Biiinculaiidsclte Berichten. De heer Crispi verklaarde de aangebrachte bezuinigingen goed te keuren, doch ried aan geen verandering te brengen in het geweer, dat thans bij het leger in gebruik is. Crispi verdedigde voorts zijne binnen- en buiten- landsche politiek. Eene motie van orde, voorgesteld door de heeren Maggione en Ferrari, en inhoudende dat de Kamer, gehoord de verklaringen van de regeering, haar vertrouwen in het Kabinet uitspreekt, werd aangenomen met 256 tegen DG stemmen, terwijl 46 leden zicii van stem ming onthielden. AMERIKA. Te New-Orleans wordt iiet onderzoek be treffende den moord der Italianen voortgezet, tot dusver echter zonder eenige uitkomst. De leden der jury verklaren, dat zij, toen zij de Italianen vrijspraken, dit deden op grond van het requisitoir van het Openbaar Minis terie, dat niet van de schuld der aange klaagden overtuigd scheen te zijn. Volgens een telegram te Chicago, ontvangen van een officier der Italiaansche marine, die te Spezzia werkzaam is, zijn door de Itali aansche regeering aan den bevelhebber van het Italiaansche eskader in de Middellandsche Zee geheime bevelen gezonden, betreffende het optrede, der marine naar aanleiding van den moord. Ook is door eenige der Italiaan sche consuls in de Yereenigde Staten een nota openbaargemaakt, welke zij van den Italiaansche» gezant te Washington hebben ontvangen, luidende: «Broeders, blijft kalm. De Italiaansche regeering zal handelen". Uit Valparaiso wordt van den 22n dezer gemeld De regeeringstroepen zijn andermaal in een belangrijk gevecht bij Iquique verslagen. Vele officieren en minderen loopen met pak en zak naar den vijand over. De opstand krijgt groote uitgebreidheid en de regeering wordt ernstig in haar bestaan bedreigd. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld,dat gene raal Rocca het ministerieLopez verlaat en ontslag zal nemen. Men verzekert dat er eene verandering van ministerie op til is. SCHIEDAM, 24 Maart 1891, De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag C April a.s., des avonds ten S'/s ure. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag deu 2Gsten en die van den minister van marine op Vrijdag den 27sten dezer zullen niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 Maart bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 1,733,322.68Vs en bij de betaalmeesters - 1,358,911.22'/s Te zamen f 3,092,233.91 Omtrent het al ol niet aftreden van den minister van marine schijnt nog steeds geen stellige zekerheid te bestaan. Het Haagsch Dagblad berichtte dat de aanvraag om ontslag reeds bij de Koningin-Regentes is ingediend. Het verslag, door de commissie van voor bereiding voor de legerwet opgemaakt, is thans verschenen, met liet antwoord door de regeering op het afdelingsverslag der Kamer. Te zamen vormt dit stuk een boekdeel van •186 bladzijden. Tevens is daarbij, in 25 blad- a jijden, gevoegd eene nota, houdende opgave der punten van mondeling overleg, met mede- deeling van de uitkomsten, welke dat over leg heet't opgeleverd. Het antwoord der regee ring is met inspringende regels gedrukt. I^ter zullen nog verschijnen de nota's van de heeren Bahlmann en Land, eenige aan- teekeningen betreffende het personeel der handelsvloot en de bijlagen, door de regeering bij haar schriftelijk antwoord en ter zake van het daarop gevolgd overleg ingezonden. Twee gewijzigde ontwerpen zijn aan het rap port toegevoegd, een bevattende de wijzigingen aangebracht bij het schriftelijk regeeringsant- woord, het tweede aangaande den inhoud van "t ontwerp, zooals die luidt ten gevolge van de, ook na liet schriftelijk antwoord, daarin gebrachte ver anderingen. De commissie moet thans nog overwegen of zij pogingen zal aanwenden, door harerzijds amende menten voor te stellen, om de, ook na de aange brachte wijzigingen, tegen het ontwei p blijvende bezwaren weg te nemen. Die overweging za! eenigen tijd vorderen en inmiddels heeft de com- missio gemeend de tot dusver gewisselde stukken en de uitkomsten der gehouden besprekingen aan do kennisneming der Kamer niet te moeten ont bonden. In het gewijzigd ontwerp is art. 1 (voorschrij vende het bestaan van een zee- en een landmacht, een landstorm er onder begrepen) vervallen en in een nieuw art. 3 de landstorm voor zee- en land macht «fzondei lijk genoemd. In art. 4 is nu bepaald dat niet enkel de samenstelling van legeren land weer, maar ook die vim de actieve zeemacht en de zeeweer «doof Ons" worden bepaald, voor zoover deze wet daarin niet voorziet. Art. 5 wettigt thans aanneming van met hunne toestemming opgerichte vrijwilligerskorp sen, in tijden van oorlog of oorlogsgevaar, zoowel bij de zee- als bij de landmacht. De onderscheiding tusschon veldleger, bezet- tings- en depottroepen is vervallen en daarvan is verder als een geheel van «het leger" in het ontwerp sprake. De cijfers van het militie-contingent zijn on veranderd gebleven. De inschrijvingsplicht wordt beperkt tot 1 April van het jaar, waarin men het 28e levensjaar (in 't oorspronkelijk ontwerp was dit het 32e) volbrengt. De vrijstellingen hebben in hoofdzaak geen verandering ondergaan, In de hoofdbepalingen van het ontwerp zijn geen wijzigingen gebracht. Wel zijn in verschil lende artikelen redactieveranderingen aangebracht. Wut den persoonlijken dienstplicht betreft, vereenigt de regeering zich met de door de voorstanders van het beginsel gevoerde bestrijding der tegenstanders. H. i. dringt de tijd tot handelen en gedoogt legerhervorming (op den grondslag van persoon lijken diénstplicht) geen uitstel. De regeering kan niet voldoen aan den wensch dat b.v. tot 1895 vergund worde, den dienst door een plaatsvervanger te doen waarnemen. De regeering heeft verklaard dat de invoering van den persoonlijken dienstplicht geen invloed mag oefenen op de inrichting en verbetering van de kazernen, waarvan zij de noodzakelijk heid echter erkent. Wat de financieele gevolgen betreft, de regee- ling handhaaft hare globale berekeningen, dat zullen bodiagen de uitgaven voor eens bijna 6 millioen en de jaarlijksche uitgaven ruim 2 millioen guldens. De regeering heeft toegestaan nummerver wisseling tusschen hen die hebben deelgenomen aan de loting, ter voltalligmaking van het gedeelte der ingetijfden (z.g. blijvend gedeelte) wier diensttijd voor hoogstens 4 maanden kan worden verlengd, mits de ruiling beperkt blijve wat de infanterie betreft tot lotelingen van hetzelfde bataljon of anders van hetzelfde korps. In de bepalingen omtrent de vrijstelling van den dienst is hoofdzakelijk het volgende gewijzigd: Vrijstelling voor éert jaar wordt o. a. verleend aan den student in de godgeleerdheid, die aan eene in het Rijk gevestigde inrichting van onder wijs tot geestelijke of bedienaar van den godsdienst wordt opgeleid (in het oorspronkelijke ontwerp werd gesproken van eene erkende inrichting en van kerkgenootschap). Door het uitvoerend gezag wordt bepaald wie voor Roomscb-katholiek ordebi oeder wordt ge houden. Verlenging van vrijstelling kan slechts worden verleend om dezelfde reden, welke de eerste maal heeft gegolden, behalve ingeval van ziekelijke gesteldheid enz., welke op zich zelf als reden van vrijstelling geldt. Vrijstelling van den dienst voortijd van vrede wordt verleend wanneer na tweemaal tijdelijke vrijstelling de ziekelijke gesteldheid voortduurt; aan hem die eenige zoon is en geen halve broeder of halve broeders heeft, indien de beide ouders overleden zijn voor zooveel dengene betreft die in het genot is van vrijstelling vooreen jaar, mits deze verleend werd aan den kostwinner; aan den kostwinner; aan hem die, na tweemaal voor een jaar te zijn vrijgesteld, op het tijdstip waarop voor de derde maal ten zijnen aanzien uitspraak moet worden gedaan, eenige zoon is, kostwinner, weduwnaar of gehuwde met drie of meer kinderen ten zijnen laste, mits de vrijstelling den vorigen keer om dezelfde rede werd verleend, en aan hem, die voor den dienstplicht is ingeschreven, voor de zeemacht of voor de koloniën en boven den leef tijd van 18 jaar 2 jaar vrijwillig heeft gediend. Aan hot artikel betrekkelijk het geneeskundig onderzoek is de volgende alinea toegevoegd De burger-geneeskundigen en de officieren van gezond heid onthouden zich van het verleenen van bijstand in het geneeskundig onderzoek van personen, die hun in bloed- of aanverwantschap, tot den derden graad ingesloten, bestaan. Te hunner vervanging worden andere burger- geneeskundigen en officieren van gezondheid aangewezen. De Ilaagsche correspondent der Midd. Gt. vermoedt dat de aanneming der motie van den heer Yiruly aan den minister van marine zei ven aangenaam was. Deze verlangde van zijne portefeuille bevrijd te worden, maar zag daartoe geen kans door den drang van zijne ambtgenooten om toch niet moedwillig een bres in het Kabinet te doen ontstaan. De zaakLand bood hem de gewenschte gele genheid aan en hij maakte er gebruik van. Wat de reden tot het passeeren van kapi tein Land betreft, deze was niet zoozeer dat hij in de dagbladen stukken schreef, welke misstanden bekendmaakten en waarvan het mogelijke gevolg zou kunnen zijn dat ontevre denheid bij de minderen werd gekweekt, maar dat hij zelf zorgde voor de verspreiding van die stukken aan boord van de oorlogs schepen. In deze handelwijze zag de regee ring eene afkeurenswaardige daad De minister deelde dit echter niet aan de Kamer mede, om het beginsel te handhaven, dat de Kamer geen recht heeft de regeering tot verant woording te roepen. Had de heer Dyserinck eene afkeuring uitgesproken over deze handelwijze, dan had den de vrienden van een heer Land hem kunnen verdedigen, op grond misschien, dat hij iets zeer geoorloofds daarmede op het oog iiaddan ware het verschil van ziens wijze in elk geval principieel besproken en opgelost, of wel de Kamer had zich bij de opvatting der regeering neergelegd. Dan zou de minister niet zedelijk tot aftreden gedwon gen zijn geweest. De correspondent heeft een stil vermoeden dat misschien ook eenige leden voor de motieViruly hebben gestemd om de behan deling van de bgerwet te voorkomen. Met een minister van marine ad interim zou volgens hem, zulk eene gewichtige wet niet behandeld kunnen worden en een opvolger van den heer Dyserinck in dit Kabinet zou wel niet te vinden zijn. Volgens denzelfden berichtgever heeft de heer Victor de Stuers geantwoord op de cir culaire van den heer Lohman en daarin be toogd, dat er geen sprake is van het ge bruik maken door hem van stukken, die hem alteen in zijne betrekking zouden bekend zijn. Eene minder goede verstandhouding tusschen den heer De Stuers'en den secre taris-generaal zou oorzaak van de circulaire zijn. Die verstandhouding vindt weder haren grond in den voorwaardelijken aankoop van het huis naast den schouwburg, welke bui ten den referendaris om is gesloten. De cor respondent acht het als zeker, dat de Tweede Kamer het desbetreffende voorstel zal ver werpen en dan zou, ook volgens hem, de heer lohman de f5000 rouwkoop moeten betaler e hij de onvoorzichtigheid had den verkc toe te zeggen. Bij het binnenlandsch bestuur van Sumatra's Westkust is bevorderd tot controleur 4e klasse de controleur 2e klasse J. vau Zon. Naar aan het Dagblad uit zeer vertrouw bare bron wordt medegedeeld, zal de spoorlijn SchiedamMaassluis in de maand Juni in exploitatie worden gebracht. De berichten omtrent de aanstaande komst van den keizer vtMi Duitschland hier te lande verkrijgen hoe langer hoe meer stelligheid. Het is evenwel nog niet zeker of Z. M. recht streeks in de hoofdstad zal aankomen of via Den Haag. Dit hangt er van af of zijn komst samenvalt met het verblijf van de beide Koninginnen te Amsterdam in de laatste week van Mei. (Ar. v. d. D.) De Kamer van koophandel en fabrieken te 's-Gravenhage heeft eene circulaire verzonden aan de fabrikanten in Nederland, om hunne medewerking in te roepen in zake de onlangs door haar aan de verschillende Kamers van koophandel in ons land gerichte uitnoodiging, om gezamenlijk bij de regeering op te treden tot liet verkrijgen van tariefsherziening, in verband met het opzeggen van de bestaande handels-overeenkomsten door verschillende staten. De oprichting van een Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen vindt van veel zijden sympathie. Reeds meer dan de helft van 't getal leden, noodig ter bestrijding dei- geraamde kosten, is toegetreden, terwijl zich dagelijks nieuwe leden aanmelden. De nagelaten betrekkingen van den heer Arnoldus Justus Krantz, geboren te Leiden en in leveu lid van den gemeenteraad, heb ben, overeenkomstig den uitgedrukte» wensch van dien heer, de som van f 40,000 beschik baar gesteld voor den bouw van eeu nieuw archiefgebouw. Door het bestuur der vereeniging jRot- tcrdamsche Schouwburg" is, ter uitvoering van het besluit der dezer dagen door dit bestuur belegde vergadering van subsidiëntea der Duitsche opera, thans een circulaire ver spreid, waarin subsidiënten verzocht wordt- den reeds toegezegden geldelijken steun op het bestuur der vereeniging »Rotterdamsche Schouwburg" over te teekenen. Het geeft de verzekeringdat bij vol doende medewerking alle kans bestaat, dat in het speelseizoen 1891/92 Rotterdam wederom in het bezit komt eener Duitsche opera. Er is verteld, dat prof. Liebreich f5000 zou hebben ontvangen voor de toepassing van zijn methode op een patiënt te 's-Hage. Met het oog op andere lijders in ons land, kan het van belang zijn te weten, dat de Duitsche- professor f1200 ontving. Zaterdagavond zijn de gebroeders Gerber, commissionnairs in effecten te Haarlem, in hechtenis genomen en naar het huis van- bewaring overgebracht. Te Haarlem is Zondagnacht, te ruim half- vijf, door eene nog onbekende oorzaak een hevige brand uitgebroken in het atelier van den beeldhouwer F. L. Stracké, naar zijne woning aan den Iioudenhom No. 82rood. De werkplaats is geheel uitgebrand; het huis werd door de brandweer behouden. De schade is belangrijk, wijl een aantal modellen voor beeldhouwwerk zijn verbrand; het overige was verzekerd. De firma F. ten Zijthoff en Zonen te Deventer verzond op 31 December 1890 per staatsspoor een waggon molenaarswerk naar Capelle (Noord-Brabant), die, voor zoover haar bekend, op 22 Maart 1891 daar ter plaatse nog niet was aangekomen. Gisteren is aan het station Utrecht bij het doorwisselen van eene machine een wissel wachter gestruikeld en onder de machine ge raakt, waardoor zyn rechtervoet werd afge reden. Door de bemanning van de postboot Minister Havelaar werd Zaterdag op den tocht vau Urk naar Kampen, na ongeveer een half uur stoomens, een schip waarge nomen in ontredderden staat. De passagiers keurden het plan van den wakkeren kapitein goed om dadelijk derwaarts te stoomen en hulp te bieden. Na herhaalde

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2