l J A". 1891. Maandag 23 Maart. N°. 7719 Derde Blad rij f-©n-v©ert :grst© Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOTEKSTRAAT. E 3 7. SCHIEDAM, 21 Maart 1S91. Naar aanleiding van de gala-maaltijden, waaraan H. V. de Koningin-Regentes ver schillende autoriteiten noodigt, zegt de Haag- sche briefschrijver in de Artih. Ct. Het is, afgescheiden van de materieele voor deden, welke zij voor de residentie opleve ren, een uitstekend denkbeeld, die officieele diners. Zoo ontstaat er een persoonlijke ken nismaking tusschen de Regentes en hen die persoonlijk tot 's lands bestuur geroepen zijn, welke, hoe oppervlakkig ook, goede vruchten dragen moet. Dat iets dergelijks in de be doeling van H. M. ligt, wordt bevestigd door het bij haar bestaand voornemen om met de jonge Koningin de verschillende gedeelten van het land, ter kennismaking, te bezoeken. Een uitstekend voornemen maar dat men niet te spoedig moet uitvoeren. Men bedenke dat zelfs een Koningin van tien, twaalf jaar nog maar een kind ismen houde het oog op het groote gevaar, dat het kind, ja de mensch in de Koningin kan ondergaanmen herinnere zich dat juist in die officieele krin gen, waarmede de jonge vorstin dan in alle oorden des lands zou in aanraking komen, lang niet overal die fijne tact en die diepe menschenkennis bestaan en ik zeg dit niet omdat in de Haagsche hooge kringen die zeldzame eigenschappen gevonden worden allerminstwelke den waren toon vinden doet, om de Koningin te eeren en tevens het karakter van het kind niet te schaden. Er zijn heel wat boeken geschreven over de opvoeding van een troonopvolger, in ouden en nieuwen tijdmaar een boek over de opvoeding eener aanstaande Koningin bestaat by mijn weten niet, en ik weet wezenlijk niet van welk doorkneed paedagoog, tevens diep menschenkenner, ervaren staatsman, ik dat zou moeten te gemoet zien. Het is een uiterst moeilijk vraagstuk, waarvoor Neder land geplaatst is, veel moeilijker dan het zeilen tusschen de partyen of het op goeden voet blijven met vreemde mogendheden, en waarvan de elders opgedane kwade onder vinding toont hoeveel gevaar een verkeerde oplossing met zich brengt. Voor zoover uit de eene of andere bijzonderheid is op te maken, Is het besef van de hier aangeduide moeilijk heden bij de Koningin-Regentes zeer levendig. Dit geeft haar aanspraak op de sympathie en medewerking, niet slechts van alle ver standige moeders, maar vau alle rechtgeaarde Nederlanders, die inzien welk een onbereken- baren invloed ten goede het harmonisch ont wikkeld karakter van een regeerend' vorst of van een regeerende vorstin op het volk kan oefenen. Indien het Vad. wel is ingelicht, dan is de voorstelling van zaken in de Ami. Ct. gegeven over de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken aan zijne onder- hoorige ambtenaren naar aanleiding der brochure van den referendaris De Stuers. wel in hoofdzaak, maar niet in alle bijzonder heden juist. Bepaald onjuist is al wat gemeld wordt omtrent de interventie van een collega van den heer Lobman. Wat de vermeide circulaire betreft, die niet alteen aan de hoof den van afdeelingen. maar aan alle ambte naren, tot en met de klerken, is medege deeld, zij bevatte geen afkeuring wegens het gebruikmaken van stukken, maar wegens het gebiuikmahen van de kennis en wetenschap, door den heer De Stuers als ambtenaar op gedaan en wegens het bestrijden en onder mijnen van de plannen der regeering. De veel besproken circulaire van den mi nister van binnenl. zaken, aan het personeel van het departement verzonden, luidt woorde lijk als volgt: jiTer voldoening aan de bevelen van zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken, brengt de secietaris-generaal ter kennis van de ambtenareu in afdeeiiug N. N., dat het uitgeven van de brochure »het Binnen hof en 's lands gebouwen in de residentie" door den referendaris, jhr. mr. De Stuers, door den minister ten strengste is afgekeurd, als een ernstig vergrijp tegen een der eerste ver plichtingen van de ambtenaren van het departement, omdat daarbij gebiuik is ge maakt van de kennis en wetenschap, die de schrijver in zijne betrekking als ambtenaar heeft opgedaan, en hij daarin bestrijdt en ondermijnt plannen van de regeering, welke hij geroepen is te dienen en te steunen." Op het platteland wordt een eenvoudig middel toegepast, om, wanneer men kiezer is, zijne stem te verdubbelen of te verdrievou digen. Deze kunst is in de groote steden eene ongekende weelde, omdat men daar bijna geen grondeigenaars heeft. Op het platteland, is het haast een uitzondering, wanneer men niet f 10 grondbelasting onder de landbouwers betaalt. Op de volgende wijze maakt men de gewone deeling. A. heeft drie zonen. Nu is A èn wegens de personeele èn wegens de grond belasting kiezer. In het verkiezingsjaal- laat hij de grondbelasting op zijne zonen over schrijven, zoo vaak hij er f10 of een kiezer uithalen kan. Betaalt hij f30 grondbelasting, dan is hij met zijne drie zonen kiezer ge worden, ofschoon hij feitelijk de bezitter van alles blijft. Met deze rekening van Boeser werd door vele boeren met veel succes ge werkt, vandaar dat het kiezerspersoneel met zoovele procenten toenam. (Arnh. Ct.) Volgens de B. Ct. is dezer dagen te Delft tot stand gekomen een vereeniging, welke zich ten doel stelt verspreiding van de kennis van maatschappelijke verschijnselen en toe standen; bespreking van de hervormingen, aan welke de maatschappij behoefte heeft, en van de middelen, welke tot zoodanige hervor ming langs wettelijken weg kunnen leiden. Door het uitnoodigen van bevoegde sprekers en door onderlinge gedachtenwisseling zal de vereeniging trachten dit doel te bereiken. Het lidmaatschap der vereeniging is voor een ieder verkrijgbaar. Het bestuur van de vereeniging bestaat uit de heeren: J. C. van Marken, F. Eterman en A. J. Lijzenaar. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag de quaestie omtrent de grensregeling naar de zijde van Overschie, Charlois, IJselmonde en Kralingen tot een einde gebracht. Over Overschie en IJselmonde werd niet gedebatteerd, maar wel over Charlois en Kralingen. De heer 's Jacob stelde aangaande Charlois een amendement voor om dit dorp geheel bij Rotterdam te voegen. Dit werd aangenomen met 19 tegen 16 stemmen. In zake Kralingen stelde de heer Muller hetzelfde voor, doch dit amendement werd verworpen met 30 tegen 2 stemmen en ver volgens de geprojecteerde grensregeling aan genomen met 23 tegen 9 stemmen. Ingekomen was nog een voorstel tot gelei delijke uitbreiding van de gaskanalisatie, waarvan de onkosten worden geraamd op f120,000. Dat de verveners in Friesland al het moge lijke doen om de zoowel voor hen als voor hunne werklieden zoo uiterst nadeelige werk stakingen te voorkomen spreekt vanzelf. Reeds vroeger meldden wij, hoemendeloo- nen voor de veenderijen onder Beets en Ter- vvispel had vastgesteld. Thans is de vereeni ging van verveners in de lage venen er in geslaagd eene algemeene regeling tot stand te brengen, en wel de volgendeIn de veen derijen van Beets, Terwispel en Boornbergum wordt betaald voor bakwerk f 0.80, voor bokwerk fl per veenroede, in de veenderijen van Haskerland f 0.85 en f 1.05, in die van 01- deouwer f0.90 en f 1.10 en in die van West stellingwerf f0.85 en fl.20. Eene veenroede is 16 vierkante meter. De reden van het verschil in loon ligt daarin, dat de eene veen grond veel moeilijker te beweiken is dan de andere. De Geneeskundige Courant bevat de mede- deeling dat in ons land een tot dusver onbe kende pathogene bacterie is ontdekt, namelijk »Koster's Bacillus pyogenes foetidus lique- faciens". Deze bacillus is door prof. Spronck te Utrecht verkregen uit de lever van een aan acute lever-atrophie overleden volwassen man en in reincultures gekweekt. Behalve de genoemde werd nog een tweede eveneens onbekende pathogene bacil geïsoleerd, benevens een niet pathogene micrococcus. De bacil behoort tot de kleinste bacillen en is uiterst eenvoudig van bouw, homogeen met afgeronde uiteinden. Hij vertoont leven dige eigenbewegingen. De bijzonderheden omtrent zijn vorm, groei, gasproductie, verhouding tot gelatine, pathc- genese enz. zijn in de Geneeskundige Courant van 8 dezer medegedeeld. Naar het If. t. d. B. verneemt, zijn de eerste stappen gedaan om een laatste hulde te brengen aau den onlangs overleden kunste naar Joh. J. H. Verhuist Donderdag, op den dag zijner geboorte, kwamen eenige kunste naars te zamen, die met eenige kunstvrienden eene commissie wenschen te vormen, met het doel gelden bijeen te brengen, teneinde op de laatste rustplaats van den kunstenaar een hem waardig gedenkteeken te doen verrijzen. Ongetwijfeld zal dit denkbeeld by vele ver eerders van den ontslapene warme sympathie opwekken. De zesde algemeene vergadering van »De Algemeene Nederlandsche Politiebond" zal gehouden worden in »De Harmonie", te Leeuwarden, op Vrijdag 10 April e.k. Uit Franeker wordt aan de Frietche Ct. gemeld Het socialisten-clubje, gesteund door leden uit de buurt, heeft zijn rol uitgespeeld, het ligt te zieltogen. De hoofdman is uit zyn dienst ontslagen en de verontwaardiging der burgery over de door het hoopje socialisten geformeerde optochten is zoo groot, dat liet voor den man moeilijk zal zijn in ons stadje brood te vinden, tenzij hy den verkeerden weg, waarop hij geraakt is, verlate. De ge heele socialistenbeweging, onder den naam van Volksparty", nBond voor Algem. Kies- en Stemrecht", of welke dan ook, heeft weinig te beduiden. Het aantal leden bestaat slechts op het papierer zijn tal van arbeiders, die óf niet weten dat zij lid zijn, öf tegen hun zin zoo maar zijn ingeschreven. Kort geleden ontmoetten wy nog een man, die ons een verhaal gaf hoe men aan leden komt. Zijn buurman was by hem gekomen met een lijst, waarop hij de namen van arbeiders plaatste, en hoewel hij uitdrukkelijk te kennen had gegeven niet tot de party der socialisten te willen behooren, had men hem er toch maar by ingelijfd. Zoo deed men er mee, zei de man. Men scharrelt wat namen bijeen, en men heeft een afdeelinkje onder eenigen naam, soms alleen bestaande uit een bestuur zon der leden; dat afdeelinkje is er weer éen, en men geeft op, dat er reeds zooveel af deelingen van dit of dat bestaan. 1SC G0UH1IT. Abonsementspbijs, per kwartaal franeo per past, iloor het geheele Rijk Afzonderlijke nominees 1.S5. - 2.50. - 0.10. AnvERTKjrriEPRIJS: ran 1—10 gewone regels met inbegnp ran eerie Counutti. 10. tedere gewone regel meer -«>10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal be-ekenii.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 9