J A0. 1891. Woensdag 25 Maart. N°. 7720. Bekendmaking. ij f-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UI T (5 K V E IIjT ODÉ. Buiteiilamlsehe Berichten. ABONSKMUNTSPRIJSper kwartaal 1,8». franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afiomleilijke noimners- 0.10. BORËIP: BOT K HST KA AT, E 2 7. A dvertenti ki-rijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaai. geplaatst wnnlt tegen tweemaal. beiekend. De Burgemeester van Schiedam, Geiien de wet van den 30u December 1887 StaatMad no. 255) betreffende onderstand (onder steuning) aan mindere geëmployeerden, vaste weik- lieden en bedienden, op daggeld weik7nam bij inrich tingen van 's Rijks 7eemaclit en op 'sRijks weikvaar- tmgen, niet vallende in de termen van art. 2 der wet van 24 Juni 1854 Staatsblad no 92); Gelet op art. 0 van bet Koninklijk Besluit van den lOn Januari 1888 Staatsblad no. 3), houdende bepalingen nopens de betaalbaarstelling der bij eerst genoemde wet toegekende ondersteuningen. Maakt bekend dat de attestatien de vita tot ont vangst van bedoelde ondersteuningen, in liet begin van ieder kwartaal, op de werkdagen van des voor- middags 10 tot des namiddags 3 uren, ter Secretai ie der gemeente veikiijgbaar zullen zijn. Schiedam, den 23n Maart 1891. De Burgemeester voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MAÏENESSE. 1 T S C II L A S D. De pers houdt zich nog steeds druk bezig «iet de vraag of de 350,000 mark, welke -de minister Von Bötticher destijds van keizer Wilhelm I ten geschenke ontving, al dan •niet afkomstig zijn uit het Welfenfonds. Het zal echter hoogst moeilijk zijn, op die vraag ooit een afdoend antwoord te geven, aangezien alleen de oud-kanselier von Bis marck daartoe in staat, maar krachtens zijn vrocgeren ambtseed zeker niet gerechtigd is. Het Welfenfonds het na den oorlog van 1866 door de Pruisische regeering in beslag genomen vermogen van koning George van Hannoverten bedrage van ongeveer 60 millioen mark wordt namelijk beheerd door den Pruisische» minister van financiën en eene koninklijke commissie in Hannover. 2oodra alle kosten van beheer en van inbe slagneming gedekt zijn, draagt deze commis sie het restant der inkomsten van het fonds -af aan den PruisischeD minister-president, die alleen verantwoordelijk is voor het ge bruik, dat van die gelden gemaakt wordt (o. a. het bestrijden van woelingen, doer -de nakomelingen van koning George tegen Pruisen ondernomen.) Jaarlijks doet de minis ter-president rekening en verantwoording van -zijn beheer aan den Koning en zoodra deze eene afzonderlijke kabinetsorder heeft ge- teekend, waarbij die rekening wordt goed gekeurd worden alle daarbij behoorende stukken verbrand en alleen de order in het •archief bewaard. De Köln. Zeitg. en andere, vorst Bismarck welgezinde, bladen hebben gemeld, dat de ■minister Von Bötticher eene som van 600,000 mark uit het Welfenfonds had ontvangen, cm zijnen schoonvader uit financieele moeilijk- ■beden te redden. Heden maakt de National ■Zeitg. een officieel stuk openbaar, waaruit blijkt, dat de overleden keizer Wilhelm inder tijd den heer von Bötticher, toen deze zijne .portefeuille wilde nederleggen, het noodige geld (350,000 mark) heeft toegezonden. De heer Von Bötticher had die som al» eer geschenk van den keizer aangenomen. Van het Welfenfonds was geen sprake geweest. De meeste bladen blijven echter gelooven, dat die gelden wel degelijk uit liet Welfenfonds zijn genomen, en stellen vor»t Bismarck en den vorigen minister van financiën, den heer Von Scholz, hiervoor verantwoordelijk, maar verlangen toch volkomen opheldering over het gebeurde. De keizer bracht Zaterdag een bezoek aan minister Von Bötticber en bleef wel ander half uur bij hem, blijkbaar om hem een bewijs van achting te geven in deze voor hem eenigszins pijnlijke dagen. De Post maakt melding van het gerucht dat er onderhandelingen te verwachten zijn tusschen de Pruisische en de Engelsche regeering (deze laatste als vertegenwoordig ster van den hertog van Cumberland) over het »Welfenfonds", waarvan het doel zou ziju den hertog te doen medegenieten van het in beslag genomen fonds. Het kapitaal echter zou in Pruisen blijven. Vorst Bismarck heeft het vuur geopend tegen de uitermate overdreven artikelen dei- meeste bladen, naar aanleiding van liet over lijden van dr. Windthorst. De liamlnrger Nachrichten verklaart dat zoodanige eerbe wijzen het nationaal geweten kwetsen en hunne schrijvers weinig eer aandoen. Overi gens trekt het ook de aandacht, dat de Ber- lijnsche pers, wier artikelen den eersten dag zoo vurig waren, thans reeds een veel ge matigder toon aanslaat, omdat hare prote- stantsche lezers ten zeerste verontwaardigd waren. Het Duitsche legerblad bevat de benoeming van den Russische» grootvorst-troonopvolger tot eere-kolonel van het 68e reg. infanterie. "Volgens de Freisinnige Zeitg. is vorst Bismarck voornemens zich metterwoon te Berlijn te vestigen. Reeds zou hij tot dit doel twee huizen aldaar gekocht hebben. De rechtbank te Hannover heeft den Por- tugeeschen consul aldaar tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn Spaansehen collega op straat met zijn wandel stok had aangevallen. Laatstgenoemde, die zich met zijne parapluie verdedigd had, werd vrijgesproken. F R A N K It IJ K. Door deu heer Rouvier zal aan de Kamer een wetsontwerp aangeboden worden tot her vorming van de belasting op sterke dranken. Daardoor zullen 79 millioen afgenomen wor den van de hygiënische dranken, opgewogen wordende door eene surtaxe op den alcohol, waarvan de belasting gebracht wordt van 156.25 op 195 fr. per hectoliter. In strijd met hetgeen Zaterdag bericht werd, blijkt nu dat de huiszoekingen hij eenige leden der ontbonden »Ligue des Patriotes" niet gevolgd zijn doorarrestatiën. Overigens wordt over den uitslag dien bet door de politie ingestelde onderzoek heeft gehad, het geheim zorgvuldig bewaard. Figaro meent te weten dat dit geheele incident in verband staat met bet Bouhmgrime in het algemeen en met de aanwezigheid van gene raal Boulanger te Brussel in het bijzonder, en liet Journal des Débals meldt, dat een aantal papieren en documenten gevonden zijn, waai uit overtuigend blijkt dat de »Ligue", ofschoon ontbonden, steeds is blijven voort- werken. Paul Dëroulède heeft natuurlijk reed» eene inteipellatie aangekondigd naar aouleiding der gedane huiszoekingen. De quae--tie der weddenschappen bij de wedrennen die intussclien iedereen begint te vervelen is nog niet uitgemaakt, hoe wel men toch weldra tot een oplossing hoopt te komen. De commissie, door de Kamer be noemd, heeft twee vergaderingen gehouden, - Met ontwerp van minister Develle is voor een dpel onveranderd goedgekeurd, maar een artikel werd in dier vopge gewijzigd, dat de weddenschappen bepaald vei boden worden, met uitzondering alleen van die, welke zijn georganiseerd door een harddi averij-vereeni- ging, voor hare renbanen indien zij ten minste daartoe de (altijd weer in te trekken) vergunning heeft bekomen van den minister, en zij een vooraf vast te stellen deel dei- ontvangsten afzondert ten behoeve van de algemeene armen en van de paardenfokkerij. Het du» gewijzigde ontwerp zal zoo spoedig mogelijk aan de Kamer worden voorgelegd. E S MELA N I). De minister Smith heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat lord Salisbury de regeering van Newfuuudland per telegraaf heeft doen weten, dat de tweede lezing der bill betreffende Newfoundland in het Hoogerhuis niet voor den löden April a.s. zal plaats hebben. De afgevaardigden van Newfoundland zijn op reis naar Engeland. Bij de verkiezing voor het Lagerhuis te Birmingham werd de conservatief llutchin&on met 5310 stemmen gekozen, tegen 2332 op den G'adsloniaan Beale uitgebracht. Parnell heeft aan Nolan, den whip der Parnellisten, zijn ontslag toegezonden, met verzoek het in te dienen, zoodra het ontslag van Healy mede zal zijn ingekomen. De Standard meldt uit Sofia, dat de onder handelingen over het vaststellen der grenslijn tusschen Bulgarije en Servië, welke op het punt waren te slagen, door liet nieuwe Kabinet te Belgrado weder afgebroken zijn. In Duitschland en Engeland heerscht groote ontevredenheid over de zoogenaamde bekee ringen tot de Russische kerk van de dochters uit protestantsche voistenhuizen, met Rus sische grootvorsten gehuwd. Er hebben er in den laatsten tijd ongeveer drie plaatsge had en men schijnt niet vreemd aan het denkbeeld, dat zulks niet vrijwillig geschiedt. Van prinses Eli»abeth van Hessen, gemalin van grootvorst Sergius, verzekert de Weeuer berichtgever van de Times met de meeste beslistheid, dat zij zwichten moest voor een »zadelijken dwang van de brutaalste soort"', en de berichtgever waarschuwt de hoven, die dochters uit te huwelijken hebben, voor relaties in Rusland. De Standard verneemt uit Buenos- Ayres dat Mitre verklaarde te verwachten dat hij tot president zou gekozen worden, zonder verzet, door Pellegrini's medewerking. Mitre, Pellegrini en Rocca hadden een langdurig en belangrijk onderhoud, waarbij de grootste eensgezindheid heersehte, naar men zegt. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres bericht, dat de geheele Britsehe pers werd misleid; dat er geen eigenlijke omwenteling bestaat, maar een opstand waarbij eene groote meerderheid van het volk, alsook vreemde bankiers, salpeterkapitalisten en de geestelijk heid op de hand van den president zijn. De dienst der staatsschuld voor 1891 is verzekerd, zoo noodig door depot van gelden in Europa. Balmaceda trekt dertigduizend man troepen bijeen in het zuiden. De insurgenten hebben vier duizend soldaten benevens een vloot met - 2000 man. OOSTENRIJK. Uit Weenen wordt gemeld, dat de partij- groepen Lichtenstein en Hohenwart zich hebben vereenigd en in den nieuwen Rijks raad oppositie zullen voeren tegen de Duitsch- liberalen. In Gallicië heerscht groote ontevredenheid over het verbod van den gouverneur dier provincie om toebereidselen te maken voor de viering van het eeuwfeest der Poolsche grondwet van 1791. De gemeenteraad van Lemberg, wiens daartoe strekkend besluit, als onwettig, werd vernietigd, heeft de tus- schenkomst van den minister van binnenl. zaken ingeroepen en de dezer dagen verkozen Poolsche afgevaardigden uitgenoodigd de regeering te dezer zake in den Rijksraad te interpelleeren. De landbouwschool te Dublany, nabij Lem berg, is plotseling gesloten, naar men zegt wegens socialistische woelingen onder de studenten. Eenige dezer ziju in hechtenis genomen. ITALIË. In de Kamer van afgevaardigden is Zaterdag, bij den aanvang der beraadslaging over de begrooting voor 1890/91, door den minister der schatkist verklaard, dat het tekort 70 mil lioen lire zal bedragen. Het zal evenwel ver dwijnen tengevolge van de ingediende wets voorstellen, en zelfs zal er nog een klein voordeelig saldo zijn.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1