet in dezelfde boot meevaart." «Gij bestelt de boot voor u alleen, mejuffrouw, en hebt er over te bevelen," luidde het antwoord. Nu was Ritschard den havenmeester genaderd. «Neem mij niet kwalijk, mijnheer," sprak bij in het Engelsch; «kunt gij mij geene gelegenheid ver schaffen om naar Mandal te komen?" «Ik ben zoo dadelijk tot uw dienst,"antwoordde de hoffelijke beambte, gaf den jongen, die Geesje's koffer op een kar geplaatst had, last hem te vol gen en bood de damt: den arm. Hij geleidde haar naar het dok, waar de zeilbooten lagen, onder hield zich eenige oogenblikken met een schipper en deze sprong in een der booten, een klein maar stevig gebouwd scheepje. Hij beesch het zeil, nam den koffer op en het meisje volgde, na aan opzichte der huitenlandsche staatkunde. Hare financieele politiek viel bij daarentegen hevig aan. De Horning Post geeft bet gouvernement den raad, eenige oorlogsschepen naar de Delagoa-baai te zenden, als eene waarschu wing voor de Portugeesche 0 vei heden. Eenparig drukken de bladen voldoening uit over de diplomatieke briefwisseling met Frankrijk beti effende Newfoundland. De Stan dard geeft al de eer daarvoor aan Salisbury. De Times verneemt uit Zanzibar dat Wiss mann volmaakt gezond aldaar terugkwam. Hij ontkent ziek te zijn geweest. Hij streed hard tegen welgewapende stammen, op drie dagreizen bezuiden den Kilimanjaro. De Times verneemt uit Kaiio dat, luidens bericht uit Khartoem, eene ontploffing bet geheele arsenaal van den mahdi te Omdoer- man heeft vernield, waardoor de Arabieren zonder ammunitie zijn. ZWITSERLAND. In bet kanton Lucern is de vraag of herzie ning der grondwet in liberalen zin gewenscht is bij volksstemming met groote meerderheid verworpen. OOSTENRIJK. Het op de beurs te Weenen in omloop zijnd gerucht, dat eene crisis of wijziging in het ministerie zou op til zijn, is van allen grond ontbloot. De werklieden-vereeriiging te Triest is op last van den gouverneur ontbonden, wegens overschrijding barer statuten. RUSLAND. Volgens berichten uit Petersburg zal de den beleefden man, die haar zoo spoedig en goed uit de verlegenheid gered had, hartelijk de hand te hebben gedrukt. Welgemoed voer zij heen, dubbel tevreden, omdat zij den vijand te vlug af was geweest. De havenmeester was naar Charles terugge keerd. Wat was uw wensch vroeg hij dezen. «Ik wilde naar Mandal, en wel met de snelst mogelijke gelegenheid, mijnheer," sprak de stuurman. «Zoo, naar Mandal hernam de beambte. «Er vaart daarheen geene boot meer." «Welke gelegenheid bestaat er buiten deze?" vroeg Ritschard op eenigszins verdrietigen toon. «Binnen twee uren vaart het maiktscbip", was het antwoord. «Binnen twee uren eerst?" klonk het ant woord. «Maar men kan er toch ook anders komen «Ia, met een ander schip ook en dan onder goed geleide," antwoordde weer de beambte en keek Ritschard ondeugend aan. «Vraag er maar eens in de stad naar, deze straat uit en dan rechtsom." Charles, weinig tevreden over deze inlichting, groette kortaf en stapte verder. Hij sprak nog —WIW1UJ ——E——— keizerin zich eerlang naar Algiers begeven, om zelf de verzorging op zich te nemen van haren zoon grootvorst George, wiens toestand nog steeds te wenscben overlaat. De regeering heeft dezer dagen een be sluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk hare vertegenwoordigers in het buitenland in het vervolg niet meer hun visa mogen zetten op paspoorten van Israëlieten die zich naar Rus land wenscben te begeven, dan na inlicli- tingen te hebben ingewonnen omtrent bun persoon en het doel hunner reis. Slechts bij uitzondering zal dat visa mogen worden verleend aan vertegenwoordigers van groote bankiershuizen, ook wanneer die Israëlieten zijn, mits onder uitdrukkelijk voorbehoud dat zij niet langer dandrie maanden in Rusland zullen blijven. ITALIË. Ter gelegenheid der verjaring van den dood van Mazzini zijn Zondag op vele plaatsen in Italië optochten en meetings gehouden door arbeiders en door werkloozeu. Bijna nergens werd de orde verstoord, alleen teLivomois er, bij het kerkhof, een botsing ontstaan tusschen de manifesteerenden en de politie agenten, waarbij een dezer laatsten gedood werd. Naar aanleiding van dit feit heeft in de Italiaansclie Kamer van afgevaardigden de heer Nicotera, in antwoord op een tot hem gerichte vraag, gezegd dat de manifestatie die Zondag door het geheele land heeft plaats gehad ter viering der nagedachtenis van Mazzini, volkomen wettig was; maar dat dit niet beweerd kan worden van de manifestatie, door anarchisten uitgelokt, en waarbij de andere zeelui aan, maar geen van allen verstond hem; hij maakte gebruik van zijn beetje Deensch, - men begreep hem evenmin. Tienmaal liep hij naar Mandal en wees op een schip. De schip pers knikten, zeiden iets, maar dit verstond onze stuurman weder niet. Zij vroegen hoeveel geld hij er voor over had. Wanhopend liep Charles terug naar dan onvrien- delijken havenmeester. Het duurde vrij lang, eer hij hem weer vond. «De menschen ginds verstaan mij niet en ik kan uit tiun Waalsch niet wijs worden riep hij mistroostig. «Het is maar," zeide de beambte, dat zij niet verkiezen te varen. Gij zult wel op de marktschuit moeten wachten." En met opzet voegde hij er bij «Gij hebt immers ook zoo'n grooten haast niet." Een tooinigen blik ontving de man ten ant woord. «Wat weet gij, of ik haast heb of niet! dacht hij. doch zweeg en vroeg naar de ligplaats der schuit. De beambte wees hem een houten veerhuis aan de havendaar bestelde men plaats en kreeg bericht van den tijd van afvaart. Charles ging er been. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1