Vrijdag 27 Maart. KENNISGEVING. Feuilleton. Het goud van de Orion. A°. 1891. IM°. 7722. ij f-en-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. KVIIKAV: BOTK II STRAAT, E 2 7. Uithoofde van den Goeden Vrijdag zal aan den avond yan dien dag GEEN Courant worden uitgegeven. Bnitenlandsche Berichten. iaïö DURA I, Abonnkmkntsprijs, per kwartaal-1.85. tra~co per postdoor liet geheels Rijk- 2.50. Afzonderlijke nominees- 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer - n. 10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam Gelet op Art. 8 der wet van den 2den Juni i875 Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn ver leend 'lo. aan A. COOL Mz. en zijne rechtver krijgenden, tot uitbreiding zijner branderij aan de 2Voordvest, wijk F no. 327, kadaster sectie A no. 887, door plaatsing daarin van -oen stoommachine van 2 pkr., met ketel van hoogstens 3 M* verw. oppervlak, ter ver vanging der bestaande machine en ketel 2o. aan J. M. HONNERLAGE GRETEen zijne rechtverkrijgenden, tot uitbreiding zijner branderij aan de Lange Haven, wijk C no. 41, kadaster sectie C no. 1045, met een stoommachine van 2Va pkr. en een ketel van 3 M1 verw. oppervlak. Schiedam, den 26n Maart 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. J. VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris VERNÉDE. F R A N K R IJ K. De minister van binnenlandsche zaken heeft den president ter teekening voorgelegd een besluit, waarbij de gemeenteraad van Dyon wordt ontbonden. In de toelichting tot dezen maatregel wordt gezegd dat in den boezem van dien gemeenteraad sedert lang zooveel verdeeldheid heerscht, dat geen enkele zaak, waarover de raad heeft te be raadslagen, ten einde gebracht kan worden. Een andere gemeente, Toulon, is sedert 29 October van het vorige jaar zonder maire. In de golf van San Juan is een Fransch eskader aangekomen dat daar gestationneerd zal blijven gedurende het verblijf van koningin Victoria te Grasse. Het Journal officiel maakt een decreet openbaar, inhoudende dat de invoer van maïs, bestemd om te worden verwerkt tot glucose voor exportatie, tijdelijk wordt toegelaten. Bij verscheidene leden van den socialisti- scheu bond hebben huiszoekingen plaats gehad. Naar men zegt, bewijzen de gevonden papie ren dat de socialisten in Italië, Frankrijk, DuitschJ-.vd, Spanje en Oostenrijk de handen ineengeslagen hebben om aan de manifesta tie op den In Mei een revolutionnair karakter te geven. Baron Brunei en de heer Bèlolaud zijn te Genève aangekomen, men onderstelt dat hun bezoek in verband staat met de opening van het testament van prins Napoleon. Is de correspondent der Hélats goed ingelicht, dan zou het vermogen, door den prins nagelaten, veel kleiner zijn dan men verwachtte. Koning Humbert heeft besloten, de jaailijksche toe lage van 100,000 frr>., die hij aan zijn zwager verleende, nu toe te kennen aan prinses Clotiide, Het Journal Officiel behelst een besluit der regeering, volgens hetwelk bij de letter kundige faculteit der hoogeschoo! te Parijs een leerstoel wordt opgericht voor de ge schiedenis der Fransche revolutie. De vrijmetselaarsloge te Parijs, »de kweeke- lingen van den vooruitgang", heeft na eene langdurige beraadslaging twee harer leden, de Boulangistische afgevaardigden Laisant en Goussot, vervallen verklaard van hun lid maatschap. Dit vonnis is geveld op grond dat zij met de cleriealen hebben samenge spannen tegen de vrijheden der republiek en mitsdien de verbintenissen, die zij als vrijmetselaars op zich haddeu genomen, ge schonden hebben. U I T 8 C ïl t A Jf D. In de hooge protestantsohe kringen te Ber- lijn heersehtecnegroote misnoegdheid over de wijze waarop men in de laatste tijden aan het Russische hof bezig is de protestantsche prinsessen van Duitsche afkomst, welke met Russische grootvorsten gehuwd zijn, te bekee- ren tot de Russisch-orthodoxe kerk. De Kreuz- zeitung, de Post en de Norddeutsehe Allge- meine Zeitung behelzen daarover een, klaar blijkelijk geïnspireerd, opstel, waarin meldiDg wordt gemaakt van den overgang der gemalin van grootvorst Sergei, de grootvorstin Elisa beth Feodora, eene kleindochter van koningin Victoria, maar waarin tevens tegengesproken wordt dat ook de grootvorstin Marijenka, de gemalin van den jeugdigen grootvorst Kon- stantijn, geboren prinses van Saksen-Alten burg, zich zou willen laten bekeeren. Deze laatstgenoemde zou vast besloten zijn «haar Evangelisch geloof, waarvoor hare voorvaderen goed en Woed hebben geofferd, trouw te blijven". »Haar steeds moeilijker wordende toestand moet voor hare Duitsche geloofsge- nooten eene aansporing te meer zijn om harer des te liefdevoller te gedenken", zoo eindigt het zeer opmerkelijke opstel in de genoemde Berlijnsche bladen, die met de hoogste krin gen altijd nog in nauwe aanraking staan. De oud-rijkskanselier Von Bismarck is ge kozen tot lid van de Provinciale Staten in het hertogdom Lauenburg. B E L G 1 E, De algemeene raad van de werklieden partij heeft gisteren te Brussel eene bijeen komst gehouden, met het comité van de progressistische partij, om van gedachten ie wisselen over den toestand. De heer Janson nam het voomttersehap waar. Om vooreerst liet ontstaan van eene algemeene werkstaking op zijde te schuivenbesloot de algemeene raad het werklieden-congres op 5 April te Brussel te houden. Het congres zal dan den staatkundigen toestand nagaan en een besluit nemen ten aanzien der werkstaking. E N H ELAN1). De Times maakt wederom een artikel over den Kongo-Viijstaat openbaar, waarin thans Roman van H. ROSENTHAL—Bonin. 30. «Men vaart toch van hier ook wel uit, wanneer het vaartuig in 't gezicht is vroeg Willem. «Ja, dat doet men wel, maar dan moet men te 'Christiaansand eerst gewaarschuwd zijn." Willem dacht een oogenblik na. sik wil het er toch maar op laten aankomen," zeide hij. «Ik zal den heden op de boot ons sein duidelijk genoeg trachten te maken. Doe gij mij bet genoegen, Björn, mij met uw zeilboot in den koers van het schip te voeren. Wij nemen de roode vlag mee en dan ben ik zeker, dat men ons be- grijpen en mij opnemen zal." «Ik wil u varen, heer," mengde zich nu Njetta in het gesprek. «Als het weer goed is, kan dat best," hernam Björn. «Haar is het evengoed toevertrouwd als oij en ik moet morgen naar de houtveiling te Mandal." «Dan willen wij er beden een vroolijken avond van nemen," zeide Willem, oogenschijn!ijk opge ruimd. «Gij zult mij toch wel willen beloven, daar ginds niet van mijn vertrek te spreken vervolgde hij, zich tot Bjóin wendend, sik ben reeds genoeg in opspraak geweest en zie niet graag, dat de lui alweder over mij gaan praten." Willem had met noodig gehad dit verzoek te doen. Björn zelf had al genoeg verdriet gehad van de praatjes, die er hadden gegat .1, als zou hij dezen zeekoning uit de diepte hebben opgevischt om zijne dochter aan een man te helpen. Hij be loofde van ganscher harte geen woord van Wiilems vertrek te zuiien reppen en alle mogelijke vragen ontwijkend te beantwoorden. Njetta zorgde intusschen voor eenige versnape ring en bij een heerlijk glas punch werd de avond verder onder levendig gesprek doorgebracht. ■10e Hoofdstuk. De boot, waarin Geesje plaats genomen had, stevende de breeds golf van Cbristiania door in zee. Het was twee uur in den namiddag. De lucht was helder en zonnig. Enkele roodgekleurde wolken dreven aan het uitspansel en een trissche koelte blies uit het Oosten in het zeil der boot en dreef haar krachtig voort in de richting van het eiland Fleckeiö. De hooge vuurtoren van het eiland'scheen de naderenden te wenken. De lucht was zoo klaar, dat Geesje de bewegingen van den torenwachter kon waarnemen, die, met zijn verrokijker gewapend, op ben nederzag. De schipper gaf hem een teeken en voort snelde de boot, zoodat de golven over den boeg spatten en Geesje's kleed met diamanten tooiden. De schipper lachte. «Mejuffrouw ontvangt den Noorschen doop," ripp hij. «Zij schijnt bekend met de zee en niet bang voor het water." «Ja, schipper," zeide Geesje, «ik ben van schip- persafkorost, eene dochter van de zee." Uw tongval is niet Noorsch," praatte dezee man verder; «toch «iel uit Zweden?" «Neen, uit Oost-Friesland, in Duitsehland." «Zoo ver weg," riep de schipper verwonderd uit, «en dan in den winter naar Mandal, dat niet eens oen badplaats is?" «Ja, maar 't is geen pleizierreisje. Ik zoek eenen broeder," antwoordde Geesje. «Och wat!" sprak de zeeman in zijn korte zeemanstaal, «wat zou men te Mandal vinden Hout en zalm, en daaronder schuilt uw broeder niet." De man bedoelde natuuilijk onder de hout en zaloihandelaars. «Onder hen zoek ik ook niet," hernam Geesje. «Ik zoek een schipbreukeling, een ongelukkige, die op uwe kusten gestrand moet zijn." «O, die op llille-Oe riep de schipper verrast uit. «Waar vroeg Geesje in de hoogste spanning. «Ja, op Hille Oe. Dat is een eiland, ongeveer een uur van Mandal. Daar moet hij zijn, zooals ik gehoord heb." «Zoo," zeide Geesje. «Dan kunnen wij daar wel dadelijk naar toe varen, en niet naar Mandal." «Mij goed," was het antwoord. «Er gaan nog drie uren mee henen, mejuffrouw." «Dat deert niet," zeide Geesje, «tenzij wij er over Mandal spoediger kunnen zijn." «Wij winnen een uur en hebben bovendien de volle zee en meer wind." «Ik heb er een kroon extra voor over, als gij mij op de gauwst mogelijke manier naar bet eiland voert." «AH right," mompelde de schipper, het zeil omwerpend. «Maar Hille-Oe is groot. Op welk punt moet ik aankomen «Het naaste dorp aan het strand," antwoordde Geesje, want zij achtte Willems verblijf aldaar het waarschijnlijkst. «Dan komen wij aan op Björn Halfson's werf, in 't noorden," verzekerde de schipper. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1